Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 29 of 29
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default Δοσολογία Κρεατίνης Για Έφηβο

    παιδια sorry που ανοιγω καινουργιο topic εκανα τοσα search δεν βρηκα αυτο που ηθελα ενω εκανα και ερωτησεις σε αλλα topic αλλα κανεις δεν με βοηθησε...λοιπον ειμαι 16 ετων και παιρνω κρεατινη...σημερα τελειωσα το loading(10g για 5 μερες)...για την ηλικια μου τι ποσοτητες και τι δοσεις πρεπει να παιρνω...μετα το γεμισμα παιρνω 5 γρ μονο τις πρωτες 5 μερες της βδομαδας η καθε μερα? και το σημαντικοτερο καθε ποτε πρεπει να σταματαω τη χρηση κρεατινης και μετα απο ποσο καιρο να ξαναρχιζω να παιρνω...ευχαριστω!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    16 χρονών και κρεατίνη είναι διαφορετικά πράγματα ΑΣΕ ΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕ ΠΙΡΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΤΑΛΙΑ !!! όπως έχουμε ξαναπεί !!!
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  3. #3
    Junior Bodybuilder embrance's Avatar
    Join Date
    13-05-08
    Location
    Athens
    Posts
    191

    Default

    Φιλε οντως,σε αυτην την ηλικια δνε εχεις αναγκη απο ο οποιοδηποτε συμπληρωμα.Κατσε φαε και δνε χρειαζεσαι τιποτα αλλο.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    μη βιαζεσαι ρε φιλε μην βιαζεσαι ρε γ@μωτο αν βλεπω 15χρονα και 16χρονα να περνουν κρεατινη πραγματικα λυπαμαι
    απο το φαγητο μπορεις να παρεις οτι θελεις αν ξερεις πως να φας,και αν δεν σου φτανει η διατροφη τοτε καταφευγεις σε συμπληρωμα
    ποσο καιρο γυμναζεσαι?
    First we take Manhattan then we take Berlin

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    06-09-08
    Location
    piraious, Greece.
    Posts
    214

    Default

    Δικιο εχεις φιλε Balotsa..Πες τα...Μακαρι να ειχα ξεκινησει και εγω το γυμναστηριο απο τα 16...Ποιες κρεατινες και whey..Αυτη ειναι η ηλικια για πολυ πολυ φαγητο και πολυ προπονηση φιλε bboy!!Και μετα τα 20 αν δεν εισαι ικανοποιημενος χρησιμοποιεις ανετα και συμπληρωματα!!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by BALOTSAS


    ποσο καιρο γυμναζεσαι?
    </blockquote id=quote>5 μηνες...ποιο πολυ για αντοχη τη χρειαζομαι γιατι παιζω και μπαλα...βοηθηστε ρε παιδια...α δεν σας ειπα τωρα τελευταια εχω ξεσκιστει στο φαι!

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    16 χρονών + κρεατίνη = τα θέλω όλα ΤΩΡΑ.
    Αυτό δεν είναι αθλητισμός αλλά ξαφνικά-θέλω-να-βγω-παραλία-φέτες. Να αλλάξεις τρόπο σκέψης για να σε βοηθήσουμε κι εμείς [:-cowboy]

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    16 χρονών + κρεατίνη = τα θέλω όλα ΤΩΡΑ.
    Αυτό δεν είναι αθλητισμός αλλά ξαφνικά-θέλω-να-βγω-παραλία-φέτες. Να αλλάξεις τρόπο σκέψης για να σε βοηθήσουμε κι εμείς [:-cowboy]
    </blockquote id=quote>οχι φιλε δεν το βλεπω καθολου ετσι...εχω ξεκινησει μια κρεατινη της LAMBERTS(μονουδρικη)...εκανα το loading με 10 γρ για 5 μερες και τωρα παιρνω 5 γρ τη μερα...καθε ποτε σταματαω να παιρνω κρεατινη ομως και για ποσο καιρο?

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    :D Εντάξει βρε παιδιά κρεατίνη παίρνει το παιδί , άλλα παιδία στην ηλικία του δεν γυμνάζονται και τρώνε ποπ κορν και πινουν αναψυκτικά με ζάχαρη ...


    Δεν χρειάζεται να σταματάς την κρεατίνη bboy αλλά χρειάζεται να μάθεις περισσότερα για διατροφή και προπόνηση.

    Διάβασε το παρακάτω τόπικ

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9793

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    ευχαριστω αντρεα!!

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    α και κατι τελευταιο που ξεχασα να πω...μετα απο ποσο καιρο περιπου πρεπει να δω βελτιωση στη δυναμη και τετοια...6 μερες τη χρησιμοποιω στην αντοχη ειδα βελτιωση απ τις πρωτες κιολας μερες αλλα σε δυναμη πολυ λιγα πραγματα...μηπως κανω κατι λαθος?

  12. #12
    Junior Bodybuilder embrance's Avatar
    Join Date
    13-05-08
    Location
    Athens
    Posts
    191

    Default

    Οχι.Οπως εχει ειπωθει αντε ολα τα συμπληρωματα μαζι να σου δωσουν κανα 5-10% επιπλεον σε δυναμη κτλ αλλα και αυτο σε πρωτη φαση.Δεν κανουν θαυματα.Γιαυτο και τα παιδια σου ειπαν κοψε τις κρεατινες κτλ και απλα γυμνασου ΣΩΣΤΑ.

  13. #13
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by embrance

    Οχι.Οπως εχει ειπωθει αντε ολα τα συμπληρωματα μαζι να σου δωσουν κανα 5-10% επιπλεον σε δυναμη κτλ αλλα και αυτο σε πρωτη φαση.Δεν κανουν θαυματα.Γιαυτο και τα παιδια σου ειπαν κοψε τις κρεατινες κτλ και απλα γυμνασου ΣΩΣΤΑ.
    </blockquote id=quote>
    +1 [:-thumbu]
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  14. #14
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγω παλι με τη χρηση κρεατινης είδα βελτιωση δυναμης ( με βοηθαει απο 10 επαναληψεις και κατω ) παρα αντοχης(γυρω στις 15 επαναληψεις)...

  15. #15
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    σιγουρα δινει καποια βελτιωση δυναμης η κρεατινη
    αλλα πιστευω πανω απο 10-15% δεν βοηθαει κανενα συμπληρωμα
    First we take Manhattan then we take Berlin

  16. #16
    New Member Chris.Balboa's Avatar
    Join Date
    30-01-09
    Location
    Olympia, Greece
    Posts
    94

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by W3rtY

    16 χρονών και κρεατίνη είναι διαφορετικά πράγματα ΑΣΕ ΤΗΝ ΚΡΕΑΤΙΝΗ ΚΑΙ ΠΙΑΣΕ ΠΙΡΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΤΑΛΙΑ !!! όπως έχουμε ξαναπεί !!!
    </blockquote id=quote>

    +1 !!!:D

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    α και κατια αλλο, μπορει νσ πεταξω και μλκια αλλα δεν πειραζει...παιδες περιπου μετα απο ποσο καιρο πρεπει να φανει διαφορα στους μυς μου(ειτε σε ογκο η να φαινομαι ποιο πρισμενος και τετοια)?

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-04-07
    Location
    Rethymno, Crete, Greece.
    Posts
    113

    Default

    Προτείνω να την κόψεις. Σπρώξε τη σε κάποιον μεγαλύτερο από σένα. Οι δικοί σου το ξέρουν??

    ,


  19. #19
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Hirohito

    Οι δικοί σου το ξέρουν??
    </blockquote id=quote>ενοειται...ρε παιδες μηπως ειναι ντοπα η κρεατινη? ακουω πολλα αρνητικα σχολεια...γιατι εγω ξερω οτι ειναι ενα απλο συμπληρωμα γι αυτο ρωταω...οποιος ξερει ας με βοηθησει και στο ερωτημα που εκανα στο προηγουμενο μηνυμα...

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    όντως είναι συμπλήρωμα (όχι ντόπα) και μάλιστα πολύ χρήσιμο για το bb. Από την άλλη δεν έχουν γίνει μελέτες σχετικά με το αν είναι βλαβερό ή ποια είναι η ασφαλής χρήση σε under 18 αθλητές.

  21. #21
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    όντως είναι συμπλήρωμα (όχι ντόπα) και μάλιστα πολύ χρήσιμο για το bb. Από την άλλη δεν έχουν γίνει μελέτες σχετικά με το αν είναι βλαβερό ή ποια είναι η ασφαλής χρήση σε under 18 αθλητές.
    </blockquote id=quote>
    +1 είναι συμπλήρωμα όπως και η πρωτεΐνη αλλά είσαι ΜΙΚΡΟΣ ακόμα για συμπληρώματα !!! TsT στο τόπικ που παραθέτει ο Andrikos εξηγεί τα πάντα για την κρεατίνη και από αυτά που έχω διαβάσει και εγώ από αλλού την χρησιμοπιούν και σε σχετικά μικρές ηλικίες 14-16 σε αθλήματα όπως ποδόσφαιρο και άλλα στα οποία χρειάζεται ταχυδύναμη !!! Απλώς το καλύτερο είναι καλή διατροφή και ξεκούραση σε αυτές τις ηλικίες και όχι συμπληρώματα !!! Πάντως συμφωνώ και με τον Andriko που λέει ότι υπάρχουν παιδιά από 10 μέχρι 17-18 και πάνω που είναι όλη μερα ΠΙΤΣΑ-ΓΥΡΟΣ-ΠΑΤΑΤΑΚΙΑ & LINEAGE & WOW και άλλα σκατά !!!
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  22. #22

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    όντως είναι συμπλήρωμα (όχι ντόπα) και μάλιστα πολύ χρήσιμο για το bb. Από την άλλη δεν έχουν γίνει μελέτες σχετικά με το αν είναι βλαβερό ή ποια είναι η ασφαλής χρήση σε under 18 αθλητές.
    </blockquote id=quote>

    Φίλε ΤST η βιβλιογραφία δεν συμφωνεί με όσα λες.Είσαι αρκετό καιρό μέλος εδώ , έχεις συνεισφορά στο forum καιρό τώρα και με εκπλήσσεις που δεν έχεις διαβάσει κάποια βασικά τόπικ.

    Ναι έχουν γίνει μελέτες και σε παιδιά .Η χρήση της είναι αποδεκτή και σε παιδιά .Εκτός αυτού ,προσωπικά παίρνω απο τα 17 μου και είμαι 25.Πρέπει να έχουν περάσει από μέσα μου τουλάχιστον 15 κιλά κρεατίνη (κρέας και συμπληρώματα)!!!:D
    Δεν είχα ΚΑΜΙΑ παρενέργεια ΠΟΤΕ.


    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=9793

    4. If proper precautions and supervision are provided,
    supplementation in young athletes is acceptable and may
    provide a nutritional alternative to potentially dangerous
    anabolic drugs.

    4. Εφόσον παρθούν οι κατάλληλες προφυλάξεις και υπάρχει η πρέπουσα επίβλεψη, η χρήση της ως συμπλήρωμα στους νεαρούς αθλητές είναι αποδεκτή και μπορεί να παρέχει μια εναλλακτική διατροφική λύση στα ενδεχομένως επικίνδυνα αναβολικά φάρμακα.


    Τα παραπάνω τα συνέταξαν κορυφαίοι επιστήμονες , διατροφολόγοι , βιολόγοι και γιατροί.



    Ας φύγουμε απο την χώρα των προκαταλήψεων με την κρεατίνη και ας ανοίξουμε τα μάτια μας σε ότι δεν το γνωρίζουμε καλά και μας φοβίζει.

  23. #23
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    Adriko έχω διαβάσει αυτό το άρθρο. Όπως βλέπεις για το θέμα που συζητάμε γίνεται λόγος μόνο σε 2 γραμμές, δεν είναι έρευνα που επικεντρώνεται σε νέους αθλητές και δεν παρουσιάζει αριθμητικά στοιχεία. Επίσης το αναφέρει σαν εναλλακτική των φαρμάκων και όχι σαν απόλυτα υγιή επιλογή.
    Αυτά που συζητάμε όμως είναι ψιλά γράμματα. Το θέμα για μένα είναι να αποθαρρύνουμε τον 16χρονο από την εύκολη λύση (έτσι βλέπει τα συμπ. σε αυτή την ηλικία και αργότερα ίσως τα φάρμακα) και να τον ενθαρρύνουμε να ψάξει αυτά που πραγματικά έχουν σημασία. Αμφιβάλλω αν το παλικάρι κάνει διατροφή.
    Κατά τα άλλα δεν είμαι κρεατινο-φοβικός :D
    Άλλωστε κι εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη φονική ουσία.

  24. #24

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by TsT

    Adriko έχω διαβάσει αυτό το άρθρο. Όπως βλέπεις για το θέμα που συζητάμε γίνεται λόγος μόνο σε 2 γραμμές, δεν είναι έρευνα που επικεντρώνεται σε νέους αθλητές και δεν παρουσιάζει αριθμητικά στοιχεία. Επίσης το αναφέρει σαν εναλλακτική των φαρμάκων και όχι σαν απόλυτα υγιή επιλογή.
    Αυτά που συζητάμε όμως είναι ψιλά γράμματα. Το θέμα για μένα είναι να αποθαρρύνουμε τον 16χρονο από την εύκολη λύση (έτσι βλέπει τα συμπ. σε αυτή την ηλικία και αργότερα ίσως τα φάρμακα) και να τον ενθαρρύνουμε να ψάξει αυτά που πραγματικά έχουν σημασία. Αμφιβάλλω αν το παλικάρι κάνει διατροφή.
    Κατά τα άλλα δεν είμαι κρεατινο-φοβικός :D
    Άλλωστε κι εγώ χρησιμοποιώ αυτή τη φονική ουσία.
    </blockquote id=quote>

    κατ'αρχάς χαίρομαι που δεν πήρες κάτι προσωπικά[:-thumbu]

    Δεν ειναι έρευνα 2 γραμμών αλλά ανασκόπηση/μετά-ανάλυση όλων των ερευνών.

    http://www.jissn.com/content/pdf/1550-2783-4-6.pdf

    Στο τέλος της σελίδας θα δεις όσες έρευνες θες.

    ¨Ενταξει όσο για τον φίλο μας, 16 χρονών είναι ρε συ , τι μυαλό είχαμε εμείς τότε?:D

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    εγώ πάντως 16 χρονών το μυαλό μου ήταν σούπα! :D
    γι αυτό λέω ότι πρέπει να του δώσουμε σωστή καθοδήγηση.
    Όχι ρε συ, δεν παίρνω κάτι προσωπικά. Ο στόχος όλων μας εδώ είναι να ενημερώσουμε και να ενημερωθούμε.
    Σε ευχαριστώ για το pdf, όταν επιστρέψω Αθήνα θα μπει στο αρχείο [:-glasses]

  26. #26
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    ξεχασα να ξεκαθαρισω οτι ποτε δεν περασε απ το μυαλο μου ουτε εχω σκοπο να χρησιμοποιησω αναβολικα...αυτα προκαλουνε αλλαγες στις ορμονες και αμα αλλαξουνε οι ορμονες ξερεται τις επιπτωσεις...κρεατινη πηρα για αντοχη και για ν αυξησω λιγο τη δυναμη μου, αφου απ οσα ειχα ακουσει λενε οτι εχει φοβερα αποτελεσματα...μονο στην αντοχη εχω δει διαφορα στα αλλα τπτ...ισως να ειναι και νωρις ακομα...8 μερες εχουν περασει απο τοτε που αρχησα να παιρνω κρεατινη

  27. #27
    Pumping Iron mlrs's Avatar
    Join Date
    24-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    284

    Default

    bboy νερό, φαγητό, προπόνηση, ξεκούραση και υπομονή. Αλλιώς δεν δουλεύει η κρεατίνη. Στο σχολείο μπουκαλάκι νερό και κάθε φορά που θα βαριέσαι[:-boring] πίνε και μια γουλιά. Όσο πιάνουν οι ζέστες πίνε λίγο παραπάνω νερό ή αν ιδρώνεις πολύ. Όχι ακρότητες ε; Μην πίνεις κανα βυτίο την ημέρα.[:-drunk]
    Never back down!

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mlrs

    bboy νερό, φαγητό, προπόνηση, ξεκούραση και υπομονή. Αλλιώς δεν δουλεύει η κρεατίνη. Στο σχολείο μπουκαλάκι νερό και κάθε φορά που θα βαριέσαι[:-boring] πίνε και μια γουλιά. Όσο πιάνουν οι ζέστες πίνε λίγο παραπάνω νερό ή αν ιδρώνεις πολύ. Όχι ακρότητες ε; Μην πίνεις κανα βυτίο την ημέρα.[:-drunk]
    </blockquote id=quote>lol στο σχολειο αυτο κανω...περιπου πινω 2,5 λιτρα τη μέρα...επισης αρχισα να τρωω ππολυ σε σχεση με παλαιοτερα...

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by mlrs

    bboy νερό, φαγητό, προπόνηση, ξεκούραση και υπομονή. Αλλιώς δεν δουλεύει η κρεατίνη. Στο σχολείο μπουκαλάκι νερό και κάθε φορά που θα βαριέσαι[:-boring] πίνε και μια γουλιά. Όσο πιάνουν οι ζέστες πίνε λίγο παραπάνω νερό ή αν ιδρώνεις πολύ. Όχι ακρότητες ε; Μην πίνεις κανα βυτίο την ημέρα.[:-drunk]
    </blockquote id=quote>lol στο σχολειο αυτο κανω...περιπου πινω 2,5 λιτρα τη μέρα...επισης αρχισα να τρωω ππολυ σε σχεση με παλαιοτερα...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Δοσολογία Κρεατίνης
    By vasiliskg5 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 26-08-12, 11:57
  2. Δοσολογια κρεατινης!
    By aggelos1994 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 13-06-12, 14:33
  3. Δοσολογια κρεατινης
    By toubanos21 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 20
    Last Post: 26-03-08, 04:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •