Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-09
    Location
    Chalkida, Greece.
    Posts
    5

    Default Διάφορες Απορίες

    GRF ειχες ποσταρει πριν μηνες στο φορουμ περι διατροφης για τη συντηρηση σωματικου βαρους συμφωνα με την Εξίσωση Harris-Benedict.
    Παρολο που την αναφερεις σαν προσεγγιστικη υπαρχουν καποια πραγματα που δεν καταλαβαινω.
    Αναφερεις στο παραδειγμα σου ενα αντρα 30 ετων με υψος 1.80,βαρος 85 κιλα κλπ. Για αυτο το παραδειγμα αναφερεις θερμιδες συντηρησης 2986.
    Να ρωτησω λοιπον.Για αυτον πρακτικα δεν ειναι αδυνατο να εχει καλα αποτελεσματα στο σωμα του οταν θα πρεπει να παιρνει συμφωνα με τη
    βιβλιογραφια :
    εως 2 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους δηλαδη 170 γραμμαρια ημερησιως
    εως 1 γραμμαριο λιπους ανα κιλο σωματικου βαρους δηλαδη 85 γραμμαρια ημερησιως
    Ξερουμε επισης οτι :
    1 γραμμαριο πρωτεινης εχει 4 θερμιδες
    1 γραμμαριο υδατανθρακα εχει 4 θερμιδες
    1 γραμμαριο λιπους εχει 9 θερμιδες αν και εδω διαβασα οτι ειναι 7,κατι
    Αλλα αυτα τα παραπανω γενικα αναφερουν.
    Σαν αποτελεσμα:
    170 * 4 =680 θερμιδες απο πρωτεινη
    85 * 7,5=638 θερμιδες απο λιπος
    δηλαδη συνολο 1318 θερμιδες απο πρωτεινη και λιπος
    2986-1318=1668 θερμιδες απομενουν που ειναι θερμιδες απο υδατανθρακα (λογικα?) δηλαδη 1668 / 4 = 417 γραμμαρια υδατανθρακα
    Αυτη η ποσοτητα δεν ειναι πολυ μεγαλη τη στιγμη που αναφερονται προγραμματα 40-35-25 ,35-40-25κλπ. για καλα αποτελεσματα?
    Αλλα εδω μιλαμε για τεραστιες αποκλισεις η ποσοτητα υδατανθρακα βγαινει 2,5 φορες μεγαλυτερη της πρωτεινης δηλαδη δεν μπορει να εφαρμοστει στα παραπανω προγραμματα εκτος αν ο τυπος χασει 15 κιλα οποτε μπορει να ισχυσουν .
    Κανω κατι λαθος στον συλλογισμο μου υπαρχει κατι που δεν λαμβανω υποψη μου?
    Διαφωτιστε με παρακαλω.

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Οι αναλογιες υδατανθρακα που προτεινονται ειναι για απωλεια βαρους οχι για συντηρηση οπως αναφερει ο GRF

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-09
    Location
    Chalkida, Greece.
    Posts
    5

    Default

    Μα το 2986 ειναι οι θερμιδες συντηρησης...Δηλαδη θες να μου πεις οτι στα προγραμματα συντηρησης καταναλωνουμε τοσες μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων?Δηλαδη κοντα στο 60% των θερμιδων που παιρνουμε την ημερα προερχονται απο υδατανθρακες?
    Αρα τα προγραμματα που ανεφερα πιο πριν ειναι για μικρα διαστηματα?
    "Στεγνωματος" ας πουμε?

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Theodoregr

    Μα το 2986 ειναι οι θερμιδες συντηρησης...Δηλαδη θες να μου πεις οτι στα προγραμματα συντηρησης καταναλωνουμε τοσες μεγαλες ποσοτητες υδατανθρακων?Δηλαδη κοντα στο 60% των θερμιδων που παιρνουμε την ημερα προερχονται απο υδατανθρακες?
    Αρα τα προγραμματα που ανεφερα πιο πριν ειναι για μικρα διαστηματα?
    "Στεγνωματος" ας πουμε?
    </blockquote id=quote>

    Ναι . Βασικα , δεν ειναι απαραιτητο οι θερμιδες να ναι απο υδατανθρακα ,μπορεις να κανεις αναλογια 30-40-30 και με αυξημενο λιπος αν θες.Το οτι θα ξεφευγει ελαφρα απο το 1γρ δεν σημαινει κατι.

    Για 85 κιλα ατομο που προπονειται δεν ειναι και τοσο μεγαλη ποσοτητα υδατανθρακα παντως.

  5. #5
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Eπίσης το λίπος είναι επί 9.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-09
    Location
    Chalkida, Greece.
    Posts
    5

    Default

    Καλως.Εμενα μου φανηκε μεγαλη ποσοτητα αλλα εσυ ξερεις καλυτερα.Κατι αλλο τωρα.Αυτοι οι υδατανθρακες σε τι ποσοστο θα ειναι αμυλουχοι ή δεν παιζει κανενα ρολο?

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-02-09
    Location
    Chalkida, Greece.
    Posts
    5

    Default

    Α......... επισης... Fatal_Error και εγω τοσο ηξερα για το λιπος οτι ειναι επι 9.Αλλα νομιζω εδω μεσα εχει αναφερθει οτι δεν ειναι επι 9 αλλα επι 7 ή 8.Δεν θυμαμαι ακριβως.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •