Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default Απορίες για διατροφή, μυικό όγκο και κοιλιά..

    λοιπον γεια σας καταρχας με λενε γιαννη ειμαι 75 κιλα και εχω υψως 1.82 ασχολουμε με βαρη εδω και κανα χρονο ξεκιναω σταματαω ανα διαστιματα περση ημουν 63 κιλα το θεμα ειναι πωσ με τι διτροφη που εκανα πιρα νεμεν μυικο ογκο ομωσ ταυτοχρονα πιρα και λιγακι λοιπος στιν κοιλιτσα!! θελω να με βοηθισετε δινοντασ με ενα προγραμα διατροφης ογκου!! για τα κιλα μου σκοπος μου ειναι να γινω 85 κιλα και να χασω το περιτο λιπος! περνο συμπληρωμα πρωτεινησ aminovit 65%! βασικα απο οτι ξερω πρωτα κανεις διατροφη ογκου και μετα γραμωση σωστα?? παρακαλω βοηθεια!!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλωσόρισες Γιάννη στο φόρουμ.
    Μην περιμενεις να σου δώσει κάποιος ένα έτοιμο πρόγραμμα, δεν έχει νόημα..
    Ξεκίνησε να διαβάζεις τα επισημασμένα θέματα για διατροφή και προπόνηση, το φόρουμ είναι πραγματικός θησαυρός γνώσεων και μετά εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε με τις απορίες σου.
    Καλό διάβασμα[:-graduate]

  3. #3
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Καλωσόρισες Γιάννη στο φόρουμ.
    Μην περιμενεις να σου δώσει κάποιος ένα έτοιμο πρόγραμμα, δεν έχει νόημα..
    Ξεκίνησε να διαβάζεις τα επισημασμένα θέματα για διατροφή και προπόνηση, το φόρουμ είναι πραγματικός θησαυρός γνώσεων και μετά εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε με τις απορίες σου.
    Καλό διάβασμα[:-graduate]
    </blockquote id=quote>
    +1 και από εμένα στην kardoula το φόρουμ αυτό είναι σαν την wikipedia του bodybuilding :D:D:D !!! Μα πως τα λέω έτσι ο πούτης, σκόρδα σκόρδα μην με ματίασετε !!!
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Ναι το ξερω το θεμα ειναι πωσ γι'αυτο το λογο μπηκα για να μου δωσετε καποια πραγματακια να μαθω αλλα!!! ας πουμε ψαχνωντας εχθες βρηκα ενα προγραμμα για αυξηση μυικου ογκου. 1ο γευμα(2 ολοκληρα αυγα και 5 ασπραδια ομελετα, 50γρ βρωμη κουακερ 2 φετες ψωμη ολικης αλεσεως, 1 ποτηρη γαλα 1%. 2ο γευμα( 200γρ τονο σε νερο, 2 κουταλιες ελαιολαδο,150γρ μακαρονια ολικης αλεσεως,λαχανικα 3ο γευμα. ( 200γρ κοτοπουλο στηθος,250 γρ πατατα βραστη. 4ο γευμα(ποφημα πρωτεινης,50γρ βρωμης κουακερ,1 μηλο. 5ο γευμα (250γρ μοσχαρισιο ,250γρ πατατα βραστη , λαχανικα. 6ο γευμα(150γρ τυρι cottage χαμηλων λιπαρων , 1 ποτηρι γαλα 1%, 30γρ ξηρους καρπους. θα μου ηταν ποιο ευκολο αν το γενικευατε ως ποιο ειδικοι στο θεμα... δλδ γεια ποσα κιλα ανθρωπου και με ποσο υψως προσδιοριζετε αυτη η διαιτα! γιατι, απο οσο ξερο σε κα8ε περιπτωση διαφερουν η ποσοτητες φαγητου!!! και το πως πρεπει να μαγιρευονται ας πουμε το κρεας?? τι ειναι η βρωμη κουακερ?? και τι ακρηβως ξηρους καρπους?? κανει αυτη η διαιτα για μενα που ειμαι 75 κιλα 1.82 υψος!! αν θα μπορουσατε παρακαλω να μου λυνατε αυτες τις απορειες θα με βοηθουσατε πολυ!!!!! ευχαριστω...

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    α ναi!!! και φοτο μου προσπαθισα να περασο στο profil αλλα δεν μπορεσα αν μπορειται να βοηθισετε!!!!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    άκου πως έχουν τα πράγματα. Όλα αυτά που ρωτάς υπάρχουν και στο φόρουμ και γενικά στο ίντερνετ. Οπότε έχεις 2 επιλογές. Ή κάθεσαι και αφιερώνεις κάποιο χρόνο για να ενημερωθείς ή πας σε διαιτολόγο. Ελπίζω να βοήθησα [:-glasses]

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    Ναι πολυ με βοηθησες!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    mporei kapoios na dosei poio safis apantiseis pano sto programa pou postara?????

  9. #9

  10. #10
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Αρχικά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις τις θερμίδες συντήρησης. Σε αυτό θα σε βοηθήσει πολύ το Google ή όποια μηχανή αναζήτησης χρησιμοποιείς, βάζοντάς την να ψάξει για «θερμιδομετριτή». Στις θερμίδες που θα σου βγάλει θα προσθέσεις 500-600 για να είναι το ισοζύγιο θετικό. Τώρα αυτό που μένει να κάνεις είναι να μοιράσεις αυτές τις θερμίδες σε 6 γεύματα μέσα στην ημέρα δίνοντας βάση στο πρωινό, το προ-προπονητικό και το μεταπροπονητικό. Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις στο forum. Δες και παρακάτω:
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=797

    Το Quaker που ρώτησες είναι εμπορική ονομασία ενός τροφίμου που λέγεται βρώμη. Θα το βρεις σε όλα τα Super Markets. Στο φόρουμ μπορείς να βρεις διάφορους τρόπους να το φας για πρωινό, εγώ το προτιμώ σε πιτάκι. Στα φαγητά γενικά να αποφεύγεις να βάζεις λάδι στο μαγείρεμα, μεταλλάσσεται και είναι επιβλαβές για την υγεία, αλλά μπορείς να το βάλεις μετά. Να προτιμάς να μαγειρεύεις βραστά ή ψητά. Το αλάτι είναι καλό αλλά όχι σε μεγάλες ποσότητες. Μακριά από γλυκά και αναψυκτικά. Ελπίζω να σε βοήθησα.
    I want to train damn it!!!!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    ευχαριστο πολυ παιδια με βοηθησατε αρκετα καταλαβα καποια πραγματα!!

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    υπαρχη στο ιντερνετ για να δω καθε τροφη το ποσοστο πρωτεινης που μου δινει βαζοντας τα γραμμαρια?

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    28-02-09
    Location
    .
    Posts
    19

    Default

    υπαρχη στο ιντερνετ για να δω καθε τροφη το ποσοστο πρωτεινης που μου δινει βαζοντας τα γραμμαρια?

  14. #14
    New Member
    Join Date
    26-07-08
    Location
    .
    Posts
    26

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by john_nis

    υπαρχη στο ιντερνετ για να δω καθε τροφη το ποσοστο πρωτεινης που μου δινει βαζοντας τα γραμμαρια?
    </blockquote id=quote>http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=658
    εδω τηα βρεισ οτι χρεαζεσαι

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-08
    Location
    .
    Posts
    171

    Default

    Ειδες που οτι ψαχνεις υπαρχει??Ξεκινα να διαβαζεις τα sticky και θα βγαλεις ακρη!!ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε...χωρις να γνωριζουμε....αλλα καποια στιγμη και μετα απο διαβασμα καταλαβαμε τι και πως πρεπει να το κανουμε!επισης ετσι θα αποκτησεις και την γνωση που ειναι ποιο σημαντικο απο το να σου δωθει κατι ετοιμο,σημασια εχει ο δρομος και οχι ο προορισμος!!!!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •