Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default Αναλογία pro/carb/fat στη διατροφή

    Επειδη δεν βρηκα κατι με τα search που εκανα, βεβαια καπου εχω δει κατι αλλα δεν μπορεσα να το βρω με τιποτα, ποια ειναι η "ιδανικη" αναλογια των παραπάνω και απο τι εξαρταται?


    Δλδ εγω θελω 3400kcal την ημερα, τα 520 θα τα παρω απο 130g pro.
    Τα αλλα 2000 απο carbo αλλα μου φαινεται υπερβολικο το υπολοιπο απο λιπος.

    ps.το υπολογιζω με 4kcal/pro-carb και 9kcal/fat

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Δεν υπάρχει "ιδανική αναλογία" γιατί απλά δεν υπάρχει ιδανικό πρόγραμμα. Κάνεις όγκο; Κάνεις γράμμωση; Ακολουθείς μια συντηρητική διατροφή "ογκογράμμωσης"; Αυτό μεταβάλλει την αναλογία των p/c/f.
    Μπορώ απλά να σου προτείνω μια αναλογία για μια σχετικά συντηρητική διατροφή ογκογράμμωσης (που και αυτή αλλάζει ανά περιόδους) που ακολουθώ (και πάλι αυτό αλλάζει ανάλογα με τους στόχους μου):

    Αφού έχεις υπολογίσει τις συνολικές θερμίδες:

    - υπολογίζεις την ποσότητα p ανά κιλό σωμ. βάρους που θέλεις (μη με ρωτήσεις πόσα gr p, έχει 2 "δυνατά" sticky για το θέμα).
    - στη συνέχεια υπολογίζεις την ποσότητα f: ~20-30% των συνολικών θερμίδων
    - και ότι μένει συμπληρώνεις με c

    Εναλλακτικά μπορείς να δεις αυτό που ρωτάς εμπειρικά από έτοιμα προγράμματα άλλων για να πάρεις μια ιδέα.

  3. #3
    Pumping Iron MrMass's Avatar
    Join Date
    20-07-04
    Location
    Houston, Texas
    Posts
    463

    Default

    Εμένα σε περίοδο γράμμωσης μου αρέσει πολύ το 50/30/20 (p/c/f) και σε όγκου 25/55/20.
    Δεν υπάρχει "τέλεια" αναλογία, θα πρέπει να πειραματιστείς και να βρέις τι δουλεύει πάνω σου.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default

    Σορρυ ξεχασα να πω οτι προκειται για διατροφη ογκου.

    Mr.Mass τα νουμερα που δινεις ειναι ως ποσοστα επι το συνολο?

    cccc με τα ποσοστα που μου λες (30%) βγαινει 860kcal απο carb και το υπολοιπο απο λιπος(!)(?)

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγω θα συμφωνησω πανω κατω με τον cccc.για ογκο 2,5 γρ πρωτεινης ανα κιλο,30 % λιπω εκ των οποιων το 1\3 κορεσμενα,και οτι μενει υδατανθρακες

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by aggelopas

    Σορρυ ξεχασα να πω οτι προκειται για διατροφη ογκου.

    Mr.Mass τα νουμερα που δινεις ειναι ως ποσοστα επι το συνολο?

    cccc με τα ποσοστα που μου λες (30%) βγαινει 860kcal απο carb και το υπολοιπο απο λιπος(!)(?)
    </blockquote id=quote>

    Συγγνώμη δε σε κατάλαβα, ή δε με κατάλαβες :-) Νομίζω πως ό,τι έγραψα είναι σαφές, μήπως είδες κάτι βιαστικά;
    Επίσης, το 860kcal σκέτο σαν νούμερο αν δεν έχεις συνολικές θερμίδες δε δίνει κάποιο συμπέρασμα.

    EDIT: αα ρε συ όπως το έγραψες μήπως μπέρδεψες f με c; Έγραψα 20-30% fat και ό,τι μένει carbs. Αν βέβαια επιλέξεις πχ 3-4gr prot/kg λογικό είναι οι carbs να είναι μειωμένοι.
    Και μην ξεχνάς πως αυτό είναι ένα ενδεικτικό πλάνο διατροφής που ακολουθώ με τροποποιήσεις κατά καιρούς. Δεν είναι "η σωστή αναλογία" :-)

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-08
    Location
    Greece.
    Posts
    30

    Default

    Ναι κατι ενδεικτικο ψαχνω και εγω και να το προσαρμοσω με τον καιρο.
    Εχεις δικιο μπερδεψα f με c..........
    Pro εχω βαλει 1,7/kg σωματικου βαρους.παραπανω το θεωρησα υπερβολη για μενα και απο αυτο που διαβασα στα σχετικα topics.(φτανω και 2g/kg μερικες μερες)
    Στοχος μου ειναι τα 80-81 κιλα, αλλα να μπορω να τα κρατησω γιατι σκοπευω να κανω εντονη αεροβια ασκηση για 6 μηνες(μαιος-νοεμβριος)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •