Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default Eas 100% Whey Protein // Συσκευασία (??)

    Ειχα παει πριν μερικες μερες σε ενα Xtreme Stores να παρω κατι γαντια και εριξα μια ματια και στην Eas Whey, οπου παρατηρησα στο πισω μερος της συσκευσιας κι ενα πινακακι με μια αναλυτικη περιγραφη των συστατικων της, δηλαδη αυτο:

    Calories 120
    Calories from Fat 20
    Total Fat 2 g
    Saturated Fat 1 g
    Trans Fat 0 g
    Cholesterol 65 mg
    Total Carbohydrate 3 g
    Dietary Fiber <1 g
    Sugars 1 g
    Protein 23 g
    Calcium 138 mg
    Iron 1 mg
    Sodium 55 mg
    Potassium 210 mg

    Typical Amino Acid Profile (mg per serving)

    Alanine-1220
    Arginine-610
    Aspartic Acid-2100
    Cysteine-530
    Glutamic Acid-4000
    Glycine-480
    Histidine-420
    Isoleucine-1300
    Leucine-2480
    Lysine-2130
    Methionine-440
    Phenylalanine-820
    Proline-1400
    Serine-1100
    Threonine-1510
    Tryptophan-440
    Tyrosine-710
    Valine-1350
    Glutamine-1550

    Ομως πηρα σημερα μια μονοκιλη απο αλλη γνωστη αλυσιδα (BodyClub) και η συσκευασια δεν ειχε αυτο το πινακακι στο πισω μερος και ειναι ως εξης:
    1) http://blogpage.wordpress.com/files/...3200905311.jpg
    2) http://blogpage.wordpress.com/files/...4032009054.jpg
    3) http://blogpage.wordpress.com/files/...4032009055.jpg

    Τι γινεται..
    Ειναι πιο παλια ή πιο καινουργια η συσκευασια που εχω παρει??
    Μπορει να ειναι καμια παραεισαγωγη ή μουφα??
    Γνωριζει καποιος κατι??

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    εγω παντος αυτη την συσκευασια ξερω . Δεν βλεπω κατι περιεργο με μια γρηγορη ματια

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Αυτην που εβαλα εγω εννοεις? Τη δικια μου?


    Δεν ξερω ομως μηπως εχει διαφορα στο εικαστικο (στο σχεδιο δηλαδη της συσκευασιας) απο μονοκιλη σε δυκιλη.. γιατι αυτη που ειχα δει στο αλλο καταστημα ηταν 2κιλη, ενω εγω εχω αγορασει την μονοκιλη..
    Αν και δεν μου φαινεται και πολυ λογικο.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder BALOTSAS's Avatar
    Join Date
    27-04-08
    Location
    Athens,Greece
    Posts
    824

    Default

    ναι αυτη που εχεις βαλει ξερω και εγω
    First we take Manhattan then we take Berlin

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Μακαρι ρε παιδια να ειναι ολα ok. [:-grumpy]

    Αν και δεν νομιζω να εχει γινει καποιο "λαθος" ειμαι αρκετα αγχωδης με θεματα υγειας και θελω να σιγουρευτω τωρα γιατι μπερδευτηκα λιγο. Εστειλα κι ενα mail βασικα με τις ιδιες φωτο, στην EAS, οποτε περιμενω κι απο'κει απαντηση, αλλα εχω εξισου εμπιστοσυνη και στα παιδια που ειναι καταναλωτες και γνωστες των προιοντων αυτων...!

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    giannis. έχεις υπ'οψην σου κάποια περίπτωση ατόμου που έπαθε κάτι που να οφείλεται σε συμπλήρωμα πρωτείνης?

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Καταρχην να πω οτι ξαναπηγα στο μαγαζι απο περιεργεια και κοιταξα τις συσκευασιες.. και Tελικα, οι μονοκιλες ειναι σαν αυτην που εχω στις φωτο και οι μεγαλες οι 2κιλες ειναι με το πινακακι πισω..
    Εχουν απλα διαφορετικο εικαστικο....


    Τωρα, Αντρικο [:-ouch] ειναι αληθεια πως οχι, δεν γνωριζω καποιο τετοιο περιστατικο.
    Απλα, "θελω" αλλα "εχω τρομοκρατηθει" με οσα ακουω απο τοσους γυρω μου... Κι αν δεν ημουν ετσι, θα ειχα δοκιμασει απο τους πρωτους και την Ηρακλης...

    Σορρυ αν σας ζαλιζω συνεχεια με τις αποριες μου παντως.!

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis.

    Καταρχην να πω οτι ξαναπηγα στο μαγαζι απο περιεργεια και κοιταξα τις συσκευασιες.. και τελικα, οι μονοκιλες ειναι σαν αυτην που εχω στις φωτο και οι μεγαλες οι 2κιλες ειναι με το πινακακι πισω..
    Εχουν απλα διαφορετικο εικαστικο....


    Τωρα, Αντρικο [:-ouch] ειναι αληθεια πως οχι, δεν γνωριζω καποιο τετοιο περιστατικο.
    Απλα, "θελω" αλλα "εχω τρομοκρατηθει" με οσα ακουω απο τοσους γυρω μου... Κι αν δεν ημουν ετσι, θα ειχα δοκιμασει απο τους πρωτους και την Ηρακλης...

    Σορρυ αν σας ζαλιζω συνεχεια με τις αποριες μου παντως.!
    </blockquote id=quote>

    Αυτη που θα σε τρομοκρατουν να φανταστω ειναι ατομα που δεν εχουν χρησιμοποιηση ποτε ; Αρα ενα ατομο που δεν εχει ασχοληθει η δεν εχει παρει συμπληρωμα πρωτεινης πως μπορει να εχει αποψη ; Η υπερβολη μονο μπορει να κανει κακο . Αλλα η υπερβολη παντα κανει κακο ακομα και οταν πινεις πολυ νερο .

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Όπως σου τόνισε και ο GRF χθες είναι πολύ καλύτερο να πάρεις την ίδια εταιρεία τηλέφωνο.Ποιό το νόημα να ανοίγεις τέτοιο τόπικ αν δεν έχεις μιλήσει με την εταιρεία?

    Φοβάσαι τις πρωτείνες? Σεβαστό.Όμως ενημερώσου , διάβασε 2 πράγματα πρώτα.Προς το παρόν τρέφεσαι καθαρά από προκαταλήψεις.Είναι η δεύτερη φορά που βρίσκεις θέμα εκεί που δεν υπάρχει.

    Στην τελική , μην αγοράζεις πρωτείνες εξ'αρχης , κανείς δεν σε πιέζει να πάρεις.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Ε.. ναι.. Δεν εχω και κανεναν που να ασχολειται με το θεμα. Οποτε οποιος ακουσει για τετοια πραγματα τρελαινεται.

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis.

    Ε.. ναι.. Δεν εχω και κανεναν που να ασχολειται με το θεμα. Οποτε οποιος ακουσει για τετοια πραγματα τρελαινεται.
    </blockquote id=quote>

    Δηλαδη αυτοι δεν εχουν πιει ποτε τους γαλα ; [:-thumbd]

    Καλυτερα ξεκινα το διαβασμα στο φορουμ . Κατι που το φοβασαι τοσο πολυ για την υγεια σου γιατι πας και το αγοραζεις ;

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Όπως σου τόνισε και ο GRF χθες είναι πολύ καλύτερο να πάρεις την ίδια εταιρεία τηλέφωνο.Ποιό το νόημα να ανοίγεις τέτοιο τόπικ αν δεν έχεις μιλήσει με την εταιρεία?

    Φοβάσαι τις πρωτείνες? Σεβαστό.Όμως ενημερώσου , διάβασε 2 πράγματα πρώτα.Προς το παρόν τρέφεσαι καθαρά από προκαταλήψεις.Είναι η δεύτερη φορά που βρίσκεις θέμα εκεί που δεν υπάρχει.

    Στην τελική , μην αγοράζεις πρωτείνες εξ'αρχης , κανείς δεν σε πιέζει να πάρεις.
    </blockquote id=quote>
    Εχεις δικιο Αντρεα, γιατι γενικα ειμαι αγχωδης και ψιλο-ψειρας...

    Παντως με τη συσκευασια ηταν οντως κατι που δεν ηξερε και κανεις αλλος να μου απαντησει.

    Να σου σημειωσω ομως, οτι οτν ανοιξα το θεμα εδω ειχα ηδη στειλει email στην ιδια την Ελληνικη Εισαγωγικη, με τη σχετικη απορια. Μια απλη ερωτηση, αν τυχον υπαρχουν διαφορες στις συσκευασιες για καποιο λογο ή αν εχει αλλαξει προσφατα το σχεδιο ή κατι αλλο.. η οποία "EAS" με εγραψε κανονικοτατα..
    Οσο χαζη κι αν ηταν η ερωτηση, θα μπορουσαν να γραψουν μια γραμμη οτι εχει διαφορα η συσκευασια μεταξυ μονοκιλης και δυκιλης.

    Αντρεα & Flexy.. ο μονος που με "πιεζει" να χρησιμοποιησω και κανενα πρωτεινικο συμπληρωμα, ειναι ο εαυτος μου και η επιθυμια μου να δω το σωμα μου οπως θα ηθελα να το βλεπω/δω εδω και μερικα χρονια και δεν μπορω.
    Την αλλη εβδομαδα βεβαια, θα παω και σε μια διατροφολογο να μου φτιαξει μια καλη διατροφη (πλουσια σε πρωτεινες) και συμφωνα με τις ιδιαιτεροτητες μου, οποτε ισως να βιαστηκα λιγο για την πρωτεινη, αλλα θα δουμε.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    31-07-04
    Location
    .
    Posts
    434

    Default

    Κοίτα τι γίνεται:

    Η "έκδοση" της πρωτείνης που έχεις βαλει τις φώτο είναι πιο παλαιάς παραγωγής (οσες δηλαδή γράφουν Mypro whey).
    Οπότε έτσι εξηγείται οτι οτι δεν έχει το πινακάκι το οποίο υπάρχει στην ακριβώς παρακάτω έκδοση που είναι αυτή: http://www.discount-supplements.co.u...xd.asp?id=7096
    Η διαφορά στο σχεδιασμό της συσκευασίας έιναι εμφανής. Δεν παίζει ρόλο το μέγεθος της συσκευασίας.
    Η πιο πρόσφατη έκδοση είναι αυτή: http://www6.netrition.com/eas_simply_protein_page.html

    Ελπίζω να σε βοήθησα αν και δεν εχει τοση σημασία η παραγωγή.
    Για κοίτα την ημερομηνία λήξης της πρωτεινης που έχεις, λογικά θα είναι μέσα στο 2009 μιας και είναι παλαιότερη παραγωγή. Για κοίτα αν γράφει και ημερομηνία παραγωγής.
    Συνήθως στα μαγαζια ξεμένουν ποσότητες και δεν τις ανανεώνουν. Αν πάρεις από το ιντερνετ λογικά θα είναι πιο πρόσφατη.

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Δεν ειμαι σπιτι τωρα, αλλα οντως, ληγει 7-2009.
    Πραγματι, βοηθησες πολυ κι ευχαριστω.! [:-thumbu]

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis.

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Όπως σου τόνισε και ο GRF χθες είναι πολύ καλύτερο να πάρεις την ίδια εταιρεία τηλέφωνο.Ποιό το νόημα να ανοίγεις τέτοιο τόπικ αν δεν έχεις μιλήσει με την εταιρεία?

    Φοβάσαι τις πρωτείνες? Σεβαστό.Όμως ενημερώσου , διάβασε 2 πράγματα πρώτα.Προς το παρόν τρέφεσαι καθαρά από προκαταλήψεις.Είναι η δεύτερη φορά που βρίσκεις θέμα εκεί που δεν υπάρχει.

    Στην τελική , μην αγοράζεις πρωτείνες εξ'αρχης , κανείς δεν σε πιέζει να πάρεις.
    </blockquote id=quote>
    Εχεις δικιο Αντρεα, γιατι γενικα ειμαι αγχωδης και ψιλο-ψειρας...

    Παντως με τη συσκευασια ηταν οντως κατι που δεν ηξερε και κανεις αλλος να μου απαντησει.

    Να σου σημειωσω ομως, οτι οτν ανοιξα το θεμα εδω ειχα ηδη στειλει email στην ιδια την Ελληνικη Εισαγωγικη, με τη σχετικη απορια. Μια απλη ερωτηση, αν τυχον υπαρχουν διαφορες στις συσκευασιες για καποιο λογο ή αν εχει αλλαξει προσφατα το σχεδιο ή κατι αλλο.. η οποία "EAS" με εγραψε κανονικοτατα..
    Οσο χαζη κι αν ηταν η ερωτηση, θα μπορουσαν να γραψουν μια γραμμη οτι εχει διαφορα η συσκευασια μεταξυ μονοκιλης και δυκιλης.

    Αντρεα & Flexy.. ο μονος που με "πιεζει" να χρησιμοποιησω και κανενα πρωτεινικο συμπληρωμα, ειναι ο εαυτος μου και η επιθυμια μου να δω το σωμα μου οπως θα ηθελα να το βλεπω/δω εδω και μερικα χρονια και δεν μπορω.
    Την αλλη εβδομαδα βεβαια, θα παω και σε μια διατροφολογο να μου φτιαξει μια καλη διατροφη (πλουσια σε πρωτεινες) και συμφωνα με τις ιδιαιτεροτητες μου, οποτε ισως να βιαστηκα λιγο για την πρωτεινη, αλλα θα δουμε.
    </blockquote id=quote>

    Με ολο τον σεβασμο αλλα την διαφορα στο σωμα σου δεν θα την κανει η πρωτεινη . Μην πιστευεις αυτα που λενε . Η πρωτεινη η whey τουλαχιστον την χρησιμοποιουν για 2 λογους . Ο ενας και ο σημαντικοτερος ειναι οτι μετα την προπονηση αποροφαται γρηγορα κατι που το θελουμε (αν διαβασεις στο φορουμ σχετικα τοπικ θα καταλαβεις) και ο δευτερος λογος ειναι οτι αν δεν μπορουμε να κανουμε καποιο γευμα μπορουμε ευκολα να εχουμε ενα σεικερ και να παρουμε την πρωτεινη που χρειαζομαστε ... Τωρα για τον διατροφολογο αν ειναι τοσο καλος οσο ο Αντρεας να πας :D αλλα προσεχε γιατι υπαρχουν (οπως σε ολες τις δουλειες) ασχετοι πανω στο θεμα . Την διαφορα στο σωμα σου θα την δεις με καλη διατροφη καλη προπονηση και ξεκουραση . Το συμπληρωμα αντε να σε βοηθησει ψυχολογικα .

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-01-09
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Ο "Andrikos" εδω, ειναι διατροφολογος?? Δεν το ηξερα....

    Οσο για την πρωτεινη, εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες και ναι τα εχω διαβασει ολα αυτα.
    Οχι, δεν τη θελω για να με "φουσκωσει" ετσι απλα και ξεκουραστα.
    Τη θελω σαν βοηθεια στην καθημερινη διατροφη μου & για μεταπροπονητικα και μονο, γιατι καί λιγο δυσκολος ειμαι με τα φαγητα καί δεν τρωω παντα τοσο πολυ μεσα στην ημερα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •