Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 43 of 43
  1. #31

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve


    Ειναι αληθεια πως η ληψη συμπληρωματος πρωτεινης επιβαρυνει το συκωτι?
    </blockquote id=quote>

    Evve νομίζω δεν παρακολουθείς το φόρουμ

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=10927
    </blockquote id=quote>

    Thanks Andriko. Το να εχω διαβασει τα παντα μεσα σε λιγες μερες το βρισκω λιγο δυσκολο,δεν νομιζεις??
    </blockquote id=quote>

    Κανείς δεν σου ζήτησε να έχεις ΄ψάξει όλο το φόρουμ.Το τόπικ όμως αυτό είναι ολόφρεσκο.Μια ματιά στα active topics έφτανε να το δεις.[:-batman]

    Δες και εδώ

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=4577

  2. #32
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-03-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve


    Ειναι αληθεια πως η ληψη συμπληρωματος πρωτεινης επιβαρυνει το συκωτι?
    </blockquote id=quote>

    Evve νομίζω δεν παρακολουθείς το φόρουμ

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=10927
    </blockquote id=quote>

    Thanks Andriko. Το να εχω διαβασει τα παντα μεσα σε λιγες μερες το βρισκω λιγο δυσκολο,δεν νομιζεις??
    </blockquote id=quote>

    Κανείς δεν σου ζήτησε να έχεις ΄ψάξει όλο το φόρουμ.Το τόπικ όμως αυτό είναι ολόφρεσκο.Μια ματιά στα active topics έφτανε να το δεις.[:-batman]

    Δες και εδώ

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=4577
    </blockquote id=quote>

    Προς το παρον οποτε θα μπω στο forum ψαχνω για να μαθω τα βασικα&να λυσω αποριες που προκυπτουν. ποια πρωτεινη ειναι καλη, πως μετραω το λιπος κτλ. ολα τα αλλα δεν τα αγγιζω γιατι το πιθανοτερο ειναι να τα κοιταζω σαν χανος![:-moptop] heheh
    Ευχαριστω και για το 2ο link, του ειχα ριξει μια ματια.
    μα τι γινεται με τη περιπτωση ενος μη απολυτα υγειους ατομου?διοτι ασκουμαι&τρεφομαι σωστα μεν αλλα λογω της θεραπειας που κανω δεν μπορω να πω πως ειμαι και στα καλυτερα μου...

  3. #33
    Unworthy
    Join Date
    11-04-07
    Location
    αθηνα, Greece.
    Posts
    817

    Default

    το φουσκωμα το εχεις γιατι η προτιφαρ που παιρνεις εχει πολλη λακτοζη

  4. #34

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Εvve πρέπει να καταλάβεις οτι μιλάμε για μια πρωτείνη με δομικά συστατικά όπως ένα κοτόπούλο ή το γάλα , δεν μιλάμε για φάρμακο.
    Επειδή σε βλέπω ότι είσαι επιφυλακτική , θέλω να σου πω ότι αν θα έχεις μυική ανάπτυξη εξάρταται από το ερέθισμα(γυμναστική) .

    Όπως έγραψε και ο ΜΑΤΖ

    "Και ποιός σου είπε εσένα οτι αν φάς πρωτεϊνη θα βάλεις ογκο ?
    Γιατί αν στο είπαν αυτό ...πλανώνται πλάνην οικτράν "

  5. #35
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-03-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by gigenis

    το φουσκωμα το εχεις γιατι η προτιφαρ που παιρνεις εχει πολλη λακτοζη
    </blockquote id=quote>

    Μολις το τσεκαρα για να ειμαι ακριβης και περιεχει οπως λεει λιγοτερο απο 1,5γρ. λακτοζη ανα 100γρ.

  6. #36
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-03-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Εvve πρέπει να καταλάβεις οτι μιλάμε για μια πρωτείνη με δομικά συστατικά όπως ένα κοτόπούλο ή το γάλα , δεν μιλάμε για φάρμακο.
    Επειδή σε βλέπω ότι είσαι επιφυλακτική , θέλω να σου πω ότι αν θα έχεις μυική ανάπτυξη εξάρταται από το ερέθισμα(γυμναστική) .

    Όπως έγραψε και ο ΜΑΤΖ

    "Και ποιός σου είπε εσένα οτι αν φάς πρωτεϊνη θα βάλεις ογκο ?
    Γιατί αν στο είπαν αυτό ...πλανώνται πλάνην οικτράν "
    </blockquote id=quote>

    Οχι βρε συ καμια σχεση. Εαν ημουν επιφυλακτικη με τη πρωτεινη δεν θα την επαιρνα και θα τελειωνε η ιστορια. Συμπληρωμα ειναι οχι φαρμακο οπως ειπες κι εσυ και απο τη στιγμη που δεν εχει ουτε προσθετα,ολα ειναι cool.
    Μαλιστα πλεον αρχιζω να βλεπω πως δεν κουραζομαι τοσο με τα βαρη ενω παλαιοτερα σερνομουν προς το τελος της προπονησης... και ειμαι τρισευτυχισμενη!
    Ο μονος λογος που με εκανε να φαω φλασια ηταν οταν αρχισα να παρατηρω φουσκωμα και μετα ηρθε και ο αλλος να μου πει για το συκωτι και λεω "την κατσαμε". Ανησυχω μονο για το συκωτι επειδη παραλληλα κανω αυτη τη θεραπεια που προανεφερα.

  7. #37
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    12-07-05
    Location
    Of The Art, Greece.
    Posts
    2,173

    Default

    ρεσεις μην την μαλωνετε την κοπελα! :D οταν εισαι νεος σε εναν χωρο ετσι ειναι...

    evve καθε απορια που εχεις εκφρασει ειναι απολυτα λογικη και η οποια ανυσηχια σου για την πρωτεινη καθως και ο λογος που επελεξες την protifar ειναι απολυτα κατανοητος!

    οπως σου ειπα και σε προιγουμενο ποστ, μην ενοχλησε.. τα παιδια πραγματικα θελουν να σε βοηθησουν απλος η πολυ γνωση καμοια φορα μας κανει λιγακι "στριμαδια" στις συμπεριφορα μας με τους νεοφωτιστους! :D:D



    keep reading... και μην σε ανυσηχει τιποτα! ριξε και μια ματια στα δικα μου τοπικς να δεις τι ρωτουσα πριν 3 χρονια να γελασεις!

  8. #38
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-03-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by whiz

    ρεσεις μην την μαλωνετε την κοπελα! :D οταν εισαι νεος σε εναν χωρο ετσι ειναι...

    evve καθε απορια που εχεις εκφρασει ειναι απολυτα λογικη και η οποια ανυσηχια σου για την πρωτεινη καθως και ο λογος που επελεξες την protifar ειναι απολυτα κατανοητος!

    οπως σου ειπα και σε προιγουμενο ποστ, μην ενοχλησε.. τα παιδια πραγματικα θελουν να σε βοηθησουν απλος η πολυ γνωση καμοια φορα μας κανει λιγακι "στριμαδια" στις συμπεριφορα μας με τους νεοφωτιστους! :D:D



    keep reading... και μην σε ανυσηχει τιποτα! ριξε και μια ματια στα δικα μου τοπικς να δεις τι ρωτουσα πριν 3 χρονια να γελασεις!
    </blockquote id=quote>

    Ευτυχως που εχω κι εσενα να επεμβαινεις που-που για το post της παρηγοριας![:-tong2] Εαν με ξαναπειραξουν θα σε καλεσω για να παταξεις το κακο[:-batman][:-tong2]

    Οχι ενταξει αρχιζω να τους συνηθιζω πλεον και το μονο που με ενδιαφερει ειναι η γνωση που εχω να αποσπασω.
    Και φανταζεσαι σε κανα 2-3 χρονια να το παιζω μουρη με τους νεους???σας επιτρεπω να με κραξετε αδυσωπητα εαν συμβει αυτο!!!

  9. #39
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-03-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    Μολις διαβασα κειμενο του GRF "φρουτα,γαλακτοκομικα και bodybuilding" για να μαθω για ποιο λογο τελικα καποιοι υποστηριζουν πως δεν πρεπει να καταναλωνεις φρουτα και γαλακτοκομικα εαν θελεις να δεις αποτελεσμα. Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα περισσοτερο. Καποιοι λετε πως μπορουμε να τα καταναλωνουμε(σε λογικες ποσοτητες φυσικα)και καποιοι αλλοι πως μονο οταν τα εκοψαν ειδαν αποτελεσμα. Και τι κανουμε τωραα??:D

  10. #40
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    14-06-05
    Location
    Gotham.
    Posts
    815

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve

    Μολις διαβασα κειμενο του GRF "φρουτα,γαλακτοκομικα και bodybuilding" για να μαθω για ποιο λογο τελικα καποιοι υποστηριζουν πως δεν πρεπει να καταναλωνεις φρουτα και γαλακτοκομικα εαν θελεις να δεις αποτελεσμα. Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα περισσοτερο. Καποιοι λετε πως μπορουμε να τα καταναλωνουμε(σε λογικες ποσοτητες φυσικα)και καποιοι αλλοι πως μονο οταν τα εκοψαν ειδαν αποτελεσμα. Και τι κανουμε τωραα??:D</blockquote id=quote>Αν τα καταναλώνεις τις κατάλληλες χρονικές στιγμές δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Πχ, δεν θα πρότεινα μπανάνα στο βραδυνό.
    Η μπανάνα ταιριάζει στο μετα-προπονητικό γεύμα.

    Προτιμότερο είναι να έχεις κότατζ παρά γιαούρτι ή γάλα στο βραδυνό, λόγω υψηλού ινσουλιμικού δείκτη του γάλακτος/γιαουρτιού.
    Το γιαούρτι/γάλα ταιρίαζει στο πρωινό ή/και στο μετα-προπονητικό γεύμα.

    Αν διαβάσεις τη συζήτηση γύρω από το άρθρο αναλυτικά (τα σχόλια των μελών τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικό τόπικ), θα δεις όλα τα παραπάνω να αναγράφονται.
    How long can any man fight the darkness... until he finds it in himself

  11. #41
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-03-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tolismann

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve

    Μολις διαβασα κειμενο του GRF "φρουτα,γαλακτοκομικα και bodybuilding" για να μαθω για ποιο λογο τελικα καποιοι υποστηριζουν πως δεν πρεπει να καταναλωνεις φρουτα και γαλακτοκομικα εαν θελεις να δεις αποτελεσμα. Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα περισσοτερο. Καποιοι λετε πως μπορουμε να τα καταναλωνουμε(σε λογικες ποσοτητες φυσικα)και καποιοι αλλοι πως μονο οταν τα εκοψαν ειδαν αποτελεσμα. Και τι κανουμε τωραα??:D</blockquote id=quote>Αν τα καταναλώνεις τις κατάλληλες χρονικές στιγμές δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Πχ, δεν θα πρότεινα μπανάνα στο βραδυνό.
    Η μπανάνα ταιριάζει στο μετα-προπονητικό γεύμα.

    Προτιμότερο είναι να έχεις κότατζ παρά γιαούρτι ή γάλα στο βραδυνό, λόγω υψηλού ινσουλιμικού δείκτη του γάλακτος/γιαουρτιού.
    Το γιαούρτι/γάλα ταιρίαζει στο πρωινό ή/και στο μετα-προπονητικό γεύμα.

    Αν διαβάσεις τη συζήτηση γύρω από το άρθρο αναλυτικά (τα σχόλια των μελών τα οποία βρίσκονται σε διαφορετικό τόπικ), θα δεις όλα τα παραπάνω να αναγράφονται.

    </blockquote id=quote>

    thanks tolismann :D
    η μπανανα διαβασα πως καλο θα ηταν να καταναλωνετε πριν αρχισεις τη προπονηση χεχεχ για ενεργεια...ωχ νομιζω θα εκραγει το κεφαλι μου!

    Επειδη η προπονηση μου ειναι στις 20.00-22.30 καθημερινα(μπορει και αργοτερα),το μεταπροπονητικο μου γευμα αναγκαστικα γινεται και το βραδινο μου. Οποτε καλυτερα να αφησω το γιαουρτι/γαλα για το πρωι και cottage για μεταπροπονητικο-βραδινο, σωστα? Και το απεχθανομαι το cottage γαμωτο...σκεφτομαι να αναμιγνυω την πρωτεινη με Cottage και με πιανει ναυτια[:-yuck]
    :D

  12. #42

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve

    Μολις διαβασα κειμενο του GRF "φρουτα,γαλακτοκομικα και bodybuilding" για να μαθω για ποιο λογο τελικα καποιοι υποστηριζουν πως δεν πρεπει να καταναλωνεις φρουτα και γαλακτοκομικα εαν θελεις να δεις αποτελεσμα. Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα περισσοτερο. Καποιοι λετε πως μπορουμε να τα καταναλωνουμε(σε λογικες ποσοτητες φυσικα)και καποιοι αλλοι πως μονο οταν τα εκοψαν ειδαν αποτελεσμα. Και τι κανουμε τωραα??:D
    </blockquote id=quote>

    Το κόψιμο των φρούτων και των γαλακτοκομικών έχει νόημα στα τελευταία στάδια της γράμμωσης όταν θες να απαλλαγείς από φουσκώματα, υποδόρεια νερά, κτλ.

    Το "αποτέλεσμα" που αναφέρουν ορισμένοι ότι βλέπουν αφορά αυτό ακριβώς, δηλαδή "καθαρότερη" και λιγότερο θολή εμφάνιση. Αυτό όμως "χάνεται" όταν ξαναξεκινήσεις να τα καταναλώνεις.

    Ορισμένοι τα κόβουν και από την αρχή της γράμμωσης, αλλά αυτό είναι θέμα επιλογών, προσωπικά βρίσκω πολύ περισσότερα θετικά στα φρούτα και τα γαλακτοκομικά, παρά αρνητικά.

    Εάν επιλέξεις να τα κόψεις, θέλει πολύ καλό σχεδιασμό να καλύπτεις τις ανάγκες σου σε βιταμίνες, μέταλλα και ιχνοστοιχεία (ειδικά ασβέστιο και αντιοξειδωτικά θα έλεγα) από άλλες πηγές.

    Πιστεύω ότι για το στάδιο στο οποίο βρίσκεσαι αυτά είναι λεπτομέρειες, τρώγε φρούτα και γαλακτοκομικά που δεν σε ενοχλούν, δούλεψε γενικά στο gym και στη γενικότερη διατροφή σου, και όταν έρθει με το καλό η ώρα να δείξεις λίγο καλύτερα αυτό που θα έχεις χτίσει, τότε δοκιμάζεις και αυτό το πράγμα. Προς το παρόν, η συμβουλή του tolismann (πράγμα που τονίζω και εγώ στο άρθρο) είναι να τα καταναλώνεις, αλλά με προσοχή στο σωστό timing.

  13. #43
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-03-09
    Location
    .
    Posts
    32

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by evve

    Μολις διαβασα κειμενο του GRF "φρουτα,γαλακτοκομικα και bodybuilding" για να μαθω για ποιο λογο τελικα καποιοι υποστηριζουν πως δεν πρεπει να καταναλωνεις φρουτα και γαλακτοκομικα εαν θελεις να δεις αποτελεσμα. Η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα περισσοτερο. Καποιοι λετε πως μπορουμε να τα καταναλωνουμε(σε λογικες ποσοτητες φυσικα)και καποιοι αλλοι πως μονο οταν τα εκοψαν ειδαν αποτελεσμα. Και τι κανουμε τωραα??:D
    </blockquote id=quote>

    Το κόψιμο των φρούτων και των γαλακτοκομικών έχει νόημα στα τελευταία στάδια της γράμμωσης όταν θες να απαλλαγείς από φουσκώματα, υποδόρεια νερά, κτλ.

    Το "αποτέλεσμα" που αναφέρουν ορισμένοι ότι βλέπουν αφορά αυτό ακριβώς, δηλαδή "καθαρότερη" και λιγότερο θολή εμφάνιση. Αυτό όμως "χάνεται" όταν ξαναξεκινήσεις να τα καταναλώνεις.

    Ορισμένοι τα κόβουν και από την αρχή της γράμμωσης, αλλά αυτό είναι θέμα επιλογών, προσωπικά βρίσκω πολύ περισσότερα θετικά στα φρούτα και τα γαλακτοκομικά, παρά αρνητικά.

    Εάν επιλέξεις να τα κόψεις, θέλει πολύ καλό σχεδιασμό να καλύπτεις τις ανάγκες σου σε βιταμίνες, μέταλλα και ιχνοστοιχεία (ειδικά ασβέστιο και αντιοξειδωτικά θα έλεγα) από άλλες πηγές.

    Πιστεύω ότι για το στάδιο στο οποίο βρίσκεσαι αυτά είναι λεπτομέρειες, τρώγε φρούτα και γαλακτοκομικά που δεν σε ενοχλούν, δούλεψε γενικά στο gym και στη γενικότερη διατροφή σου, και όταν έρθει με το καλό η ώρα να δείξεις λίγο καλύτερα αυτό που θα έχεις χτίσει, τότε δοκιμάζεις και αυτό το πράγμα. Προς το παρόν, η συμβουλή του tolismann (πράγμα που τονίζω και εγώ στο άρθρο) είναι να τα καταναλώνεις, αλλά με προσοχή στο σωστό timing.
    </blockquote id=quote>

    Καταλαβαινω απολυτα τι εννοεις αλλα εχω γυμναστει εντατικα τα τελευταια 2 χρονια και νομιζω πως το μονο που μενει πλεον για να παω ενα βημα παραπανω την εικονα του σωματος μου ειναι να προσεξω ακομη περισσοτερο τη διατροφη μου. γι'αυτο και επιμενω τοσο με το θεμα αυτο. Στο παρελθον οποτε ειχα κοψει(εν αγνοια μου φυσικα) οτιδηποτε περιειχε φρουκτοζη παρατηρουσα τους μυες μου να διαγραφονται καλυτερα. φυσικα τοτε δεν ηξερα οτι αυτο οφειλονταν στο οτι δεν ετρωγα πχ φρουτα ή μελι κτλ.
    Θελω να δω κατι παραπανω απο την ηδη γραμμωση που υπαρχει στο σωμα μου,γι'αυτο αποφασισα να αγορασω πρωτεινη και ψαχνομαι λιγο με το τι πρεπει να τρωω και τι οχι.
    Συμφωνω απολυτα παντως με το οτι τα φρουτα προσθετουν πολλα θετικα στοιχεια και θα προτιμουσα να καταναλωνω καλες τροφες παρα συμπληρωματα για ολα:D


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •