Καταρχας σας χαιρεταω όλους και δινω συγχαρητηρια για το foroum!!!

Με λενε Κωνσταντινο (25 χρονων)ειμαι 1.70 και 77 κιλά και έχω αρκετό λιπος κυριως γυρω απο την κοιλιά(σωσιβιο).
Γενικά αθλουμαι (ποδήλατο ποδοσφαιρο) αλλα περιστασιακά!!ομως θέλω να κάνω μια καινουργια αρχή θα ξεκινησω γυμναστηριο με ενα απο τα προγράμματα που υπάρχουν στο φορουμ για αρχάριους(εχω ξαναπαει για ενα χρονο γυμναστηριο κατι λιγα τα ξερω και τα υπολοιπα τα μαθαίνω απο σας!!)αλλα θέλω ταυτόχρονα να ξέκινήσω και διατροφη και εγώ χρειάζομαι την βοήθεια σας!!

Διαβασα για τα είδη διατροφης για γράμμωση ή ογκο(μέρες τα διαβάζω)αλλα δεν ξέρω τι απο τα 2 χρειάζομαι!! Στόχος μου είναι να χάσω λίπος(κιλα)και να αποκτήσω λίγο όγκο (δηλαδη να φαίνονται χερια ωμοι κτλ) δεν θέλω να φουκωσω τραγικά απλά να δυναμωσω και με αερόβια να φτιάξω αντοχή .γενικώς θα θελα ένα σώμα που να με βοηθά στο να κάνω αλλα αθλήματα(ποδήλατο ,σκι κτλ)αλλα βεβαίως και εμφανισιακό με το καιρο.Γενικώς οπτικά μου αρεσουν πιο πολυ τα προς το γραμμωμενα σωματα παρα τα πολυ ογκώδη(προσωπική άποψη).
Θα θελα την γμωμη σας για το τι είδος διατροφή πρεπει να κάνω γράμμωση(υποθερμιδικη) η ογκο(υπερθερμιδική)??

Εκ των προτερων σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας!!