Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default Κολύμβηση ή τρέξιμο;

    Γεια σας!λοιπον χρειαζομαι επειγοντως βοηθεια!!
    θελω να χασω λιπος και αναρωτιεμαι ποιο ειδος αεροβιας ασκησης θα εχει τα καλυτερα αποτελεσματα!
    ειμαι πρωην κολυμβητρια και θελω να συνδιασω τρεξιμο και κολυμβηση!!
    ειναι εφικτο αυτο ή μπορει να προκαλεσει τραυματισμους?
    επισης,ποιο εχει τα καλυτερα αποτελεσματα για μειωση λιπους??[:-boggled]

    :D:D:D
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    μπορει να μου απαντησει καποιος που ξερει??[:-bouncy]

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-12-08
    Location
    aekoupoli, philadelpeia.
    Posts
    38

    Default

    για καψιμο λιπους χρειαζεσαι και μια αναλογη διατροφη...το σωμα σου 8α δειξει εαν συνδυασεις και μυικη υπερτροφια και αεροβια..
    Εγω 8α προτεινα 2 φορες κολυμβηση και 2 γυμναστηριο...

  4. #4
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Προσωπικά δε σου προτείνω το κολύμπι σα αερόβια για τέτοια δουλειά.

    Ο λόγος είναι κάτι που δε μπορώ να καταφέρω εγώ. Δηλαδή, στο διάδρομο, με τρέξιμο ελαφρύ ή γρήγορο περπάτημ, μπορείς να κρατήσεις ένα ρυθμό κι ένα σταθερό τέμπο που το χρρειάζεσαι για να κάνεις τη σωστή καύση και να αντέξεις για όση ώρα πρέπει.

    Στο κολύμπι, εκτός κι αν είσαι πραγματικά καλός, δε μπορείς να κρατήσεις έναν ικανοποιητικό ρυθμό σταθερό για 45 λεπτά ας πούμε, έτσι ώστε να κάνεις αερόβια όπως πρέπει...

    Αυτό είναι προσωπική μου διαπίστωση και άποψη...
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  5. #5

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Το κολύμπι δεν προκαλεί τραυματισμούς, εκτός και αν πέσεις σε ΟΡΚΑ ή πιράνχας.
    Το τρέξιμο μπορεί να προκαλέσει τραυματισμό στα γόνατα-αστραγάλους, όταν υπάρχουν παραπάνω κιλά ή και κακή τεχνική..
    Με το κολύμπι σε απόλυτα νούμερα καις περισσότερες θερμίδες από το τρέξιμο (και πάλι είναι σχετικό).

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    χμμμ..και τωρα που το σκεφτομαι εχω κατι πονους στα γονατα!!ειναι απο τα παραπανησια ε??
    κολυμπι μπορω να αντεξω για πολυ ωρα(ημουν καλη),απλα σκεφτομαι οτι με το τρεξιμο θα ''στεγνωσω'',
    ενω με το κολυμπι δεν ειναι το ιδιο(βλεπε πολιστες) παρολο που καις περοσοτερες θερμιδες!!
    [:-boggled][:-ashamed]

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:[i]
    ενω με το κολυμπι δεν ειναι το ιδιο(βλεπε πολιστες)
    </blockquote id=quote>

    και η γιαγιά μου κολυμπούσε μια ζωή αλλά σωματοδομή πολίστα δεν είχε.

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    [:-bouncy] πρεπει να ειναι η μοναδικη περιπτωση σ ολο τον κοσμο!

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kelly

    [:-bouncy] πρεπει να ειναι η μοναδικη περιπτωση σ ολο τον κοσμο!
    </blockquote id=quote>

    αστειευεσαι?

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    ναι ρε!!αλλα τι προτινεις?κολυμπι ή τρεξιμο?
    χρειαζομαι τη γνωμη εμπειρων!

  11. #11
    Bodybuilding Newbie jemstone's Avatar
    Join Date
    30-03-09
    Location
    Athina, Greece.
    Posts
    90

    Default

    Λοιπόν θεωρώ πρώτον ότι ο συνδυασμός κολύμβηση και τρεξίματος είναι ο ιδανικός να το τονίζω αυτό? το καλύτερο και αν έχετε το χρόνο είναι να συνδυάσετε αυτά τα δυο..
    Τώρα αν έχεις ασχοληθεί με το κολύμπι θα ξέρεις ότι για τους κολυμβητές ότι χειρότερο είναι να τρέξεις το αντίθετο ισχύ και για τους αθλητές του στίβου δεν θέλουν το κολύμπι με τίποτα.. είναι έξω από το στοιχειό τους, φυσικά αυτό είναι καλό!!! Το να κάνεις κάτι εκτός ρουτίνας βοηθάει στο σώμα να μάθει κάτι καινούριο κάτι διαφορετικό από αυτό που συνήθως το βάζεις να κάνει
    Παρακάτω αν το κολύμπι θεωρείτε καλύτερο από το τρέξιμο σε κάψιμο θερμίδων? Ναι αλλά πρέπει να επισημάνω το εξής ότι εξαρτάτε και από το πόσο γρήγορα τρέχεις και σε τη ένταση και για το κολύμπι επίσης πόσο γρήγορα κινήσε μέσα στο νερό (χεριές και ποδιές) αν τα συγκινούμε με το απλό μέσο όρο του ενός με το άλλο τότε ναι το κολύμπι είναι καλύτερο στο θέμα κάψιμο θερμίδων.
    Επίσης ότι το κολύμπι χρησιμοποιεί μεγάλες μυϊκές ομάδες τη ώρα της άσκηση και επιβάλει μεγαλύτερη ένταση στα καριοαναπνευστικα , φυσικά όλα αυτά πάντα με τη προϋπόθεση ότι παίρνουμε σωστές αναπνοές μέσα στο νερό. Να τονίσω ότι δεν επιβαρύνει της αρθρώσεις , επίσης το νερό χαμηλώνει τη θερμοκρασία του σώματος προφανώς το κρύο νερό όπως λίμνη η θάλασσα και κάποια κολυμβητήρια της Αθηνάς επίσης xaxaxax για να κρατηθεί το σώμα ζεστό αρχίζεις και καείς θερμίδες (increases metabolic rate) και αν έχετε παρατήρηση ότι μετά από το κολύμπι συνήθως πεινάτε? αυτό είναι γιατί είναι χαμηλωμένη ήδη η θερμοκρασία του σώματος και για να την ανεβάσει πάλι ο οργανισμός ζητά ενεργεία? εκεί αν μπορείς να εκμεταλλευτείς και να τροφοδοτήσεις ανάλογα και σωστά τον οργανισμό μπορείς να καταναλώσεις παραπάνω αποθηκευμένο λίπος.
    Θέλω να πω το όταν λέμε κολυμπάμε δεν εννοώ πλατσουρίζω εννοώ ότι κάνω μέτρα και ασκήσεις από 500 m έως ένα χιλιόμετρο με ελάχιστα διαλύματα και με διάφορες ασκήσεις η στυλ τότε μπορείς να πεις ότι έκανες προπόνηση
    Φαντάζομαι Ανδρικό ότι η γιαγιά δεν έκανε προπόνηση αλλά απλό χαλαρό κολύμπι έτσι δεν είναι?
    Προς το παρόν δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω παντός ότι θέλετε για το θέμα κολύμβηση μπορείτε να με ρωτήσετε !!
    never say never!!

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    πιστευω οτι δεν ειναι αναγκη να κολυμπησεις 45 λεπτα για να καψεις λιπος.
    μπορεις να φτιαξεις ενα ωραιο/9εξαντλητικο ομως)προγραμμα ΗΙΙΤ.
    π.χ. 4Χ50μετρα
    2Χ100μετρα
    4Χ50
    (μην το παρεις τις μετρητοις το παραπανω προγραμμα-μια ιδεα εγραψα)

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    jemstone εχω μια απορια!με το κολυμπι οντως χανεις περισσοτερες θερμιδες,αλλα κανει αλλο σωματοτυπο απο το τρεξιμο.
    (πιο φουσκωτο και μυωδες),ενω στο τρεξιμο αδυνατιζεις και γραμμωνεις(και με τα οργανα φυσικα.)
    οσον αφορα το κολυμπι παιζει ρολο το ειδος της προπονησης?δηλ.με τις αποστασεις σε σταθερο ρυθμο(και με χερακια) καιω ΛΙΠΟΣ πιο πολυ απο οτι στα σπριντακια?με λιγα λογια λειτουργει οπως και στο τρεξιμο?(μπορεις να μου φτιαξεις στο περιπου μια προπονηση για κολυμπι με την οποια σιγουρα θα ΚΑΙς ΛΙΠΟΣ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΡΜΙΔΕΣ[:-captain][:-cowboy]?μη το φοβηθεις..ασχολιομουν για 10 χρονια!θα με βοηθουσε πολυ!)
    επισης,μου ειχε πει ενας γυμναστης οτι ο συνδυασμος κολυμβησης-τρεξιματος μπορει να προκαλεσει τραυματισμους διοτι στο κολυμπι οι μυς χαλαρωνουν ενω στο τρεξιμο μαζευουν!αυτο ισχυει??
    sergoun ευχαριστω για την ιδεα!

  14. #14
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    jemstone εχω μια απορια!με το κολυμπι οντως χανεις περισσοτερες θερμιδες,αλλα κανει αλλο σωματοτυπο απο το τρεξιμο.
    (πιο φουσκωτο και μυωδες),ενω στο τρεξιμο αδυνατιζεις και γραμμωνεις(και με τα οργανα φυσικα.)
    οσον αφορα το κολυμπι παιζει ρολο το ειδος της προπονησης?δηλ.με τις αποστασεις σε σταθερο ρυθμο(και με χερακια) καιω ΛΙΠΟΣ πιο πολυ απο οτι στα σπριντακια?με λιγα λογια λειτουργει οπως και στο τρεξιμο?(μπορεις να μου φτιαξεις στο περιπου μια προπονηση για κολυμπι με την οποια σιγουρα θα ΚΑΙς ΛΙΠΟΣ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΡΜΙΔΕΣ[:-captain][:-cowboy]?μη το φοβηθεις..ασχολιομουν για 10 χρονια!θα με βοηθουσε πολυ!)
    επισης,μου ειχε πει ενας γυμναστης οτι ο συνδυασμος κολυμβησης-τρεξιματος μπορει να προκαλεσει τραυματισμους διοτι στο κολυμπι οι μυς χαλαρωνουν ενω στο τρεξιμο μαζευουν!αυτο ισχυει??
    sergoun ευχαριστω για την ιδεα!

  15. #15
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kelly

    jemstone εχω μια απορια!με το κολυμπι οντως χανεις περισσοτερες θερμιδες,αλλα κανει αλλο σωματοτυπο απο το τρεξιμο.
    (πιο φουσκωτο και μυωδες),ενω στο τρεξιμο αδυνατιζεις και γραμμωνεις(και με τα οργανα φυσικα.)
    οσον αφορα το κολυμπι παιζει ρολο το ειδος της προπονησης?δηλ.με τις αποστασεις σε σταθερο ρυθμο(και με χερακια) καιω ΛΙΠΟΣ πιο πολυ απο οτι στα σπριντακια?με λιγα λογια λειτουργει οπως και στο τρεξιμο?(μπορεις να μου φτιαξεις στο περιπου μια προπονηση για κολυμπι με την οποια σιγουρα θα ΚΑΙς ΛΙΠΟΣ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΡΜΙΔΕΣ[:-captain][:-cowboy]?μη το φοβηθεις..ασχολιομουν για 10 χρονια!θα με βοηθουσε πολυ!)
    επισης,μου ειχε πει ενας γυμναστης οτι ο συνδυασμος κολυμβησης-τρεξιματος μπορει να προκαλεσει τραυματισμους διοτι στο κολυμπι οι μυς χαλαρωνουν ενω στο τρεξιμο μαζευουν!αυτο ισχυει??
    sergoun ευχαριστω για την ιδεα!
    </blockquote id=quote>
    Κελλυ θα σε συμβουλευα να ριξεις λιγο διαβασμα....Χωρις κακια το λεω
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  16. #16
    Senior Bodybuilder kusta80's Avatar
    Join Date
    02-08-04
    Location
    LaRiSa.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kelly

    jemstone εχω μια απορια!με το κολυμπι οντως χανεις περισσοτερες θερμιδες,αλλα κανει αλλο σωματοτυπο απο το τρεξιμο.
    (πιο φουσκωτο και μυωδες),ενω στο τρεξιμο αδυνατιζεις και γραμμωνεις(και με τα οργανα φυσικα.)
    οσον αφορα το κολυμπι παιζει ρολο το ειδος της προπονησης?δηλ.με τις αποστασεις σε σταθερο ρυθμο(και με χερακια) καιω ΛΙΠΟΣ πιο πολυ απο οτι στα σπριντακια?με λιγα λογια λειτουργει οπως και στο τρεξιμο?(μπορεις να μου φτιαξεις στο περιπου μια προπονηση για κολυμπι με την οποια σιγουρα θα ΚΑΙς ΛΙΠΟΣ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΘΕΡΜΙΔΕΣ[:-captain][:-cowboy]?μη το φοβηθεις..ασχολιομουν για 10 χρονια!θα με βοηθουσε πολυ!)
    επισης,μου ειχε πει ενας γυμναστης οτι ο συνδυασμος κολυμβησης-τρεξιματος μπορει να προκαλεσει τραυματισμους διοτι στο κολυμπι οι μυς χαλαρωνουν ενω στο τρεξιμο μαζευουν!αυτο ισχυει??
    sergoun ευχαριστω για την ιδεα!
    </blockquote id=quote>
    Κελλυ θα σε συμβουλευα να ριξεις λιγο διαβασμα....Χωρις κακια το λεω
    Knowing is not enough,you must apply
    Willing is not enough,you must do!

  17. #17

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kelly

    jemstone εχω μια απορια!με το κολυμπι οντως χανεις περισσοτερες θερμιδες,αλλα κανει αλλο σωματοτυπο απο το τρεξιμο.
    (πιο φουσκωτο και μυωδες),ενω στο τρεξιμο αδυνατιζεις και γραμμωνεις(και με τα οργανα φυσικα.)
    </blockquote id=quote>

    Kelly, έχεις βλέπω μια κάποια "φοβία" με το φούσκωμα και τη μυϊκή μάζα; Οκ σεβαστή, αλλά πόσο πια κολύμπι πιστεύεις ότι θα κάνεις ώστε να απασχολεί το ενδεχόμενο να στρογγυλέψουν λίγο περισσότερο οι μύες σου;

    Ακόμα και να το επιδίωκες, θα έπρεπε να κολυμπάς για χρόνια ολόκληρα (και σίγουρα όχι όπως κολυμπάει η γιαγιά του Andrikou [:-shades]), εδώ βάρη αν κάνεις (που είναι πολύ πιο γρήγορος τρόπος για να φτιάξεις μυς σε σχέση με οποιαδήποτε άλλου είδους γυμναστική) πάλι θα χρειαστείς πολλούς μήνες για να αρχίσεις να βλέπεις "φουσκώματα" και τέτοια.

    Πέρα από αυτό, παίζει ρόλο και η διατροφή. Αν δεν κάνω λάθος εσύ θες να χάσεις όχι να πάρεις βάρος. Χάνοντας βάρος πώς είναι δυνατόν να φουσκώσεις παράλληλα; Αν κάνεις μόνο βάρη + μια δίαιτα 1200 θερμίδων, τι πιστεύεις ότι θα συμβεί, θα χρειαστείς μεγαλύτερο ή μικρότερο νούμερο ρούχα;

  18. #18

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kelly

    jemstone εχω μια απορια!με το κολυμπι οντως χανεις περισσοτερες θερμιδες,αλλα κανει αλλο σωματοτυπο απο το τρεξιμο.
    (πιο φουσκωτο και μυωδες),ενω στο τρεξιμο αδυνατιζεις και γραμμωνεις(και με τα οργανα φυσικα.)
    </blockquote id=quote>

    Kelly, έχεις βλέπω μια κάποια "φοβία" με το φούσκωμα και τη μυϊκή μάζα; Οκ σεβαστή, αλλά πόσο πια κολύμπι πιστεύεις ότι θα κάνεις ώστε να απασχολεί το ενδεχόμενο να στρογγυλέψουν λίγο περισσότερο οι μύες σου;

    Ακόμα και να το επιδίωκες, θα έπρεπε να κολυμπάς για χρόνια ολόκληρα (και σίγουρα όχι όπως κολυμπάει η γιαγιά του Andrikou [:-shades]), εδώ βάρη αν κάνεις (που είναι πολύ πιο γρήγορος τρόπος για να φτιάξεις μυς σε σχέση με οποιαδήποτε άλλου είδους γυμναστική) πάλι θα χρειαστείς πολλούς μήνες για να αρχίσεις να βλέπεις "φουσκώματα" και τέτοια.

    Πέρα από αυτό, παίζει ρόλο και η διατροφή. Αν δεν κάνω λάθος εσύ θες να χάσεις όχι να πάρεις βάρος. Χάνοντας βάρος πώς είναι δυνατόν να φουσκώσεις παράλληλα; Αν κάνεις μόνο βάρη + μια δίαιτα 1200 θερμίδων, τι πιστεύεις ότι θα συμβεί, θα χρειαστείς μεγαλύτερο ή μικρότερο νούμερο ρούχα;

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    οκ grf εχεις δικιο.σε βρισκω λογικοτατο!

    kusta80 δεν παρεξηγουμαι!

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    οκ grf εχεις δικιο.σε βρισκω λογικοτατο!

    kusta80 δεν παρεξηγουμαι!

  21. #21

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Kelly εδώ εμεις που θέλουμε να βάλουμε μυες και έχουμε και αντρικές ορμόνες και χτυπιόμαστε κάθε μέρα ..και πάλι ΔΕΝ ..να ήταν τόσο εύκολο ...

    κάνε εκεί τη γυμναστική που σου αρέσει και που νιώθεις ωραία και μην φιλοσοφείς για θέματα ανευ ουσίας[:-thumbu]

  22. #22

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Kelly εδώ εμεις που θέλουμε να βάλουμε μυες και έχουμε και αντρικές ορμόνες και χτυπιόμαστε κάθε μέρα ..και πάλι ΔΕΝ ..να ήταν τόσο εύκολο ...

    κάνε εκεί τη γυμναστική που σου αρέσει και που νιώθεις ωραία και μην φιλοσοφείς για θέματα ανευ ουσίας[:-thumbu]

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    αυτο να μου πεις!!:Dευχαριστωωωωω!!!!!

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    31-03-09
    Location
    .
    Posts
    17

    Default

    αυτο να μου πεις!!:Dευχαριστωωωωω!!!!!

  25. #25
    Bodybuilding Newbie jemstone's Avatar
    Join Date
    30-03-09
    Location
    Athina, Greece.
    Posts
    90

    Default

    Λοιπόν κάτσε να τα πάρουμε ένα ένα
    Γλυκιά μου πρώτον ο συνάδελφος γυμναστής σου το είπε αυτό φαντάζομαι με τη σειρά που το ρώτησες κολύμπι-μετά γυμναστική ?. Σίγουρα κανένας δεν νομίζω να το κάνει αυτό ακόμα και σε προπονητικά επίπεδα αγωνιστική η πρωταγωνιστική πρώτα κάνουν γυμναστική και μετά κολύμπι άρα δεν ισχύ αυτό που σου είπε. Διατακτικές ασκήσεις έχω δεινα κανουν και κάνω και εγω αρκετές μετά το κολύμπι και είναι αναγκαίες.
    Δεύτερον για να βγάλω πρόγραμμα σε άπιον οποιοδήποτε πρέπει πρώτα να τον έχω δει η να ξέρω τα στοιχειώδη δλδ βάρος ύψος αν έχει ενοχλήσεις η τραυματισμού σε κάποια σημεία του σώματος τη ζητά και το πιο σημαντικό πως κολυμπά.
    Τρίτον τα σπριντακια είναι μικρές αποστάσεις σε μέγιστη ταχύτητα το ίδιο δλδ που μπορείς να κάνεις στο τρέξιμο μπορείς και στην πισίνα ένα πενηντάρι η εκατοστάρι μέγιστη ταχύτατα.
    Το να συγκρίνεις σταθερό ρυθμό με σπριντ σε δυο διαφορετικά αθλήματα δεν έχει νόημα .
    Τα χεράκια τώρα η τα πέδιλα τα χρησιμοποιούμε για να μπορούμε να έχουμε μεγαλύτερη αντίσταση στο νερό μεγαλύτερη αντίσταση μεγαλύτερη ένταση και βάρος που θα υποστεί ο μύες
    Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παιδιά δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη να φουσκώσεις και επίσης παίζει ρόλο το αν θα ανοίξει λέμε η πλάτη πόσο συχνά κολυμπάς σε τη ένταση και φυσικά πιο στυλ.
    Για να κάψεις λίπος θέλεις ένα πακέτο πραγμάτων για μένα με σημαντικότερο για μένα πάλι η διατροφή ?
    Και κάτι άλλο και να ανοίξει λίγο η πλάτη σου είναι ωραίο γιατί δείχνει και πιο λεπτή τη μέση σου και σε μια γυναίκα είναι όμορφο αυτό..
    never say never!!

  26. #26
    Bodybuilding Newbie jemstone's Avatar
    Join Date
    30-03-09
    Location
    Athina, Greece.
    Posts
    90

    Default

    Λοιπόν κάτσε να τα πάρουμε ένα ένα
    Γλυκιά μου πρώτον ο συνάδελφος γυμναστής σου το είπε αυτό φαντάζομαι με τη σειρά που το ρώτησες κολύμπι-μετά γυμναστική ?. Σίγουρα κανένας δεν νομίζω να το κάνει αυτό ακόμα και σε προπονητικά επίπεδα αγωνιστική η πρωταγωνιστική πρώτα κάνουν γυμναστική και μετά κολύμπι άρα δεν ισχύ αυτό που σου είπε. Διατακτικές ασκήσεις έχω δεινα κανουν και κάνω και εγω αρκετές μετά το κολύμπι και είναι αναγκαίες.
    Δεύτερον για να βγάλω πρόγραμμα σε άπιον οποιοδήποτε πρέπει πρώτα να τον έχω δει η να ξέρω τα στοιχειώδη δλδ βάρος ύψος αν έχει ενοχλήσεις η τραυματισμού σε κάποια σημεία του σώματος τη ζητά και το πιο σημαντικό πως κολυμπά.
    Τρίτον τα σπριντακια είναι μικρές αποστάσεις σε μέγιστη ταχύτητα το ίδιο δλδ που μπορείς να κάνεις στο τρέξιμο μπορείς και στην πισίνα ένα πενηντάρι η εκατοστάρι μέγιστη ταχύτατα.
    Το να συγκρίνεις σταθερό ρυθμό με σπριντ σε δυο διαφορετικά αθλήματα δεν έχει νόημα .
    Τα χεράκια τώρα η τα πέδιλα τα χρησιμοποιούμε για να μπορούμε να έχουμε μεγαλύτερη αντίσταση στο νερό μεγαλύτερη αντίσταση μεγαλύτερη ένταση και βάρος που θα υποστεί ο μύες
    Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παιδιά δεν γίνεται από τη μια μέρα στην άλλη να φουσκώσεις και επίσης παίζει ρόλο το αν θα ανοίξει λέμε η πλάτη πόσο συχνά κολυμπάς σε τη ένταση και φυσικά πιο στυλ.
    Για να κάψεις λίπος θέλεις ένα πακέτο πραγμάτων για μένα με σημαντικότερο για μένα πάλι η διατροφή ?
    Και κάτι άλλο και να ανοίξει λίγο η πλάτη σου είναι ωραίο γιατί δείχνει και πιο λεπτή τη μέση σου και σε μια γυναίκα είναι όμορφο αυτό..
    never say never!!

  27. #27

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jemstone
    για να βγάλω πρόγραμμα σε οποιοδήποτε πρέπει πρώτα να τον έχω δει η να ξέρω τα στοιχειώδη δλδ βάρος ύψος αν έχει ενοχλήσεις η τραυματισμού σε κάποια σημεία του σώματος τη ζητά και το πιο σημαντικό πως κολυμπά.

    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu]

  28. #28

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by jemstone
    για να βγάλω πρόγραμμα σε οποιοδήποτε πρέπει πρώτα να τον έχω δει η να ξέρω τα στοιχειώδη δλδ βάρος ύψος αν έχει ενοχλήσεις η τραυματισμού σε κάποια σημεία του σώματος τη ζητά και το πιο σημαντικό πως κολυμπά.

    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu]


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •