Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-06-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    18

    Default Ατροφία λιπωδούς ιστού..!

    Χαιρετε....εγω ειμαι παλι! [:-crazy]
    Ειχα γραψει και παλιοτερα γιααπωλεια κιλων .Ξερω οτι σε μερικους φαινεται παραταιρο αλλα δυστυχως πολλοι ανθρωποι υποφερουν στο να αυξησουν τα κιλα τους..
    Εχω σταματησει την ασκηση εδω και 5 μηνες λογω φαρμακευτικης αγωγης.
    Ευτυχως εχω διακοψει τα φαρμακα εδω και 3 εβδομαδες και πιστευω οτι σε 2-3 εβδομαδες θα μπορεσω να ξαναρχισω παλι.
    Το προβλημα ειναι το εξης:
    Στην προσπαθεια μου να μειωσω το λιπος στην κοιλια εχασα αρκετα κιλα (απο 65 πηγα 62 και απο 62 πηγα 58)και εφτασα να ζυγιζω 56-57 κιλα (το υψος μου ειναι 1.73) με αποτελεσμα να εκδηλωσω ατροφια λιπωδους ιστου στο προσωπο (κοινως μοιαζω με αγιογραφια του οσιου Ονουφριου)
    Μιλησα με τον δερματολογο μου ο οποιος μου ειπε να παρω καποια κιλα,αλλα εγω του απαντησα οτι αυτο μου εχει ξανασυμβει πιο παλια:
    Ειχα χασει αποτομα πολλα κιλα λογω ασθενειας με αποτελεσμα να χασω ολο το λιπος στην περιοχη των ζυγωματικων. (μαγουλα) Μετα απο καιρο ξαναπηρα τα κιλα μου αλλα στο προσωπο ειδα ελαχιστη προοδο..

    Πανω στα νευρα μου λοιπον τις τελευταιες 3 εβδομαδες το εχω ριξει στις μπουρδες (πιτσες,merenda,σουβλακια μακαρονια) μπας και σωσω την κατασταση.
    Προχθες που ζυγιστηκα ημουν 59. (ελπιζω να μην ητανε τα ρουχα κ τα παπουτσια )[:-drunk]
    Γνωριζω οτι η διατροφη αυτη δεν θα μου κανει καλο (ενταξει δεν κανω και "παρτυ" καθε μερα με πιτσες) αλλα ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω..
    Υπαρχουν φορες που δεν εχω φαει τιποτα μεχρι το μεσημερι και δεν πειναω.Ενας φιλος μου ειπε οτι πρεπει να εχω 5-6 γευματα την ημερα.Εδω με δυσκολια εχω 3-4 θα εχω 5-6?του απαντω.
    θα φαω πρωι, μεσημερι,βραδυ αντε και λιγο το απογευμα ,παραπανω δεν μπορω,αισθανομαι οτι θα σκασω.
    Χωρια οτι μερικες φορες το πρωι εχω τον ασηκωτο ,που αυτο σημαινει οτι χανω το πρωινο γευμα. (εχω αδυναμια που οφειλεται στην ελλειψη φερυττινης)
    Υποθετω οτι το προσωπο μου δεν θα ειναι οπως παλια.Για να γινει οπως παλια πρεπει να φτασω τουλαχιστον 65 κιλα.και για να φτασω 65 κιλα θα εχω και μπακες και ολα τα συναφη.. (νομιζω)
    Εχετε να προτεινετε κατι μπας και λυτρωθω απο το δραμα μου?..
    Ενα χαλι μαυρο παιδια..
    Αστα να πανε..
    [:-cry]

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Δεν είναι υποχρεωτικό να κάνεις 6 γεύματα για να βάλεις κιλά .Ίσα ίσα με λιγότερα γευματα ενδεχομένως να έχεις μεγαλύτερη όρεξη και να τρως περισσότερες θερμίδες.Δοκίμασε αντί για σκέτο νερό να πίνεις γάλα ή χυμούς ή κάποια weight gainers μαζί με τα γεύματα σου αν και δεν είμαι καθολου σιγουρος οτι αυτο θα σε βοηθησει στην ατροφια του αδιπωδους ιστού.

    όπως και να έχει , επειδή υπάρχει μια πολυπλοκότητα σε αυτά που έχεις θα σου συνιστούσα να επισκεφτεις ΚΛΙΝΙΚΟ διαιτολόγο , να κάνεις μία εξέταση αίματος και να σιγουρευτείς ότι απο τον δερματολόγο σου ότι αυτό που έχεις είναι όντως ιάσιμο.Ενδεχομένως να χρειαστείς πλαστική επέμβαση αφαίρεσης του ιστόυ .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •