Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    09-09-08
    Location
    .
    Posts
    502

    Default Συμβουλές για ανάπτυξη στήθους;

    Το στηθος μου ειναι αδειο εσωτερικα και αρκετα ανεπτυγμενο εξω αυτο ειναι γενετικο και εαν οχι πως μπορω να το διορθωσω.....?

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    οι μυικές ίνες ξεκινάνε απο το κέντρο του στήθους και καταλήγουν στους ώμους, και όοταν μία μυική ίνα συσπάται , συσπάται ολόκληρη ή ΄δε συσπάται καθόλου, πολλοί ισχυρίζουν ότι μπορείς να δώσεις έμφαση σε διάφορα σημεία σου στήθος με αναλογες ασκήσεις, χωρίζουν έτσι το στήθος
    σε μέσα έξω άνω κάτω και μεσαίο. Ενώ άλλοι με βάση αυτό που έγραψα στην αρχή το χωρίζουν σε άνω μέσο και κάτω , μή σου πώ ότι το χωρίζουν μόνο σε άνω και κάτω,ή πιο σωστά στερνικό και κλειδικό στήθος, πιστευοντας ότι το άν θα γεμίσει μέσα ή έξω είναι γενετικό θέμα. Σύμφωνα με την πρώτη άποψη ασκήσεις για να γεμίσεις το εσωτερικό στήθος είναι πιέσεις πάγκου με κλειστή λαβή, ανοίγματα πιέζοντας τους αλτήρες μεταξύ τους στο συμείο όταν κλείνεις και το cross over.Πάντως άν δε σε πιάσουν αυτές οι ασκήσεις νομίζω πως ο όγκος γεμίζει τα πάντα

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    σωστά...

    έχω να προσθεσω πως απο προσωπική εμπειρία νιώθω το στήθος να συσπάται καλύτερα όταν κάνω εκτάσεις αλλά ενώνω τους αλτήρες στρέφοντάς ελαφρά τις παλάμες έτσι ώστε να κοιτάνε στο προσωπό μου.

    επισης ενιωσα πιο γεμάτο στήθος όταν έκανα αποκλειστικά(ή ως πρώτη και βασική άσκηση) πίεση με αλτήρες(κυρίως σε επικλινή αλλά και στον ίσιο).ένιωσα πως με αυτή την άσκηση ανεβάζω πιο εύκολα σε δύναμη και μου είναι πιο βολικη στην τεχνική της σε σχέση με τη μπάρα που συνήθως μένω στάσιμος στα κιλά.

  4. #4

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Για να νοιώσεις ότι ο ίσιος πάγκος σε πιάνει πολύ καλά στο στήθος θεωρώ πως πρέπει να έχεις αρκετή εμπειρία σε προπόνηση(και στο πώς να προσαρμόζεις το μυαλό σου κατα τη διάρκεια αυτής)άρα πιστεύω πως καλό θα ήταν να τον βγάλεις για λίγο καιρό και να βάλεις αλτήρες σε επικληνή,ανοίγματα σε επικληνή,βυθίσεις,κρος-οβερ καθώς και κατακληνή πάγκο τον οποίο ο Yates θεωρεί ό,τι καλύτερο υπάρχει για στήθος!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •