Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    .
    Posts
    197

    Default Γράμμωση κ Χημικά

    καλησπέρα σε όλους!

    ξεκινάω αυτό το τόπικ για να συζητήσουμε τις ιδέες μου για το φετινό πρόγραμμα γράμμωσης μου, και συγκεκριμένα για τα χημικά που θα παίξουνε (προπόνηση και διατροφή τα έχω σε μεγάλο βαθμό έτοιμα, αν θέλετε θα τα σηκώσω στα αντίστοιχα υποφόρουμ)

    καταρχήν τα βασικά Info

    ηλικία 20 ετών (τον οκτώβριο κλείνω τα 21)
    υψος 1.82
    βάρος 80-82 κιλά (80 το πρωί στεγνός)
    ποσοστό λίπους 15% με το μάτι (+/- 1%, δεν πιστεύω να πέφτω πιο πολύ έξω)

    και μερικά βασικά stats

    full squat 6χ85kg χωρίς spotter (κάτω από 6 επαναλήψεις δεν έχω δοκιμάσει)
    άρσεις θανάτου 4χ90kg χωρίς ζώνη/straps (επίσης δεν έχω δοκιμάσει για κάτω από 4)
    πάγκος 4χ65kg επίσης χωρίς spotter (ομοίως, δεν έχω δοκιμάσει για λιγότερες επαναλήψεις)
    τα παραπάνω είναι με θερμίδες συντήρησης και κάνοντας την εκάστοτε άσκηση πρώτη στο πρόγραμμα

    χρόνος ενασχόλησης είναι 1ας χρόνος περίπου σοβαρά (= με πρόγραμμα διατροφής και προπόνησης, έχω άλλα 2 πιο πίσω που απλά έκανα ότι γούσταρα και όποτε γούσταρα)

    θέλω λοιπόν να κάνω 8 βδομάδες γράμμωση με στόχο να χάνω 0.5-1 κιλό την εβομάδα(και παραπάνω προφανώς δεν με χαλάει, αλλά για τόσο είναι υπολογισμένη η διατροφή/προπόνηση).



    η χημική υποβοήθηση που έχω στο μυαλό μου είναι 2 κατηγοριών:

    Α) το κλασικό EC stack (χωρίς ασπιρίνη εκτός αν κάποιος διαφωνεί και καταφέρει να με πείσει), με ταυτόχρονη χρήση ketotifen

    βδομάδα 1: 15mg/200mg 2xday
    βδομάδα 2: 30mg/200mg το πρωί, 15mg/200mg πριν την προπόνηση
    βδομάδες 3 έως 6: 30mg/200mg 2xday
    βδομάδα 7: 30mg/200mg το πρωί, 15mg/200mg πριν την προπόνηση
    βδομάδα 8: 15mg/200mg 2xday

    ο λόγος για το taper up/down είναι αφενώς για να αποφύγω τα έντονα side effects στην αρχή και αφετέρου για να αποφύγω το έντονο crash στο τέλος.
    επίσης να σημειωθεί ότι θα δουλεύω με χάπια 30mg καθαρής φαρμακευτικής εφεδρίνης, δυστηχώς δεν μπόρεσα να βρώ 20άρια!

    το ketotifen θα είναι 1mg κάθε βράδυ για όλες τις βδομάδες. επίσης να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο δεν το έχω δουλέψει ποτέ, αν κάποιος θέλει να μοιραστεί τις εμπειρίες του παρακαλώ να το κάνει!



    Β) Nolvadex + Proviron!

    για το 2ο στρώμα χημείας έχω κάνει τις ακόλουθες σκέψεις

    Νolvadex-> θα μειώσει το αρνητικό feedback των φυσικών μου οιστρογόνων στον HPTA, οδηγόντας σε αήξηση της GnRH->LH και τέλος της ενδογενούς παραγωγής τεστοστερόνης μου.

    οι εμπειρίες όσων το έχουν δοκιμάσει μιλάνε για μεγάλη αύξηση της τέστο, αλλά όχι παραπάνω από τα "φυσιολογικά" όρια. δηλ, η τέστο τους ανέβαινε στα πάνω όρια του range που αναφέρουν τα εργαστήρια εξετάσεων ως φυσιολογικό

    πχ, ένας άνθρωπος που έκανε εξετάσεις πριν και κατα την διάρκεια, με χρήση 20mg/day Nolva, ανέβασε την τέστο του από τα 560ng/dl (περίπου στο μέσο του range), στα 1100 ng/dl (ανώτατα όρια του range). μιλάμε πάντα για ολική τέστο, δυστηχώς δεν ανέφερε ελεύθερη.

    παρεπιπτόντως, το νόμιμο συμπλήρωμα 6-oxo δρα ακριβώς έτσι (δλδ αυτό είναι σχεδιασμένο να κάνει, αυτή είναι η διαφημιζόμενη λειτουργία του)

    [u]επίσης επειδή η έξτρα τέστο δεν είναι χορηγούμενη εξωτερικά αλλά παραγόμενη από τον δικό μου οργανισμό, δεν θα υπάρχει καθόλου κλείσιμο.</u>

    [u]προφανώς η αύξηση αυτή δεν είναι σε καμία περίπτωση ισάξια με την χορήγηση ενέσεων τεστο στις "κανονικές" δόσεις, αλλά σίγουρα θα βοηθήσει με ανάρρωση/δύναμη/αντικαταβολισμό!</u>

    Proviron-&gt; η χρήση του proviron γίνετε για αρκετούς λόγους

    1) θα δένεται με την SHBG αφήνοντας πιο πολύ τεστο ελεύθερη να δράσει

    2) η αυξημένη τέστο από την χορήγηση Nolvadex σημαίνει και περισσότερα οιστρογόνα, τα οποία δεν θα μπορούνε μεν να δράσουν στους υποδοχείς του στήθους μου και του υποθαλάμου μου λόγω nolvadex, αλλά παραόλα αυτά ενδέχεται να αυξήσουν τα νερά που θα κρατάω και να προάγουν την αποθήκευση λίπους! το proviron, δρώντας ως anti-estrogen θα μειώσει τα επίπεδα οιστρογόνων στο αίμα.

    3) η ανδρογονική δράση του Proviron *θεωρητικά* θα δόσει κάποια παραπάνω σκληράδα και πυκνότητα στους μύες, καιενδέχεται να βοηθήσει με την λιπόλυση(β-2 upregulation) και την ένταση των προπονήσεων.

    όλα όσα αναφέρονται στο 3) είναι *θεωρητικά*, είναι οι επιδράσεις που θα έχει σύμφωνα με τα βιβλία που διαβάζω. δεδομένου ότι το proviron είναι πολύ ΑΔΥΝΑΜΟ φάρμακο, ίσως να μην παρατηρηθεί κάποιο από τα παραπάνω effects. ενδέχεται αυτά τα effects να παρατηρούνται μόνο όταν υπάρχει ταυτόχρονη χορήση άλλων ΑΑΣ, ή να παρατηρούνται σε μεγαλύτερες δόσεις.

    οι δόσεις που σκέφτομαι είναι

    βδομάδα 1έως6 : 20mg nolvadex , 50mg proviron
    βδομάδα 7 : 10mg nolvadex , 25mg proviron
    βδομάδα 8 : 10mg nolvadex

    ο λόγος που το proviron γίνετε taper down και το nolva συνεχίζει για 1 βδομάδα παραπάνω είναι ότι ανησυχω μήπως η αφαίρεση του Proviron επιτρέψει στα έξτρα οιστρογόνα να ανεβούν, και απουσία του nolvadex μου δημιουργήσουν προβλήματα.
    δεν πιστεύω ότι η τέστο μου θα είναι αρκετά ψηλά για να έχω το οποιδήποτε πρόβλημα, αλλά better safe than sorry!



    Θέλω οπωσδήποτε να πάρω γνώμες για το πρωτόκολλο nolva+proviron, και ίδιαίτερα για τα παρακάτω θέματα:

    Α)δεν είμαι ακόμα 21. ως εκ τούτου δεν θέλω να κλείσω τον HPTA μου. σύμφωνα με τις θεωρητικές μου γνώσεις το Proviron δεν έχει κάποιο παρατηρήσιμο effect στον άξονα.
    τα βιβλία λένε ότι το Proviron ΔΕΝ επηρρεάζει τον άξονα. προσωπικά πιστεύω ότι ως ανδρογόνο ΕΧΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ κάποιο effect, απλά επειδή είναι ΤΟΣΟ αδύναμο το effect δεν είναι παρατηρήσιμο.
    πιστεύετε να μου δημιουργήσει αρνητικό feedback στα 50mg/day?

    Β) στα 50mg/day, πιστεύετε ότι το proviron θα επιδείξει ανδρογονικές ενέργειες/παρενέργειες (βλ το σημείο 3 πιο πάνω)?

    Γ) αν για τους οποιουσδήποτε λόγους το Proviron δεν θεωρηθεί κατάλληλο για μένα στο συγκεκριμενο πρωτόκολλο, πιστεύετε ότι το Nolvadex μόνο του θα είναι επικερδές για πρόγραμμα *γράμμωσης*?
    προς το παρόν πιστεύω ότι δεν θα είναι επικερδές για γράμμωση, αλλά θα είναι σίγουρα καλό για όγκο!


    Να σημειωθεί ότι πρωτού γίνουν αυτά θα γίνουν σίγουρα εξετάσεις αίματως (ολική και ελεύθερη τέστο, οιστρογόντα, ΣΙΓΟΥΡΑ PSA μιας και παίζει ανδρογόνο + εφεδρίνη, καθώς και εξετάσεις για συκώτι), και οι εξετάσεις αυτές θα επαναληφθούν περίπου στην μέση του προγράμματος καθώς και 2 βδομάδες μετά το τέλος (βδομάδα 10).

    επίσης, το Proviron δεν είναι 17aa φάρμακο, αλλά είναι oral. δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητο, αλλά θα παίρνω 600mg NAC την ημέρα.

    Τέλος, μην φοβηθείτε να με βρίσετε αν έχω γράψει κάτι χαζό, το τόπικ το άνοιξα για να πάρω και θετικό και αρνητικό feedback. Κανείς δεν είναι αλάνθαστος, πόσο μάλλον εγώ που είμαι τόσο μικρός και τόσο καινούργιος στο θέμα ΑΑΣ!
    ΔΕΝ πρόκειται να αγνοήσω [u]σωστές</u> και [u]τεκμηριωμένες</u> απόψεις, ακόμα κιαν αυτές πηγαίνουν αντίθετα στις δικές μου ιδέες!


    offtopic : δεν μπορούσα να σκεφτώ καλό τίτλο για το thread! όποιος mod θέλει να νιώσει ελεύθερος να τον αλλάξει!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    20-05-05
    Location
    Athens, Ripping..., Greece.
    Posts
    1,841

    Default

    Φίλε μου γεια σου. Δεν ξέρω να σου πω για αυτά που γράφεις, περι χημικών κλπ (θα σου απαντήσουν οι γνώστες), αλλά δε νομίζω ότι είσαι σε επίπεδο να κάνεις χρήση οτιδήποτε χημικού... Μπορείς με διατροφή και προπόνηση να γραμμώσεις... Συγγνώμη για το "άκυρο" post.

  3. #3
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Δεν ξέρω και πολλά από ΑΑΣ, αλλά ο κύκλος που γράφεις, αν μπορεί να θεωρηθεί καν κύκλος μου φαίνεται αστείος. Τα stats (4x65 πάγκο) που παρέθεσες είναι επίσης αστεία για κάποιον που θέλει να μπει σε "κύκλο", όπως επίσης και η ηλικία σου είναι αστεία για να το σκέφτεσαι, αφού απ'ότι φαίνεται δεν έχεις αγωνιστικές βλέψεις.
    Και όπως λέει και ένας σοφός
    <blockquote id=quote>Quote:πολλά παιδιά από εδώ μέσα διαβάσανε 5 άρθρα-μελέτες και ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑ ΑΠΟ ΤΑ @@ χωρίς να έχουν πιάσει καν σοβαρά τα βάρη ακόμα.</blockquote id=quote>

    No offence σε τίποτα από όσα γράφω. Απλώς λογικέψου [:-graduate]
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  4. #4
    Junior Bodybuilder anastop1's Avatar
    Join Date
    10-11-07
    Location
    .
    Posts
    149

    Default

    Φίλε για Γράμμωση πάρε μόνο πράσινο τσάι , πρόσεξε τι τρως και κάνε αερόβια 3 φορές την εβδομάδα

    Η εφεδρινη βαράει στην καρδιά μην την πάρεις
    Για Nolvadex + Proviron σε Γράμμωση ????? σαν ποντιακό ανέκδοτο μου ακούγεται

    »ποσοστό λίπους 15% με το μάτι (+/- 1%, δεν πιστεύω να πέφτω πιο πολύ έξω)»
    Δεν υπάρχει λιπομέτρηση με το μάτι ζήτησε να σου κάνουν μια στο γυμναστήριο

  5. #5
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Δεν ξέρω και πολλά από ΑΑΣ, αλλά ο κύκλος που γράφεις, αν μπορεί να θεωρηθεί καν κύκλος μου φαίνεται αστείος. Τα stats (4x65 πάγκο) που παρέθεσες είναι επίσης αστεία για κάποιον που θέλει να μπει σε "κύκλο", όπως επίσης και η ηλικία σου είναι αστεία για να το σκέφτεσαι, αφού απ'ότι φαίνεται δεν έχεις αγωνιστικές βλέψεις.
    Και όπως λέει και ένας σοφός
    <blockquote id=quote>Quote:πολλά παιδιά από εδώ μέσα διαβάσανε 5 άρθρα-μελέτες και ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑ ΑΠΟ ΤΑ @@ χωρίς να έχουν πιάσει καν σοβαρά τα βάρη ακόμα.</blockquote id=quote>

    No offence σε τίποτα από όσα γράφω. Απλώς λογικέψου [:-graduate]
    </blockquote id=quote>

    ετσι πιστευω και εγω!!!
    σορρυ κιολας αλλα δοκιμασες σωστη διατροφη γραμμωσης περυσι και δεν ειχε αποτελεσμα!;.....γιατι με σωστη διατροφη το ποσοστο του λιπους μπορει να πεσει πραγματικα πολυ χαμηλα-ακομα και με λιγο αεροβιο-,αλλο αν θα χρειαστει παραπανω χρονο.
    πιστευω κανε μια διατροφη γραμμωσης,οχι πολυ εξοντωτικη,και μαζι με τσαι και καφε στην καθημερινη σου διατροφη μια χαρα αποτελεσμα θα εχεις μεχρι τελη ιουνιου.....
    δεν εισαι καλα καλα 21,μην μπλεκεις απο τωρα με φαρμακα,οταν ειναι θα ωριμασει το πραγμα απο μονο του μεσα σου....και οταν θα εχεις και περισσοτερες γνωσεις επι φαρμακων....
    ()

  6. #6

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Αδερφέ , θεωρητικά αυτά που μάς έγραψες ακούγονται κάπως λογικά ..αλλά η πραγματικότητα είναι μακράν
    Βασικα και ουσιαστικά η αναβάθμιση τών AR ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΡΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΣΟΥ ΤΕΣΤΟ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΟ NOLVA ΝΑΙ ΜΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΝΑΕΒΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Α-ΧΡΗ-ΣΤΗ

    Ασε δηλαδή που το proviron δέ πρόκειται να κάνει αυτά που περιμένεις , αυτό δρά μονο επικουρικά , αλλα σε ΚΥΚΛΟ με ΑΝΔΡΟΓΟΝΑ που ΠΡΟΣΑΡΤΩΝΤΑΙ στην SHBG

    Ουσιαστικά και Βασικά , πιστεύω οτι έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης ΠΡΙΝ ΚΑΤΑΦΥΓΗΣ ΣΕ ΦΑΡΜΑΚΑ ΚΑΙ ΟΥΣΙΕΣ , είσαι και μικρός , πολύ μικρός
    Εχε στα υπ οπ οψιν οτι με ανδρογόνα (οποια κι αν είναι αυτά ) και κυταροστατικά , ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ

    Και θα το ξαναγράψω για άλλη μιά φορά , πολλοστή
    ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΝΔΟΓΕΝΗΣ ΤΕΣΤΟ ΕΙΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΙΤΕ ΟΛΙΚΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΒΟΛΙΚΟ ΠΕΡΙΒΆΛΛΟΝ / ΜΕΓΑΛΟ ΜΥΙΚΟ ΟΓΚΟ / , Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΥΜΟΡΦΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΥΠΟΔΟΧΕΩΝ (και στο πως μετα΄φερονται ερέθισμα και αποτέλεσμα ) ΚΑΙ (φυσικά) ΣΤΗΝ ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΩΜΑΤΟΣΤΑΤΙΝΗΣ , ΙΝΣΟΥΛΙΝΗΣ , κλπ κλπ κλπ κλπ

    Στα 90 κιλά το ξανασυζητάμε

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-08-07
    Location
    .
    Posts
    197

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by spenzasx

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    Δεν ξέρω και πολλά από ΑΑΣ, αλλά ο κύκλος που γράφεις, αν μπορεί να θεωρηθεί καν κύκλος μου φαίνεται αστείος. Τα stats (4x65 πάγκο) που παρέθεσες είναι επίσης αστεία για κάποιον που θέλει να μπει σε "κύκλο", όπως επίσης και η ηλικία σου είναι αστεία για να το σκέφτεσαι, αφού απ'ότι φαίνεται δεν έχεις αγωνιστικές βλέψεις.
    Και όπως λέει και ένας σοφός
    <blockquote id=quote>Quote:πολλά παιδιά από εδώ μέσα διαβάσανε 5 άρθρα-μελέτες και ΠΙΑΣΑΝΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΑ ΑΠΟ ΤΑ @@ χωρίς να έχουν πιάσει καν σοβαρά τα βάρη ακόμα.</blockquote id=quote>

    No offence σε τίποτα από όσα γράφω. Απλώς λογικέψου [:-graduate]
    </blockquote id=quote>

    ετσι πιστευω και εγω!!!
    σορρυ κιολας αλλα δοκιμασες σωστη διατροφη γραμμωσης περυσι και δεν ειχε αποτελεσμα!;.....γιατι με σωστη διατροφη το ποσοστο του λιπους μπορει να πεσει πραγματικα πολυ χαμηλα-ακομα και με λιγο αεροβιο-,αλλο αν θα χρειαστει παραπανω χρονο.
    πιστευω κανε μια διατροφη γραμμωσης,οχι πολυ εξοντωτικη,και μαζι με τσαι και καφε στην καθημερινη σου διατροφη μια χαρα αποτελεσμα θα εχεις μεχρι τελη ιουνιου.....
    δεν εισαι καλα καλα 21,μην μπλεκεις απο τωρα με φαρμακα,οταν ειναι θα ωριμασει το πραγμα απο μονο του μεσα σου....και οταν θα εχεις και περισσοτερες γνωσεις επι φαρμακων....
    </blockquote id=quote>


    ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ώρα να δώσω και εγώ τις δικές μου!

    @spenzasx, fatal_error κλπ

    έχω κάνει γράμμωση χωρίς κανένα συμπλήρωμα επιτυχώς ( = έχανα περίπου όσο περίμενα να χάσω)
    επίσης με συνδυασμό καφείνης, πράσινου τσαγιού και χαπιών sida cordifolia(που πρέπει να περιείχανε κάποια εφεδρίνη μέσα, αλλά πιστεύω πολύ λίγη) πέρυσι έφτασα σε σημειο να φαίνονται οι 2οι κοιλιακοί χωρίς ιδαίτερο ζόρι(με το μάτι, που φυσικά δεν είναι ακριβής μέθοδος αλλά τεσπα, με έλεγα κάπου 11-12%)

    επίσης φέτος έκανα επιτυχώς όγκο, πήρα κιλά κυρίως μυικά, και αρκετά στοχευμένα, δλδ πήρα κυρίως στα σημεία που ήθελα να πάρω.

    γενικά πιστεύω (και συγχωρήστε την έπαρση μου) ότι ξέρω αρκετά καλά να αλλάζω το σώμα μου προς το καλύτερο, απλά δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τις αλλαγές που θέλω.

    τα στατς μου είναι αστεία επειδή αφενώς δεν έχω χρόνια προπόνησης πίσω μου και αφετέρου επειδή δεν προπονούμε για δύναμη, αλλά για μάζα. αν απλά προσπαθούσα να πάω το βάρος από το Α στο Β, θα μπορούσα να το κάνω και με παραπάνω κιλά.
    65κιλά πάγκο με 1,5 δεύτερα ελεγχόμενη θετική, 2 δεύτερα ελεγχόμενη αρνητική για 4 επαναλήψεις χωρίς σπόττερ δεν τα θεωρώ ΤΟΣΟ άσχημα για περίπου 12 μήνες δουλείας(όταν ξεκίνησα είναι ζήτημα αν έκανα τα 40 4 επαναλήψεις). ιδαίτερα όταν το μισό από αυτό το διάστημα έχει περαστεί σε γράμμωση.

    My point is, ξέρω ότι μπορώ να βελτιωθώ και χωρίς υποβοήθηση, το έχω δοκιμάσει! απλά από εδώ και πέρα θα ήθελα να το κάνω όσο πιο αποτελεσματικά γίνεται (χωρίς να επιβαρύνω την υγεία μου φυσικά)



    @ΜΑΤΖ

    θα δεχτώ την συμβουλή σου (και των υπόλοιπων παιδών) και θα αφαιρέσω το nolva + proviron και θα την παλέψω μόνο με EC

    όταν και αν έχεις χρόνο (και όρεξη), γράψε μου σε παρακαλώ που ακριβώς έκανα λάθη στο πρωτόκολλο που σχεδίασα(εκτός του ότι το σχεδίασα για εμένα), γιατί αυτά που έγραψες δεν τα κατάλαβα!

    συγκεκριμένα, κολάω στα παρακάτω σημεία:

    α)συμφωνώ ότι η πολυμορφικότητα των υποδοχέων του καθενώς είναι τρομαχτικά σημαντικός παράγοντας που καθορίζει την αντίδραση στα φυσικά και εξογενώς χορηγούμενα ανδρογόνα, αλλά δυσκολεύομαι να δεχτώ ότι μία αύξηση 100% στην ολική + ελεύθερη τέστο δεν θα είναι οφέλιμη στον οποιονδήποτε!

    β)δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λες ότι proviron δεν θα αυξήσει την ελεύθερη τέστο! εκτός αν η τέστο έχει μεγαλύτερο affinty για την SHBG από το proviron και το proviron μπορεί να ελευθερώσει μόνο άλλα ΑΑΣ που έχουν μικρότερο affinity από αυτό. αλλά απότι ξέρω αυτό δεν ισχύει!

    γ)δεν κατάλαβα τίποτα από αυτή την πρόταση :
    "Εχε στα υπ οπ οψιν οτι με ανδρογόνα (οποια κι αν είναι αυτά ) και κυταροστατικά , ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ "

    δ) αγνοόντας το γεγονός ότι εγώ προσωπικά δεν είμαι έτοιμος για τέτοια φαρμακευτική υποστήριξη, πιστεύεις ότι σε κάποιον άλλο 20χρονο ένα τέτοιο πρωτόκολλο θα είχε μόνιμες επιτώσεις στον HPTA ή/και στην ανάπτυξη του? δεν έχω κάποιον στο μυαλό μου, ρωτάω καθαρά για επιμορφωτικούς λόγους!

    τέλος πιστεύεις ότι το πρωτόκολλο αυτό μόνο με το Nolva (που θα οδηγήσει και σε αυξημένα οιστρογόνα) θα είναι καλό για περίοδο όγκου?

  8. #8

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nEEd4wEEd


    τα στατς μου είναι αστεία επειδή αφενώς δεν έχω χρόνια προπόνησης πίσω μου και αφετέρου επειδή δεν προπονούμε για δύναμη, αλλά για μάζα. αν απλά προσπαθούσα να πάω το βάρος από το Α στο Β, θα μπορούσα να το κάνω και με παραπάνω κιλά.
    65κιλά πάγκο με 1,5 δεύτερα ελεγχόμενη θετική, 2 δεύτερα ελεγχόμενη αρνητική για 4 επαναλήψεις χωρίς σπόττερ δεν τα θεωρώ ΤΟΣΟ άσχημα για περίπου 12 μήνες δουλείας(όταν ξεκίνησα είναι ζήτημα αν έκανα τα 40 4 επαναλήψεις).
    </blockquote id=quote>

    Η κουβέντα μεταφέρεται εδώ.

    Το ότι δεν προπονείσαι για δύναμη (3-5 επαν) δεν σημαίνει ότι δεν θα έπρεπε να δυναμώσεις , μην ξεχνάμε και αυτά που ξέρουμε.
    Κάτι άλλο, το "ελεγχόμενο" στυλ που λες για να το καταλάβεις δεν γίνεται στις 4 επαναλήψεις , εκεί απλά μοχθείς να κάνεις καλά το βάρος(γι αυτό και σου παίρνει 1μιση δεύτερο η θετικη), δεν νιώθεις τον μυ με ένα 4RM βάρος.

    Στη δικιά σου τη περίπτωση ελεγχόμενο θα ήταν 50 κιλά για 10-12 επαναλήψεις.

    Όπως και να έχει η πρόοδος σου είναι κακή γιατί αν άρχισες με 40 κιλα το πρωτο δίμηνο που ανεβαίνει η νευρομυική προσαρμογή κατακόρυφα θα έπρεπε να παίζεις 50+κιλα. Οπότε τους επόμενους μήνες ανεβαινες 1,5 κιλό το μήνα στον παγκο?

    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες κατα τ'άλλα.

    Τέλος το να γράφεις το προφανές , δηλαδή ότι δεν θα αγνοήσεις σωστές και τεκμηριωμένες απόψεις δεν μπορώ να το συλλάβω ιδιαίτερα .Αυτό μας έλειπε!
    Είσαι 20 χρονών και αρχάριος , τι ύφος είναι αυτό , για χαλάρωσε λίγο :D.Θα έπρεπε να είσαι ταπεινός εδώ μέσα όχι να προκαλείς.

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    29-12-05
    Location
    ---, ---, Greece.
    Posts
    18

    Default

    η καλυτερη προληψη ειναι η μαθηση ....καθησε και δουλεψε λιγο το σωμα σου για να το μαθεις ,
    μη βιαζεσαι να το κτισεις μεσα σε ενα χρονο ....
    οσο για το προγραμμα που προτεινες , εχει αποδειχτει οτι δεν λειτουργει και τοσο καλα και δε δινει ουσιαστικα αποτελεσματα ....
    παρα ταυτα εαν θελεις να συνεχισεις καλυτερα παρε "χρυσινη " που ειναι βοτανο φυσικο και εχει την ιδια ιδιοτητα με αυτα που προανεφερες ..
    θα αποκτησεις μια μικρη σκληροτητα ..
    αλλα επιμενω να δουλεψεις το σωμα σου με φαγητο να δεις τι του ταιριαζει καλυτερα
    η ταπεινη μου γνωμη διχως να ειμαι ειδικος :))

  10. #10

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Καλα τωρα σοβαρα .... 4Χ65 στον παγκο, φιλε δεν θελω να προσβαλλω αλλα αυτα τα εκανα οταν ειχα ξεκινησει και εκανα 6 μηνες προπονηση. Τωρα δεν ειναι δυναμη αυτη για να θελεις να παρεις οτιδηποτε εκτος απο πρωτεινη/κρεατινη ποσο μαλλον nolvadex/proviron/eph. Επισης ο τροπος που τα εχεις γραψει μοιαζει σαν να ξερεις τι πας να κανεις... αλλα εχεις μπλεξει πολλα πραγματα θεωρητικα που εχεις διαβασει. Βασικα για να μην εχεις δυναμη σημαινει οτι δεν εχεις μυς (ο μυωδης ειναι παντα δυνατος οτι και να λενε μερικοι). Αρα καταληγω στο συμπερασμα οτι πρεπει να δουλεψεις δυναμη-ογκο για 1-2 χρονια και μετα να σκεφτεις χημεια και γραμμωσεις. Αν τωρα κανεις 4Χ65 τοτε μετα το τελος της γραμμωσης σου θα κανεις 4Χ50. Τωρα ειναι σοβαρο αυτο; Περυσι ειχα μια κοπελα που την βοηθουσα και εκανε 6Χ40 :D και ηταν 55 κιλα. Βασικα ειναι πολλα πραγματα λαθος σε αυτα που γραφεις αλλα δεν μπορω να ξεκινησω να γραφω γιατι διαφωνω με την βαση του θεματος. Καλη τυχη

  11. #11
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    11-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nEEd4wEEd

    γενικά πιστεύω (και συγχωρήστε την έπαρση μου) ότι ξέρω αρκετά καλά να αλλάζω το σώμα μου προς το καλύτερο, απλά δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τις αλλαγές που θέλω.

    </blockquote id=quote>
    φιλε μου να με συγχωρας αλλα εγω πιστευω πως σε 1 χρονο το σωμα σου και οι εμπειριες σου δεν εχουν φτασει στο σωστο επιπεδο ωστε να πεις ''τωρα ειμαι ετοιμος για να κανω χρηση ουσιων...''
    για να μην πουμε και περι ηλικιας οπου επισημανθηκε πιο πανω...
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-09-07
    Location
    .
    Posts
    194

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by testosterone

    η καλυτερη προληψη ειναι η μαθηση ....καθησε και δουλεψε λιγο το σωμα σου για να το μαθεις ,
    μη βιαζεσαι να το κτισεις μεσα σε ενα χρονο ....
    οσο για το προγραμμα που προτεινες , εχει αποδειχτει οτι δεν λειτουργει και τοσο καλα και δε δινει ουσιαστικα αποτελεσματα ....
    παρα ταυτα εαν θελεις να συνεχισεις καλυτερα παρε "χρυσινη " που ειναι βοτανο φυσικο και εχει την ιδια ιδιοτητα με αυτα που προανεφερες ..
    θα αποκτησεις μια μικρη σκληροτητα ..
    αλλα επιμενω να δουλεψεις το σωμα σου με φαγητο να δεις τι του ταιριαζει καλυτερα
    η ταπεινη μου γνωμη διχως να ειμαι ειδικος :))
    </blockquote id=quote>

    +1 [:-thumbu]

    το θεμα για τα αναβολικα που εγραψες για την ηλικια σου αλλα και βαση των stats σου το θεωρω αστειο και επικινδυνο γνωμη μου ειναι ποιοτικο φαγητο αεροβια 3 φορες την εβδομαδα πρωτεινη μια πολυβιταμινη βιατμινη c και εισαι ετοιμος δε χρειαζεσαι τιποτα περρισοτερο για τη γραμμωση σου

    και αφετέρου επειδή δεν προπονούμε για δύναμη, αλλά για μάζα [:-bigeyes][:-bigeyes2][:-bigeyes][:-boggled]

    αυτο τι παει να πει? το ιδιο να κανεις 100κιλα παγκο και το ιδιο 65?την ιδια αναπτυξη θα εχεις εσυ και την ιδια καποιος που κανει+30 κιλα οποτε και στις υπολοιπες ασκησεις θα κανει πολλα περισσοτερα απο αυτα που κανεις εσυ

    με τα κιλα ερχεται και η αναπτυξη οποτε ειναι πολυ ακυρο αυτο που εγραψες

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nEEd4wEEd

    ακόμα.</blockquote id=quote>


    [/quote]


    ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, ώρα να δώσω και εγώ τις δικές μου!

    @spenzasx, fatal_error κλπ

    έχω κάνει γράμμωση χωρίς κανένα συμπλήρωμα επιτυχώς ( = έχανα περίπου όσο περίμενα να χάσω)
    επίσης με συνδυασμό καφείνης, πράσινου τσαγιού και χαπιών sida cordifolia(που πρέπει να περιείχανε κάποια εφεδρίνη μέσα, αλλά πιστεύω πολύ λίγη) πέρυσι έφτασα σε σημειο να φαίνονται οι 2οι κοιλιακοί χωρίς ιδαίτερο ζόρι(με το μάτι, που φυσικά δεν είναι ακριβής μέθοδος αλλά τεσπα, με έλεγα κάπου 11-12%)

    επίσης φέτος έκανα επιτυχώς όγκο, πήρα κιλά κυρίως μυικά, και αρκετά στοχευμένα, δλδ πήρα κυρίως στα σημεία που ήθελα να πάρω.

    γενικά πιστεύω (και συγχωρήστε την έπαρση μου) ότι ξέρω αρκετά καλά να αλλάζω το σώμα μου προς το καλύτερο, απλά δεν έχω προλάβει ακόμα να κάνω τις αλλαγές που θέλω.

    τα στατς μου είναι αστεία επειδή αφενώς δεν έχω χρόνια προπόνησης πίσω μου και αφετέρου επειδή δεν προπονούμε για δύναμη, αλλά για μάζα. αν απλά προσπαθούσα να πάω το βάρος από το Α στο Β, θα μπορούσα να το κάνω και με παραπάνω κιλά.
    65κιλά πάγκο με 1,5 δεύτερα ελεγχόμενη θετική, 2 δεύτερα ελεγχόμενη αρνητική για 4 επαναλήψεις χωρίς σπόττερ δεν τα θεωρώ ΤΟΣΟ άσχημα για περίπου 12 μήνες δουλείας(όταν ξεκίνησα είναι ζήτημα αν έκανα τα 40 4 επαναλήψεις). ιδαίτερα όταν το μισό από αυτό το διάστημα έχει περαστεί σε γράμμωση.

    My point is, ξέρω ότι μπορώ να βελτιωθώ και χωρίς υποβοήθηση, το έχω δοκιμάσει! απλά από εδώ και πέρα θα ήθελα να το κάνω όσο πιο αποτελεσματικά γίνεται (χωρίς να επιβαρύνω την υγεία μου φυσικά)



    [/quote]

    εχω μερικες αποριες αλλα μην το παρεις σαν στοχευμενα πυρα και αλλες τετοιες βλακειες,ουτως η αλλως δε σε ξερω προσωπικα,λοιπον:
    -εφοσον ειδες οτι η περσινη σου γραμμωση ηταν επιτυχης(αναλογα απο τι ποσοστο λιπους ξεκινησες βεβαια) τοτε γιατι να μην συνεχισεςι το ιδιο αλλα με καποιες βελτιωσεις
    -το οτι μπορεις να αλλαζεις το σωμα σου προς το καλυτερο δεν παει να πει και τιποτα,πολλοι μπορουν να το κανουν....η διατροφη και η αθληση δεν ειναι πυρηνικη φυσικη για να δυσκολεψουν καποιον,αν καταλαβει πως λειτουργει το σωμα του τοτε μπορει να γινει τζετ!
    -δε γινεται να παιρνεις δυναμη και να μην παιρνεις μαζα,οπως ειπαν τα παιδια παραπανω.....αυτα ισως τα λες για να νοιωσεις και εσυ καλυτερα προς τον εαυτο σου οτι εισαι καλυμμενος μιας και αυτος ειναι ο λογος της μη αναπτυξης,δες το πιο ρεαλιστικα
    -οπως ειπες και εσυο ο ιδιος εχεις 1 χρονο προπονησεων στην πλατη σου,δηλαδη θα λεγαμε οτι εισαι σε αρχικο σταδιο ακομα....δεν εχεις δει καλα καλα μεχρι που μπορει να παει το σωμα σου απο μονο του και βιαζεσαι να πηδηξεις επιπεδα;!
    -αν οι γνωσεις σου ηταν πληρεις ,στην περσινη σου γραμμωση και μαζι με καφεινη κλπ θα επρεπε να ειχες πεσει στο 8% και οχι στο 12%-με το ματι-
    -ξερω πως ειναι να εισαι κα*λωμενος απο τη γυμναστικη και να θες να φτασεις το σωμα σου στα ορια του....αλλα μερικες φορες η υπομονη ειναι χρυσος....
    ()


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •