Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default αλλαγη διαστάσεων κι απώλεια κιλών

    Τους τελευταίους 2 μήνες έχω ξεκινήσει αερόβια (μετά από κάθε προπόνηση 15 συννέχομενα λεπτά τρεξιματάκι στο 8,5 και 4 φορές την εβδομάδα κοιλιακούς)που δεν έκανα σχεδόν καθόλου πριν γιατί είχα σαν στόχο να πάρω όγκο άρα και κιλά και φοβόμουν μήπως με την αερόβια είχα απώλειες μυικές,γιατί από όσο έχω διαβάσει εδώ είναι πάρα πολύ δύσκολο να χάσεις λίπος χωρίς να χάσεις μυική μάζα.

    Παράλληλα όμως ήθελα και να χάσω λίπος γιατί κατάφερα να φτάσω στα 90 κιλά(ύψος 1.92)αλλά έχοντας πάρει και λίπος γύρω από την κοιλιά και κάνοντας και διατροφή παράλληλα.Έτσι είπα να δοκιμάσω και την λύση της αερόβιας να δω τι αποτελέσματα θα έχει.

    Το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής ήταν μέσα σε 2 μήνες να χάσω από την μέση 6 πόντους(από 97 πήγα 91)και στην πλάτη να πάρω 7 πόντους (από 122 πήγα 129)χρησιμοποιόντας την ίδια περίοδο την μέθοδο των drop sets στις μισές ασκήσεις της πλάτης.

    Το ζήτημα όμως είναι ότι έχασα και 2 κιλά,δηλαδή από 90 κιλά πήγα 88.Οι διαστάσεις μου βελτιώθηκαν βέβαια προς το καλύτερο αλλά είχα την απώλεια κιλών που στην ουσία εγώ θέλω να πάρω κιλά,βέβαια να τα πάρω σωστά.Πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω την αερόβια με αυτούς τους ρυθμούς ή να την μειώσω?

    Αυτή είναι μια φωτογραφία μου από το πως είμαι τώρα

    Download Attachment:
    DSC01258.JPG
    63.31KB

  2. #2

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Λοιπόν φίλε μου καταρχάς γίνεται να χάνεις λίπος και να κερδίζεις μυική μάζα.Είναι δύσκολο και απαιτεί πολύ σωστά σχεδιασμένο διατροφικό-προπονητικό πλάνο αλλά γίνεται!Ιδιαίτερα εάν είσαι αρχάριος τότε αυτό θα συμβαίνει χωρίς ιδιάιτερες δυσκολίες και ένα τέτοιο διατροφικό πλάνο απαιτεί σωστά χρονισμένο υδατάνθρκα μέσα στην ημέρα σου όπως ας πούμε γύρω από τις ώρες προπόνσης.Αερόβιο βάλε το πολύ μέχρι 3-4 φορές την εβδομάδα σε μέτρια ένταση καλύτερα πρωί με άδειο στομάχι (και μην ακούσω βλακείες για καταβολισμόυς κτλ κτλ) και φυσικά η διατροφή σου να είναι υποθερμιδική.
    Ένα εξαιρετικό άρθρο είναι του GRF το scitrition με το οποίο μπορείς να πετύχεις ταυτόχρονη μείωση λίπους και αύξηση μυικής μάζας!

  3. #3
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_
    [br.Αερόβιο βάλε το πολύ μέχρι 3-4 φορές την εβδομάδα σε μέτρια ένταση καλύτερα πρωί με άδειο στομάχι (και μην ακούσω βλακείες για καταβολισμόυς κτλ κτλ) και φυσικά η διατροφή σου να είναι υποθερμιδική.
    </blockquote id=quote>

    Akaloupote, γιατί μέχρι 3-4 φορές την εβδομάδα αερόβια; Εγώ που κάνω 4 φορές μετά τα βάρη 30 λεπτά και 2 φορές πρωινή 45 λεπτά, είναι υπερβολή;

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Αναφέρεις ακαλούπωτε ότι η διατροφή μου πρέπει να είναι υποθερμιδική,πιστεύεις δηλαδή και βάση της φωτογραφίας που έχω βάλει ότι έχω περισσότερη ανάγκη να χάσω λίπος από το να πάρω μάζα?

  5. #5

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Μπράβο σου για το ότι έχασες τα κιλά αλλά δεν έχει γίνει καλή δουλειά καθόλου στο γυμναστήριο ΙΜΟ.

    Οπως και να έχει μιλάμε για μυικές απώλειες λες και τρέχει κάτι τρέχει στα γύφτικα , λες και θα κατέβουμε αγώνα αύριο ενώ καλά καλά δεν ξέρουμε να προπονούμαστε.

    Προσωπικά πιστεύω ότι αν κάποιος κάνει σωστά πράγματα ΔΕΝ θα έχει μυικές απώλειες και μπορεί να βάλει και λίγους μυς μέσα σε μια διαίτα.Αλλά άσε τι λέω εγώ , γιατί εγώ μπορεί να λεω και μ@λ@κίες...


    Μόνος σου διαπίστωσες ότι μπορείς να χάσεις λίπος ενώ βάζεις μυικό ιστό - απόδειξη ότι έχασες από τη μέση και έβαλες στη πλάτη. Αφού το βλέπεις μόνος σου ότι είναι εφικτό και τα νούμερα το δείχνουν, τι συζητάμε [:-shades]

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Φίλε Andriko ο βασικός μου στόχος όταν ξεκινούσα το γυμναστήριο ήταν να πάρω όσο το δυνατόν περισσότερο όγκο,έστω κι αν αυτό μου κόστισε και με κάποιο περίσσιο λίπος.Πριν ξεκινήσω ήμουν έτσι



    Download Attachment:
    DSC00553.JPG
    60.26KB

    Μέτα όταν κατάφερα και πήρα κάποια κιλά που με βοηθήσαν να ξεφύγω από το χάλι που ήμουν πριν και ζητούσα σίγουρα το κάτι παραπάνω,άκουγα από όλους να λένε ότι δεν μπορείς ταυτόχρονα να χάσεις λίπος και να κερδίσεις μυς,ή θα πρέπει να δώσεις έμφαση στο να πάρεις όγκο και όταν φτάσεις σε έναν ικανοποιητικό βαθμό για σένα όγκου να πας στην γράμμωση,ή να κοιτάξεις να χάσεις πρώτα το περίσσιο λίπος και μόλις το χάσεις πας για όγκο.

    Εγώ πιστεύω αυτό που είπες κι εσύ οτί με σωστή προπόνηση και σωστή διατροφή μπορείς να πετύχεις και τα δύο ταυτόχρονα μέχρι ενός ορίου απλά ήθελα να ακούσω και κάποιες άλλες γνώμες από εδώ μέσα από άτομα πολύ πιο έμπειρα.

  7. #7

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    ε κι εσύ στέκα ήσουν !:D Άντε καλή συνέχεια , μια χαρά τα πας!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Χεχε ναι κάτι απο Ψάλτη.Ευχαριστώ man να σαι καλά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •