Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-09
    Location
    .
    Posts
    14

    Default Θελω ογκο!

    Γεια σας και παλι και σας ευχαριστω για το καλοσωρισμα!Θελω να αποκτησω ογκο,το προγραμμα που κανω ειναι 5 μερες συνεχομενες ξεκινοντας με 1η στηθος,2η πλατη,3η ποδια,4η ωμους,5η δικ-τρικ,με τις επαναληψεις να ξεκινουν απο 12 την 1η εβδομαδα,10 την δευτερη,8 την τριτη και 6 την τεταρτη,οι ακησεις ειναι 3-4 σε καθε μυικη ομαδα.Περιμενω την βοηθεια σας!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μήν κάνεις 5 μερες συνεχόμενα, άν η προπόνησή σου έχει ένταση τότε μετα τη δευτερη - τρίτη μέρα δε θα έχεις ενεργεια για να δουλεψεις τις μυικές ομάδες που μένουν. Πρέπει να έχεις ένα ρεπό ενδοιάμεσα ή να χρησημοποιήσεις διαχωρισμό 3-4 ημερών

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μήν κάνεις 5 μερες συνεχόμενα, άν η προπόνησή σου έχει ένταση τότε μετα τη δευτερη - τρίτη μέρα δε θα έχεις ενεργεια για να δουλεψεις τις μυικές ομάδες που μένουν. Πρέπει να έχεις ένα ρεπό ενδοιάμεσα ή να χρησημοποιήσεις διαχωρισμό 3-4 ημερών

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-09-08
    Location
    .
    Posts
    155

    Default

    φιλε μου υπερπροπονεισαι και δεν θα δεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.Το εκανα κ εγω παλαιοτερα κ δεν μου βγηκε σε καλο.Προσπαθησε να ξεκουραζεσαι πολυ περισσοτερο,να δωσεις χρονο στο μυ να αναρρωσει και να μεγαλωσει,Αν θες ογκο μειωσε την αεροβια,αυξησε τις ποσοτητες θερμιδων που παιρνεις,αλλα προσπαθησε να παρεις extra θερμιδες απο ποιοτικα φαγητα για να λιπωσεις οσο το δυνατον λιγοτερο.
    ' ' ',

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-09-08
    Location
    .
    Posts
    155

    Default

    φιλε μου υπερπροπονεισαι και δεν θα δεις τα επιθυμητα αποτελεσματα.Το εκανα κ εγω παλαιοτερα κ δεν μου βγηκε σε καλο.Προσπαθησε να ξεκουραζεσαι πολυ περισσοτερο,να δωσεις χρονο στο μυ να αναρρωσει και να μεγαλωσει,Αν θες ογκο μειωσε την αεροβια,αυξησε τις ποσοτητες θερμιδων που παιρνεις,αλλα προσπαθησε να παρεις extra θερμιδες απο ποιοτικα φαγητα για να λιπωσεις οσο το δυνατον λιγοτερο.
    ' ' ',

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    μήν κάνεις 5 μερες συνεχόμενα, άν η προπόνησή σου έχει ένταση τότε μετα τη δευτερη - τρίτη μέρα δε θα έχεις ενεργεια για να δουλεψεις τις μυικές ομάδες που μένουν. Πρέπει να έχεις ένα ρεπό ενδοιάμεσα ή να χρησημοποιήσεις διαχωρισμό 3-4 ημερών
    </blockquote id=quote>

    +1 Ωραίος ο Γιάννης!Συνεχόμενα 5 ημέρες για προπόνηση το ΚΝΣ τα παίζει κάπως και δεν θα μπορείς να αναρώνεις 100% από τη μία προόνηση στην άλλη.
    Όταν κάποιος είναι προχωρημένος τότε ανάμεσα στις προπονήσεις του χρειάζεται διάλειμα οπωσδήποτε γιατί η ένταση και ο όγκος και το συνολικό φορτίο προπόνησης μεγαλώνουν με αποτέλεσμα ο χρόνος ανάρωσης που απαιτείται να είναι μεγαλύτερος σε σύγκριση με έναν αρχάριο!

    Το ότι θες όγκο εντάξει είναι κατανοητό αφού όλοι όγκο θέλουμε:D αυτό όμως θα καθοριστθεί από τη διατροφή σου.

  7. #7

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    μήν κάνεις 5 μερες συνεχόμενα, άν η προπόνησή σου έχει ένταση τότε μετα τη δευτερη - τρίτη μέρα δε θα έχεις ενεργεια για να δουλεψεις τις μυικές ομάδες που μένουν. Πρέπει να έχεις ένα ρεπό ενδοιάμεσα ή να χρησημοποιήσεις διαχωρισμό 3-4 ημερών
    </blockquote id=quote>

    +1 Ωραίος ο Γιάννης!Συνεχόμενα 5 ημέρες για προπόνηση το ΚΝΣ τα παίζει κάπως και δεν θα μπορείς να αναρώνεις 100% από τη μία προόνηση στην άλλη.
    Όταν κάποιος είναι προχωρημένος τότε ανάμεσα στις προπονήσεις του χρειάζεται διάλειμα οπωσδήποτε γιατί η ένταση και ο όγκος και το συνολικό φορτίο προπόνησης μεγαλώνουν με αποτέλεσμα ο χρόνος ανάρωσης που απαιτείται να είναι μεγαλύτερος σε σύγκριση με έναν αρχάριο!

    Το ότι θες όγκο εντάξει είναι κατανοητό αφού όλοι όγκο θέλουμε:D αυτό όμως θα καθοριστθεί από τη διατροφή σου.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    και γω παιδες θελω ογκο...ειμαι φετες αλλα δεν εχω τον ογκο που θελω...ισως φτεει και η ηλικια μου επειδη δεν εχει διαμορφωθει ακομα το σωμα μου...παντως η διατροφη μου ειναι πολυ καλη

  9. #9
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bboy

    και γω παιδες θελω ογκο...ειμαι φετες αλλα δεν εχω τον ογκο που θελω...ισως φτεει και η ηλικια μου επειδη δεν εχει διαμορφωθει ακομα το σωμα μου...παντως η διατροφη μου ειναι πολυ καλη
    </blockquote id=quote>
    ειναι απλο, για να βαλεις όγκο, άν δεν έχεις τα σουπερ ντουπερ γονιδια χρειάζεσαι πρωτα πρωτα.... γνωσεις.Μετα χρειαζεσαι χρόνο.Όσο για την ηλικία, οι καλυτερες ηλικες για προσαρμογή, δηλ. στην προκειμενη μεριπτωση υπερτροφία, είναι μεταξύ 20 και 30 ετων.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bboy

    και γω παιδες θελω ογκο...ειμαι φετες αλλα δεν εχω τον ογκο που θελω...ισως φτεει και η ηλικια μου επειδη δεν εχει διαμορφωθει ακομα το σωμα μου...παντως η διατροφη μου ειναι πολυ καλη
    </blockquote id=quote>
    ειναι απλο, για να βαλεις όγκο, άν δεν έχεις τα σουπερ ντουπερ γονιδια χρειάζεσαι πρωτα πρωτα.... γνωσεις.Μετα χρειαζεσαι χρόνο.Όσο για την ηλικία, οι καλυτερες ηλικες για προσαρμογή, δηλ. στην προκειμενη μεριπτωση υπερτροφία, είναι μεταξύ 20 και 30 ετων.
    </blockquote id=quote>εγω ειμαι 16...μαλλον θα ξεκινησω κανα προγραμμα απ το φορουμ...η διατροφη μου ειναι αρκετα καλη...

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-09
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες,εχετε να μου προτεινετε καποια συμπληρωματα που εχετε δοκιμασει και οντως εχουν αποτελεσμα?

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-09
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες,καποια γνωμη για συμπληρωματα που εχετε δοκιμασει και εχουν αποτελεσμα?

  13. #13
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    μονουδρική κρεατίνη

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-09-07
    Location
    .
    Posts
    194

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    μονουδρική κρεατίνη
    </blockquote id=quote>

    +1[:-thumbu]

    παντως κατα τη γνωμη μου τα συμπληρωματα που "χρειαζεσαι" με τη προυποθεση οτι εχεις φτιαξει σωστα τη διατροφη σου ειναι πρωτεινη,κρεατινη,fish oil,πολυβιταμινη και βιταμινη c και εισαι ετοιμος[:-thumbu]

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    ρε δεν βρηκα κανα καλο προγραμμα καποιος να μου προτεινει κατι?

  16. #16
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    .
    Posts
    311

    Default

    ρε δεν βρηκα κανα καλο προγραμμα καποιος να μου προτεινει κατι?

  17. #17
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    bizz...

  18. #18
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    bizz...

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    16-04-09
    Location
    .
    Posts
    14

    Default

    Ευχαριστω πολυ παιδια,για τις συμβουλες!

  20. #20
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-04-09
    Location
    .
    Posts
    10

    Default

    Εγω παιδια παντως παιρνω το nano vapor εδω και κανα μηνα και με καλη διατροφη για ογκο που κανω εχω δει μεγαλη διαφορα ....

  21. #21
    Senior Bodybuilder bigsteve's Avatar
    Join Date
    20-04-07
    Posts
    5,301

    Default

    θελεις ογκο...πολυ ωραια!
    κ γιατι αναφερεσαι μονο στην προπονηση σου; δεν εξαρταται μονο απο αυτο ο ογκος αλλα κ απο 2 ακομα βασικοτερα πραγματα.

    1)το φαΪ σου (οχι οχι δεν εννοω ατσαλιές κ φαΪ του σκοτωμου,αλλα δεν αναφερεσαι καθολου σε αυτο που ειναι πολυ βασικο πιο βασικο κ απο την προπονηση σου κ απο τα συμπληρωματα τα οποια οπως το λεει κ η λεξη απλα συμπληρωνουν το φαι σου,οποτε αν τρως καλα ξεχνα κ ρπωτενες κ αμινοξεα κ βιταμινες .Καμια κρεατινη μονο για δυναμη κ ολα μια χαρα.Αυτα ειναι για το ερασιτεχνικο επιπεδο που βρισκεσαι

    2)απο την ξεκουραση.Εκει αναπτυσεσαι κ οχι στην προπονηση.

    Τελος για να μην μακρυγορω οσο πιο τεμπελικα γυμναζεσαι τοσο πιο πολυ θα μεγαλωσεις....μην το παρουμε αυτο κ το παραφρασουμε..ας σκεφτουμε με συνεση τι εννοω με αυτο γιατι εχει πολυ ζουμι κατα βαθος.
    Τελος δεν ξερω εγω απο bizz κ mizz κ iron maiden κτλ
    απλα κοιτα να σοκαρεις τους μυς σου κ να μην συνιθιζουν στα ιδια κ στα ιδια.
    Παντα να τους σοκαρεις για να εχεις αναπτυξη να μαθεις να ακους το σωμα σου κ να προπονησαι με ενστικτο.Τις μερες που εισαι δυνατος με καλη ψυχολογια παιξε βαρια για παραδειγμα,τις μερες που εισαι πεσμενος ,αλλα πρεπει να κανεις προπονηση οπωςδηποτε απλα να μην κανεις να πας να ξεκουραστεις κ να την κανεις την αλλη μερα γιατι θα ειναι μια αποτυχια κ οι μυς σου θα μεινουν πισω.
    Τις μερες που εχει κρυο πολλυ η υγρασια τοτε μην παιξεις βαρια,μην ρισκαρεις τραυματισμο παιξε τεχνικα ,αλλαξε γωνιες των ασκησεων ωστε να προπονησεις αλλες ινες της ιδιας μυικης ομαδας κ προσπαθησε να μεταφερεις το αιμα στους μυς σου με καποιο αλλο τροπο.

    αυτα απο μενα ,καλη συνεχεια κ καλη επιτυχια!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •