Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default Τις συμβουλές σας για υγιεινό τρόπο ζωής

    Γεια σας .Ειμαι φρεσκο μελος στο φορουμ και για να πω την αληθεια δεν ειμαι φαν του bodybuilding κτλ, απλα πιστευω πως μπορω να παρω καλες πληροφοριες απο μια σελιδα σαν αυτη και η γνωμη σας μετραει :)

    Βασικα η ιστορια μου ειναι λιγο μεγαλη αλλα θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συνοπτικος γινεται.

    Ειμαι 19 χρονων, 1,84 73κιλα.
    Μεχρι τα 14-15 ημουν 105 κιλα. Πηρα την μεγαλη(και σοφη!) αποφαση να τα χασω πηγαινοντας σε ενα διαιτολογο. Εχασα 35 κιλα σε 5-6 μηνες. Ταυτοχρονα πηγαινα γυμναστηριο(πρωτη φορα στη ζωη μου).Τον πρωτο χρονο (μεχρι 15-16) διατηρηθηκα στα ιδια κιλα, προσεχοντας ασυναισθητα την διατροφη μου , προφανως απο το φοβο μου να μην ξαναπαρω τα κιλα. Απο τον δευτερο χρονο ομως ξεκινησαν τα σκαμπανεβασματα. Εφτανα τα 83, ξαναεπεφτα στα 70-73. Ξαναεφτανα τα 83, ξαναεχανα κοκ. Μετα απο δυο συνεχομενα χρονια σταματησα το γυμναστηριο-πρωτον- γιατι ημουν τριτη λυκειου και δευτερον γιατι δεν ημουν καθολου ικανοποιημενος απο τα αποτελεσματα ακομη και στα 70. Το δερμα μου ειναι πολυ χαλαρο και δεν εδειχνε(και συνεχιζει να μην δειχνει) καμια διαθεση να προσαρμοστει στα νεα δεδομενα.
    Για να μην σας τα πολυλογω, απο 16 χρονων μεχρι και σημερα τρωω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για ενα μηνα, κανω ΣΚΛΗΡΗ ΔΙΑΙΤΑ για δυο μηνες.ΑΛΛΑ:
    ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ. Δεν μπορω να το συνεχισω αλλο αυτο. Δεν ξερω τι πρεπει να κανω, δεν ξερω πως και τι θελω να γινω, καλα καλα δεν ξερω γιατι σας γραφω και αυτη τη στιγμη, αλλα ειμαι απεγνωσμενος. Εχω κουραστει. Δεν ζηταω να γινω κανενας γυμνασμενος. Skinny θελω να γινω αλλα με το δερμα μου ετσι φανταζει αδυνατο. Θα γινω λιγο τραγικος αλλα ή θα το πετυχω αμεσα (γιατι δεν τη παλευω αλλο) ή........
    Τεσπα, στη ψυχολογικη κατασταση που βρισκομαι ειμαι ετοιμος ακομα και να δηλητηριασω τον οργανισμο μου με φαρμακα προκειμενου να χασω πολλα κιλα. Μπορειτε να μου προτεινετε κατι? Πχ αυτος ο συνδυασμος εφεδρινης καφεινης ασπιρινης κανει τιποτα?

    Ευχαριστω εκ των προτερων.

    Υ.Γ. Οσο βρισιμο και να μου ριξετε, οτι και να μου πειτε θα εχετε δικιο. Ναι, πολλοι απο εσας πιθανον αφιερωνουν την ζωη τους σε αυτο και μπορει να σας φαινομαι πολυ αδυναμος χαρακτηρας κλπ(που δεν ειμαι καθολου-κουρασμενος και αγανακτισμενος ειμαι) αλλα αυτη ειναι η κατασταση και σας παρακαλω να μου συμπεριφερθειτε αναλογως.

  2. #2

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Φιλε μου εγω θα μπορουσα να σε βοηθησω με συμπληρωματα και διατροφη αλλα δεν θα το κανω γιατι πιστευω οτι δεν ειναι αυτο το προβλημα σου στην συγκεκριμμενη φαση. Νομιζω οτι πασχεις (ναι ειναι αρρωστεια) απο διατροφικη διαταραχη η οποια οφειλεται κυριως σε ψυχολογικους παραγοντες. Αυτο που προτεινω ειναι να ζητησεις βοηθεια...ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ οχι διαιτητικη. Δυστυχως αν πας σε ψυχιατρο φοβαμαι οτι θα διαγνωσει καταθλιψη και θα σε βαλει σε ψυχοφαρμακα (το οποιο ισως τελικα πρεπει να γινει αν εχεις "περιεργες" σκεψεις). Ισως καλο θα ηταν να ξεκινησεις με ψυχολογο και απο κει να προχωρησεις. Μπορει να σου φαινονται περιεργα αυτα που λεω...αλλα δεν υπαρχει περιπτωση να πετυχεις σωματικη υγεια αν δεν εχεις ψυχολογικη υγεια πρωτα.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    Δεν εκπλησσομαι και καθολου μαλιστα με αυτα που μου λες φιλε μου και σε ευχαριστω που απαντας. Εχω βρεθει στην κατασταση που περιγραφεις και απλα αρνηθηκα να παρω τα φαρμακα. Και ουτε προκειται ποτε να δεχτω να παρω ψυχοφαρμακα. Δεν εχει να κανει με ταμπου και μπλα μπλα μπλα. Ειναι συνειδητη αποφαση μου να εχω τον εγω τον ελεγχο του εαυτου μου και οχι τα φαρμακα. Ξεροκεφαλια μου ισως αλλα ετσι ειναι.
    Φυσικα εδω δεν ειναι φορουμ ψυχικης υγειας(!) γιαυτο και δε σκοπευω να επεκταθω αλλο.
    Παντως αν θα μπορουσες να μου προτεινεις κατι για συμπληρωματα λιποδιαλυτικα κλπ θα σου ημουν ευγνωμων.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    καλημερα,
    εχεις σκεφτει το παρακατω σεναριο:
    παιρνεις λιποδιαλυτες(αν οντως δουλεψουν)ταυτοχρονα με τους λιποδιαλυτες κανεις τους 2 μηνες σκληρης διαιτας χανεις πολλα κιλα.Τον 3ο μηνα παλι σαβουριαζεις οτι βρεις μπροστα σου,τα ξαναπαιρνεις πισω τα κιλα.Αλλη μια φορα θα εχεις αδυνατισει αλλη μια φορα θα τα εχεις παρει πισω τα κιλα,αλλη μια φορα θα εχεις διαλυσει τον μεταβολισμο σου.

    Απ οτι διαβασα τα τελευταια 3 χρονια τα κιλα σου λειτουργουν ως ασανσερ->πολυ φοβαμαι οτι θα εχεις 'χαλασει' τον μεταβολισμο σου,το δερμα εκει που εκανε προσπαθεια να 'μπει' το ξανα ανοιγες.
    ΑΛΛΑ δεν ειναι ολα τοσα απαισια!Σου προτεινω αφου θες να σαβουριασεις να μικρινεις τους κυκλους διατροφης-σαβουριασματος.
    αρχικα,μπορεις επι 3 εβδομαδες να κανεις διατροφη και την 4η να τρως παραπανω.Σιγα σιγα θα μειωνεις τις μερες σαβουριασματος..Μερες της εβδομαδας διατροφη-σαββατοκυριακο σαβουριασμα.
    ωσπου να γινει μια μερα ή ενα γευμα την εβδομαδα.

    Συμφωνω κ με τον megageo αλλα δεν γνωριζω τιποτα πανω στο θεμα που αναφερει για σχολιασω

  5. #5

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Ξερεις ποιο ειναι το θεμα; Οτι αν παρεις λιποδιαλυτικα ή οτιδηποτε σε συμπληρωμα για να φτιαξεις το σωμα σου...απλα θα χειροτερεψει την κατασταση σου (την ψυχολογικη). Οπως σου ειπα η αποψη μου ειναι πως ειναι ψυχολογικο το προβλημα, οχι σωματικο. Εισαι μικρος και μπορεις να αναστρεψεις την κατασταση πολυ ευκολα απλα πρεπει να το παρεις αποφαση. Σε καθε περιπτωση μην αρχισεις να καταπινεις χαπακια που πιστευεις οτι λυσουν το προβλημα σου, απλα θα σε κανουν χειροτερα. Οσο αφορα το φορουμ λες οτι δεν ειναι ψυχικης υγειας και εχεις δικιο, ειναι ομως σωματικης υγειας για αυτους που εχουν ψυχικη υγεια. Αυτη ειναι και η τελευταια μου απαντηση εδω για να μην νομιζεις οτι σου επιτιθεμαι, ειναι απλα η αποψη μου ισως αλλα παιδια να εχουν κατι αλλο να πουν. Καλη τυχη απο μενα.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-03-08
    Location
    Κουκάκι - Λάρισα, Greece.
    Posts
    182

    Default

    Κατ`αρχάς συμφωνώ με το Γιώργο (megageo) για όσα σου είπε...Την έχω περάσει τη φάση σου διότι κι εγώ μέχρι τα 14-15 ήμουν 95 κιλά με 1,76 περίπου ύψος...Έχασα τα κιλά ΜΟΝΟΣ μου,το οποίο μετά συνεχίστηκε σε εμμονή κι ήθελα να γίνω όσο πιο αδύνατος μπορούσα(όπως κι εσύ)νομίζοντας οτι αυτό είναι το πιο ωραίο και αρέσει στα γκομενάκια...(πάντα με ενδιέφεραν τα γκομενάκια...:D)Έχω περάσει απο ΠΟΛΛΑ σκαμπανεβάσματα στο βάρος μου με δίαιτες που έκανα μόνος μου και ήταν σαν τις δικές σου,δηλαδή για ένα διάστημα λιμοκτονούσα και μετά επειδή ο οργανισμός μου ξεσπούσε σαβούριαζα τα πάντα(κυρίως γλυκά)με αποτέλεσμα να ξαναπαχαίνω...Το όλο σκηνικό γινόταν επειδή μου άρεσε το φαί αλλά και το ωραίο σώμα ταυτόχρονα,με αποτέλεσμα η κάθε διαιτιτική περίοδος να εξυπηρετεί καθένα απο τα δύο...Όλα αυτά χωρίς γυμναστήριο να σημειώσω...Επειδή αυτό δε θα μπορούσε να γίνεται εφ'όρου ζωής είπα να δοκιμάσω να πάω γυμναστήριο και να ξεκινήσω μια διατροφή απο διαιτολόγο για να τα συνδιάσω σωστά και να μην τρώω ότι να ναι...Απο τότε λοιπόν άλλαξε όλος ο τρόπος ζωής μου,μαζί και το σώμα μου!Έτρωγα αρκετά,γυμναζόμουν(το οποίο σε κάνει να νιώθεις καλά απο πολλές απόψεις) και εισέπρατα τα θετικά σχόλια των φίλων και γνωστών για το σώμα μου...
    Αφού διάβασες λοιπόν την μακρύγορη ιστορία μου η οποία έχει πολλά κοινά σημεία με τη δική σου(και απο ψυχολογικής απόψεως,καθότι σκεφτόμουν να πάω σε ψυχολόγο για να με απαλλάξει απο τη λατρεία μου για το φαγητό) έχω να σου πώ τα εξής:
    -Ξεκίνα μια διατροφή όγκου μαζί με το γυμναστήριο (ογκου κυρίως για ψυχολογικούς λόγους αλλά και επειδή είσαι αδύνατος)
    -Βάλε τη διατροφή σου σε τάξη και οργανώσου-μάθε να τρως σωστά απο εδώ μέσα,διότι αν τα μάθεις αυτά δε θα θες να γυρίσεις στις παλιές σου διατροφικές συνήθειες
    -Να ξέρεις οτι οι περισσότεροι(μαζί και τα γκομενάκια που θα ενδιαφέρουν κι εσένα)δεν τρελαίνονται με ένα skinny σώμα...Προτιμούν τα γυμνασμένα-αθλητικά σώματα.Το κατάλαβα φέτος στην παραλία,αφού πήρα τα περισσότερα βλέμματα που έχω πάρει στη ζωή μου.
    -Μείνε μακριά απο καταστροφικές σκέψεις(κι εμένα μου περνούσαν) διότι μόνο κακό θα σου κάνουν,ειδικά αν δεν έχεις γνώσεις πάνω σε φάρμακα κτλ...
    Ελπίζω να μη σε κούρασα,για οτιδήποτε χρειαστείς εμείς είμαστε εδώ...
    Περίοδος εξερεύνησης του σώματος μου...

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    Sergun, το θεμα δεν ειναι τοσο στο "ποσο" κραταν αυτα τα διαστηματα. Και οι περιοδοι που εγραψα ειναι συμβολικες. το διαστημα που τρωω πολυ μπορει να κυμανθει απο 1 εβδομαδα μεχρι κ 1-1,5 μηνα(μετα το προβλημα γινεται κατι παραπανω απο εμφανες,παθαινω σοκ και παλι διαιτα). Επισης οσο περιεργο και αν ακουγεται-οκ, μπορει να μην εχω τον καλυτερο μεταβολισμο του κοσμου αλλα- οταν κανω διαιτα χανω κανονικοτατα και γρηγορα(τωρα αν χανω λιπος η μυικη κτλ μην με ρωτατε-δεν ξερω). Θα ελεγα πως ειμαι(προς το παρον τουλαχιστον) πολυ απροβλεπτος τυπος ανθρωπου για να καταφερω να μειωσω τα "σαβουριασματα" στο ελαχιστο.

    Γιωργο, καταρχην να σου πω οτι δεν νιωθω καμια επιθεση απο μερους σου(εκτος αν σκοπος σου ηταν η επιθεση οποτε γινεσαι αδικος). Θα σου το πω για αλλη μια φορα πως εχεις δικιο(γι'αυτο και μιλησα για ξεροκεφαλια μου πιο πριν).Γενικοτερα στη ζωη προσπαθουσα να μην εξαρτωμαι απο χημικες ουσιες.Παντα προσπαθουσα να πινω οσο λιγοτερα φαρμακα μπορουσα. Εξ'ου και το οτι μεχρι τωρα δεν ειχα ασχοληθει ποτε να παρω εφεδρινες κ.α. Ομως τωρα που βλεπω πως η κατασταση εχει παειστο απροχωρητο(ειτε ψυχολογικη ειτε σωματικη),λογικα σκεπτομενος(οσο μπορεις να με θεωρησεις τετοιο) προτιμω σαν πρωτο βημα τα φαρμακα για το σωμα παρα το μυαλο(το οποιο εκτιμω οσο κανενα αλλο οργανο στον ανθρωπο).

    Chris, χαιρομαι που βρισκω ανθρωπο να με καταλαβαινει(:P) Εφοσον ομως τα εχεις περασει, μπορεις να καταλαβεις πως ολα αυτα που μου λες μου μοιαζουν ουτοπικα και ακατορθωτα(με το χερι στην καρδια, αν στα ελεγε καποιος οταν ησουν μεσα στο προβλημα αυτη δεν θα ηταν η αντιδραση σου?) Μακαρι να γυρισω μια μερα παντως και δωσω εγω συμβουλη σε καποιον με αναλογο προβλημα(θα σημαινει οτι το εχω ξεπερασει και εγω!!)

    Παντως, πιστευω πως αντιμετωπιζω και ενα μικρο προβλημα μονιμοτητας και σταθεροτητας σε ενα μερος(για να πηγαινω γυμναστηρια , να ηρεμω κλπ) μιας και ειμαι ανα πολυ τακτα χρονικα διαστηματα στο εξωτερικο(ερχεται και το erasmus τον Σεπτεμβρη και με αποτελειωνει...)

    πφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ[:-ashamed]

  8. #8

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Φίλε TOPER είσαι μια χαρά παιδί , γράφεις με σύνταξη , ακούγεσαι συγκροτημένος για την ηλικία σου.

    Αλλά μην μεγενθύνεις μ@λακίες ρε παιδάκι μου, και το σώμα σου θα το φτιάξεις και όλα θα γίνουν.

    Ζήτα βοήθεια απο εναν ειδικό , διατροφολόγο κατά προτίμηση να σε βοηθήσει

    Εχεις την υγεία σου , ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΟΛΑ, όλα φτιάχνονται. Άνοιξε τα μάτια σου!

    Δέξου τον εαυτό σου κατ'αρχήν και μην σκέφτεσαι πράγματα που είναι μηδαμινά και φτιάχνονται εύκολα..

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    Andriko σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια![:-golf]
    Βασικα, θα γινω λιγο γραφικος, αλλα(για αλλη μια φορα)δεν αντιλεγω σε οσα γραφονται εδω. Εχω δωσει αντιστοιχες συμβουλες σε φιλους με παρομοια προβληματα κλπ Οταν ομως το θεμα ερχεται στον εαυτο μας, τα πραγματα αλλαζουν. Η εφαρμογη δεν ειναι τοσο ευκολη στην πραξη! Να'σαι καλα για τη θετικη ενεργεια που μου δινεις και μακαρι και γω στην παρουσα φαση να τα εβλεπα τα πραγματα εστω και λιγο θετικα απο οσο τα βλεπεις εσυ.
    Ειδικα οταν η κουβεντα πηγαινει στο "δεξου τον εαυτο σου οπως ειναι" για εμενα ειναι αστειο...Νιωθω πως δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω να φαγωνομαι με τον εαυτο μου...(και το χειροτερο ειναι πως<εχω την εντυπωση οτι> ακομη και το σωμα μου να φτιαξει, παλι κατι καινουργιο θα βρω να αυτοτυραννιεμαι..)

  10. #10

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Δεν σου λέω να βρεις τον εσωτερικό σου παράδεισο αλλά να συμφιλιωθείς με μία κατάσταση που μπορείς να την αλλάξεις εύκολα και να ζήσεις την ζωή σου .

    Toper συγγνώμη που στο λέω αλλά αν αυτό το λες πρόβλημα , δεν έχεις δει ακόμα ΤΙΠΟΤΑ .

    Πρόβλημα σε σχέση με τι?

    MAN UP ...δεν θα επανέλθω

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    5

    Default

    Απο το στομα σου/σας και στου Θεου το αυτι! :Ρ
    Τι να πω;; Μακαρι... Μακαρι να ξυπνησω ενα πρωι χωρις τις $#%#@% στο μυαλο...(δυσκολο βεβαια χωρις και προσωπικη προσπαθεια)..

    Ακομα, Andriko, δεν μπορεις να κρινεις τι εστι προβλημα για τον καθενα. Κατι που εγω το εχω διογκωσει εσενα σου φαινεται βλακεια, οπως καλλιστα μπορει να υπαρχει κατι που το θεωρεις εσυ προβλημα(οχι ιδιας φυσεως) και οι αλλοι οχι! Τι σημαινει, οτι αυτοματα παυει να ειναι και για σενα προβλημα? Οταν η λεξη προβλημα δεν χρησιμοποιειται για φυσικη και μαθηματικα αποτελει εξ΄ολοκληρου υποκειμενικο ζητημα της ψυχης του καθενος..

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    To ότι ο μικρόκοσμος σου ενδεχομένως δεν ταυτίζεται με τον δικό μου δεν σημαίνει ότι δεν μεγεθύνεις μια κατάσταση που δεν θα έπρεπε και ότι δεν έχεις διαμορφώσει μια επικίνδυνη ψύχωση και παραίσθηση με την εικόνα του σώματος σου.Ζήτα βοήθεια φίλε toper είτε απο διατροφολόγο και ενδεχομένως απο έναν ψυχαναλυτή.


    Δεν θέλω να γίνει το forum ψυχαναλυτικού χαρακτήρα

    Topic Locked


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •