Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    58

    Default Διατροφή για Όγκο

    Καλησπέρα παιδιά,μια γνώμη θα ήθελα για το πρόγραμμα διατροφής μου.
    Παραθέτω 1 ημέρα του προγράμματος μου να μ πείτε αν είμαι σε καλό δρόμο για να συμπληρώσω έτσι και τις υπόλοιπες 6 μέρες...
    Είμαι 1.85 και 76 κιλα.Με βάση το 2γρ πρωτείνης ανα κιλό σωματικού βάρους χρειάζομαι 152 γρ πρωτείνης καθημερινά.Κάνοντας 6 γεύματα χρειάζομαι 25 γρ πρωτείνης στο κάθε γεύμα.
    Στόχος μου να φτάσω τα 85 κιλά,αυξάνοντας ελάχιστα το λίπος μου.
    Οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 2981 με βάση το υπέροχο άρθρο του GRF και για να πάρω ένα πλεόνασμα 2 κιλών το μήνα χρειάζομαι 3490 θερμίδες καθημερινά.

    Πρωινό
    Δημητριακά(Όχι All bran δν μ αρέσουν)
    2 Ποτήρια Γάλα Άπαχο
    2 Μπανάνες

    Δεκατιανό
    2 Τοστ με μαύρο ψωμί και 2 φέτες γαλοπούλα και 2 φέτες τρικαλινό light
    1 Φυσικό χυμό 100% χωρίς ζάχαρη 330 ml

    Μεσημεριανό
    Φακές Βρασμένες 200γρ
    1 Σαλάτα Χωριάτικη Ατομική
    2 Φέτες ψωμί ολικής αλέσεως

    Απογευματινό(Πριν την προπόνηση)
    1 Τόνο σε Λάδι
    1 μπάρα ενέργειας
    3 μήλα

    Μεταπροπονητικό
    1 scoop Πρωτείνης Whey
    1 shake(1 μπανάνα,1 μήλο,1 ακτινίδιο,1 πορτοκάλι)

    Καμιά ιδέα για το 6ο γεύμα??(Πριν τον ύπνο)
    Δεν θα ήθελα κάποιο άλλο συμπλήρωμα,μ αρκεί το συμπλήρωμα πρωτείνης μετά την προπόνηση.
    Βασικά το πρόγραμμα μ είναι υπολογισμένο με βάση την πρωτείνη που χρειάζομαι,όχι όμως και το λίπος και τους υδατάνθρακες.Επομένως είναι ελλιπές.Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-10-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    122

    Default

    Βάλε πρωτείνη στο πρωινό. Αυγά ή whey. 2 μπανάνες πιστεύω δεν χρειάζονται. Το πρωινό μπορείς να το κάνεις έτσι : Bρώμη, 1 Μπανάνα, 1 δόση whey ή αυγα. Το μεσημεριανό άλλαξε το τελείως. Βάλε ρύζι οπωσδήπωτε για ενέργεια στην προπόνηση και βάλε μοσχάρι ή στήθος κοτόπουλο για την πρωτείνη. Επίσης στο 6ο γεύμα κάνε το ίδιο με το μεσημεριανό με μικρότερη ποσότητα υδατάνθρακα. Πριν τον ύπνο φάει ένα γιαούρτι και πιες ένα ποτήρι γάλα.

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    58

    Default

    Μα στο πρωινό μου με τα δημητριακά και το γάλα πετυχαίνω τα απαραίτητα γραμμάρια πρωτείνης...
    Εσύ γιατί μου λές να προσθέσω?
    Έπειτα η σύσταση για το 6ο γεύμα που μου κάνεις είναι λίγο ελλιπής σε πρωτείνη δν νομίζεισ...?

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-10-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    122

    Default

    Μην βασίζεσαι τόσο στα γραμμάρια πρωτείνης που παίρνεις από μη-ζωικές τροφές γιατί το προφίλ αμινοξέων τους είναι ελιπές. Γενικά η καλής ποιότητας πρωτείνης προέρχεται από κρέας , ψάρι , γαλακτοκομικά και αυγά. Για 6ο γεύμα σου πρωτείνω κοτόπουλο ή τόνο με ρύζι ή πατάτα, αλλά οι ποσότητες ρυζιού ή πατάτας λιγότερες από αυτές που θα τρως πριν την προπόνηση. Το γάλα και γιαούρτι πριν τον ύπνο για να πάρεις κάποια έξτρα ποσότητα πρωτείνης.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    14-10-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    122

    Default

    Μην βασίζεσαι τόσο στα γραμμάρια πρωτείνης που παίρνεις από μη-ζωικές τροφές γιατί το προφίλ αμινοξέων τους είναι ελιπές. Γενικά η καλής ποιότητας πρωτείνης προέρχεται από κρέας , ψάρι , γαλακτοκομικά και αυγά. Για 6ο γεύμα σου πρωτείνω κοτόπουλο ή τόνο με ρύζι ή πατάτα, αλλά οι ποσότητες ρυζιού ή πατάτας λιγότερες από αυτές που θα τρως πριν την προπόνηση. Το γάλα και γιαούρτι πριν τον ύπνο για να πάρεις κάποια έξτρα ποσότητα πρωτείνης.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •