Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default Επιλογή τροφών και επιλογή ώρας κατανάλωσης

    Καλησπέρα είμαι νέο μέλος στο forum. Εχω διαβασει πολλα θεματα σχετικα με διατροφη και θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους εχουν συμβαλει να διατηρηθει και να αναπτυχθει μια ζωντανη βιβλιοθηκη γνωσης για το bodybuilding και το fitness γενικα.

    Θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα σχετικα με την διατροφη μου. Διαβασα εδω σε καποιο αρθρο οτι προτεινεται σε αυτους που κανουν πολεμικες τεχνες με υψηλη ενταση να εχουν 6 μικρα γευματα την ημερα. Η απορια μου βρισκεται για τα γευματα πριν και μετα την ασκηση.

    Προτινεται να τρωω βρωμη, γιαουρτι και τονο με ποια σειρα? ποια απο αυτα πριν και ποια απο αυτα μετα την ασκηση? και περιπου σε ποιες δωσεις?
    Γνωριζετε αλλες ευκολοσερβιριστες τροφες με υψηλη διατροφικη αξια για αυτους που ασκουνται με στοχο την αυξηση της μυικης μαζας και δυναμης περα των συμπληρωματων διατροφης?
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έχεις πολλές επιλογές..τροφές όπως κοτόπουλο, ασπράδια αυγών, τόνος, είναι μερικές πολύ καλές πηγές πρωτείνης και συνδιασμένες με πατάτα ή ρύζι ή κουάκερ αποτελούν ένα καλό γεύμα πριν ή και μετά την προπόνηση.
    Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τα ημερολόγια προπονήσεων άλλων μελών ώστε να πάρεις μια ιδέα για γεύματά τους.
    Γράφεις πως έχεις ήδη διαβάσει αρκετά άρθρα,απλώς θα σου παραθέσω κι εγώ μερικά που μπορεί να σου φανούν χρήσιμα
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=528

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=445

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=234

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=1787

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    το προβλημα που εχω συναντισει, ειναι η θερμιδες που χρειαζομαι την ημερα, η μια μεθοδος μου βγαζει 3750 και η αλλη (Harris-Benedict) 3103,2. Δηλαδη πανω απο 600 θερμιδες διαφορα. Να επιλεξω καπου στην μεση?

    Στο μεταπροπονητικο γευμα χρειαζομαστε τροφη πλουσια σε πρωτεϊνη και υδατάνθρακα, κατα προτιμηση σε γευμα που ειναι οσο ποσοστιαια υγρο γίνεται. Σε περιπτωση που δεν καταναλωνει κανεις προτεϊνη σε σκονη, τι γευμα θα προτινατε να καταναλωσω? τονο σε νερο ας πουμε, cottage με ψωμι, μαγιονεζα extra light με ψωμη?
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by technics

    το προβλημα που εχω συναντισει, ειναι η θερμιδες που χρειαζομαι την ημερα, η μια μεθοδος μου βγαζει 3750 και η αλλη (Harris-Benedict) 3103,2. Δηλαδη πανω απο 600 θερμιδες διαφορα. Να επιλεξω καπου στην μεση?

    Στο μεταπροπονητικο γευμα χρειαζομαστε τροφη πλουσια σε πρωτεϊνη και υδατάνθρακα, κατα προτιμηση σε γευμα που ειναι οσο ποσοστιαια υγρο γίνεται. Σε περιπτωση που δεν καταναλωνει κανεις προτεϊνη σε σκονη, τι γευμα θα προτινατε να καταναλωσω? τονο σε νερο ας πουμε, cottage με ψωμι, μαγιονεζα extra light με ψωμη?


    </blockquote id=quote>

    τιποτα δεν μπορει να αντικαταστησει τα ροφηματα οσον αφορα την ταχυτητα αποροφησης.επειδη καταλαβαινω τι ακριβως λες μιας κ ειμαι κ εγω σε φαση που εχω αποβαλει καθε ειδους συμπληρωμα σου προτεινω κατι απλο..
    1 γιαουρτι 2% με μια μικρη κουταλια μελι
    μετα απο 1ωρα τρως ενα καλο μεταπροπονητικο γευμα οπως κοτοπουλο με ρυζι,τονο με πατατα κτλ..οπως θα εχεις διαβασει
    σιγουρα αυτο που γραφω ειναι υποκειμενικο αλλα εδω κ 2 μηνες που το κανω θα ελεγα οτι δουλευει πανω μου.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-08-08
    Location
    athens, athens, Greece.
    Posts
    59

    Default

    Για μένα οι καλύτερες γρήγορες επιλογές που ακολουθώ μολις τελειώσω το γυμναστήριο μέχρι να φάω το κυρίως γεύμα λίγο πιο μετά είναι μπανάνα και μια φέτα ψωμί με μέλι όσον αφορά τους υδατάνθρακες,και τόνο με νερό και ασπράδια όσον αφορά την πρωτείνη.Είναι κατά την αποψή μου η καλύτερη λύση για όσους δεν παίρνουμε συμπληρώματα αν κι εγώ έχω την ίδια άποψη με τον varth ότι τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει στον ίδιο βαθμό τα συμπληρώματα όσον αφορά την ταχύτητα απορρόφησης τους.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-09-07
    Location
    .
    Posts
    194

    Default

    μια καλη επιλογη για μετα τη προπονηση αφου δεν χρησιμοποιεις συμπληρωματα ειναι αυγα ασπραδια 7-10 και πατατα η ρυζι με τονο

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by metal

    μια καλη επιλογη για μετα τη προπονηση αφου δεν χρησιμοποιεις συμπληρωματα ειναι αυγα ασπραδια 7-10 και πατατα η ρυζι με τονο
    </blockquote id=quote>+1
    Πολύ καλύτερη επιλογή από ψωμιά με μέλι

  8. #8
    Junior Bodybuilder potos's Avatar
    Join Date
    11-05-13
    Location
    Bg, Sofia
    Posts
    160

    Default

    Καλησπερα!!
    Η σειρα καταναλωσης του φαγητου μας σε ενα γευμα , παιζει ρολο?
    Πχ, το πρωι, για ενα τυχαιο πρωινο, θα πρεπει να καταναλωσεις πρωτα τα αυγα , μετα την βρωμη και μετα το shake πρωτεινης ή δεν παιζει απολυτως κανενα ρολο η σειρα..?
    ''The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens''

  9. #9
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Μπορείς να τρως τις τροφές του γεύματός σου, με όποια σειρά θέλεις.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •