Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 100
  1. #61
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Παιδιά μην περιμένετε από την μία μέρα στην άλλη να αλλάξουν οι νευρομυικές συνάψεις σας και να νιώθετε τους μυς να δουλεύουν και να βλέπετε gains.Παίρνει καιρό δυστυχώς...Παρ' όλα αυτά " ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕ , ΝΟΙΩΣΤΕ , ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ"!!

    </blockquote id=quote>

    Respect Αντρεα !
    Γενικα υπαρχουν τοσοι τροπο να προπονηθεις και βλεπεις ενα μεγαλο κομματι να γυμναζεται με τον κλασσικο τροπο χωρις να ψαχνει απλα ακουσε ετσι και το ακολουθει τυφλα(ναι καποτε και εγω τα πιστευα αυτα :D)

  2. #62

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Nέστορα Thanx. Ακόμα και τα split που βγάζουμε για μένα δεν έχουν αξία πολύ...Δηλαδή αν το στήθος είναι υπο-αναπτυγμένο και τα πόδια πιο μπροστά τι θα κάνουμε?Θα προπονούμε με την ίδια συχνότητα και ένταση και τα 2?
    Όλα αυτά τα "καλούπια" και τα σπλιτ είναι ΟΚ για λίγο καιρό αλλά μετά βλέπουμε ότι οι μυς αρχίζουν και εκφράζονται δυσανάλογα , ασύμμετρα χωρίς να το πάρουμε πρέφα.

    Ο Άρνολντ το είχε πει ότι πρέπει να λειτουργούμε σαν γλύπτες βάζοντας "πηλό" (κρέας) εκεί που βλέπουμε ότι χρειάζεται.

    Πιστεύετε ότι ο Αρνολντ είχε σπλιτ? Το σπλιτ το έβγαζε την ίδια μέρα στον καθρέφτη ΙΜΟ.

    Αν κάποιος είναι χώμα κουρασμένος θα πάει γυμναστήριο επειδή το γράφει το χαρτί?

    Καλά τα προγράμματα αλλά μετά από ένα καιρό πρέπει να λειτουργούμε άναρχα , περισσότερο με ένστικτο παρά με πρόγραμμα.

  3. #63
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Αντρέα συμφωνώ με αυτό που λες αλλά πιστεύω ότι γενικά πρέπει να έχουμε πλάνο στο μυαλό μας και πάνω σε αυτό το πλάνο να κάνουμε τις αλλαγές μας.
    Δηλαδή,έστω ότι το πρόγραμμα μου λέει πλάτη την δευτέρα αλλά εγώ είμαι χάλια(ψυχολογικά ή σωματικά) είναι λογικό να μην πάω γιατί η προπόνηση θα εξελιχθεί σε αποτυχία.
    Συμφωνώ πάντως ότι το σπλιτ μετά από κάποιο διάστημα στον σωστό τρόπο προπονήσεων πρέπει να το βγάζει ο καθρέφτης και η εμπειρία του καθενός(τι με πιάνει?σε τι ποσότητα?)

  4. #64
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    Βασικα σε αυτο που λεει ο Αντρεας εγω συμφωνω . Αν πχ τα χερια σου αναρρωσουν ποιο γρηγορα γιατι να μην τα ξαναπροπονησεις και να περιμενεις 2 μερες ; Φυσικα πρεπει να φτασεις σε ενα επιπεδο για να καταλαβεις το σωμα σου ποτε εχει αναρρωσει για να μην φτασεις στο σημειο της υπερπροπονησης . Αυτο το λεω με σκοπο οτι ολες οι προπονησεις μπορει να μην μας βγουν ιδιες . Εχει τυχη σε μενα τα τρικεφαα να κανουν να αναρρωσουν 1 βδομαδα και εχει τυχει και μεσα σε 2 μερες . Πιστευω ο Ανδρεας ενοει να πηγαινουμε με βαση ποτε το σωμα μας ειναι ετοιμο να ξαναπροπονηθει .

  5. #65

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Σκεφτείτε αυτό:

    Aν δεν υπήρχαν τα έτοιμα ONE SIZE FITS ALLS σπλιτ στα περιοδικά και στα φόρουμ κτλ κτλ τι αναγκαστικά θα κάναμε ΟΛΟΙ τότε?[:-shades]

  6. #66
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Σκεφτείτε αυτό:

    Aν δεν υπήρχαν τα έτοιμα ONE SIZE FITS ALLS σπλιτ στα περιοδικά και στα φόρουμ κτλ κτλ τι θα αναγκαστικά θα κάναμε ΟΛΟΙ τότε?[:-shades]
    </blockquote id=quote>

    Θα προσπαθουσαμε να ακουσουμε τι ζηταει το σωμα μας ;

  7. #67
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Αντρέα σόρυ που φέρνω πάλι τη συζήτηση γύρο από εμένα αλλά στην προκειμένη περίπτωση μία λύση θα ήταν να παίζω πλάτη 2 φορές την εβδομάδα;
    I want to train damn it!!!!

  8. #68

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    Αντρέα σόρυ που φέρνω πάλι τη συζήτηση γύρο από εμένα αλλά στην προκειμένη περίπτωση μία λύση θα ήταν να παίζω πλάτη 2 φορές την εβδομάδα;
    </blockquote id=quote>

    όταν είσαι πιασμένος για 4 μέρες από μία καλή προπόνηση είναι δύσκολο να γίνει αυτό.

    Αν η πρώτη προπόνηση αποτύχει , ναι.

  9. #69
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Παιδιά μην περιμένετε από την μία μέρα στην άλλη να αλλάξουν οι νευρομυικές συνάψεις σας και να νιώθετε τους μυς να δουλεύουν και να βλέπετε gains.Παίρνει καιρό δυστυχώς...Παρ' όλα αυτά " ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕ , ΝΟΙΩΣΤΕ , ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ"!!

    </blockquote id=quote>

    Να υποθέσω δηλαδή ότι το πρόβλημα βρίσκετε στο ότι κάνω ΒΒ μόλις 17 μήνες; Και προφανώς τους περισσότερους δεν δούλευα όπως έπρεπε την πλάτη και τα χέρια; [:-ashamed]
    I want to train damn it!!!!

  10. #70

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Παιδιά μην περιμένετε από την μία μέρα στην άλλη να αλλάξουν οι νευρομυικές συνάψεις σας και να νιώθετε τους μυς να δουλεύουν και να βλέπετε gains.Παίρνει καιρό δυστυχώς...Παρ' όλα αυτά " ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕ , ΝΟΙΩΣΤΕ , ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ"!!

    </blockquote id=quote>

    Να υποθέσω δηλαδή ότι το πρόβλημα βρίσκετε στο ότι κάνω ΒΒ μόλις 17 μήνες; Και προφανώς τους περισσότερους δεν δούλευα όπως έπρεπε την πλάτη και τα χέρια; [:-ashamed]
    </blockquote id=quote>

    Ναι , δεν το θεωρώ πρόβλημα όμως .Είναι φυσιολογικό , όπως και το ότι θα μάθεις να ακούς το σώμα σου ...[:-sonar]

  11. #71
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Αντρέα. Σήμερα μπήκα με άλλον αέρα στο γυμναστήριο και πιστεύω ότι βγήκα καλύτερος. Αν δεν γίνομαι κουραστικός θα ποστάρω και αύριο αν έκανα κάτι ή είμαι τελικά freak of nature.
    I want to train damn it!!!!

  12. #72

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Ξαναδιάβασα με προσοχή το παρόν thread και συμφωνώ οτι οι περισσότεροι προβληματισμοί γύρω απο το DOMS είναι δικαιολογημένοι , ομως :
    Νομίζω οτι υπάρχει ειδοποιός διαφορά , η οποία συν τω χρόνω και με τήν αποκτηση εμπειρίας θα λειτουργήσει ΘΕΤΙΚΟΤΑΤΑ

    Πρώτ απ ολα , το οποιοδήποτε soreness δέν είναι DOMS και εκεί βρίσκεται ΟΛΟ ΤΟ ΖΟΥΜΙ , αλλα ας τα πάρουμε ανάποδα τα πράγματα (reverse enginearing )

    Εστω οτι κάναμε προπονηση και ήταν (θεωρητικά καλή ) , τι σημαίνει αυτό ?
    1) Οτι υπήρξε σοβαρό ΦΟΡΤΙΟ
    2) Οτι υπήρξε σοβαρή ΕΝΤΑΣΗ
    3) Οτι αναπτύχθηκε ΓΑΛΑΚΤΙΚΟ ΟΞΥ , προϊόν τής αποδεσμευόμενης ενέργειας
    4) Οτι υπήρξε μικροτραύμα (το σημα κατατεθέν του ΒΒ) και φυσικά ..
    5) Οτι υπήρξαν εκχυμώσεις , μικρής εκτασης αιμοραγία και αναπτυξη ινοδογώνου
    6) Βεβαίως υπήρξε ανάγκη για ΑΝΑΚΑΜΨΗ ΓΛΥΚΟΓΟΝΟΥ
    7) Και βεβαίως διαδικασίες αναταξης / επισκευής για το ΚΝΣ , νευρώνες κλπ

    Ναι αλλα τι σημαίνουν ολα αυτά ?

    Σημαίνουν οτι πρέπει να ΓΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ για να απομακρύνει τα άχρηστα , να φτιάξει τήν μικροφλεγμονη και να επισκευάσει λιγο καλύτερα (απο τήν προηγούμενη φορά ) τήν αντοχή και το μέγεθος τών μυϊκών κυττάρων , οπως επισης να "βελτιώσει" τένοντες , αρθρωση , αρθρικό υγρό , περίμυο , κοκκαλο, αγγεία και πάει λέγοντας

    Ε προφανώς απο ολη αυτή τήν αναπροσαρμογή , ανακατάταξη , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΠΟΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ , με πρωταρχική ειδοποιό αίσθηση τήν ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΡΓΟΥ πρίν περάσει ο απαραίτος χρόνος επισκευής κλπ

    Οποτε , συμβαίνει το εξής :
    Ο καθένας , ανάλογα με τήν εμπειρία προπονησης , επαναλαμβανομενη ένταση , οργανισμό , κλπ κλπ , ΒΙΩΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ τίς οποιες αισθήσεις και στα πρώτα στάδια προπονησης , δέν είναι οξυμένες ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ , αλλα ΟΥΤΕ ΚΑΙ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΩΝ ΣΥΝΘΗΚΩΝ ΕΝΤΑΣΗΣ , οποτε δέν υπάρχει και βάθος στίς αισθήσεις
    Τοιουτοτρόπως για τα πχ 10 πρώτα μυϊκά κιλά , δέν είναι απαραίτητο να νοιώθει κανείς ΒΑΘΟΣ στην αισθηση οτι έγινε δουλειά στήν προπονηση , αντίθετα καθώς ο καιρός περνά και πέφτουμε στο τέλμα τής στασιμοτητος (ομοιοστάσεως ενεκα ) , πρέπει να πιεσθούμε παραπάνω ΣΩΜΑΤΙΚΑ , ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΚΑ , ΨΥΧΙΚΑ για να έχουμε αποτέλεσμα
    Εδω υπάρχει και το θέμα τής νευρομυϊκής σύναψης που θα κάνει ευκολουτερη τήν δουλειά σε κάποιες ασκήσεις / μυϊκές ομάδες και δύσκολη σε κάποιες αλλες

    Ναι αλλα ποσο να πιεσθούμε ?

    Και εδώ έρχεται αυτό που λέγαμε παλιά , οτι αν κανείς δέν περάσει απο το "αγγούρι" τών ελεγχομενων υπερπροπονήσεων , ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ τα ορια του οργανισμού του

    Ετσι ακριβώς συμβαίνει και με το πιάσιμο / αισθηση / βαρος /sorenness , ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ SORENESS και αλλο το "ΜΕΓΆΛΟ" DOMS

    Ναι οκ , αλλα πώς τα θα ξεχωρίσουμε ?
    Δυστυχώς πρός το παρόν ΔΕΝ υπάρχουν ιδια μέτρα και ιδια σταθμά και έτσι , η αίσθηση , η ένταση , το φορτίο και ΤΟΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ειναι διαφορετικά έως υπερβολικά διαφορετικά (λογω φυσιολογίας )για τον καθένα μας
    Εν κατακλείδι μιλώντας για DOMS ΔEN ENNΟOYME ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ , ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΕΝΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΤΑΣΗ κλπ κλπ κλπ

    Αρα το λογικό και το παραγωγικό κατά τήν ταπεινή μου αποψη είναι μιά διαδικασία ΔΟΚΙΜΩΝ / ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΜΩΝ σε βάθος χρόνου για να αποκτηθούν παραστάσεις , μνήμες και ουσιαστικά ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΑΙΣΘΗΣΗΣ και ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ , ειναι ο ένας και μοναδικός τρόπος γιατι απευθύνεται ΣΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

  13. #73
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    My respect +1000[:-thumbu][:-thumbu]

    Δύο ερωτησούλες.
    1.Όταν τελικά λέμε ένταση εννοούμε το πόσο θα «πονέσει» κάποιος στις τελευταίες επαναλήψεις; Πόσο δηλαδή θα πλησιάσει στο 100%;
    2.Όταν λες «στα πρώτα στάδια προπονησης , δέν είναι οξυμένες ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ» εννοείς την αρχή κάθε προπόνησης ή τον πρώτο καιρό που κάποιος προπονείτε;
    I want to train damn it!!!!

  14. #74

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by magman

    My respect +1000[:-thumbu][:-thumbu]

    Δύο ερωτησούλες.
    1.Όταν τελικά λέμε ένταση εννοούμε το πόσο θα «πονέσει» κάποιος στις τελευταίες επαναλήψεις; Πόσο δηλαδή θα πλησιάσει στο 100%;
    2.Όταν λες «στα πρώτα στάδια προπονησης , δέν είναι οξυμένες ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ» εννοείς την αρχή κάθε προπόνησης ή τον πρώτο καιρό που κάποιος προπονείτε;

    </blockquote id=quote>

    1)Ναι

    2)τα πρώτα 1-2 χρόνια ΙΜΟ

  15. #75

    Join Date
    05-06-07
    Location
    .
    Posts
    37

    Default

    1) Αν μιλαμε αυστηρα, οχι. Ενταση σημαινει το ποσοστο του 1RM. Οταν κανεις 12αρες προφανως ειναι αδυνατο να χρησιμοποιησεις το 100%, κυμαινεσαι στο 70-75%. Φυσικα δεν εννοω οτι οταν φτανεις μεχρι αστοχιας δεν κουραζεσαι, αλλα ο ορισμος ενταση δεν αφορα το rep effort.

    2) Συμφωνω καπου στα 2 χρονια ισως και περισσοτερο.

  16. #76
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ike

    1) Αν μιλαμε αυστηρα, οχι. Ενταση σημαινει το ποσοστο του 1RM. Οταν κανεις 12αρες προφανως ειναι αδυνατο να χρησιμοποιησεις το 100%, κυμαινεσαι στο 70-75%. Φυσικα δεν εννοω οτι οταν φτανεις μεχρι αστοχιας δεν κουραζεσαι, αλλα ο ορισμος ενταση δεν αφορα το rep effort.

    </blockquote id=quote>

    για να μην μπλέκουμε τα μπουτια μας, όταν μιλάμε για ένταση , πρεπει να είμαστε πιο συγκεκριμενοι. έχουμε ένταση προσπάθειας και ένταση επιβάρυνσης.. τα παιδια παραπανω μιλάνε για ένταση προσπαθειας, για αυτό και οι bodybuilders δεν προπονουνται με 1-2 επαναλήψεις αλλα περισσότερες.

  17. #77
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-03-09
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Παιδια,κατα τη γνωμη μου τα DOMS ειναι υπερτιμημενα για να μην πω αντιπαραγωγικα.
    DOMS μπορει να προκαλεσει μονο η αρνητικη φαση της επαναλληψης.Ομως τα κιλα που χρησιμοποιουμε(70-80% του μεγιστου)ειναι πολυ ελαφρια για το κατεβασμα με αποτελεσμα να ενεργοποιουνται οι αργες ινες σ'αυτη τη φαση.Αυτες ειναι που πιανονται αλλα η δυνατοτητα τους για αναπτυξη ειναι περιορισμενη και μεγαλωνουν το χρονο αναρρωσης.
    Ειναι πολυ ευκολο να πιαστεις αν τρεχεις στην κατηφορα.Αυτο δεν σημαινει οτι θα μεγαλωσουν οι τετρακεφαλοι σου.
    Αν το μυστικο ηταν στα DOMS τοτε το μονο που θα χρειαζομασταν θα ηταν αρνητικη προπονηση.
    Παρ'ολα αυτα η αρνητικη προπονηση εχει αξια αλλα μονο αν τα κιλα ειναι πανω απο 100% του μεγιστου.

  18. #78

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by douglis

    Παιδια,κατα τη γνωμη μου τα DOMS ειναι υπερτιμημενα για να μην πω αντιπαραγωγικα.
    DOMS μπορει να προκαλεσει μονο η αρνητικη φαση της επαναλληψης.Ομως τα κιλα που χρησιμοποιουμε(70-80% του μεγιστου)ειναι πολυ ελαφρια για το κατεβασμα με αποτελεσμα να ενεργοποιουνται οι αργες ινες σ'αυτη τη φαση.Αυτες ειναι που πιανονται αλλα η δυνατοτητα τους για αναπτυξη ειναι περιορισμενη και μεγαλωνουν το χρονο αναρρωσης.
    Ειναι πολυ ευκολο να πιαστεις αν τρεχεις στην κατηφορα.Αυτο δεν σημαινει οτι θα μεγαλωσουν οι τετρακεφαλοι σου.
    Αν το μυστικο ηταν στα DOMS τοτε το μονο που θα χρειαζομασταν θα ηταν αρνητικη προπονηση.
    Παρ'ολα αυτα η αρνητικη προπονηση εχει αξια αλλα μονο αν τα κιλα ειναι πανω απο 100% του μεγιστου.
    </blockquote id=quote>

    Διαφωνώ φίλε Douglis.

    Πρωτά απ'ολα DOMS έχω δει πάνω μου με απλά ισομετρικά σφιξίματα(στυλ ποζαρίσματος) σε γάμπες και δικέφαλα και πλάτη.Mιλάμε για 3-4 μέρες πιάσιμο κάποιες φορές. Οι αρνητικές παράγουν περισσότερα DOMS , δεν είναι οι μόνες που παράγουν DOMS.

    Ποιός το λέει οτι στις τελευταίες επαναλήψεις ενεργοποιούνται οι αργές ίνες ΜΟΝΟ?Δηλαδή οι αργές ίνες κάνουν αρνητική στα 100 κιλά πάγκο?Ούτε για ζήτω δεν φτάνουν οι αργές ίνες εκείνη την ώρα:D

  19. #79

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by ike

    1) Αν μιλαμε αυστηρα, οχι. Ενταση σημαινει το ποσοστο του 1RM. Οταν κανεις 12αρες προφανως ειναι αδυνατο να χρησιμοποιησεις το 100%, κυμαινεσαι στο 70-75%. Φυσικα δεν εννοω οτι οταν φτανεις μεχρι αστοχιας δεν κουραζεσαι, αλλα ο ορισμος ενταση δεν αφορα το rep effort.

    </blockquote id=quote>

    για να μην μπλέκουμε τα μπουτια μας, όταν μιλάμε για ένταση , πρεπει να είμαστε πιο συγκεκριμενοι. έχουμε ένταση προσπάθειας και ένταση επιβάρυνσης.. τα παιδια παραπανω μιλάνε για ένταση προσπαθειας, για αυτό και οι bodybuilders δεν προπονουνται με 1-2 επαναλήψεις αλλα περισσότερες.
    </blockquote id=quote>


    Πολύ σωστά !
    Και για να μην τα μπλέξουμε παραπάνω...
    Η ένταση αφορά τήν υπερ-προσπάθεια
    Οι μύς δέν έχουν ζυγαριές για να ζυγίσουν , ούτε σκέφτονται Αντίθετα η υπερπροσπάθεια (έστω και με λίγη βοήθεια σε 2 σετ ) είναι απείρως πιο ικανός παράγοντας εντασης απο οτι σετ τών 1-2 επαναλήψεων τα οποία απο το δεύτερο κιόλας σετ θα ενεργοποιούν πολύ πολύ λιγότερη ποσοτητα απ οτι κλασσικές 6-8 επαναλήψεις με βοήθεια οπι 2-3 τελευταίες

    Ακόμα και η διαφοροποίηση αισθησης μεταξύ μυώνων συνεργών , σταθεροποιητών σε άλλ ποσοστά απο τα συνήθη είναι παράγοντας έντασης

    Ενταση με λιγα λογια είναι Η ΕΣΤΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΥΣΤΗΡΗ ,ΥΠΕΡΜΕΤΡΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΚΤΕΛΕΣΗΣ

  20. #80
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-03-09
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Αντρικο,
    εχεις δικαιο οτι και οι ισομετρικες συσπασεις προκαλουν σε καποιο βαθμο DOMS.
    Οταν μπορουμε να ανεβασουμε 100 κιλα μπορουμε να κατεβασουμε 140.Φυσικα εχεις δικαιο οτι στο τελος του σετ θα αρχισουν να ενεργοποιουνται και οι γρηγορες ινες.

  21. #81
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by douglis

    Παιδια,κατα τη γνωμη μου τα DOMS ειναι υπερτιμημενα για να μην πω αντιπαραγωγικα.
    DOMS μπορει να προκαλεσει μονο η αρνητικη φαση της επαναλληψης.Ομως τα κιλα που χρησιμοποιουμε(70-80% του μεγιστου)ειναι πολυ ελαφρια για το κατεβασμα με αποτελεσμα να ενεργοποιουνται οι αργες ινες σ'αυτη τη φαση.Αυτες ειναι που πιανονται αλλα η δυνατοτητα τους για αναπτυξη ειναι περιορισμενη και μεγαλωνουν το χρονο αναρρωσης.
    Ειναι πολυ ευκολο να πιαστεις αν τρεχεις στην κατηφορα.Αυτο δεν σημαινει οτι θα μεγαλωσουν οι τετρακεφαλοι σου.
    Αν το μυστικο ηταν στα DOMS τοτε το μονο που θα χρειαζομασταν θα ηταν αρνητικη προπονηση.
    Παρ'ολα αυτα η αρνητικη προπονηση εχει αξια αλλα μονο αν τα κιλα ειναι πανω απο 100% του μεγιστου.
    </blockquote id=quote>

    Διαφωνώ φίλε Douglis.

    Πρωτά απ'ολα DOMS έχω δει πάνω μου με απλά ισομετρικά σφιξίματα(στυλ ποζαρίσματος) σε γάμπες και δικέφαλα και πλάτη.Mιλάμε για 3-4 μέρες πιάσιμο κάποιες φορές. Οι αρνητικές παράγουν περισσότερα DOMS , δεν είναι οι μόνες που παράγουν DOMS.

    Ποιός το λέει οτι στις τελευταίες επαναλήψεις ενεργοποιούνται οι αργές ίνες ΜΟΝΟ?Δηλαδή οι αργές ίνες κάνουν αρνητική στα 100 κιλά πάγκο?Ούτε για ζήτω δεν φτάνουν οι αργές ίνες εκείνη την ώρα:D
    </blockquote id=quote>

    Μετά απ' αυτά για τις αργές ίνες κατάλαβα γιατί το πιάσιμο που έχω στα δικέφαλα μηριαία (από τις ρουμάνικες άρσεις κυρίως) διαρκεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 4 μέρες...

  22. #82
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    παιδια θα βγώ λίγο off topic αλλα θα ήθελα αν μπορειτε να μου εξηγήσετε κατι κουλό. πώς γίνεται όποτε κάνω πόδια να πιάνομαι στους εκτεινοντες μυς του πήχη?αυτό συμβαίνει ότι ασκήσεις και να κανω. Είτε κρατάω κατι στα χερια μου είτε όχι

  23. #83
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    giannis αν κάνεις squat είναι από εκεί. Το παθαίνω και γω :D
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  24. #84
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    giannis αν κάνεις squat είναι από εκεί. Το παθαίνω και γω :D
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  25. #85
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    να ζητήσω και εγλω μία διευκρίνηση με την σειρά μου.
    Έχω παρατηρήσει ότι όποτε αλλάζω 1 ή παραπάνω ασκήσεις στο πρόγραμμα μου ή αλλάζω την ταχύτητα εκτέλεσης ή αλλάζω το όργανο της άσκησης(από μπάρα σε αλτήρα)κατά 80% την επόμενη μέρα είμαι πιασμένος.
    Αυτό είναι DOMS ή είναι εξαιτίας της μη χρησιμοποίησης εκείνου του μέρους του μυός ή μη χρησιμοποίησης εκείνης της τεχνικής?
    π.χ.:αντικατέστησα σε μία προπόνηση το croos over(τροχαλία,αργό τέμπο)με pull over(αλτήρα,αργό τέμπο)και την άλλη μέρα ήμουν λιγάκι πιασμένος στο σημείο που θεωρητικά στοχεύει η άσκηση.

  26. #86
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    να ζητήσω και εγλω μία διευκρίνηση με την σειρά μου.
    Έχω παρατηρήσει ότι όποτε αλλάζω 1 ή παραπάνω ασκήσεις στο πρόγραμμα μου ή αλλάζω την ταχύτητα εκτέλεσης ή αλλάζω το όργανο της άσκησης(από μπάρα σε αλτήρα)κατά 80% την επόμενη μέρα είμαι πιασμένος.
    Αυτό είναι DOMS ή είναι εξαιτίας της μη χρησιμοποίησης εκείνου του μέρους του μυός ή μη χρησιμοποίησης εκείνης της τεχνικής?
    π.χ.:αντικατέστησα σε μία προπόνηση το croos over(τροχαλία,αργό τέμπο)με pull over(αλτήρα,αργό τέμπο)και την άλλη μέρα ήμουν λιγάκι πιασμένος στο σημείο που θεωρητικά στοχεύει η άσκηση.

  27. #87

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    να ζητήσω και εγλω μία διευκρίνηση με την σειρά μου.
    Έχω παρατηρήσει ότι όποτε αλλάζω 1 ή παραπάνω ασκήσεις στο πρόγραμμα μου ή αλλάζω την ταχύτητα εκτέλεσης ή αλλάζω το όργανο της άσκησης(από μπάρα σε αλτήρα)κατά 80% την επόμενη μέρα είμαι πιασμένος.
    Αυτό είναι DOMS ή είναι εξαιτίας της μη χρησιμοποίησης εκείνου του μέρους του μυός ή μη χρησιμοποίησης εκείνης της τεχνικής?

    </blockquote id=quote>

    το πρώτο λόγω του 2ου

  28. #88

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    να ζητήσω και εγλω μία διευκρίνηση με την σειρά μου.
    Έχω παρατηρήσει ότι όποτε αλλάζω 1 ή παραπάνω ασκήσεις στο πρόγραμμα μου ή αλλάζω την ταχύτητα εκτέλεσης ή αλλάζω το όργανο της άσκησης(από μπάρα σε αλτήρα)κατά 80% την επόμενη μέρα είμαι πιασμένος.
    Αυτό είναι DOMS ή είναι εξαιτίας της μη χρησιμοποίησης εκείνου του μέρους του μυός ή μη χρησιμοποίησης εκείνης της τεχνικής?

    </blockquote id=quote>

    το πρώτο λόγω του 2ου

  29. #89
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    ευχαριστώ Αντρέα!

  30. #90
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    ευχαριστώ Αντρέα!


 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •