Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 75
  1. #31
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by apathya

    Nicole Wilkins rules! H Yriς κατ'αποψη μου εχει χασει ολη την θυλικοτητα της [:-blindfold]
    </blockquote id=quote>
    Μη μπερδεύουμε τις κατηγορίες.. Άλλες προδιαγραφές για figure άλλες στην κατηγορία bodybuilding που κατέβηκε η Yris.
    Τώρα αν έχει χάσει θυληκότητα ναι, αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς, απλώς εδώ την κρίνουμε ως αθλήτρια, τα χουμε πει αυτά πολλές φορές[:-apple]

  2. #32

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    H Zivile γιατί έλειπε?[:-brokenheart][:-brokenheart][:-cry][:-indifferent]

  3. #33

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    H Zivile γιατί έλειπε?[:-brokenheart][:-brokenheart][:-cry][:-indifferent]

  4. #34

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Είδα comment του γνωστού φωτογράφου Bill Dobbins που λέει: το figure είναι απλά καλλιστεία όπου συμμετέχουν fit γυναίκες. Μην ψάχνετε να βρείτε άλλου είδους λογική στα αποτελέσματα.

    Το female bodybuilding από την άλλη, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό..

  5. #35

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Είδα comment του γνωστού φωτογράφου Bill Dobbins που λέει: το figure είναι απλά καλλιστεία όπου συμμετέχουν fit γυναίκες. Μην ψάχνετε να βρείτε άλλου είδους λογική στα αποτελέσματα.

    Το female bodybuilding από την άλλη, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό..

  6. #36

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Είδα comment του γνωστού φωτογράφου Bill Dobbins που λέει: το figure είναι απλά καλλιστεία όπου συμμετέχουν fit γυναίκες. Μην ψάχνετε να βρείτε άλλου είδους λογική στα αποτελέσματα.

    Το female bodybuilding από την άλλη, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό..
    </blockquote id=quote>

    Ναι και έχει δίκιο.Μεταφέρω τα λόγια του εδώ

    Figure is athletic but not a "sport." Sport involves maximum effort to achieve increasingly extreme results. Figure athletes in the NPC and IFBB are constrained, directed not to "try too hard" or go too far. Sport is progressive, with champions getting better over time in some measurable way. Figure is a very demanding discipline but it is ... judged like a specialized beauty contest. The federation can judge it one way in one contest and totally differently in the next. That's one reason why it's so frustrating to compete in figure or to be a fan. The women have to be fit, lean and aesthetic - but after that there is no way to determne who "should" win.

  7. #37

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Είδα comment του γνωστού φωτογράφου Bill Dobbins που λέει: το figure είναι απλά καλλιστεία όπου συμμετέχουν fit γυναίκες. Μην ψάχνετε να βρείτε άλλου είδους λογική στα αποτελέσματα.

    Το female bodybuilding από την άλλη, είναι κάτι εντελώς διαφορετικό..
    </blockquote id=quote>

    Ναι και έχει δίκιο.Μεταφέρω τα λόγια του εδώ

    Figure is athletic but not a "sport." Sport involves maximum effort to achieve increasingly extreme results. Figure athletes in the NPC and IFBB are constrained, directed not to "try too hard" or go too far. Sport is progressive, with champions getting better over time in some measurable way. Figure is a very demanding discipline but it is ... judged like a specialized beauty contest. The federation can judge it one way in one contest and totally differently in the next. That's one reason why it's so frustrating to compete in figure or to be a fan. The women have to be fit, lean and aesthetic - but after that there is no way to determne who "should" win.

  8. #38
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν το figure είναι καλλιστεία, τότε η κατηγορία bikini/fate matia psaria τι είναι;:D

  9. #39
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν το figure είναι καλλιστεία, τότε η κατηγορία bikini/fate matia psaria τι είναι;:D

  10. #40

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μια κατηγορία γυναικείου bodybuilding σαν την 202 κατηγορία στους άντρες η οποία να κρίνεται με όρους bodybuilding, όχι figure.

    Δηλαδή να υπάρχει ένα όριο σε βάρος, π.χ. 5-7 κιλά κάτω από το ύψος τους, ώστε να δίνεται η δυνατότητα να αναδειχθούν κάποιες κοπέλες που δεν επιθυμούν να κάνουν βολτούλες με τακούνια στη σκηνή, αλλά και που δεν θέλουν να γίνουν εκτρώματα μόνο και μόνο για να χτυπήσουν πρώτες θέσεις.

    Π.χ. αυτή η Tina Chandler[:-love] θα μπορούσε άνετα να συμμετέχει και να κέρδιζε μια τέτοια κατηγορία - και να αποτελεί και μια καλή εικόνα για το female bodybuilding.

  11. #41

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μια κατηγορία γυναικείου bodybuilding σαν την 202 κατηγορία στους άντρες η οποία να κρίνεται με όρους bodybuilding, όχι figure.

    Δηλαδή να υπάρχει ένα όριο σε βάρος, π.χ. 5-7 κιλά κάτω από το ύψος τους, ώστε να δίνεται η δυνατότητα να αναδειχθούν κάποιες κοπέλες που δεν επιθυμούν να κάνουν βολτούλες με τακούνια στη σκηνή, αλλά και που δεν θέλουν να γίνουν εκτρώματα μόνο και μόνο για να χτυπήσουν πρώτες θέσεις.


    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu]

    Και αυτό θα κάνει καλό στο άθλημα και δεν θα χρειάζεται κάποιος μία σακούλα για εμετό για να παρακολουθήσει γυναικείο bodybuilding.Κάπου πρέπει να μπει ένα χαλινάρι στο πολύ φάρμακο γιατί διώχνει ακόμα και αυτούς που θαυμάζουν το γυναικείο bodybuilding.Μέσω του να ελέγχεται το βάρος μπορεί να γίνει αυτό πιστεύω .Κατά τη γνώμη μου όσο περισσότερη θηλυκότητα κρατά μία κοπέλα τόσο περισσότερη προσπάθεια έχει ρίξει. Tι να το κάνω να πάω να δω γυναίκες που παίρνουν τις ίδιες ποσότητες φαρμάκων με τους άντρες , φαίνονται σαν άντρες , μιλάνε σαν άντρες και φοράνε γυναικεία μαγιό.

  12. #42
    Junior Bodybuilder naxiand's Avatar
    Join Date
    13-06-09
    Location
    .
    Posts
    138

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει μια κατηγορία γυναικείου bodybuilding σαν την 202 κατηγορία στους άντρες η οποία να κρίνεται με όρους bodybuilding, όχι figure.

    Δηλαδή να υπάρχει ένα όριο σε βάρος, π.χ. 5-7 κιλά κάτω από το ύψος τους, ώστε να δίνεται η δυνατότητα να αναδειχθούν κάποιες κοπέλες που δεν επιθυμούν να κάνουν βολτούλες με τακούνια στη σκηνή, αλλά και που δεν θέλουν να γίνουν εκτρώματα μόνο και μόνο για να χτυπήσουν πρώτες θέσεις.


    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu]

    Και αυτό θα κάνει καλό στο άθλημα και δεν θα χρειάζεται κάποιος μία σακούλα για εμετό για να παρακολουθήσει γυναικείο bodybuilding.Κάπου πρέπει να μπει ένα χαλινάρι στο πολύ φάρμακο γιατί διώχνει ακόμα και αυτούς που θαυμάζουν το γυναικείο bodybuilding.Μέσω του να ελέγχεται το βάρος μπορεί να γίνει αυτό πιστεύω .Κατά τη γνώμη μου όσο περισσότερη θηλυκότητα κρατά μία κοπέλα τόσο περισσότερη προσπάθεια έχει ρίξει. Tι να το κάνω να πάω να δω γυναίκες που παίρνουν τις ίδιες ποσότητες φαρμάκων με τους άντρες , φαίνονται σαν άντρες , μιλάνε σαν άντρες και φοράνε γυναικεία μαγιό.




    </blockquote id=quote>


    πες τα [:-thumbu]
    υγ. η πρωτη δεν έμοιαζε στο πρόσωπο λίγο από michael? lol

  13. #43

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Breakin' news!!

    Iris Kyle will be competing at the 202s' next year!! :D:D

  14. #44

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Εμενα παντως ακομα και μερικες του figure μου φαινονται υπερβολικες, δεν ξερω απλα την γυναικα δεν την μπορω να την βλεπω με κοψιματα. Αμα βλεπω γραμμωσεις πανω στους μυς και φτερα... με πιανει ανακατωσουρα. Καλα για τις bbers τι να πω... σιχαμα. Να πω και κατι αλλο, βλεποντας τις bbers και τα εκτρωματα σωματα τους, ασυναισθητα κοιταζω στο κατω μερος του μαγιο...σαν κατι να περιμενω να δω κι εκει για να συμπληρωθει η εικονα... του αντρα χαχα

  15. #45
    Pumping Iron
    Join Date
    17-08-08
    Location
    .
    Posts
    392

    Default

    +1000

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Εμενα παντως ακομα και μερικες του figure μου φαινονται υπερβολικες, δεν ξερω απλα την γυναικα δεν την μπορω να την βλεπω με κοψιματα. Αμα βλεπω γραμμωσεις πανω στους μυς και φτερα... με πιανει ανακατωσουρα. Καλα για τις bbers τι να πω... σιχαμα. Να πω και κατι αλλο, βλεποντας τις bbers και τα εκτρωματα σωματα τους, ασυναισθητα κοιταζω στο κατω μερος του μαγιο...σαν κατι να περιμενω να δω κι εκει για να συμπληρωθει η εικονα... του αντρα χαχα
    </blockquote id=quote>

  16. #46
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    καλα αυτα ειναι γουστα..εμενα οι γυναικες του φιτνες και του figure μου αρεσουν πολυ,,ενταξει του bodybuilding δεν τις θεωρω γυναικες ητουλαχιστον εμενα δεν με..φτιαχνουν και μου φαινεται και εμενα αφυσικο..αλλα αναγνωριζω οπως και εσεις πιστευω τον κοπο και τον ιδρωτα που εριξαν για να γινουν ετσι οπως επισης και το δικαιωμα της επιλογης τους..respect λοιπον και σε αυτες απο μενα..[:-thumbu]..megageo φιλε δες ενα βιντεακι που ποσταρε πριν κατι μερες ο kusta..ισως αλλαξεις γνωμη[:-angel]
    http://www.youtube.com/watch?v=e9sqLGnXwUQ
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  17. #47
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά με τόση σιλικόνη σαν στούντιο για τσόντες μου μοιάζει η σκηνή. [:-censored]

  18. #48
    Bodybuilding Champion nicolaos_m's Avatar
    Join Date
    26-04-09
    Location
    nikea, pirea, Greece.
    Posts
    151

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by DimitrisK

    Δεν ξέρω αν είναι ιδέα μου αλλά με τόση σιλικόνη σαν στούντιο για τσόντες μου μοιάζει η σκηνή. [:-censored]
    </blockquote id=quote>
    Με τα ποσοστα λιπους που εχουν οι αθλητριες, ειναι φυσικο να εχουν χασει απο το στηθος, με αποτελεσμα πολλες να καταληγουν στη πλαστικη χειρουργικη.Ειναι προσωπικο τους θεμα και δεν εχει να κανει τοσο με το αθλημα οσο για το "fitness modeling" που ακολουθει μετα...

    Να πουμε για το figure οτι ειναι σαν το Ελληνικο fitness (απο θεμα κανονων)... γιατι οσοι ειδατε το fitness και ειδατε τι χορογραφιες κανουν θα καταλαβατε οτι αυτου του ειδους τους αγωνες με τις "ακροβατικες"χορογραφιες δεν τις εχουμε εδω.

    Οσο για το bodybuilding...εχω να δω καλα ΓΥΝΑΙΚΕΙΑ σωματα απο την εποχη της Cory Everson... και αυτο δεν θα αλλαξει. Στην προσπαθεια να αλλαξει δημιουργηθηκε το Fitness και το Figure... αλλα το bodybuilding δεν αλλαζει γιατι υπαρχουν και αυτοι που θελουν να βλεπουν τις γυναικες "τερατακια"...
    Αυτο που βοηθα ειναι οτι στις διαφημησεις και στα εξωφυλλα βλεπεις εναν αντρα ΒΒ με μια γυναικα fitness και ετσι το γυναικειο ΒΒ χανει εδαφος.
    Nikolaos Maliatsis Razos
    A journey of a thousand miles begins with a single step!

  19. #49
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    μονο αυτο σου εκανε εντυπωση δημητρη στην κοπελα ε?εδω μας δειχνει τα παντα ολα..απλα το ποσταρα για να δουμε πως μια γυμνασμενη γυναικα μπορει να ειναι απιστευτα sexy..βεβαια αυτη φτανει στα ακρα και βγαζει ξεκ..λια..αλλα δεν μπορεις να μην παραδεχτεις οτι
    πετυχαινει αυτο που θελει δηλαδη να σε εξιταρει..και εγω προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με το στηθος σιλικονης..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  20. #50
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Athens
    Posts
    231

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by megageo

    Εμενα παντως ακομα και μερικες του figure μου φαινονται υπερβολικες, δεν ξερω απλα την γυναικα δεν την μπορω να την βλεπω με κοψιματα. Αμα βλεπω γραμμωσεις πανω στους μυς και φτερα... με πιανει ανακατωσουρα. Καλα για τις bbers τι να πω... σιχαμα. Να πω και κατι αλλο, βλεποντας τις bbers και τα εκτρωματα σωματα τους, ασυναισθητα κοιταζω στο κατω μερος του μαγιο...σαν κατι να περιμενω να δω κι εκει για να συμπληρωθει η εικονα... του αντρα χαχα
    </blockquote id=quote>

    xaxax συμφωνώ!

  21. #51
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Πάντως θέλει πολλά κότσια να ανέβεις στη σκηνή με κυτταρίτιδα:D


    Attached Image:


  22. #52

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Πάντως θέλει πολλά κότσια να ανέβεις στη σκηνή με κυτταρίτιδα:D


    Attached Image:


    </blockquote id=quote>

    Attached Image:


  23. #53

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Πάντως θέλει πολλά κότσια να ανέβεις στη σκηνή με κυτταρίτιδα:D


    Attached Image:


    </blockquote id=quote>

    Xxaaaaxa με το ματι που εχεις Ειρηνη βλεπω να σκοτώνονται όλα τα μεσημεριανά να σε προσλάβουν για σχολιαστή!! :D:D

  24. #54
    Body Fitness Athlete Nora Kollia's Avatar
    Join Date
    25-07-09
    Location
    Korinthos
    Posts
    72

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Πάντως θέλει πολλά κότσια να ανέβεις στη σκηνή με κυτταρίτιδα:D


    Attached Image:


    </blockquote id=quote>

    Attached Image:


    </blockquote id=quote>

    Χαααααχαχαχααα!!
    Είναι αυτό που λέμε"εδώ δεν χρειάζεται φωτόλυση αλλά... ΠΥΡΟΛΥΣΗ"?:D:D:D[:-angel]
    I could have sperad my wings
    and done a thousand things
    i have never done before...

  25. #55

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Υπερβάλλω. Στους άντρες υπάρχουν χειρότερα

    Attached Image:


  26. #56
    Bodybuilding Newbie maggilia's Avatar
    Join Date
    10-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    55

    Default

    Παιδιά γεια σας....καταρχήν συγχαρητήρια στο Μιχάλη μας ήταν τέλειος και ισάξιος με τους καλύτερους του κόσμου!!!!Αλλά όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ήταν άγνωστος χωρίς τα κατάλληλα κονέ και πρώτη φορά οπότε....εδώ γίνονται στην Ελλάδα που δεν υπάρχει αμοιβή δεν θα γίνονται στους επαγγελματίες που παίζονται τόσα? Εγώ έχω μία απορία...το figure είναι πιο ελαφρύ από το fitness στις γυναίκες?και αν ναι στην Ελλάδα γιατί είναι το ανάποδο?

  27. #57

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by maggilia
    Εγώ έχω μία απορία...το figure είναι πιο ελαφρύ από το fitness στις γυναίκες?και αν ναι στην Ελλάδα γιατί είναι το ανάποδο?
    </blockquote id=quote>

    Κάνεις μια ερώτηση στην οποία δεν υπάρχει απάντηση...

    Δεν υπάρχουν προκαθορισμένα κριτήρια στο figure, ακόμα και αν διαβάσει κανείς το βιβλίο κανόνων της IFBB (http://www.ifbbprofessionalleague.com/IFBBProRules.pdf) δεν θα βγάλει άκρη...

    Τα σώματα αθλητριών του fitness και του figure είναι παρομοίου βάρους και ποσοστού λίπους. Στο fitness τα πράγματα είναι λίγο απλούστερα καθώς ένα μεγάλο μέρος της βαθμολογίας βασίζεται στη ρουτίνα με τις ασκήσεις, και εκεί είναι κάπως πιο εύκολο να βαθμολογήσει κανείς. Στο figure που όμως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, απλά βασίζονται σε ορισμένα αφηρημένα κριτήρια. Παραδοσιακά στο Olympia, οι κοπέλες του fitness έχουν σχετικά πιο "δεμένα" και "αθλητικά" σώματα, ενώ του figure έχουν και κάποια θηλυκά στοιχεία περισσότερα. Όμως και αυτό δεν είναι στάνταρ. Κάποιες φορές ψάχνουν πιο μυώδες look (βλ. Gina Aliotti), κάποιες φορές πιο soft καταστάσεις, όπως έγινε φέτος με την κοπέλα που κέρδισε το figure olympia (Nicole Wilkins). Το ερώτημα είναι πώς προετοιμάζεσαι για έναν τέτοιο αγώνα αν είσαι κοπέλα που θες να συμμετέχεις; Δεν ξέρω τι απάντηση υπάρχει σε αυτό το ερώτημα...

    Στην Ευρώπη από την άλλη υπάρχει πιο σαφής διαχωρισμός μεταξύ figure και fitness, το figure αποτελεί κατά κάποιο τρόπο ένα μέσο επίπεδο μεταξύ fitness και bodybuilding, και όσον αφορά σωματικό βάρος, και όσον αφορά ποσοστό λίπους.

    Κατά τα φαινόμενα πάντως, στην Αμερική θέλουν να οδηγήσουν το άθλημα σε πιο soft καταστάσεις, αλλά διαβάζω ότι αντιδράει πολύς κόσμος, π.χ. πολύς κόσμος δεν κατάλαβε γιατί κέρδισε η συγκεκριμένη κοπέλα το φετινό Figure Olympia.

  28. #58

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Να και τα official scorecards από το φετινό Fitness και Figure Olympia.

    Attached Image:

    Attached Image:


  29. #59
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF



    Κατά τα φαινόμενα πάντως, στην Αμερική θέλουν να οδηγήσουν το άθλημα σε πιο soft καταστάσεις, αλλά διαβάζω ότι αντιδράει πολύς κόσμος, π.χ. πολύς κόσμος δεν κατάλαβε γιατί κέρδισε η συγκεκριμένη κοπέλα το φετινό Figure Olympia.
    </blockquote id=quote>

    Γιάννη πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες. Κι εγώ έχω μπερδευτεί να πω την αλήθεια στο τί κριτήρια απαιτούνται σε κάθε κατηγορία.
    Πάντως ένας από τους λόγους που προωθούν πιο "soft" σώματα ή κατηγορίες όπως bikini (που προσωπικά το θεωρώ κοροϊδία να θεωρείται αθλήτρια όπως η κοπελιά παραπάνω με τίγκα την κυτταρίτιδα) πιστεύω πως είναι και το χρήμα/χορηγοί.

  30. #60
    Bodybuilding Newbie jemstone's Avatar
    Join Date
    30-03-09
    Location
    Athina, Greece.
    Posts
    90

    Default

    [:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]
    never say never!!


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 02-03-13, 08:53
  2. Figure/ Fitness / Bikini Olympia 2010 - Αποτελέσματα!!
    By Kardoula in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 15
    Last Post: 27-09-10, 01:57
  3. Αποτελέσματα Fitness και Figure Olympia 2005
    By GRF in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-05, 06:48

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •