Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default Επιρροή Προγράμματος Διατροφής

    Γεια χαρά σε όλους. Η απορία μου έχει ως εξής.

    Αν γυμνάζομαι 4 -5 φορές τη βδομάδα (πρόγραμμα γυμναστηρίου) και τρώω σπιτικό φαγητό (χωρίς γλυκά, τηγανιτα, πιτσες κτλ) τότε θα δω μυικότητα στο σώμα μου;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Eξαρτάται από την προπόνηση που κάνεις και την ποιότητα του φαγητού που τρως (πόση πρωτείνη/υδατ./λιπαρά/θερμίδες παίρνεις). Βέβαια παίζουν ρόλο και τα γενετικά σου. Γενικά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να επηρρεάσουν το αποτέλεσμα.
    Πάντως αν αντί για "απλό σπιτικό φαγητό" έφτιαχνες ένα διατροφικό πλάνο με τις θερμίδες, σωστές επιλογες τροφών κλπ που χρειάζεσαι, θα χες τα μέγιστα ωφέλη.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    28-02-08
    Location
    Greece.
    Posts
    441

    Default

    Ακριβώς ό,τι είπε η Καρδούλα.
    Αλλά να σου πω αυτό το "παραμύθι" με το σπιτικό φαγητό θέλει προσοχή. Ένα τραβηγμένο παράδειγμα: το δικό μου σπιτικό φαγητό είναι τηγανητές πατάτες, κεφτεδάκια, φακές με 2 κιλά λάδι (παραγωγής βεβαίως), λαδερά φαγητά με επίσης 2 κιλά λάδι, κέικ-παγωτό (σπιτικό βεβαίως). Επίσης περιλαμβάνει πρωινό με σπιτικό ψωμί και μαρμελάδα, μεσημεριανό χωρίς σαλάτα και βραδινό με λουκάνικα στις 11 το βράδι και στο τέλος βουτάω το ψωμί στο σπιτικό μου φαγητό για να καθαρίσω το πιάτο... οκ.. πιστεύω κατάλαβες τι εννοώ. Γι' αυτό ο όρος "σπιτικό φαγητό" δεν έχει σαφές νόημα στο bb.

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    26-04-09
    Location
    .
    Posts
    60

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Πολλες φορες παω γυμναστηριο στις 20-22 και επιστρέφω σπίτι στις 22 και έτσι τρώω και από όσο ξέρω δεν πρέπει να πέφτουμε για ύπνο πριν περάσουν 3-4 ώρες μετά το φαγητό.

    Οι καλύτερες ώρες για γυμναστήριο ποιές είναι; πρωινά;

    Αν ας πούμε πάω μια μέρα στις 22 και την άλλη μέρα στις 10 το πρωί, ειναι καλή επιλογή;

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Καλύτερα είναι να αφήνεις πιο πολλές ώρες περιθώριο ανάμεσα στις 2 προπονήσεις,αλλά και αν δεν μπορείς στην 2η προπόνηση να μην προπονείς μυικές ομάδες που είχες προπονήσει στην 1η όσο γίνεται.

    Οσο για το βραδυνό φαγητό,εγώ συνήθως τρώω κατα τις 23-23.30 κάθε βράδυ,και πέφτω για ύπνο κατα τις 00.30-1.00 περίπου.Για πιο νωρίς δεν μπορώ

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    το θέμα με το σπιτικό φαγητό δεν είναι μόνο η ποιότητα του αλλά κ η ποσότητα.
    π.χ.:μπορεί να έχεις στήθος κοτόπουλου με ρύζι αλλά να φας 500γρ κοτόπουλο κ άλλα 500γρ ρύζι=1475θερμίδες...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •