Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Τραυματισμοί

Voters
239. You may not vote on this poll
  • Οχι, ποτέ δεν είχα τραυματισμό

    25 10.46%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε ένα μικροπρόβλημα αλλά έφυγε σύντομα, συνεχίζω ακάθεκτος την προπόνηση

    60 25.10%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα αλλά τώρα είμαι απόλυτα καλά, συνεχίζω ακάθεκτος προπόνηση

    22 9.21%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, έχω ακόμα ψιλοενοχλήσεις αλλά συνεχίζω ακάθεκτος

    84 35.15%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, με ενοχλεί ακόμη πολύ αλλά συνεχίζω με πόνους την προπόνηση

    15 6.28%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα και η προπόνησή μου είναι προβληματική, την σταματώ την ξαναρχίζω...

    15 6.28%
  • Ναι, δεν έχω ακόμη αναρρώσει, απέχω απο τα βάρη

    18 7.53%
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 79
  1. #31
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-09-11
    Posts
    31

    Default

    εχω τενοντίτιδα αυτή την στιγμή στο δεξί ώμο. ακολουθώ μια θεραπια με χαπάκια απο τον γιατρό και τελείως αποχή απο τα βαρή για 2 βδομαδές

  2. #32
    New Member
    Join Date
    27-01-11
    Posts
    44

    Default

    Τενοντίτιδα στον δεξι καρπό. Δείχνει να χει φυγει.
    Αμαν αυτες οι τενοντιτιδες. Μαστιγα έχει καταντήσει

  3. #33
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-09-11
    Posts
    31

    Default

    πραγματικά! Επειδή οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες, ήθελα να ρωτήσω... απο την στιγμή που θα νιώθω καλά, μετα απο πόσο καιρό να ξεκινήσω προπονήσεις? Και ποιος είναι ο σωστός τρόπος, πχ πρέπει να ξεκινήσω με λίγα κιλά για κάποιες μέρες?

  4. #34
    Senior Bodybuilder cuban's Avatar
    Join Date
    28-03-06
    Location
    Greece
    Posts
    11,073

    Default

    Quote Originally Posted by giannismag View Post
    πραγματικά! Επειδή οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες, ήθελα να ρωτήσω... απο την στιγμή που θα νιώθω καλά, μετα απο πόσο καιρό να ξεκινήσω προπονήσεις? Και ποιος είναι ο σωστός τρόπος, πχ πρέπει να ξεκινήσω με λίγα κιλά για κάποιες μέρες?
    Πρώτα να σιγουρευτείς ότι ο καρπός σου μπορεί να κινηθεί σε πλήρες εύρος. Αυτό είναι ένα στοιχείο που δείχνει θεραπευμένο καρπό. 2-3 μέρες μετά μπορείς να ξεκινήσεις πολύ χαλαρά και προσεκτικά. Ίσως χρειαστεί ένας νάρθηκας ή περικάρπιο. Αυτό θα το συζητήσεις με το γιατρό σου.

    Πρώτα θα κάνεις μια προθέρμανση του καρπού , και μετά θα ξεκινήσεις με λίγα κιλά όπως είπες, καλύτερα σε όργανα ή καλώδια, και αν νιώσεις ενόχληση, σταματάς αμέσως ότι κάνεις και αλλάζεις άσκηση.

    Φυσικά αποφεύγεις όποιες ασκήσεις σου δημιούργησαν το πρόβλημα, ή όποιες σου προκαλέσουν ενόχληση.
    GO HARD... OR GO HOME!
    CAN YOU HANDLE IT ?

  5. #35
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    30-09-11
    Posts
    31

    Default

    αν και το δικό μου πρόβλημα είναι στον ώμο, σε ευχαριστώ παρα πολύ cuban (Αντόνη αν δεν κάνω λάθος, συγνώμη αν κάνω). Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου

  6. #36
    Pumping Iron rax87's Avatar
    Join Date
    26-01-12
    Posts
    385

    Default

    Ρε παιδια τις τελευταιες φορες στις προπονησεις πλατης σε μηχανηματα που απαιτουν "τραβηγματα"πχ κωπηλατικη η οπισθολεμιες ελξεις,πονανε τα δαχτυλα μου στους κομπους που λεμε..Γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?Τι μπορει να κανω λαθος??
    no pain...no gain!!

  7. #37
    New Member
    Join Date
    27-01-11
    Posts
    44

    Default

    μονο στις ασκησεις πλάτης; ή και σε αλλες ασκησεις;

  8. #38
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Προβλημα σε νευρο στην ομωπλατη. Οταν το ζοριζω για αρκετες ωρες (φαινεται κυριως στη δουλεια το καλοκαιρι) πριζεται και σε ποναει σαν να σε χτυπαει ρευμα. Ατιμο πραγμα. Πηγα στο γιατρο και μου ειπε για κανα 2μηνο να κανω πολλες επαναληψεις πλατη-ωμους με λιγα κιλα. Απο τον οκτωβριο κανω αυτο το πραγμα, και ευελπιστω να εχει περασει. Στις προπονησεις δεν εχω κανενα προβλημα.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  9. #39
    Advanced Bodybuilder enas's Avatar
    Join Date
    28-01-13
    Location
    Athens
    Posts
    727

    Default

    Οπως κ οι περισσοτεροι κ γω εχω ενα θεματακι με τον ωμο αλλα οκ σιγα!!

  10. #40
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    μολις απεκτησα ενα θεματακι!
    αγνωστο το μετα......
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  11. #41
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Μου εχει συμβει να εχω μικροπροβλημα αλλα ξεπεραστηκε..ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο παιζει και το μυαλο-μπορει να σου γεννησει πονους που δεν υπαρχουν και το αντιστροφο..θυμαμαι χαρακτηριστια να κανω δικεφαλους ενω προσφατα ειχα αναρωσει απο θλαση στον βραχιονοκερκιδικο μυ και ενω δεν ειχα καμμια ενοχληση και ημουν μια χαρα, μολις θυμηθηκα εκεινο τον τραυματισμο πιασαν αμεσως πονοι στον καρπο και πεταξα την μπαρα χαχαχα..ψυχολογια παιδια ;)

  12. #42
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Quote Originally Posted by Κωστας21 View Post
    Μου εχει συμβει να εχω μικροπροβλημα αλλα ξεπεραστηκε..ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο παιζει και το μυαλο-μπορει να σου γεννησει πονους που δεν υπαρχουν και το αντιστροφο..θυμαμαι χαρακτηριστια να κανω δικεφαλους ενω προσφατα ειχα αναρωσει απο θλαση στον βραχιονοκερκιδικο μυ και ενω δεν ειχα καμμια ενοχληση και ημουν μια χαρα, μολις θυμηθηκα εκεινο τον τραυματισμο πιασαν αμεσως πονοι στον καρπο και πεταξα την μπαρα χαχαχα..ψυχολογια παιδια ;)
    Έχεις μεγάλο δίκιο. Εδώ τις προάλλες νόμιζα πως είχα κήλη από πόνο χαμηλά στην κοιλιακή χώρα ο οποίος ήταν ένα απλό πιασιματάκι, το οποίο συνέχιστηκε μόνο και μόνο γιατί το σκεφτόμουν όλη την ώρα και είχα φοβηθεί.

  13. #43
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    παιδια,οταν κανω scullcruhser πισωαπο το κεφαλι με μπαρα σε ισιο παγκο μεποναεισ τοτ ελευταιοσ ετ στις 2-3 τελευταιες επαναληψες ο αριστερος ωμος..οιχι κατι φοβερο αλλα με ενχολει..μηπως ειναι απο την ενταση?καμια γνωμη εχετε?

  14. #44
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by stepan4 View Post
    Έχεις μεγάλο δίκιο. Εδώ τις προάλλες νόμιζα πως είχα κήλη από πόνο χαμηλά στην κοιλιακή χώρα ο οποίος ήταν ένα απλό πιασιματάκι, το οποίο συνέχιστηκε μόνο και μόνο γιατί το σκεφτόμουν όλη την ώρα και είχα φοβηθεί.
    Ναι ειναι γεγονος αυτο..αλλωστε μην ξεχναμε το μεγαλο εργο του Μολιερου, κατα φαντασιαν ασθενης, που πραγματατευτε τον Αργκαν ο οποιος στην πραγματικοτητα δεν εχει τιποτα και ολο παραπονιετε χαχαχα
    Αν καταφερεις να δαμασεις το μυαλο, το σωμα ειναι παιχνιδακι και αυτο ισχυει γενικοτερα.

  15. #45
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Quote Originally Posted by nikos12345678 View Post
    παιδια,οταν κανω scullcruhser πισωαπο το κεφαλι με μπαρα σε ισιο παγκο μεποναεισ τοτ ελευταιοσ ετ στις 2-3 τελευταιες επαναληψες ο αριστερος ωμος..οιχι κατι φοβερο αλλα με ενχολει..μηπως ειναι απο την ενταση?καμια γνωμη εχετε?
    ?κανεις?

  16. #46

    Default

    παιδια μειπως ξερετε γτ αμα κανω bradefer μετα με ποναει παρα πολυ ο ομως το βραχυονιο και πισω απο τον αγκονα? αλλα αμα δεν εχω κανει οσο και να ζορισω τα χερια στο γυμναστ. δεν με πονανε αυτα τα σημεια...

  17. #47
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Quote Originally Posted by mikroshulk View Post
    παιδια μειπως ξερετε γτ αμα κανω bradefer μετα με ποναει παρα πολυ ο ομως το βραχυονιο και πισω απο τον αγκονα? αλλα αμα δεν εχω κανει οσο και να ζορισω τα χερια στο γυμναστ. δεν με πονανε αυτα τα σημεια...
    Και εμενα με πιανει στα μπρας ντε φερ..ειναι επειδη ο δελτοειδης φερει τον βραχιωνα μπροστα και δουλευει και αυτος πολυ..επιπλεον, λογικα δεν θα εχεις και σωστη σταση εαν δεν ασχολησαι επαγγελματικα και για αυτο πιεζεσε εκει...προσεξε το, εγω μια φορα ειχα τετοιο μυικο πιασιμο στους βραχιονες που δεν ανοιγα τα χερια 10 μερες χαχαχαχα

  18. #48
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Οτι και να γινει,δεν ειναι δικαιολογια να παραταμε εντελος την προπονηση μας μεχρι να γινουμε καλα.
    Εγω προσωπικα αν παθω το παραμικρο θα βρω τροπο ωστε να βγαλω την προπονηση μου,χωρις φυσικα να κουραζω το σημειο οπου ειναι ο τραυματισμος η εστω ελαχιστα σε σημειο να μην ποναει απο τον πονο

  19. #49
    New Member
    Join Date
    04-12-12
    Posts
    15

    Default

    κανενας μεσα σε 5 μηνες

  20. #50
    New Member
    Join Date
    01-02-13
    Location
    Gym
    Posts
    63

    Default

    και εγώ κοντά στο 2 είμαι..
    Train hard or go home

  21. #51
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-10-04
    Location
    Ζεφιρυ City, Greece.
    Posts
    881

    Default

    Εγω απο υπερπροπονιση στο παρελθον (πολυ τρεξιμο) πονος στον προσθιο κνημιαιο μυ http://www.skeftomai.gr/kapnisma/images/askisi/mas1.gif
    Οτετα σταματισα το GYM ξενερωσα και αλα καλα για 3-4 χρονια που δεν γυμναζομουν το ειχα ξεχασει τωρα με το που ξαναξεκηνισα πονεσε στης 2 ευδομαδες αλαξα παπουτσια το ξεκουρασα με επιασε στο μηνα αντι της 2 ευδομαδες .

    Θα παω σε γιατρο να δω τι και πως καθως αναγκαζομαι να ζεστενομαι με λιγα κιλα πολες επαναληψεις και αυτο με τρομαζει καθως ετσι και αλιος κανω λιγα κιλα ακομα και ζεστενομαι πχ μονο με την μπαρα ενω βαζω αλλα 10 kg στα κανονικα σετ .

  22. #52
    Junior Bodybuilder Spartan94's Avatar
    Join Date
    08-03-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    118

    Default

    Τενοντιτιδα στον πηχη...κλασικα.

  23. #53
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Θλαση στο προσαγωγο πριν 1 μηνα, και θλαση στην ωμοπλατη την προηγουμενη εβδομαδα. :/
    Η ειρωνεια ειναι οτι παντα συνεβαινε προς το τελος της προπονησης.

  24. #54
    Junior Bodybuilder gio ko's Avatar
    Join Date
    01-06-12
    Location
    ? - ΛΕΥΚΑΔΑ
    Posts
    152

    Default

    κηλη μεσοσπονδυλιου.....
    BBing...

  25. #55
    Junior Bodybuilder adiPREME's Avatar
    Join Date
    20-03-13
    Posts
    115

    Default

    6 μήνες και ακόμα τίποτα.....χτύπα ξύλο.

  26. #56
    New Member kostasdal's Avatar
    Join Date
    25-01-13
    Location
    Katerini
    Posts
    46

    Default

    υποφερω απο φρικτους πονους σε καρπους,στους τενοντες του καρπου και κατα μηκος του πυχη,λογικα τενοντιτιδες ειναι..δεν μπορω να ακουμπησω αλτηρα στην κυριολεξια αλλα συνηθιζω τον πονο κατα τη διαρκεια της προπονησης και συνεχιζω ακαθεκτος..

  27. #57
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Τενοντιτιδα στον ωμο....αν και σπανια εχω ενοχλησεις,οποτε συνεχιζω ακαθεκτος.
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  28. #58
    Pumping Iron leuteris19's Avatar
    Join Date
    04-03-13
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    347

    Default

    θλαση στο πλευρο.. 3 μερες οφ.. αλλα δεν αντεχω αλλο δεν με απασχολει ας ποναω! εγω αυριο θα κανω προπονηση !!! απο το να ειμαι χαλια ολη μερα!!!

  29. #59
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Eγω ψηφισα το 4.. Κατα περιοδος εχω θεμα με την μεση μου και με τα γονατα μου.. Με την μεση αν χασω εστω και για μια επαναληψη την συγκεντρωση μου στο squat θα με ενοχλησει.. Τα γονατα οταν παταω κατω δυνατα (μπασκετ) μονο πλεον.. Επισης αν και ντρεπομαι που θα ακουστω σαν παππους με σκοτωνουν οι αλλαγες του καιρου και η υγρασια

  30. #60
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    19-02-13
    Location
    Dementia
    Posts
    188

    Default

    Τενοντίτιδα στον υπερακάνθιο.
    Ευτύχως,έγινε έγκαιρη διάγνωση απο ορθοπαιδικό και μου συνέστησε άμεσα φυσικοθεραπείες,βοήθησε και το τότε νεαρό της ηλικίας (ήμουν 20) και είχα γρήγορη και ομαλή αποκατάσταση.
    Κατα περιόδους βέβαια έχω ακόμα ψιλοενοχλήσεις (ειδικά σε πιέσεις στήθους) αλλά ευτύχως τίποτα που να με αποτρέπει να συνεχίσω.
    But exceed! exceed! (Aleister Crowley)


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •