Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Τραυματισμοί

Voters
239. You may not vote on this poll
  • Οχι, ποτέ δεν είχα τραυματισμό

    25 10.46%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε ένα μικροπρόβλημα αλλά έφυγε σύντομα, συνεχίζω ακάθεκτος την προπόνηση

    60 25.10%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε σοβαρό πρόβλημα αλλά τώρα είμαι απόλυτα καλά, συνεχίζω ακάθεκτος προπόνηση

    22 9.21%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, έχω ακόμα ψιλοενοχλήσεις αλλά συνεχίζω ακάθεκτος

    84 35.15%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, με ενοχλεί ακόμη πολύ αλλά συνεχίζω με πόνους την προπόνηση

    15 6.28%
  • Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα και η προπόνησή μου είναι προβληματική, την σταματώ την ξαναρχίζω...

    15 6.28%
  • Ναι, δεν έχω ακόμη αναρρώσει, απέχω απο τα βάρη

    18 7.53%
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 79
  1. #1
    Pumping Iron Panos-5's Avatar
    Join Date
    22-01-09
    Location
    Athens
    Posts
    523

    Default Τραυματισμοί

    Συχνά κατά τη διάρκεια των ασκήσεων στο γυμναστήριο, είτε από ελλιπή προθέρμανση, είτε από υπερπροπόνηση, είτε από απροσεξία, είτε λόγω της "κακιάς στιγμής", παθαίνουμε μικρούς ή μεγάλους τραυματισμούς (από απλή τενοντίτιδα έως κάτι που θεραπεύεται με φάρμακα ή φυσιοθεραπεία ή και εγχείρηση). [:-headache]

    Σας έχει συμβεί;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder W3rtY's Avatar
    Join Date
    15-07-06
    Location
    Chalkis, Evoia, Greece.
    Posts
    909

    Default

    Και ξεκινάω 1 !!! Εμένα πρωσοπικά έχουν τύχει αρκετά διαστρέματα σε αστραγάλους κανά 2 φορές έπαθα θλάση ωμοπλάτης και μάλιστα 1 από αυτές χρειάστηκε να πάρω και ιατρική συνταγή κάτι χαπάκια που προκαλούσαν υπνηλία και μετά από λίγο δεν μπορούσαν να κρατήσω το κεφάλι μου όρθιο !!! Τέλος έχω ένα πόνο στο γόνατο το δεξί από πέρυσι σαν να έχει κάτι σαν φουσκάλα ακριβώς πάνω στο γόνατο που μέσα έχει νερό, αλλά και στο 401 ΓΣΝΑ και σε δημόσιο νοσοκομείο αλλά και σε γνωστό γιατρό φίλο μου που είχα πάει όλοι μου είπαν ότι απλώς θέλει ξεκούραση και ειναι (αν θυμάμαι καλά) μερική κάκωση επιγονατίδας και μερική ρήξη κινητικού μηχανισμού επιγονατίδας !!! Πάντως δεν πονάει καθόλου αλλά πχ αν κάνω προβολές (με αλτήρα ή μπάρα) και ακουμπήσω το δεξί γόνατο κάτω ΜΟΝΟ τότε νοιώθω ένα τσίμπημα Κάτι άλλο από τραυματισμούς πιο σοβαρό δεν έχω πάθει ή τουλάχιστον δεν ΘΥΜΑΜΑΙ να έχω πάθει ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ακόμα και εύχομαι και να μην πάθω !!!
    ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΕΚΤΕΛΕΙ !!!
    Ο ΤΟΛΜΩΝ ΝΙΚΑ !!!
    “When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace.” (Jimi Hendrix)
    “It is better to have a lion at the head of an army of sheep, than a sheep at the head of an army of lions” (Daniel Defoe)

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ψήφισα το δεύτερο, πολύ σπάνια μπορεί να νιώσω κάποια ενόχληση πχ στον ώμο ή στο πόδι αλλά το αργότερο την επόμενη μέρα (προφανώς λόγω ξεκούρασης) έχει περάσει. [:-bouncy]

  4. #4
    Pumping Iron Panos-5's Avatar
    Join Date
    22-01-09
    Location
    Athens
    Posts
    523

    Default

    Εγώ ψήφισα το 2. Μια δύο φορές το χρόνο παθαίνω τενοντίτιδες στα χέρια, που κάνουν 2-3 εβδομάδες να περάσουν
    με τη βοήθεια πάγου (η μόνη συμβουλή γιατρού που έπιασε!) Ευτυχώς μετά φεύγουν τελείως.

    Παρατηρώντας και συζητώντας χθες με παιδιά στο γυμναστήριο κατάλαβα ότι η κύρια αιτία είναι είτε η έλλειψη καλής
    προθέρμανσης [:-headache] , είτε η υπερπροπόνηση [:-headache], το δεύτερο μάλιστα συχνότερα!

    Να είστε ΟΛΟΙ υγιείς! [:-cowboy]

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-10-08
    Location
    .
    Posts
    23

    Default

    ψήφισα το 4ο όπως και οι πιο πολλοί ! δυστυχώς είχα το σύνδρομο του κολυμβιτικού ώμου και στα 2 χέρια μετα απο μήνες φυσικοθεραπείας
    μπορώ και γυμνάζομαι κανονικά με μικρές ενοχλήσεις.. αλλά τι να κάνουμε και ο πόνος συνήθεια είναι! keep training!

  6. #6
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    Ψηφισα το 2ο...πριν λιγο καιρο ειχα τενοντιτιδα στον ωμο, τωρα ειμαι καλα..
    Dont set your goals higher than you can reach

  7. #7

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    Ωραίο poll αλλά δε καλύπτει τα πάντα! Εγώ πχ ψήφισα ότι συνεχίζω την προπόνηση με πόνους κάποιες φορές (12 χρόνια μετά τον τραυματισμό), αλλά από τότε έχω υποστεί αρκετούς μικροτραυματισμούς (όπως και κάθε αθλούμενος που σέβεται τον εαυτό του :D), τους οποίους έχω ξεπεράσει αρκετά γρήγορα.
    Βεβαίως 2-3 κουσούρια έχουν μείνει :D:D:D

  8. #8
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Και εγω το 2.Ποναλακια σε ωμους,καρπους αλλα με ενα fish oil εγινα jet!
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    ψήφισα μικροπροβλήματα που φεύγουν σύντομα.
    Τα γνωστά διαστρέματα ενθύμια του kickboxing, 5*5,7*7.
    Ένα κτύπημα πρόπερσι στον ώμο(από αγώνα πυγμαχίας)που δυστυχώς τότε δεν το πρόσεξα και από τότε στα πολλά κιλά στις πιέσεις αλτήρων για ώμους-χωρίς ΠΟΛΥ καλό ζέσταμα- κάνει την εμφάνιση του

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-04-07
    Location
    .
    Posts
    50

    Default

    Το δεύτερο ψήφισα κι εγώ.

    Μια φορά μόνο έπαθα θλάση στο μηριαίο δικέφαλο επειδή έκανα προπόνηση με πυρετό και δεν το είχα καταλάβει.΄Εφυγε μετα απο 15 μέρες αλλά είχα τρομάξει ιδιαίτερα :D Απο τότε προσέχω διπλά όταν είμαι λίγο αδιάθετη ή εχω δεκατάκια.

    Μια άλλη φορά είχα πιαστεί τόσο πολύ στους θωρακικούς που δεν μπορούσα να σηκώσω τα χέρια μου στο ντούς :D Δεν ξερω άν πιάνεται ώς τραυματισμός αυτό [:-angel]

    Κατά τα άλλα γενικότερα δεν έχω προβλήματα σε καμιά άρθρωση και σε κανένα μύ [:-glasses]

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-05-09
    Location
    Greece.
    Posts
    51

    Default

    Eγώ ψήφισα το 5ο γιατί πολλές φορές πρέπει να μάθεις να ζείς με τον πόνο μέχρι να τον ξεπεράσεις για να φτάσεις τον στόχο σου. Είχα στον ώμο έντονους πόνους μετά από ένα αγώνα και τελικά πέρασε μετά από 6μήνες

  12. #12
    Advanced Bodybuilder magman's Avatar
    Join Date
    09-11-08
    Location
    Nikaia, Greece.
    Posts
    1,021

    Default

    Ψήφισα το τελευταίο. Μετά από προπόνηση πλάτης είχα έντονο πόνο στην πήχη και στο τέλος του δικέφαλου. Έπειτα από μερικές μέρες ξεκούρασης που δεν μου είχε περάσει πήγα στον γιατρό και μου είπε ότι έχω επικονδυλίτιδα. Νομίζω ότι για το πρόβλημα φταίει κυρίως ο υπερβολικός όγκος προπόνησης στα χέρια. Κατά την διάρκεια της ημέρας τώρα (20 μέρες μετά) δεν έχω ιδιαίτερη ενόχληση αν όμως πάω να κάνω κάποια άσκηση έστω και πόδια έχω πρόβλημα.
    I want to train damn it!!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder KOSTASFIT's Avatar
    Join Date
    10-09-08
    Location
    Ηρακλειο Κρητης
    Posts
    1,689

    Default

    Ψηφισα το 2ο.αραια και που εχω ενοχλησεις στους ωμους.επειδη ομως ειμαι ψιλοχest@κος σ'αυτα τα θεματα,μολις νιωσω το παραμικρο αλλαζω ασκηση η σταματαω την προπονηση.
    απορω ομως με τις ταλιμπανιες που εκανα πιτσιρικας πως και δεν επαθα το παραμικρο...
    TRAIN INSANE OR REMAIN THE SAME...

  14. #14
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    εγω στην παρουσα φαση ψηφισα το 5..εχω τη μεση μου εδω και πολυ καιρο σχετικα και δεν εχω παει καν στο γιατρο..αυτο τον πονο ομως τον
    θυμαμαι οτι τον εχω απο μικρο παιδι..παντα οταν κουραζα τη μεση μου με πονουσε σε ενα συγκεκριμενο σημειο..ετσι λοιπον συνεχιζει και
    σημερα μονο που επεκτεινεται ο πονος και στο ποδι..παλευω οσο μπορω σταματαω τις προπονησεις ψιλοπερναει,ξαναρχιζω το ξαναπαθαινω τις μει
    ωνω τις αυξανω..δεν βρισκω την υσηχια μου..χθες μονο μετα απο πολυ καιρο εκανα προπονηση χωρις πονο και κυριως δεν ειχα πονο οταν γυρισα
    σπιτι και σημερα..δοξα τω θεω τη βγαλαμε παλι κουτσα στραβα..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  15. #15
    New Member
    Join Date
    17-11-09
    Location
    .
    Posts
    37

    Default

    ΕΓΩ ΤΟ 5 ΨΗΦΗΣΑ ΕΧΟ ΑΥΧΙΕΝΙΚΟ ΣΥΝΔΟΡΟΜΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΚΛΕΡΟΝΟΜΙΑ ΜΟΥ ΔΝ ΘΕΡΑΠΕΥΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΧΕΙΡΗΣΗ.
    ΚΑΙ ΕΧΟ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 ΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΕΝΑΝ ΑΓΚΟΝΑ..Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΟΥΣ ΟΜΟΥΣ ΠΕΡΑΣΕ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΕΝΑ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ
    ΚΡΑΚ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΓΚΟΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΛΕΟΝ..

  16. #16
    Advanced Bodybuilder Antoin's Avatar
    Join Date
    28-08-08
    Location
    B612
    Posts
    921

    Default

    Το 4... Αυτος ο ωμος παντα με ενοχλει.. Και αν και το εψαξα ποτε δε μπορεσα να βρω τι εχει...
    -Να το μυστικό μου είπε η αλεπού.
    -Ειναι πολύ απλο:Δε βλέπει κανεις πολύ καλά παρά μοναχα με τη καρδιά.Ο,τι ειναι σημαντικο δε το βλεπουν τα ματια...
    -Είναι ο χρόνος που έχεις χάσει για το τριανταφυλλό σου που το κανει τοσο σημαντικο.
    -Οι άνθρωποι εχουν ξεχασει αυτήν την αλήθεια, εσυ ομως δε πρέπει να την ξεχασεις.Απο δω και μπρος θα είσαι πάντα υπέυθηνος για πάντα για εκείνο που έχεις εξημερώσει.Είσαι υπευθηνος για το τριαντάφυλλο σου!!!!

  17. #17
    Pumping Iron Arnoldone's Avatar
    Join Date
    31-03-08
    Location
    Behind You
    Posts
    439

    Default

    Ψήφισα το τελευταίο γιατί ΔΥΣΤΥΧΩΣ πάω για Χρόνο έξω ...με το θέμα της μέσης μου, αλλά πιστεύω στις αρχές του 2010 να ξεκινήσω αργά αργά αλλά προσεχτικά , δεν μπορώ άλλο εκτός...!
    I m not a human being , I can t understand human behavior , I have a target now to change a Future humans can t do themselves!
    It's Up to You, Get a Better Life..from Now and On ...The Changing Begins NOW not later...!!!

  18. #18
    Senior Bodybuilder Psilos23's Avatar
    Join Date
    19-02-08
    Location
    Chania, Kriti, Greece.
    Posts
    2,309

    Default

    Ψηφησα το 'Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, έχω ακόμα ψιλοενοχλήσεις αλλά συνεχίζω ακάθεκτος,
    Στο ποδι πανω στο τετρακεφαλο εχω ενοχλησεις ειδικα οταν κανω squats και οταν παιζω ποδοσφαιρο κανω σουτ και τεντονετε το ποδι.
    Ειναι τωρα κανα 2μηνο η κατασταση και μαλλον το επαθα λογο κακης προθερμανσης και των πολλων κιλων στα σετ!
    I can accept the failure,but i cannot accept it without try

  19. #19
    New Member GeorgeToumpa's Avatar
    Join Date
    30-05-10
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    64

    Default

    Helpppp Χθες το βράδυ που έκανα άρσεις τραπεζοειδών τραυμάτισα τη μέση μου και το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ ούτε μπρούμιτα ούτε ανάσκελα[:-weepn][:-weepn] Να κάνω σήμερα βάρη ή θα γίνω χειρότερα..;;; Ακόμα πονάει..
    Φιλικά, Γιώργος

  20. #20
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    Να πας στον γιατρο σου το συντομοτερον...!

  21. #21
    New Member lia5020lia's Avatar
    Join Date
    26-08-09
    Location
    Pafos, Cyprus.
    Posts
    56

    Default

    Ψηφισα το 2 γιατί έκανα πόδια χωρίς να κάνω ζ'εσταμα και πονούσαν τα γόνατα μου.
    Τώρα κάνω για ζέσταμα 30 σκουοτ με λίγα κιλά και είμαι μια χαρά.
    Σκέφτομαι μάλιστα να πάρω ένα συμπλήρωμα που βοηθάει στις αρθρώσεις. Δεν θυμάμαι πως το λένε.

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-04-09
    Location
    .
    Posts
    154

    Default

    το 4ο..σπασμενο κοκκαλο,αποκολλημενος τενοντας και παμε...

  23. #23
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Ποιός άλλος ψήφισε το :
    Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα και η προπόνησή μου είναι προβληματική, την σταματώ την ξαναρχίζω...

    Για να κάνουμε παρέα :D

  24. #24
    Advanced Bodybuilder jonic's Avatar
    Join Date
    13-03-11
    Location
    χανια
    Posts
    851

    Default

    το 4 , ειχα παθει μια θλαση στο στηθος (αυτη δεν με ενοχλει ) και ενα ψιλοπροβληματακι στον δεξι ωμο που με ποναει ελαφρα που και που

  25. #25
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    Ψηφισα το 4

    Στα γόνατα μου έχω πρόβλημα από την γέννηση μου πράγμα που μου έκοψε την επαγγελματική μπάλα στα 16 μου και απέχω πάντα από άρσεις θανάτου είμαι τυχερός βέβαια που έχω καλά πόδια λόγο γενετικής και ποδηλάτου που έκανα για 18 χρόνια 4 μήνες καθημερινά

    Πριν τα παρατήσω έπαιζα πάρα πολλά κιλά για το βάρος μου και έχω ψιλοτραυματισμούς σε όλες τις κλειδώσεις μου

    Το πιο σοβαρό το έχει ο δεξής μου ώμος και το προστατεύω αποκλείοντας οπισθολαιμιες πιέσεις , στα αλλά τον ζορίζω με κιλά γενικά εκτός από της μέρες που τον αισθάνομαι κάπως

    ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΣΥΡΣΗ

    Δεν που αρέσει να πηγαίνω στους γιατρούς και προχωράω ακάθεκτα έως ότου παραδώσει ψυχή το σώμα μου .
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  26. #26
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    το 4 ψηφισα και γω.ενα προβλημα με τον δεξι τενοντα[επικονδιλιτιδα] που με ταλαιπωρισε για 2.5 μηνες σταματοντας τη γυμναστικη.την επαθα στο μαξιλαρι δικεφαλων με στραβομπαρα[νομιζω η αιτια ηταν τα παραπανω αποτομα κιλα χωρις καλη προθερμανση].μπορω να θεωριθω και τυχερος γιατι ολα αυτα τα χρονια απο τα 16 εως τωρα στα 44 [απο σημερα]!!!,σαν δρομεας αποστασεων 10000-20000χλμ +τα γυμναστηρια,ειναι ο πρωτος τραυματισμος που μου ετυχε.εχει περασει πλεον αλλα που κι που μου το υπενθυμιζει[ειμαι εδω ακομα προσεχε].

  27. #27
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Ναι, μου παρουσιάστηκε πρόβλημα, έχω ακόμα ψιλοενοχλήσεις αλλά συνεχίζω ακάθεκτος

    Μιλαω για τους ωμους μου και τον αριστερο μου καρπο.Ο δεξιος ωμος ηταν πολυ καταπονημενος απο το λυκειο, οταν ξεκινησα γυμναστηριο δυναμωσε και μου περασε, μεχρι που με επιασε ο αριστερος, τον οποιο προσπαθω να καλμαρω οταν τον πιανουν οι γκρινιες του με παγοθεραπειες και αντιφλεγμονωδεις αλοιφες.
    Τωρα ο αριστερος καρπος δε ξερω πως προεκυψε να πω την αληθεια..Με σκοτωνει στην ισια μπαρα, γι'αυτο εχω βρει το κολπακι να βαζω και τον αντιχειρα κατω απο την μπαρα, μαζι με ολα τα αλλα δαχτυλα.

  28. #28
    Bodybuilding Newbie Gigantas's Avatar
    Join Date
    29-03-11
    Posts
    10

    Default

    2.Ναι, μου παρουσιάστηκε ένα μικροπρόβλημα αλλά έφυγε σύντομα, συνεχίζω ακάθεκτος την προπόνηση.

    Εγώ ψήφισα το 2.Δεν μου έχει παρουσιαστεί ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα ώστε να πρέπει να σταματήσω να προπονούμαι για κάποιο χρονικό διάστημα.
    Το ζέσταμα μου είναι δυνατό.

    Που και που πονάνε οι καρποί μου όταν κάνω δικέφαλα,όμως μόνο για λίγο μετά το τέλος της προπόνησης,νομίζω από την πίεση.

  29. #29
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-07-11
    Posts
    1

    Default

    οπωσδηποτε προθερμανση απαραιτητως για ολους!εχω αυτη τη στιγμη 3 τραυματισμους 1 τραπεζοειδη 2 τενοντας καρπου 3 ωμος.οποιος δεν εχει μυαλο αυτα παθαινει. :( και κανω αρκετα χρονια τρομαρα μου....

  30. #30
    Bodybuilding Newbie ManolisEl's Avatar
    Join Date
    19-10-11
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    42

    Default

    Εγώ έχω μια ρήξη χιαστών στο δεξί γόνατο και πονάω πολλές φορές αρκετά ενώ συνήθως με τραβάει και στη μέση ο πόνος..δεν παλεύεται εύκολα αλλά τι να κάνουμε.Με εγχείρηση που μου είπε ο γιατρός πρέπει να μείνω σε ακινησία τουλάχιστον 6 μήνες για να κάνω γυμναστική ξανά και γενικά θα είναι πρόβλημα...
    (Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι όταν το είχα πάθει και δεν άντεχα τον πόνο πήγα στο νοσοκομείο και μ λένε δεν έχεις τίποτα βάλε πάγο και θα περάσει..τελικά πήγα αλλού και μ είπαν όντως τι έχω)
    Σοφία είναι να νικήσουμε τον Εαυτό μας Ενώ 'Αγνοια είναι να νικηθούμε απο Αυτόν


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •