Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 21 of 21
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-03-09
    Location
    .
    Posts
    18

    Default 3 vs 6 γευματα

    Παιδια νομιζω οτι σας ενδιαφερει αυτο:

    "THE EFFECT OF MEAL FREQUENCY ON BODY COMPOSITION DURING 12-WEEKS OF STRENGTH TRAINING

    Hansen #216;yvind1, Fostervold Mathisen Therese2, Raastad
    Truls 2
    (Institute of Basic Medical Sciences, University of Oslo1,
    Norwegian School of Sport Sciences2, Norway)

    Human trials on the effect of meal frequency on body composition are scarce. Short-term studies show increased rate of protein synthesis immediately after intake of amino acids [1], and frequent meals are shown to aid in the preservation of lean body mass when dieting [2]. Consequently it could be hypothesised that in response to strength training, more frequent meals will give larger muscle mass accumulation and lower fat mass (FM) than fewer meals. The purpose of this study was to compare the effects of 3 vs. 6meals per day on changes in body composition in young men and women performing strength training over 12 weeks. Men (n=33) and women (n=15) aged 21 to 35 with at least one year of previous strength training experience were randomly assigned to either a 6 meals a day group or a 3 meals a day group. The prescribed total dietary intake in both groups was equal and calculated to give a positive energy balance of approximately 1200 KJ/day, a protein intake of 1.5-1.7 g/kg/day and a carbohydrate intake of 5-7 g/kg/day. During the training period the dietary intake was controlled by repeated 24-hours recalls. All participants performed the same strength training program, training four times per week, giving each muscle group one heavy session and one light session per week. In the heavy sessions, training intensity varied between 10 and 3 RM sets, and 3-6 sets were performed in each exercise. Determination of body composition was performed with DEXA at the beginning of and immediately after the training period. A total of 16 men and 11 women completed the project. After multiple regression analysis the 3 meal group had a significant greater gain in lean body mass (LBM) than the 6 meal group when adjusted for gender and energy intake (p=0.04), when adjusted for gender and protein intake (p=0.03), and when adjusted for gender, protein intake, carbohydrate intake and fat intake* (p=0.01). (*: Fat intake in g/kg body weight/day showed significance on LBM, p=0.03). No significant differences in regional changes in LBM were observed, although there was a tendency towards a greater gain in the three meal group. There were no significant differences in change in fat mass (FM) between the groups, but a tendency towards a greater gain in the three meal group, 7.33% (-5.23, 19.90), p=0.24. The three meal group had a 2.87%(0.62, 5.12) larger weight gain than the six meal group, p=0.01.The participants had a 2.31% (0.83, 3.79), gain in bone mineral density of the spine during the twelve weeks of strength training, p<0.01, but there were no differences between the groups. In this study, three meals per day resulted in larger muscle gain from strength training than six meals per day over a period of twelve weeks. The reason why 3 meals a day was superior to 6 meals a day in this study needs further investigation. More long-term studies are needed to determine the optimal meal frequency for gain in LBM from strength training."

    Για χρονια προσπαθουσα με θρησκευτικη ευλαβια να τρωω ανα 3 ωρες 30 γρ. πρωτεινης.Τα τελευταια 2 χρονια,λογω δουλειας,μπορω να τρωω μονο 3 φορες τη μερα.Πιστευα οτι θα ειχα ενα μεγαλο πισωγυρισμα αλλα,προς μεγαλη μου εκπληξη,οχι μονο δεν εχασα αλλα κερδισα 5 καθαρα κιλα.
    Πλεον αισθανομαι τεραστια απελευθερωση να μην εχω να τρωω ανα 3 ωρες και απλα απολαμβανω 3 μεγαλα γευματα τη μερα.
    Το bodybuilding ειναι τροπος ζωης και δεν χρειαζεται να ειναι πολυπλοκος.

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by douglis


    Το bodybuilding ειναι τροπος ζωης και δεν χρειαζεται να ειναι πολυπλοκος.
    </blockquote id=quote>

    +1

    Καλώς όρισες φίλε douglis .Ευχαριστούμε, σημαντική έρευνα.[:-thumbu]
    Το έχουμε ξανασυζητήσει ότι περισσότερη σημασία απ' όλα έχει η διατροφή που είναι χρονικά κοντά στην προπόνηση.

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by douglis

    Παιδια νομιζω οτι σας ενδιαφερει αυτο:


    Για χρονια προσπαθουσα με θρησκευτικη ευλαβια να τρωω ανα 3 ωρες 30 γρ. πρωτεινης.Τα τελευταια 2 χρονια,λογω δουλειας,μπορω να τρωω μονο 3 φορες τη μερα.Πιστευα οτι θα ειχα ενα μεγαλο πισωγυρισμα αλλα,προς μεγαλη μου εκπληξη,οχι μονο δεν εχασα αλλα κερδισα 5 καθαρα κιλα.
    Πλεον αισθανομαι τεραστια απελευθερωση να μην εχω να τρωω ανα 3 ωρες και απλα απολαμβανω 3 μεγαλα γευματα τη μερα.
    Το bodybuilding ειναι τροπος ζωης και δεν χρειαζεται να ειναι πολυπλοκος.
    </blockquote id=quote>

    μια απο τα ίδια... αλλα και γενικότερα δεν είναι σωστό να κανουμε διατροφές που δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε μόνιμα, δεν εχει νόημα κατα τη γνώμη μου το να κανεις μία υπεραυστηρή διατροφή, να βγεις κομμάτια το καλοκαίρι και το χειμώνα και το χειμώνα να παχαινεις επειδή σου τη βάρεσε ή επειδή δε μπορεις να συνεχίσεις άλλο και δεν ξερεις πως αλλιως να διατηρήσεις αυτό το αποτελεσμα, και το άλλο καλοκαιρι ξανα απο την αρχή και παει λεγοντας. Καλύτερα όλο το χρόνο γραμμωμένος και καλογυμνασμένος, έστω και λίγο λιγότερο.

    αλλα πραγματα έχουν σημασία και όχι άν έφαγες ανα τρεις ώρες συνολικά 175 γραμμάρια πρωτείνης και άν πήρες αμινοξέα πριν την αερόβια για να αποφύγεις τον τρομερό μυικό καταβολισμό.. ή άν έφαγες βρώμη αντι μακαρόνια. Γιατί άν ήταν έτσι θα ήταν άσκοπο εντελώς να είχε και καθόλου αυτή τη δυνατότητα το σώμα μας, να φτιάχει μεγαλύτερος μυς, να γραμμώνει κλπ.

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m



    μια απο τα ίδια... αλλα και γενικότερα δεν είναι σωστό να κανουμε διατροφές που δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε μόνιμα, δεν εχει νόημα κατα τη γνώμη μου το να κανεις μία υπεραυστηρή διατροφή, να βγεις κομμάτια το καλοκαίρι και το χειμώνα και το χειμώνα να παχαινεις επειδή σου τη βάρεσε ή επειδή δε μπορεις να συνεχίσεις άλλο και δεν ξερεις πως αλλιως να διατηρήσεις αυτό το αποτελεσμα, και το άλλο καλοκαιρι ξανα απο την αρχή και παει λεγοντας. Καλύτερα όλο το χρόνο γραμμωμένος και καλογυμνασμένος, έστω και λίγο λιγότερο.

    αλλα πραγματα έχουν σημασία και όχι άν έφαγες ανα τρεις ώρες συνολικά 175 γραμμάρια πρωτείνης και άν πήρες αμινοξέα πριν την αερόβια για να αποφύγεις τον τρομερό μυικό καταβολισμό.. ή άν έφαγες βρώμη αντι μακαρόνια. Γιατί άν ήταν έτσι θα ήταν άσκοπο εντελώς να είχε και καθόλου αυτή τη δυνατότητα το σώμα μας, να φτιάχει μεγαλύτερος μυς, να γραμμώνει κλπ.


    </blockquote id=quote>

    +1 γίνομαι επαναλήψιμος αλλά χαλάλι[:-thumbu]

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-03-09
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Γιαννη,
    ο σκοπος του topic ηταν αλλος.Αυτη η ερευνα ανατρεπει 2 μεγαλους μυθους του bodybuilbing και της συγχρονης διατροφολογιας:

    1)οτι χρειαζομαστε πρωτεινη ανα 3 ωρες για να διατηρησουμε θετικη ισορροπια αζωτου.
    2)οτι τα πολλα μικρα γευματα αυξανουν το μεταβολισμο.

    Και αν αυτοι ειναι οντως μυθοι ποιος ο λογος υπαρξης των συμπληρωματων διατροφης(υποκαταστατα γευματων τουλαχιστον)?

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    φίλε douglis αν μπορώ να έχω μια γνώμη περί σύγχρονης διατροφολογίας επειδή τυχαίνει να σπουδάζω το αντικείμενο:

    O λόγος που προτείνονται συχνά πρωτείνικά γεύματα δεν έιναι η ισορροπία αζώτου αλλά οι συχνές εκκρίσεις PYY (ένα πεπτίδιο με ανοροξιογόνο δράση) και η μειωμένη έκκριση γκρελίνης(ορεξιογόνος δράση).

    Επίσης γενικά η πρωτείνη λόγω σύνθεσης παίρνει αρκετή ώρα για το στομάχι να την αποσυνθέσει προς πέψην και ο σφιγκτήρας του πυλωρού λειτουργεί ιδιαίτερα αργά σε ένα γεύμα υψηλό σε πρωτείνη , καθυστερώντας την εκκένωση του στομάχου.

  7. #7
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ναι το ξέρω ότι ο σκοπος του τοπικ ήταν άλλος, απλα πιαστηκα απο το τελευταιο που είπες για να πω καποια πραγματα που ήθελα γιατί θα έσκαγα:D

    όσο για το ρόλο των συμπληρωματων διατροφής
    α) για τα υποκαταστατα, αυτό που λενε οι λέξεις, συμπληρωματα και υποκαταστατα, αν για καποιο λογο δεν μπορεις να φας κανονικό γευμα τρως αυτό, ή αν έχεις κανει τη διατροφή σου και θες να τη συμπληρώσεις με λίγες ακομα θερμίδες και πρωτείνη γιατί παλι για καπιο λογο δε σε φτασανε παλι τρως αυτό. Κατι παρόμοιο ισχύει και για τις πρωτείνες

    β) τα υπολοιπα συμπληρώματα δεν έχουν σχεση με τα γευματα

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-03-09
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    Αντρικο,
    χαιρομαι που σπουδάζεις το αντικείμενο γιατι,αν μου επιτρεπεις,θα ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις.
    Ολα τα αρθρα σχετικα με διατροφη bodybuilding προτεινουν πρωτεινικα γευματα ανα 3 ωρες για συνεχη παροχη αμινοξεων και οχι τοσο για μειωση της ορεξης.Ομως εχω διαβασει οτι 35 γρ. πρωτεινης κανουν 6-7 ωρες να χωνευτουν και 60γρ. πανω απο 12.Αρα,οπως δειχνει και η ερευνα,μαλλον ειναι μυθος η αναγκη των συχνων γευματων για το bodybuilding.Τι γνωμη εχεις?

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by douglis

    Αντρικο,
    χαιρομαι που σπουδάζεις το αντικείμενο γιατι,αν μου επιτρεπεις,θα ηθελα να σου κανω μερικες ερωτησεις.
    Ολα τα αρθρα σχετικα με διατροφη bodybuilding προτεινουν πρωτεινικα γευματα ανα 3 ωρες για συνεχη παροχη αμινοξεων και οχι τοσο για μειωση της ορεξης.Ομως εχω διαβασει οτι 35 γρ. πρωτεινης κανουν 6-7 ωρες να χωνευτουν και 60γρ. πανω απο 12.Αρα,οπως δειχνει και η ερευνα,μαλλον ειναι μυθος η αναγκη των συχνων γευματων για το bodybuilding.Τι γνωμη εχεις?
    </blockquote id=quote>

    Σίγουρα δεν είναι απαραίτητη και αναγκαία συνθήκη για μυική ανάπτυξη κατά την γνώμη μου , αυτό φαίνεται και από αυτήν την έρευνα και από άλλες.'Αλλωστε για να βάλουμε 5 μυικά κιλά σε ένα χρόνο χρειάζονται περίπου 5 γραμμάρια αμινοξέων σαν θετικό ισοζύγιο κάθε μέρα.(1 κιλό μυικού ιστού έχει περί τα 200 γραμμάρια αμινοξέων)

    Πάντως η συνεχής παροχή αμινοξέων έχει βάση και είναι σημαντική , απλά είναι ένας παράγοντας από πολλούς.

    Νομίζω πάντως πως και άλλα μέλη θα έχουν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις.[:-shades]

  10. #10
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-05-09
    Location
    .
    Posts
    1

    Default

    Ειναι καπως δυσκολο οταν εχεις υποχρεωσεις να εισαι συνεχεια με το ρολοι και με τα μπολακια της 'Μαμας'..By the way πολυ καλο post.Μπορειτε να μου πρωτεινετε μια διατροφη για γραμμωση με τρια γευματα??Αυτο το διαστημα δεν τηρω καποιο διατροφολογικο προγραμμα,απλα προσεχω τι τρωω..

    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ..

    Ευχαριστω

  11. #11
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Παντως πρεπει να επισημανουμε και το εξης-ναι μεν μπορει να μην εχει σημασια στην τελικη αν τα γευματα θα ειναι 3 ή 4 ή 6,αλλά σε αδύνατα άτομα με μικρό στομάχι που δεν μπορούνε να φάνε μεγάλες ποσότητες,τα 6 γεύματα νομίζω είναι η καλύτερη λύση για αυξηση όγκου.Αυτό το λέω με προσωπικη εμπειρια,εγω ποτε δεν μπορουσα να κανω πολυ μεγαλα γευματα λογω στομαχιου.Ομως με τα μικρα γευματακια ανα 2-3 ωρες μπορω να πω οτι ανεβαινω σιγα σιγα και συνηθιζει και το στομαχι ετσι.

  12. #12
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    Ρε παιδιά πολύ καλό και εξυπηρετικό αυτό με τα 3 γεύματα αλλά πως θα συμπληρώσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι σε 3 γεύματα????και πόση πρωτεΐνη και υδατάνθρακα να βάλεις σε 3 γεύματα??μήπως δεν κατάλαβα κάτι?[:-boggled][:-bigeyes]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-03-09
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iskraone

    Ρε παιδιά πολύ καλό και εξυπηρετικό αυτό με τα 3 γεύματα αλλά πως θα συμπληρώσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι σε 3 γεύματα????και πόση πρωτεΐνη και υδατάνθρακα να βάλεις σε 3 γεύματα??μήπως δεν κατάλαβα κάτι?[:-boggled][:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>

    Αν προσθεσεις και λιπος στη διατροφη σου(κατα τη γνωμη μου πρεπει) δεν ειναι καθολου δυσκολο να συμπληρώσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι σε 3 γεύματα.Επισης ειναι μυθος οτι μπορεις να αφομοιωσεις μονο 30γρ πρωτεινης ανα γευμα.Μπορεις ανετα να φας π.χ. 60γρ.Απλα θα κανουν πιο πολυ ωρα να αφομοιωθουν.Μ'αυτον τον τροπο πετυχαινεις και σταθερη απελευθερωση αμινοξεων για περισσοτερη ωρα.

  14. #14
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by douglis

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iskraone

    Ρε παιδιά πολύ καλό και εξυπηρετικό αυτό με τα 3 γεύματα αλλά πως θα συμπληρώσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι σε 3 γεύματα????και πόση πρωτεΐνη και υδατάνθρακα να βάλεις σε 3 γεύματα??μήπως δεν κατάλαβα κάτι?[:-boggled][:-bigeyes]
    </blockquote id=quote>

    Αν προσθεσεις και λιπος στη διατροφη σου(κατα τη γνωμη μου πρεπει) δεν ειναι καθολου δυσκολο να συμπληρώσεις τις θερμίδες που χρειάζεσαι σε 3 γεύματα.Επισης ειναι μυθος οτι μπορεις να αφομοιωσεις μονο 30γρ πρωτεινης ανα γευμα.Μπορεις ανετα να φας π.χ. 60γρ.Απλα θα κανουν πιο πολυ ωρα να αφομοιωθουν.Μ'αυτον τον τροπο πετυχαινεις και σταθερη απελευθερωση αμινοξεων για περισσοτερη ωρα.

    </blockquote id=quote>

    ναι παράλειψή μου που δεν ανέφερα το λίπος αλλά και πάλι μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο π.χ. για 3000 θερμίδες χωρισμένες σε 3-4 γεύματα.οι ποσότητες του κάθε γεύματος θα είναι υπερβολικά μεγάλες
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    14-03-09
    Location
    .
    Posts
    18

    Default

    iskraone,
    το παραδειγμα που δινεις ειναι αυτο ακριβως που ακολουθω.Τρωω 3 γευματα των 1000 θερμιδων.Δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο ακουγεται.
    Οταν ετρωγα 6 φορες τη μερα μια φαντασιωση μου ηταν να φαω μεχρι σκασμου.Τωρα απλα πραγματοποιω τη φαντασιωση μου καθε μερα:D.

  16. #16

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Ρε συ douglis ειναι σαν να βρίζεις τα θεία με αυτά που λες.Τρίζουν τα κόκκαλα του Sandow όταν μιλάμε για 3 μόνο γεύματα. Εγώ που πίστευα ότι πρέπει να τρώμε κάθε 2 ώρες ψάρι πατάτα ακόμα και για πρωινό για να έχω στοιχειώδη αποτελέσματα τώρα τι θα κάνω?Θα ζήσω σαν κοινός θνητός[:-boggled]

    Όποιος έχει υπ'όψην του άλλο άθλημα με διατροφικές ιεροτελεστίες PM me please!

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Ρε συ douglis ειναι σαν να βρίζεις τα θεία με αυτά που λες.Τρίζουν τα κόκκαλα του Sandow όταν μιλάμε για 3 μόνο γεύματα. Εγώ που πίστευα ότι πρέπει να τρώμε κάθε 2 ώρες ψάρι πατάτα ακόμα και για πρωινό για να έχω στοιχειώδη αποτελέσματα τώρα τι θα κάνω?Θα ζήσω σαν κοινός θνητός[:-boggled]

    Όποιος έχει υπ'όψην του άλλο άθλημα με διατροφικές ιεροτελεστίες PM me please!


    </blockquote id=quote>

    lol :D

    Βασικα Αντρεα η απορια που μου δημιουργηται απο μια διατροφη 3 γευματα για bodybuilding ειναι η εξης .
    Τα βασικοτερα γευματα της ημερας ειναι τι τρως πριν την προπονηση και τα 2 μεταπροπονητικα . Αρα γρηγορα γρηγορα βγαλαμε τα 3 γευματα . Υπαρχει τροπος να γινουν αυτα τα 3 γευματα με διαφορετικο τροπο ; [:-bouncy]

  18. #18

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Νέστορα δεν ξέρω ρε συ πραγματικά, εξαρτάται την καθημερινότητα του καθενός.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-08
    Location
    .
    Posts
    171

    Default

    Όλοι οι μύθοι καταρίπτονται σιγά σιγά.....δεν ξέρω τι να πω!!!τελικά μάλλον δεν πρέπει μα υπάρχει κάποιος κανόνας απλά πρέπει να κοιτάμε τι δουλεύει ο καθένας στο κορμί του!!!ο χρόνος θα δείξει................

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Νομίζω πως το ρεζουμέ του θέματος είναι πως δεν υπάρχουν στεγανά, απόλυτοι και άκαμπτοι κανόνες στο bb, αλλά γενικές γραμμές/κατευθύνσεις.
    Από κει και πέρα ο καθένας τις προσαρμόζει στις δικές του ανάγκες, πειραματίζεται, κρατάει ότι δουλεύει πάνω του και απορρίπτει ό,τι δε δουλεύει. Απλά και νοικοκυρεμένα:D

  21. #21
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    Νομίζω πως το ρεζουμέ του θέματος είναι πως δεν υπάρχουν στεγανά, απόλυτοι και άκαμπτοι κανόνες στο bb, αλλά γενικές γραμμές/κατευθύνσεις.
    Από κει και πέρα ο καθένας τις προσαρμόζει στις δικές του ανάγκες, πειραματίζεται, κρατάει ότι δουλεύει πάνω του και απορρίπτει ό,τι δε δουλεύει. Απλά και νοικοκυρεμένα:D
    </blockquote id=quote>
    [:-thumbu]
    (A) // fight till death - fight back // (E)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •