Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 55
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default Θέλω την συμβουλή σας!!!!

    καλησπέρα θα ήθελα την συμβουλή σας για μια διατροφή που μου έδωσε ενασ φίλος μου ο οποίος ασχολείτα με body building..
    Μου έδωσε 6 εναλακτικά γεύματα και μου είπε να τα χώρισω όπως θέλω εγώ.
    1 γευμα
    γιαουρτι με δημητριακα και 1 φρουτο (οτι ναναι)
    2 γευμα
    γαλοπουλα φιλετο με ρυζι καστανο και καλαμποκι
    3 γεύμα
    μοσχαρι φιλετο με μακαρονια μαυρα και ντοματα
    4 γευμα
    ασπραδια αυγων (6) με ρυζι καστανο και μαρουλι,ή μπροκολο
    5 γευμα
    ψαρι ,πατατα και σαλατα λαχανο καροτο
    6 γευμα
    κοτοπουλο φιλετο με φακες η φασολακια και ρυζι
    ..

    Εγω ειμαι 1,60 και 64 κιλα..ο σκοπος μου ειναι να χασω 10 κιλα και να παω στα κιλα που ημουν πριν 1,5 χρονο..Η διατροφη αυτη πιστευετε θα με βοηθησει?και αν ναι ποσο?
    αλλη μια απορια ειναι το τελευταιο γευμα τι ωρα πρεπει ναναι πριν να πεσω για υπνο?
    Εχω ξεκινησει και γυμναστηριο εδω και 2 μηνες...

  2. #2

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Για να χάσεις κιλά, πρέπει να καθορίσεις τις ποσότητες αυτών που θα τρως. Έτσι στα έδωσε χωρίς ποσότητες;

    Λιπαρά δεν σου έχει πουθενά;

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    100gr ειναι τα κρεατικα και το ψαρι,40γρ καλαμποκι,100γρ μακαρονια,ρυζι 60γρ,
    φακες και φασολακια 60 γρ,
    και οταν λες λιπαρα τι εννοεις?

  4. #4
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Εννοεί αν σου έχει πουθενά πηγές λιπαρών που είναι απαραίτητα για τον οργανισμό όπως π.χ. ελαιόλαδο.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    ναι καθε μερα 3 κουταλιες της σουπας..και οταν κανω τις φακες κ.τ.λ να το βαζω το λαδι στο τελος για να το τρωω ωμο το λαδι..
    μπορει να μου πει καποιος τελικα αν αυτι η διατροφη ειναι καλη να χασω το λιπος που θελω?και επισης να αδυνατισω?

  6. #6

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Με μια πρώτη ματιά, οι συνολικές θερμίδες βγαίνουν πάρα πολλές για απώλεια βάρους/λίπους.

    Επειδή δεν ξέρω ακριβώς πόσες θερμίδες βγαίνουν όμως, αν θες κάνε έναν κόπο να τις μετρήσεις να δεις ακριβώς πόσες βγαίνουν.

    Για να χάσεις βάρος πρέπει να τρως λιγότερο από όσα καις (για να βρεις το τελευταίο δες εδώ: http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=8548 )

    Αν δεν καθοριστούν αυτά με μεγαλύτερη ακρίβεια πρώτα, δεν έχει νόημα να συζητάμε αν οι επιλογές τροφών είναι καλές (που όντως είναι καλές, αλλά άμα τρως πολύ από καλές τροφές, δεν θα χάσεις αλλά θα πάρεις βάρος).

    Άσκηση έχεις καθόλου στο πρόγραμμα και αν ναι τι είδους και ανάμεσα σε ποια γεύματα θα πέφτει;

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Βασικα πριν μου πει τις τροφες με λιπομετρησε με ενα μηχανημα και εβγαλε τις θερμιδες που πρεπει να τρωω ημερησιως...με αυτο το link που μου εδωσες βγαινει 2224,26 θερμιδες αλλα το παλικαρι μου ειπε οτι πρεπει την ημερα να τρωω 1435 για να χασω βαρος και μου προτεινε αυτα τα γευματα..
    Τελικα τι λαθος κανω ή τι να κανω?

  8. #8

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bouboumg

    Βασικα πριν μου πει τις τροφες με λιπομετρησε με ενα μηχανημα και εβγαλε τις θερμιδες που πρεπει να τρωω ημερησιως...με αυτο το link που μου εδωσες βγαινει 2224,26 θερμιδες αλλα το παλικαρι μου ειπε οτι πρεπει την ημερα να τρωω 1435 για να χασω βαρος και μου προτεινε αυτα τα γευματα..
    Τελικα τι λαθος κανω ή τι να κανω?
    </blockquote id=quote>

    χμ ...χμ .... μούμπλε μούμπλε ....έχουμε βασικό μεταβολισμό 2224.6 ! και για να χάσουμε βάρος 1435 , οχι 1436 ....
    Τώρα αμα σου πώ οτι και μονο που βλέπω το δεκαδικό στο 2224,6 μούρχεται να πεθάνω απο τα γέλια ...τι θα πείς ?
    Κάτσε μέτρα τίς θερμίδες τών γευμάτων σου , αφού πάρεις και μιά ζυγαριά κουζίνας
    Και μετά βγάλε και το βασικό μεταβολισμό απο ηλικία/βάρος / υψος + κάποια διόρθωση απο το ειδος εργασίας / καθημερινώνασχολιών /συνηθειών και μετά το ξανασυζητάμε
    Πρέπει λιγάκι ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΕΘΕΙΣ , για το κορμί σου μιλάς και θέλεις να χάσεις ΜΕΝ λίπος , αλλα να διατηρήσεις και τήν υγεία σου
    Πάντως 800 θερμίδς κάτω απο βασικό μεταβολισμό με το καλημέρα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ και ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΕΣ

  9. #9

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    Πάντως 800 θερμίδς κάτω απο βασικό μεταβολισμό με το καλημέρα ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ και ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΕΣ
    </blockquote id=quote>

    +1

    Άλλο να πας από πχ τις 3800 στις 3000 (-800 θερμίδςσ και πάλι, αλλά ~25% μείωση), και άλλο -40% (από τις 2200 στις 1400)

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    κοιτα εσυ ασχολεισαι χρονια με το σωμα σου αποτι καταλαβαινω.εγω τωρα αρχισα να ασχολουμαι και δεν τα ξερω ολα..τωρα αν εβαλα τον δεκαδικο συγνωμη..
    παρολλα αυτα εγω σκεφτομαι για να μην μαγειρευω καθε 3,5 ωρες αλλο φαγητο σκεφτομαι τα 2 πρωτα γευματα να ειναι με γιαουρτι και τα επομενα 3 να ειναι καθε μερα και αλλο..την μια το κοτοπουλο με τα σχετικα, η γαλοπουλα κ.τ.λ
    Ζυγαρια ακριβειας με εβαλε να παρω και πηρα...
    Στο γυμναστηριο θα πηγαινω μεταξυ του 3 και του τεταρτου γευματος...Το θεμα ειναι αμα τρωω 3 φορες το ιδιο γευμα θα υπαρξει προβλημα?
    δηλαδη ασ πουμε
    Δευτερα 1ο και 2ογευμα γιαουρτι(150γρ) με δημητριακα(30γρ) και 1 φρουτο(100γρ) (οτι ναναι).
    3ο 4ο και 5ο μοσχαρι φιλετο(100γρ) με μακαρονια μαυρα(100γρ) και ντοματα..Και την επομενη μερα αλλο, αλλα τα στανταρ καθε μερα θαναι το 1ο και το δευτερο γευμα?
    Απλα σας λεω οτι με λιπομετρησε και ειδε οτι εχω 20% λιπος δηλ αποτι μουπε 21 κιλα λιπος..Και για να χασω κιλα και λιπος μου προτεινε αυτην την διατροφη και ειπε να πινω τουλαχιστον 3 με 4 λιτρα νερο...
    Βλεπετε καποιο λαθος στην διατροφη αυτη?

  11. #11

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bouboumg

    κοιτα εσυ ασχολεισαι χρονια με το σωμα σου αποτι καταλαβαινω.εγω τωρα αρχισα να ασχολουμαι και δεν τα ξερω ολα..τωρα αν εβαλα τον δεκαδικο συγνωμη..</blockquote id=quote>

    bouboumg, ο MATZ απλά ενοούσε ότι η υπερβολική ακρίβεια στην παρούσα φάση δεν έχει σημασία. Και δεν είναι δικό σου σφάλμα, το πρόγραμμα βγάζει (κακώς) τις θερμίδες με δεκαδικά ψηφία, σημασία έχει να υπάρχει επαρκές έλειμμα θερμίδων, και ελάχιστη σημασία έχει αν το γνωρίζουμε με τόσο μεγάλη ακρίβεια.

    <blockquote id=quote>Quote:
    παρολλα αυτα εγω σκεφτομαι για να μην μαγειρευω καθε 3,5 ωρες αλλο φαγητο σκεφτομαι τα 2 πρωτα γευματα να ειναι με γιαουρτι και τα επομενα 3 να ειναι καθε μερα και αλλο..την μια το κοτοπουλο με τα σχετικα, η γαλοπουλα κ.τ.λ
    </blockquote id=quote>

    Σε συμβουλεύω να διαβάσεις αυτό εδώ το τόπικ, που τα λέει πολύ καλά από θέμα οργάνωσης στη διατροφή, έτσι ώστε όντως να μην μαγειρεύεις ανά 3 ώρες, αλλά να έχεις πάντα διαθέσιμο αυτό που πρόκειται να φας σύμφωνα με το πρόγραμμά σου: http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6060

    <blockquote id=quote>Quote:
    Το θεμα ειναι αμα τρωω 3 φορες το ιδιο γευμα θα υπαρξει προβλημα?
    </blockquote id=quote>

    Όχι, κανένα απολύτως πρόβλημα. Η ποικιλία απλά θα σε βοηθήσει από ψυχολογικής πλευράς, αλλά χρειάζεται και ώστε αυτό που θα κάνεις να γίνει με υγιεινό τρόπο ώστε να μην αποκλείονται κατηγορίες τροφών από τη διατροφή σου. Αυτά που σου έχει ως επιλογές τροφών είναι μια χαρά, το θέμα στην παρούσα φάση είναι απλά και μόνο οι ποσότητες/θερμίδες που πρέπει να είναι οι κατάλληλες γι'αυτό που θέλεις.

    <blockquote id=quote>Quote:
    Απλα σας λεω οτι με λιπομετρησε και ειδε οτι εχω 20% λιπος δηλ αποτι μουπε 21 κιλα λιπος..Και για να χασω κιλα και λιπος μου προτεινε αυτην την διατροφη και ειπε να πινω τουλαχιστον 3 με 4 λιτρα νερο...</blockquote id=quote>

    Κάποιο λάθος έχεις κάνει με τα νούμερα που λες, αν είσαι 20% λίπος στα 64 κιλά, τότε τα κιλά λίπους σου είναι 64*0.2= 13, όχι 21. Στα 64 κιλά για το ύψος σου είναι ιδιαίτερα δύσκολο να έχεις 20% λίπος, εκτός αν έχεις γυμναστεί χρόνια (πράγμα που από ότι κατάλαβα δεν ισχύει). Υπάρχει ένας εμπειρικός κανόνας για (σχετικά αγύμναστες) γυναίκες που λέει ότι παίρνεις το βάρος σου δια 2 και αφαιρείς 3 και βρίσκεις το ποσοστό λίπους σου στο περίπου, δηλαδή για σένα: 64/2 - 3 = 29% λίπος περίπου, δηλαδή κοντά 19 κιλά λίπους (που ταιριάζει περισσότερο με το δεύτερο που είπες ότι έχεις 21 κιλά λίπους).

    Προς το παρόν ξέχνα τα νούμερα, και κινήσου με βάση τη ζυγαριά, τρώγε τόσο ώστε να χάνεις μισό με ένα κιλό την εβδομάδα. Ξεκίνα με έλειμμα ~500 θερμίδων και στη συνέχεια το αυξάνεις και περισσότερο διότι όπως είπε ο ΜΑΤΖ, μονομιάς να πας 800 θερμίδες μείον, είναι απότομο από ψυχολογικής πλευράς και δύσκολο να ακολουθηθεί στην πράξη.

    Γράψε πιο αναλυτικά κάθε γεύμα πόσες θερμίδες βγαίνει. 1 γρ υδατάνθρακα = 1 γρ πρωτεΐνης = 4 θερμίδες. 1 γρ λίπους = 9 θερμίδες. Τις σαλάτες μέτρα τις ως 0 θερμίδες.

    Με ~2200 kcal θερμίδες συντήρησης, φρόντισε για αρχή να σου βγαίνει μια διατροφή κοντά στις 1700 θερμίδες, άρα περίπου 300 θερμίδες ανά γεύμα. Αν δεν την παλεύεις να τρως 6 φορές μπορείς να το μειώσεις στις 4 ή 5, θα πρέπει να ξαναμοιράσεις τις θερμίδες αναλόγως όμως.

    Μπορεί να σου φαίνεται λίγο βουνό να κάθεσαι να μετρήσεις, αλλά θα το κάνεις μία φορά μόνο και μετά δεν θα ξανασχοληθείς. Και θα αποκτήσεις και αίσθηση των μεγεθών ώστε όταν χρειαστεί να φας κανένα cheat meal, να έχεις μια ιδέα πόσο περίπου μπορείς να φας.

  12. #12
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    ΝΑ σου πω την αλληθεια οτι εβγαλε το μηχανημα που με λιπομετρησε αυτα μου ειπε οτι εχω..Εκτος και αν εκανε λαθος το μηχανημα..Γιατι ειδα που σημειωσε στο χαρτι του 20% λιπος τωρα μπορει και να εκανε και αυτος λαθος..Οσο για το γυμνασμα γενικα ασχολιωμουν με τα γυμναστηρια απο τα 18..Αλλα οχι καθυμερινα...Παρολλα αυτα ειμαι να μεν 64 κιλα αλλα το παχος μου ειναι τοπικο..στην κοιλια στην περιφερεια και στα μπουτια,,αλλα οχι υπερβολικο..
    Σε ευχαριστω GRF πολυ για τις συμβουλες σου εισαι πολυ καλος..

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    ααααα Το 1γρ υδατανθρακα με ποσες θερμιδες ισουτε γιατι ξεχασες να το γραψεις

  14. #14

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bouboumg

    ααααα Το 1γρ υδατανθρακα με ποσες θερμιδες ισουτε γιατι ξεχασες να το γραψεις
    </blockquote id=quote>

    Δεν το ξέχασα[:-shades], έγραψα ότι από πλευράς θερμίδων 1 γρ υδατάνθρακα = 1 γρ πρωτεΐνης, δηλαδή 4 kcal και το ένα και το άλλο, έχουν πρακτικώς ίδια θερμιδική αξία.

    Όσον αφορά το ποσοστό λίπους, ρίξε μια ματιά και εδώ που έχει κάποιες εικόνες για να το εκτιμήσεις με το μάτι και να κάτσεις να σκεφτείς και πόσο % λίπους θα ήθελες να φτάσεις και σε τι βάρος: http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6196

    Αυτά βέβαια σε εντελώς "ακαδημαϊκό" επίπεδο, μέλημά σου τώρα είναι να οργανωθείς σε διατροφή και γυμναστήριο, μην χάνεις χρόνο, ξεκίνα :D

  15. #15

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bouboumg

    ααααα Το 1γρ υδατανθρακα με ποσες θερμιδες ισουτε γιατι ξεχασες να το γραψεις
    </blockquote id=quote>

    Δεν το ξέχασα[:-shades], έγραψα ότι από πλευράς θερμίδων 1 γρ υδατάνθρακα = 1 γρ πρωτεΐνης, δηλαδή 4 kcal και το ένα και το άλλο, έχουν πρακτικώς ίδια θερμιδική αξία.

    Όσον αφορά το ποσοστό λίπους, ρίξε μια ματιά και εδώ που έχει κάποιες εικόνες για να το εκτιμήσεις με το μάτι και να κάτσεις να σκεφτείς και πόσο % λίπους θα ήθελες να φτάσεις και σε τι βάρος: http://www.bodybuilders.gr/data/main...?TOPIC_ID=6196

    Αυτά βέβαια σε εντελώς "ακαδημαϊκό" επίπεδο, μέλημά σου τώρα είναι να οργανωθείς σε διατροφή και γυμναστήριο, μην χάνεις χρόνο, ξεκίνα :D

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    ο σκοπος μου ειναι να φτασω στα 54 κιλα..οπως ημουν παλια και ημουν μιαα χαρα πιστευωω... ξεκινησα απο χτες,,για να δουμε τωρα πως θα καταλειξει το θεμα

  17. #17

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Άντε καλή δύναμη!

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Καλημέρα..έχω ξεκινήσει την διατροφη αυτη που συζητάγαμε εδω και 1 εβδομάδα και μετρήθηκα το πρωί και έχω χάσει 2 κιλα δλδ απο 64,9 πήγα 62,6 και 2 ποντους απο κάθε σημείο του σώματος μου(περιφέρεια,μπούτι,μέση κ.τ.λ)..Να ρώτησω κάτι αύτο είναι φυσιολογίκο?Δλδ 2 κιλα την εβδομάδα και πόντους?η έτυχε τώρα και απλά ας πούμε εχασα τα υγρα?
    γιατί αν πάει ετσι μέσα σε 10 εβδομάδες και πολύ λέω θα εχω φτάσει στον στοχο που θέλω 54kg..
    Μέτα τι συντήρηση πρέπει να κάνω?

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Καλημέρα..έχω ξεκινήσει την διατροφη αυτη που συζητάγαμε εδω και 1 εβδομάδα και μετρήθηκα το πρωί και έχω χάσει 2 κιλα δλδ απο 64,9 πήγα 62,6 και 2 ποντους απο κάθε σημείο του σώματος μου(περιφέρεια,μπούτι,μέση κ.τ.λ)..Να ρώτησω κάτι αύτο είναι φυσιολογίκο?Δλδ 2 κιλα την εβδομάδα και πόντους?η έτυχε τώρα και απλά ας πούμε εχασα τα υγρα?
    γιατί αν πάει ετσι μέσα σε 10 εβδομάδες και πολύ λέω θα εχω φτάσει στον στοχο που θέλω 54kg..
    Μέτα τι συντήρηση πρέπει να κάνω?

  20. #20

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Κατά πάσα πιθανότατα είναι υγρά. Για να χάσεις 2 κιλά μέσα σε 7 μέρες, θα ήθελες τεράστιο θερμιδικό έλειμμα. Πάντα έτσι είναι η αρχή, κάποια υγρά αποβάλλονται επειδή βελτίωσες τις τροφές που τρως. Στην συνέχεια (λογικά) θα μειωθεί ο ρυθμός που χάνεις το βάρος. Προς το παρόν, enjoy it while it lasts [:-shades]

  21. #21

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Κατά πάσα πιθανότατα είναι υγρά. Για να χάσεις 2 κιλά μέσα σε 7 μέρες, θα ήθελες τεράστιο θερμιδικό έλειμμα. Πάντα έτσι είναι η αρχή, κάποια υγρά αποβάλλονται επειδή βελτίωσες τις τροφές που τρως. Στην συνέχεια (λογικά) θα μειωθεί ο ρυθμός που χάνεις το βάρος. Προς το παρόν, enjoy it while it lasts [:-shades]

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    να σου πω την αλήθεια μου άλλαξε ολη η ψυχολογία γιατι ειδα κάποιες διαφορές στο σώμα μου και βλέπω κιόλας αποτελέσματα και δεν με νοιάζει που πεινάω πλέον...ειμαι πολυ happyyyy..και θα συνεχίσω ακάθεκτη μεχρι τον στόχο μου...θα ξεκινήσω και γυμναστηριο απο σήμερα και όλα θα πάνε καλα...
    Σε ένα καλυτερο σώμα λοιπόνν...Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

  23. #23
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    να σου πω την αλήθεια μου άλλαξε ολη η ψυχολογία γιατι ειδα κάποιες διαφορές στο σώμα μου και βλέπω κιόλας αποτελέσματα και δεν με νοιάζει που πεινάω πλέον...ειμαι πολυ happyyyy..και θα συνεχίσω ακάθεκτη μεχρι τον στόχο μου...θα ξεκινήσω και γυμναστηριο απο σήμερα και όλα θα πάνε καλα...
    Σε ένα καλυτερο σώμα λοιπόνν...Γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

  24. #24

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Ενημέρωνέ μας για την πρόοδο! Κάθε εβδομάδα εδώ για report βάρους:D

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    αμεεεεεεεεεεεεεεεεε

  26. #26
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Πάντως αν μειωθει ο ρυθμός με τον οποίο χάνεις βάρος,που θα μειωθεί:D:D,μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις,
    Το αποτέλεσμα θα σε ανταμείψει...!
    Καλή συνέχεια!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    εγω ετσι και αλλιως δεν ημουν ποτε υπερ της μετρησης των κιλων αλλα πιο πολυ στους ποντους...αυτο με ενδιαφερει πιο πολυ....Ευχαριστώ πολυ παντως

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    Καλημέρα και πάλι..Να κάνω μια ερώτηση?Υπάρχει κάποια καλή άσκηση να κάνεις για κοιλιακούς πέρα απο τον πάγκο που γίνοντε συνήθως?

  29. #29
    fanis72's Avatar
    Join Date
    13-11-08
    Location
    ΚΙΑΤΟ, Greece.
    Posts
    509

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bouboumg

    Καλημέρα και πάλι..Να κάνω μια ερώτηση?Υπάρχει κάποια καλή άσκηση να κάνεις για κοιλιακούς πέρα απο τον πάγκο που γίνοντε συνήθως?
    </blockquote id=quote>
    Καλημέρα και καλή αρχή κι από μένα!
    Εκτός από τον πάγκο,μια πολύ καλή άσκηση για κοιλιακούς είναι οι άρσεις ποδιών στην ρωμαϊκή και οι διπλώσεις κορμού-ποδιών (αν και λίγο πιο δύσκολη).Για πλάγιους μπορείς να χρησιμοποιήσεις την καρέκλα των ραχιαίων και να κάνεις πλάγιες κάμψεις κορμού.Αν σου φαίνεται κάποια άσκηση ότι δεν σε πολυ-πιάνει,δοκίμασε να κρατάς και λίγο βάρος

  30. #30
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-04-09
    Location
    .
    Posts
    33

    Default

    οι πλάγιες κάμψεις δεν με πολυ πιάνουν...αρα θα βάλω βάρος αποτι κατάλαβα...ευχαριστώ


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •