Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 80
  1. #31
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iskraone

    Συγχαρητήρια για το άρθρο κι απο μένα!

    Οι απορίες μου είναι 2:

    1)Μετά απο την πρωινή αερόβια γράφει στο άρθρο ότι το πρωτεϊνικό ρόφημα (χωρίς υδατάνθρακα) καταναλώνεται μια ώρα μετά το πέρας της αερόβιας. Υπάρχει ζήτημα καύσης αμινοξέων αυτή τη μία ώρα (ή αλλιώς μυικού καταβολισμού?)

    2)Μετά από προπόνηση με βάρη + αερόβια τι κάνουμε?παίρνουμε κανονικά κατευθείαν μετά την προπόνηση πρωτεϊνικό ρόφημα μαζί με υδατάνθρακα ή...???[:-boggled]
    </blockquote id=quote>

    2)Καλό θα ήταν να φας μετά από μισή με μία ώρα,αφού έχεις τελειώσει την προπόνησή σου,γιατί εάν κάνεις αμέσως μετά τα βάρη ένα δυνατό γεύμα σε πρωτεϊνη-υδατάνθρακα αυτό ίσως σε οδηγήσει μακροπρόθεσμα σε προβλήματα πέψης κτλ κτλ...και τέλος πάντων και σε άλλα ''θέματα''!

    Τώρα θα μου πεις τόσα και τόσα χρόνια,τόσοι και τόσοι άνθρωποι που έτρωγαν και συνεχίζουν να τρώνε αμέσως μετά την προπόνηση δεν είχαν μυική ανάπτυξη?Φυσικά και είχαν και συνεχίζουν να έχουν αλλά θεωρούμε ότι το ζήτημά μας είναι ο βέλτιστος τρόπος για να ωφεληθούμε τα μέγιστα από την προσπάθεια μας ''με τα σίδερα''
    </blockquote id=quote>

    Παναγιώτη μιλάς για στερεή τροφή ή για το shake γιατί ο iskraone νομίζω μιλάει για το shake. Ή το ίδιο ισχύει και με αυτό;
    Επίσης όταν λες και σε άλλα "θέματα" τί εννοείς;

  2. #32
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iskraone

    Συγχαρητήρια για το άρθρο κι απο μένα!

    Οι απορίες μου είναι 2:

    1)Μετά απο την πρωινή αερόβια γράφει στο άρθρο ότι το πρωτεϊνικό ρόφημα (χωρίς υδατάνθρακα) καταναλώνεται μια ώρα μετά το πέρας της αερόβιας. Υπάρχει ζήτημα καύσης αμινοξέων αυτή τη μία ώρα (ή αλλιώς μυικού καταβολισμού?)

    2)Μετά από προπόνηση με βάρη + αερόβια τι κάνουμε?παίρνουμε κανονικά κατευθείαν μετά την προπόνηση πρωτεϊνικό ρόφημα μαζί με υδατάνθρακα ή...???[:-boggled]
    </blockquote id=quote>

    2)Καλό θα ήταν να φας μετά από μισή με μία ώρα,αφού έχεις τελειώσει την προπόνησή σου,γιατί εάν κάνεις αμέσως μετά τα βάρη ένα δυνατό γεύμα σε πρωτεϊνη-υδατάνθρακα αυτό ίσως σε οδηγήσει μακροπρόθεσμα σε προβλήματα πέψης κτλ κτλ...και τέλος πάντων και σε άλλα ''θέματα''!

    Τώρα θα μου πεις τόσα και τόσα χρόνια,τόσοι και τόσοι άνθρωποι που έτρωγαν και συνεχίζουν να τρώνε αμέσως μετά την προπόνηση δεν είχαν μυική ανάπτυξη?Φυσικά και είχαν και συνεχίζουν να έχουν αλλά θεωρούμε ότι το ζήτημά μας είναι ο βέλτιστος τρόπος για να ωφεληθούμε τα μέγιστα από την προσπάθεια μας ''με τα σίδερα''
    </blockquote id=quote>

    Μετά από την προπόνηση έτσι κι αλλιώς πίνω πρωτεΐνη+γλυκόζη διαλεμένη σε νερό οπότε δεν μου κάθονται βαριά.thanks πάντως για την απάντηση.
    Και στις 2 περιπτώσεις (στις οποίες έχω απορίες) η κατανάλωση του πρωτεϊνικού ροφήματος 1 ώρα αργότερα δε θα οδηγήσει σε ενδεχόμενο μυικό καταβολισμό?Ή είναι αρκετά ασήμαντη η ποσότητα αμινοξέων που καίμε σ αυτό το διάστημα?? [:-angel]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  3. #33
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Πραγματικά εξαιρετικό άρθρο. Ευτυχώς που το διάβασα γιατί τόσο καιρό έκανα τι μαμακία να τρώω γεύμα πλόυσιο σε υδατάνθρακες αμέσως μετά από πρωινή αερόβια..
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  4. #34
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Πραγματικά εξαιρετικό άρθρο. Ευτυχώς που το διάβασα γιατί τόσο καιρό έκανα τι μαμακία να τρώω γεύμα πλόυσιο σε υδατάνθρακες αμέσως μετά από πρωινή αερόβια..
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  5. #35
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι:Η καρδιακή συχνότητα (πχ 65%) δεν θα πρέπει να υπολογίζει και το rest HR στην εξίσωση?Αλλη ζώνη καύσης θα έχει κάποιος με resting hr 49 bpm και άλλη ζώνη καύσης κάποιος με resting hr 70 bpm.

  6. #36

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sok

    Μπράβο Γιάννη, τρομερό άρθρο![:-thumbu]
    Δύο ερωτησούλες μόνο:
    1) Λες ότι στον διάδρομο καις περισσότερο λίπος από ότι στο ποδήλατο επειδή κινείται και το πάνω μέρος του σώματος. Αν οι σφυγμοί είναι ίδιοι πχ 65% των max δεν θα κάψουμε το ίδιο λίπος και στις δύο περιπτώσεις;
    </blockquote id=quote>

    Sok ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!

    Η σύγκριση αναφέρεται στο ίδιο ποσοστό του VO2 max, άρα κατ'επέκταση και στον ίδιο αριθμό παλμών. Αν έχεις π.χ. 130 παλμούς στο διάδρομο και 130 παλμούς στο ποδήλατο, στο διάδρομο καις περισσότερο λίπος επειδή κινείς περισσότερες μυϊκές ομάδες (και άρα υπάρχουν περισσότερα διαθέσιμα σημεία για οξείδωση/καύση του λίπους).

    (Όπου γράφω καύση εννοώ οξείδωση και όπου γράφω οξείδωση εννοώ καύση, είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα)

    <blockquote id=quote>Quote:
    2) Δηλαδή πιστεύεις ότι μετά από μία προπόνηση με βάρη+αερόβια και λίγα ΒCAA ενδιάμεσα, μαζί με το PWO shake δεν χρειάζεται να φάμε ούτε μια μπανάνα; Αν για παράδειγμα δοκιμάζαμε για ένα Χ χρονικό διάστημα το 1o PWO γεύμα ΧΩΡΙΣ υδατάνθρακα και για το ίδιο Χ χρονικό διάστημα το 1ο PWO γεύμα ΜΕ υδατάνθρακα, πιο από τα δύο πιστεύεις θα είχε θετικό πρόσημο στο τέλος; Και εξηγούμαι, για κάποιον που δεν έχει και τρελές μάζες επάνω του είναι καλύτερα να βρίσκεται πιο πολύ σε καταβολισμό και να κάψει περισσότερο λίπος (1η περίπτωση) ή να κάψει λιγότερο λίπος και να "προστατέψει" τις πολύτιμες μάζες που έχει επάνω του (2η περίπτωση); Όσο για τις προτεραιότητες που λες ας υποθέσουμε ότι και οι δύο περιπτώσεις βρίσκονται σε γράμμωση.
    Πιστεύω να έγινα κατανοητός :D
    </blockquote id=quote>

    Sok, κατανοητή και εύλογη η ερώτηση, θα ξαναπώ ότι είναι θέμα προτεραιοτήτων. Σκέτη πρωτεΐνη μετά από βάρη δεν είναι το βέλτιστο που μπορεί να κάνει κάποιος, ειδικά αν έχει κάνει σοβαρή προπόνηση. Μετά από βάρη+αερόβια έχεις αυξημένο καταβολισμό (και μυών και λίπους), οπότε πίνεις μόνο whey για να ανεβάσεις τη μυϊκή σύνθεση και να περιορίσεις λίγο το μυϊκό καταβολισμό. Η έρευνα δείχνει ότι αν χώσεις και υδατάνθρακα εκείνη τη στιγμή, θα τον περιορίσεις ακόμα περισσότερο. Από την άλλη αν βάλεις υδατάνθρακα περιορίζεις και την καύση του λίπους. Οπότε πρέπει να αναλογιστεί κανείς τι στόχο έχει.
    Για τα παραδείγματα που αναφέρεις, γενικά ισχύει ότι κάποιος με πολύ χαμηλό βάρος καταβολίζει πιο εύκολα μυς παρά λίπος και άρα θα βάλει τον υδατάνθρακα εκεί. Κάποιος με αυξημένο βάρος καταβολίζει πιο εύκολα λίπος παρά μυς και άρα μπορεί να αφήσει τον υδατάνθρακα για καμιά ώρα. Και όλα αυτά βέβαια πρέπει μετά να αναχθούν στη "μεγάλη εικόνα" του 24ώρου (ή και πιο μετά).

  7. #37

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Panos-5
    Μόνο να ρωτήσω: αντί της πρωτεινης ανάμεσα στα βάρη και την αερόβια, παίρνω 4 χάπια αμινοξέα με νερό στα αποδυτήρια
    (τα μασάω μάλιστα για να διαλυθούν γρήγορα). Κάνουν δουλειά ή πρέπει να είναι ρόφημα πρωτεινης?

    (μια μέρα που πηρα το shaker άρχισαν να σχολιάζουν "α, έτσι φουσκώνεις!!" και θέλω να αποφεύγω τα σχολια
    ανοήτων που παραβλέπουν ότι χτυπιέμαι σκληρά τόσο καιρό)[:-headache]
    </blockquote id=quote>

    Γεια σου Pano, ευχαριστώ πολύ!

    Ναι, τα αμινοξέα είναι μια χαρά για εκείνη τη στιγμή, εγώ ανέφερα τη whey απλά και μόνο λόγω κόστους.

    Απλά φρόντισε η ποσότητα να είναι επαρκής, δηλαδή θέλει 7-10 γρ. BCAA για να πεις ότι είχε σημαντική χρησιμότητα αυτό που έκανες.

    Και τα σχόλια να μην τα αποφύγεις, να λες "ναι ρε έτσι φουσκώνω", σε λίγο καιρό θα έρχονται να σε ρωτάνε για συμβουλές :D

  8. #38

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    παιδιά κ εγώ πριν τις αεροβικές μου(είτε την πρωινή είτε αυτήν μετά τα βάρη)παίρνω αμινοξέα.
    Αποφεύγω την whey όχι για τους περίεργους αλλά επειδή μπορεί να με φουσκώσει και να μην μπορώ να βγάλω την αερόβια.

    GRF όταν κάποιος κάνει πρωινή αερόβια(σαν και μένα) μετά το πρωινό του πρέπει να περιέχει μόνο πρωτεΐνη και λίπη?π.χ.:αυγά?
    εγώ τόσο καιρό βάζω και κουάκερ στο πρωινό,είμαι λάθος?
    </blockquote id=quote>

    Σέργιε σου απάντησε ο Παναγιώτης (akaloupotos) σε αυτό που ρώτησες.[:-thumbu] Δεν είναι λάθος αυτό που κάνεις, απλά μπορείς να το βελτιώσεις περισσότερο. Δηλαδή φάε την πρωτεΐνη σου αλλά άσε λίγη ώρα μέχρι να καταναλώσεις τον υδατάνθρακα. Αν βλέπεις ότι δεν μπορείς, τότε συνέχισέ το όπως το έχεις τώρα. Όπως γράφω και στο άρθρο, σε κάποιες περιπτώσεις (trained individuals, και μέτρια προς υψηλή ένταση) αυτό που χάνεις τρώγοντας αμέσως υδατάνθρακα μετά την αερόβια, το κερδίσεις μέχρι ενός σημείου από αυξημένη θερμογένεση τις ώρες που ακολουθούν.

  9. #39

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_
    Γιάννη RESPECT όπως πάντα εξαιρετικά ενδιαφέρουσες οι απόψεις σου και οι προσεγγίσεις σου φίλε!

    Επίσης από ότι παρατήρησα έρχεσαι σε ''αντίθεση'' με αυτό που κάνει ο περισσότερος κόσμος δλδ το καλοκαίρι μέσα σε υψηλές θερμοκρασίες να αυξάνει τις αερόβιες του,μιάς και από ότι αναφέρεις χρησιμοποιεί ο οργανισμός μεγάλο μέρος από υδατάνθρακες για καύσιμο σωστά?
    </blockquote id=quote>

    Παναγιώτη ευχαριστώ πολύ! Ναι, σε υψηλές θερμοκρασίες υπάρχει σαφής μείωση του μυϊκού γλυκογόνου. Δεν γνωρίζω τον λόγο, υποθέτω ότι τα ένζυμα τα οποία επιταχύνουν τη διάσπασή του είναι πιο ευαίσθητα στη θερμοκρασία από τα ένζυμα τα οποία λαμβάνουν χώρα στην καύση του λίπους.

  10. #40

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by iskraone

    Συγχαρητήρια για το άρθρο κι απο μένα!
    </blockquote id=quote>

    Ευχαριστώ πολύ iskraone!

    <blockquote id=quote>Quote:
    1)Μετά απο την πρωινή αερόβια γράφει στο άρθρο ότι το πρωτεϊνικό ρόφημα (χωρίς υδατάνθρακα) καταναλώνεται μια ώρα μετά το πέρας της αερόβιας. Υπάρχει ζήτημα καύσης αμινοξέων αυτή τη μία ώρα (ή αλλιώς μυικού καταβολισμού?)
    </blockquote id=quote>

    Σωστή και λογική ερώτηση. Όσο περνάει η ώρα (χωρίς τροφή) αυξάνονται τα ποσοστά των θερμίδων που προέρχονται και από λίπος και από αμινοξέα. Επομένως όντως υπάρχει το ζήτημα που λες, και έτσι πρέπει να βρούμε τον καλύτερο τρόπο να σταματήσουμε την καύση των αμινοξέων μας χωρίς να επηρεάσουμε την καύση του λίπους.

    Αυτό θα μπορούσαμε να το κάνουμε προσφέροντας εμείς αμινοξέα από τροφή, έτσι ώστε ο οργανισμός να κάψει αυτά και να μην καταφύγει στα αμινοξέα του μυϊκού μας ιστού. Η παροδική έντονη αύξηση όμως της συγκέντρωσης των αμινοξέων θα μετατοπίσει σε κάποιο ποσοστό το καύσιμο που καίγεται. Δηλαδή αν μεταπροπονητικά καίμε 10% αμινοξέα, 30% γλυκόζη και 60% λιπαρά, αν φάμε αμέσως πρωτεΐνη και άρα αυξήσουμε (εξωγενώς) παροδικά το καύσιμο που λέγεται αμινοξέα, το ποσοστό συμμετοχής τους στο συνολικό καύσιμο θα αυξηθεί σε κάποιο βαθμό, π.χ. 20% αμινο, 25% γλυκόζη, 55% λιπαρά οξέα.

    Από την άλλη αν δεν φάμε αμέσως και περιμένουμε μια ώρα, τα αντίστοιχα ποσοστά από 10%/30%/60% μπορεί να γίνουν 15%/15%/70%, δηλαδή καίμε περισσότερο λίπος και (λίγο) περισσότερα αμινοξέα.

    Η πρόταση λοιπόν που υπάρχει μέσα στο άρθρο προσπαθεί κατά κάποιο τρόπο να πάρει the best of both worlds. Δηλαδή αναμονή 1 ώρα και όχι 3 που λέει η έρευνα, και μετά protein shake, και μετά από 1-2 ώρες κανονικό γεύμα, ώστε τελικά να πούμε ότι κάψαμε το μέγιστο δυνατό λίπος με την ελάχιστη δυνατή απώλεια σε μυϊκή μάζα.

    <blockquote id=quote>Quote:
    2)Μετά από προπόνηση με βάρη + αερόβια τι κάνουμε?παίρνουμε κανονικά κατευθείαν μετά την προπόνηση πρωτεϊνικό ρόφημα μαζί με υδατάνθρακα ή...???[:-boggled]
    </blockquote id=quote>

    Έχω γράψει ένα σχετικό παράδειγμα πιο πάνω, και πάλι εξαρτάται από τους στόχους σου, και ίσως και από το σωματικό σου βάρος και λίπος. Ένας παχύσαρκος χάνει πιο εύκολα λίπος από έναν αδύνατο. Ένας αδύνατος βάζει πιο εύκολα μυϊκή μάζα από έναν παχύσαρκο. Κοιτάς που περίπου βρίσκεσαι, τι ακριβώς θέλεις και αποφασίζεις. Είναι και το θέμα ηρεμία στομάχου που αναφέρει ο Παναγιώτης (και που έχει αναφέρει και ο MATZ παλαιότερα) το οποίο είναι μοναδικό σε κάθε άνθρωπο. Ορισμένοι απλά πρέπει να περιμένουν κάποια ώρα μετά το τέλος του gym προτού καταναλώσουν οτιδήποτε.

  11. #41

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Leather Nunn

    Πραγματικά εξαιρετικό άρθρο. Ευτυχώς που το διάβασα γιατί τόσο καιρό έκανα τι μαμακία να τρώω γεύμα πλόυσιο σε υδατάνθρακες αμέσως μετά από πρωινή αερόβια..
    </blockquote id=quote>

    Ευχαριστώ πολύ Leather! Όπως έγραψα, δεν είναι λάθος να τρώει κανείς υδατάνθρακες μετά από αερόβια, αλλά αν μπορεί να τους κρατάει on hold για λίγη ώρα, θα βοηθήσει ακόμα περισσότερο στην καύση του λίπους.

  12. #42
    Pumping Iron Panos-5's Avatar
    Join Date
    22-01-09
    Location
    Athens
    Posts
    523

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GRF

    Και τα σχόλια να μην τα αποφύγεις, να λες "ναι ρε έτσι φουσκώνω", σε λίγο καιρό θα έρχονται να σε ρωτάνε για συμβουλές :D
    </blockquote id=quote>

    GRF σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές![:-bouncy]

    (Εχεις δίκιο και στο θεμα της απάντησης στους ανόητους γιατι πράγματι το Σάββατο με ρωτησαν για πρωτη φορα με σοβαρότητα τι ασκησεις κανω και τι τρωω καθως μεγαλωσαν τοσο τα χερια και το στήθος μου! Δεν ηθελα να κανω τον παντογνωστη, τους ειπα κατευθειαν για τα αρθρα του forum. Μάλιστα το ιδιο βράδυ ανέβασα τις φωτό μου στο off topic:D:D. Ηταν να μην πάρω φόρα, θα το ξανακάνω σε 2 μήνες. :D:D)

  13. #43

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by antrakos

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι:Η καρδιακή συχνότητα (πχ 65%) δεν θα πρέπει να υπολογίζει και το rest HR στην εξίσωση?Αλλη ζώνη καύσης θα έχει κάποιος με resting hr 49 bpm και άλλη ζώνη καύσης κάποιος με resting hr 70 bpm.

    </blockquote id=quote>

    Antrakos, πολύ καλή ερώτηση. Το resting heart rate αντικατοπτρίζει απευθείας την αερόβια ικανότητα και επίπεδο του καθενός. Αυξημένη αερόβια ικανότητα σημαίνει χαμηλό resting heart rate και άρα εκεί κηνυγάς το 65% του VO2max που αντιστοιχεί στους trained individuals (δες τον πίνακα). 65%VO2max σημαίνει σχεδόν 80% των μέγιστων χτύπων καρδιάς! Ενώ ένας αγύμναστος (από αερόβιας πλευράς) με υψηλό resting heart rate, θα κηνυγήσει το 45% VO2max, ή περίπου το 65% των μέγιστων χτύπων.

  14. #44
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    GRF ευχαριστώ για την απάντηση

  15. #45
    Pumping Iron iskraone's Avatar
    Join Date
    09-02-08
    Location
    gold's gym
    Posts
    484

    Default

    @ GRF: Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!Με κάλυψες πλήρως![:-dopey]
    (A) // fight till death - fight back // (E)

  16. #46
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    RHR εννοούμε ξαπλωμένος, ή γενικά σε πλήρη ακινησία(ύπνος κτλπ)? Μετράω συχνά τους παλμούς μου κατά τη διάρκεια της ημέρας και γενικά το βράδυ είναι 52-54 καθιστός στο PC και φτάνουν τους 48 μόλις ξαπλώσω για να διαβάσω κάτι. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είμαι στο 65%VO2max ? Aκόμα κηνυγάω να είμαι γύρω στους 130 παλμούς καθώς κάνω κουραστική προπόνηση(και υποθερμιδική), και ειδικά μετά από πόδια δεν αντέχω να ανεβάσω και άλλο το speed στο διάδρομο καθώς με πονάνε τα πόδια μου.
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  17. #47
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Γιάννη ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις![:-thumbu]

  18. #48
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    GRF σ'ευχαριστώ για την απάντηση.[:-thumbu].
    Τί γίνεται όμως όταν κάνουμε πρωινή αερόβια και πάμε και αργοτερα το πρωί στο γυμναστήριο?Λογικά θα φάμε μαζί με την πρωτείνη και υδατάνθρακα.

  19. #49
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Έχεις δύναμη να βγάλεις προπόνηση με βάρη μετά από αερόβια όταν μεσολαβεί λίγη ώρα;
    Καλύτερα να κανες μετά τα βάρη παρά αυτό.

  20. #50

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by FaTaL_ErrOr

    RHR εννοούμε ξαπλωμένος, ή γενικά σε πλήρη ακινησία(ύπνος κτλπ)? Μετράω συχνά τους παλμούς μου κατά τη διάρκεια της ημέρας και γενικά το βράδυ είναι 52-54 καθιστός στο PC και φτάνουν τους 48 μόλις ξαπλώσω για να διαβάσω κάτι. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είμαι στο 65%VO2max ? Aκόμα κηνυγάω να είμαι γύρω στους 130 παλμούς καθώς κάνω κουραστική προπόνηση(και υποθερμιδική), και ειδικά μετά από πόδια δεν αντέχω να ανεβάσω και άλλο το speed στο διάδρομο καθώς με πονάνε τα πόδια μου.
    </blockquote id=quote>

    Κώστα όπως περιγράφεις και εσύ, η διαφορά μεταξύ ξάπλας και ηρεμίας είναι μικρή, δεν έχει σημασία ή το ένα ή το άλλο είναι το ίδιο πράγμα, εσύ με τόσους λίγους παλμούς σημαίνει ότι έχεις ιδιαίτερα ανεπτυγμένη αερόβια ικανότητα, άρα ναι κηνυγάς το 65% του VO2max σου. Αν τώρα συντρέχουν άλλοι λόγοι όπως ότι έκανες πόδια ή ότι είσαι σε υποθερμιδική διατροφή και δεν μπορείς, τότε κηνύγα π.χ. το 55% του VO2max, όπως θα είδες και σε ένα διάγραμμα που έχω στο άρθρο, έχουμε αρκετά περιθώρια δεξιά και αριστερά της βέλτιστης έντασης χωρίς να επηρεάζεται σημαντικά η καύση λίπους.

    Πάντως, ένας άνθρωπος με ανεπτυγμένη αερόβια ικανότητα έχει και μικρότερο maximum heart rate. Αυτό συνήθως δεν μπαίνει στις εξισώσεις (μπαίνει μόνο η ηλικία) διότι η διαφορά δεν είναι και τόσο μεγάλη, αλλά αν θες να είσαι ακριβής, υπάρχουν πιο σωστές (και πολύπλοκες) εξισώσεις που βγάζουν ακριβώς πόσους παλμούς πρέπει να κηνυγήσεις, π.χ. http://en.wikipedia.org/wiki/Heart_r...get_heart_rate

    Το θέμα είναι ότι όπως είπα έχει μικρή σημασία τελικά αν οι χτύποι σου είναι 130 ή 135 ή 140, περισσότερη επίδραση θα έχει α) η διάρκεια της αερόβιας, και β) το ελεγχόμενο διατροφικό περιβάλλον "ασιτίας" γύρω από τις ώρες της αερόβιας.

    Να επαναλάβω ξανά για όσους δεν το είδαν ότι άλλο το ποσοστό του VO2max, και άλλο το ποσοστό του maximum heart rate. Υπάρχει η εξίσωση μέσα στο άρθρο καθώς και ένας ενδεικτικός πίνακας που κάνει την αντιστοιχία σε διάφορες ηλικίες.

  21. #51

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by antrakos

    GRF σ'ευχαριστώ για την απάντηση.[:-thumbu].
    Τί γίνεται όμως όταν κάνουμε πρωινή αερόβια και πάμε και αργοτερα το πρωί στο γυμναστήριο?Λογικά θα φάμε μαζί με την πρωτείνη και υδατάνθρακα.
    </blockquote id=quote>

    Εδώ θα συμφωνήσω με την Ειρήνη ότι καλύτερος τρόπος αν μπορείς να τον κάνεις είναι πρώτα βάρη και μετά αερόβια. Πώς ακριβώς είναι το πρόγραμμά σου μπορείς να μας γράψεις;

  22. #52
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    @kardoula Δύναμη να βγάλω βάρη έχω μετά μιας και είναι πρωί ακόμα και οι δυναμεις είναι στο maximum.
    @GRF ξεκινάω γύρω στις 08.00 κανα μισάωρο αερόβια και στις 10.00 περίπου πάω γυμναστήριο(μόνο βάρη).Τώρα ξεκίνησα την πρωινή αερόβια αλλά με ποδήλατο λόγω θλάσης στον γαστροκνήμιο αλλά και πρίν ξεκινήσω πρωινή αερόβια τέτοια ώρα πήγαινα γυμναστήριο.

  23. #53

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by antrakos

    @kardoula Δύναμη να βγάλω βάρη έχω μετά μιας και είναι πρωί ακόμα και οι δυναμεις είναι στο maximum.
    @GRF ξεκινάω γύρω στις 08.00 κανα μισάωρο αερόβια και στις 10.00 περίπου πάω γυμναστήριο(μόνο βάρη).Τώρα ξεκίνησα την πρωινή αερόβια αλλά με ποδήλατο λόγω θλάσης στον γαστροκνήμιο αλλά και πρίν ξεκινήσω πρωινή αερόβια τέτοια ώρα πήγαινα γυμναστήριο.
    </blockquote id=quote>

    Antrakos φιλαράκο μου,πρωί και οι δυνάμεις σου είναι στο maximum?ΔΕΝ νομίζω!
    Εάν λάβουμε υπόψιν μας ότι το ΚΝΣ κάνει τους μύες μας να ενεργοποιούνται και να κάνουμε προπόνηση και το πρωί το ΚΝΣ είναι στο ναδίρ του...τότε το ΑΚΡΙΒΩΣ αντίθετο συμβαίνει!Καλύτερα να αλλάξεις ώρα προπόνησης μιας και το ΚΝΣ είναι στο ζενίθ του περίπου από τις 15.30-17.00 και περίπου γύρω στις 21.00!
    Θεωρώ ότι θα ήταν αποδοτικότερο αν και εσύ φίλε γνωρίζεις το σώμα σου΄πάνω από ολα!

  24. #54
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    Το ιδανικό φίλε akaloupote είναι όπως το έγραψες αλλά είναι και οι υποχρεώσεις όπως αναφέρω στο poll του GRF.Οταν πιάνει εκείνη η ώρα ή δουλεύω ή πάω τον πιτσιρικά TAEKWONDO.

  25. #55

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by antrakos

    @kardoula Δύναμη να βγάλω βάρη έχω μετά μιας και είναι πρωί ακόμα και οι δυναμεις είναι στο maximum.
    @GRF ξεκινάω γύρω στις 08.00 κανα μισάωρο αερόβια και στις 10.00 περίπου πάω γυμναστήριο(μόνο βάρη).Τώρα ξεκίνησα την πρωινή αερόβια αλλά με ποδήλατο λόγω θλάσης στον γαστροκνήμιο αλλά και πρίν ξεκινήσω πρωινή αερόβια τέτοια ώρα πήγαινα γυμναστήριο.
    </blockquote id=quote>

    Αυτό που θα σου πρότεινα τότε θα ήταν το εξής:

    07:45 1 scoop whey
    08:00 Αερόβια
    09:30 1 scoop whey + 2 φρούτα
    10:00 Βάρη
    11:00 Κανονικό γεύμα P+C

  26. #56

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by antrakos

    Το ιδανικό φίλε akaloupote είναι όπως το έγραψες αλλά είναι και οι υποχρεώσεις όπως αναφέρω στο poll του GRF.Οταν πιάνει εκείνη η ώρα ή δουλεύω ή πάω τον πιτσιρικά TAEKWONDO.

    </blockquote id=quote>

    [:-thumbu][:-thumbu]Οκ τότε πάω πάσο φίλε antrakos!

  27. #57
    Junior Bodybuilder antrakos's Avatar
    Join Date
    10-01-09
    Location
    Greece.
    Posts
    173

    Default

    GRF σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή σου.Απο αύριο την ακολουθώ.[:-thumbu][:-thumbu][:-thumbu]

  28. #58
    Senior Bodybuilder FaTaL_ErrOr's Avatar
    Join Date
    26-09-06
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης, Greece.
    Posts
    2,146

    Default

    Eυχαριστώ για την απάντηση Γιάννη.[:-thumbu][:-graduate]
    "Αν δεν μάθεις να κάνεις προπόνηση για σαρκόπλασμα, προκοπή δε θα δεις!"

    Bulking mode


    Αν δεν έχεις χρόνο να το κάνεις σωστά, πρέπει να 'χεις χρόνο να το κάνεις ξανά!

    Eat Less, Lift Moderate, Rest a Lot!!!
    Current status: Eating crap, Lifting Nothing, Resting... NOT!!!


  29. #59
    New Member
    Join Date
    15-03-09
    Location
    Greece.
    Posts
    82

    Default

    Καταπληκτικό άρθρο αλλά έχω και 'γω μια ερώτηση που μπορεί να είναι και άσχετη.
    Ξέρω ότι οι μυς ακόμα και μετά την προπόνηση συνεχίζουν να καταναλώνουν θερμίδες.
    Αν αμέσως μετά την προπόνηση πιούμε την whey+δεξτρόζη και αναπληρώσουμε το γλυκογόνο στου μυς αυτοί θα
    σταματήσουν να καταναλώνουν θερμίδες ή δεν έχει σημασία και αυτό γίνεται μόνο στη αερόβια??
    On dope!

  30. #60

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by georgz

    Καταπληκτικό άρθρο αλλά έχω και 'γω μια ερώτηση που μπορεί να είναι και άσχετη.
    Ξέρω ότι οι μυς ακόμα και μετά την προπόνηση συνεχίζουν να καταναλώνουν θερμίδες.
    Αν αμέσως μετά την προπόνηση πιούμε την whey+δεξτρόζη και αναπληρώσουμε το γλυκογόνο στου μυς αυτοί θα
    σταματήσουν να καταναλώνουν θερμίδες ή δεν έχει σημασία και αυτό γίνεται μόνο στη αερόβια??
    </blockquote id=quote>

    Γεια σου georgz, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

    Αυτό που ρωτάς είναι γραμμένο στο άρθρο, αλλά επειδή ίσως είναι γραμμένο με πολύ επίσημο τρόπο θα το ξαναεξηγήσω με πιο απλά λόγια.

    Οι μύες όντως συνεχίζουν να καίνε καύσιμο για αρκετή ώρα μετά το τέλος της αερόβιας. Καίνε και λίπος (λιπαρά οξέα) και υδατάνθρακα (γλυκόζη) και πρωτεΐνες (BCAA αμινοξέα).

    Αν πιείς whey+γλυκόζη, αυτά θα καταλήξουν γρήγορα στους μυς σου και θα αρχίσουν να καίγονται αυτά, μειώνοντας τη συμμετοχή του λίπους στο συνολικό καύσιμο. Ειδικά η γλυκόζη έχει έντονη επίδραση σε αυτό, π.χ. εκεί που το καύσιμό σου ήταν 70% λίπος, 25% γλυκόζη, 5% αμινοξέα, με τη λήψη γλυκόζης θα γίνει π.χ. 50% λίπος 45% γλυκόζη, 5% αμινοξέα.

    Η whey δεν έχει τόσο μεγάλη επίδραση, καθώς το 5% μπορεί να γίνει 7% ή 10% αλλά σχεδόν ποτέ παραπάνω, άρα δεν παρεμποδίζει αισθητά την καύση του λίπους σου, και συν τοις άλλοις, θα περισώσεις τυχόν αμινοξέα από τη μυϊκή σου μάζα που θα καιγόντουσαν.

    Για τους λόγους αυτούς έχω γράψει ότι καλό είναι να αποφεύγεται ο υδατάνθρακας γύρω από τις ώρες της αερόβιας μέτριας έντασης και να περιμένουμε κάποια ώρα πριν τον καταναλώσουμε (δες και τα διάφορα "σενάρια" που αναφέρονται στο άρθρο).


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •