Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Bodybuilding Newbie chronis's Avatar
    Join Date
    29-11-08
    Location
    Ilion
    Posts
    13

    Default Τα "νέα" για τη μέση μου..

    Τους τελευταίους μήνες είχα συχνα τραυματισμούς στη μέση, είτε απο απότομη κίνηση είτε απο λάθος κίνηση κτλ.Αποφάσησα λοιπόν να παω σε ορθοπεδικό για να μου πει τι γίνετε!!! Μού είπε ο άνθρωπος να κάνω μια αξονική για να δουμε που βρισκόμαστε. Το αποτέλεσμα είναι οτι έχω δισκοκήλη ανάμεσα απο 4ο και 5ο σπόνδυλο. Μου απαγόρευσε κάποιες ασήσεις όπως καθίσματα, αρσεις θανάτου, ντορσαλ και μου είπε να κάνω τις περισότερες ασκήσεις καθιστός!! Απογοήτευση!! [:-ouch]

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    σου έδωσε κάποιο ειδικό πρόγραμμα για βελτιστοποίηση της κατάστασης?
    καλό κουράγιο κ περαστίκα σου με αυτό που έπαθες.είναι κρίμα

  3. #3
    Pumping Iron Panos-5's Avatar
    Join Date
    22-01-09
    Location
    Athens
    Posts
    523

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by chronis

    Τους τελευταίους μήνες είχα συχνα τραυματισμούς στη μέση, είτε απο απότομη κίνηση είτε απο λάθος κίνηση κτλ.Αποφάσησα λοιπόν να παω σε ορθοπεδικό για να μου πει τι γίνετε!!! Μού είπε ο άνθρωπος να κάνω μια αξονική για να δουμε που βρισκόμαστε. Το αποτέλεσμα είναι οτι έχω δισκοκήλη ανάμεσα απο 4ο και 5ο σπόνδυλο. Μου απαγόρευσε κάποιες ασήσεις όπως καθίσματα, αρσεις θανάτου, ντορσαλ και μου είπε να κάνω τις περισότερες ασκήσεις καθιστός!! Απογοήτευση!! [:-ouch]
    </blockquote id=quote>

    Κάποιοι έκαναν καλό σώμα και χωρίς άρσεις θανάτου! Συνέχισε καθιστός, ΜΗΝ υποχωρείς! [:-cowboy]

    σκέψου ότι θα μπορούσε να σου έχει πεί "τέλος τα βάρη!" (υπάρχουν
    και χειρότερα):D

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Περαστικά σου και γρήγορα σιδερένιος[:-ashamed]

  5. #5
    Bodybuilding Newbie chronis's Avatar
    Join Date
    29-11-08
    Location
    Ilion
    Posts
    13

    Default

    Το παλεύω αλλα όπως και να εχει η δουλειά δεν θα είναι σαν πρίν! Θα ρωτήσω αν χρειάζεται φυσιοθεραπείες, αν και ο γιατρός δεν μου είπε τίποτα!! Σας ευχαριστώ πολύ!!!

  6. #6
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Κρίμα..
    Περαστικά[:-ashamed]

  7. #7
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Περαστικά σου φίλε. Κάνε φυσιοθεραπίες θα περάσει πιο γρήγορα, ο πόνος τουλάχιστον...

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    30-10-08
    Location
    kozani
    Posts
    100

    Default

    Καλη δυναμη φιλε και με υπομονη και θεληση θα πετυχεις ολους τους στοχους σου.
    Don't give up..
    "live for nothing or die for something"

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-12-08
    Location
    glifada, athens.
    Posts
    44

    Default

    σιδερενιος...υπομονη κ επιμονη

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-02-07
    Location
    patra.
    Posts
    44

    Default

    Σε καταλαβαινω φιλε,εχω και εγω 7χιλ,ο4-ο5.Ενταξει ειναι σοβαρο αλλα μη τρελαινεσαι.Αν κανεις μια μαγνητικη σε κοσμο,οι μισοι εχουν δισκοκηλη.
    Θα σου προτεινα να κατσεις κανα μηνα να ηρεμησει και μετα μπορεις να ξαναρχισεις γυμ.Χαλαρα βεβαια στην αρχη και με προσοχη.κοβεις αρσεις θανατου και κωπηλατικη με μπαρα.Εγω κανω σκουωτ με 80-90 κιλα αλλα με πολυ προσοχη.
    Κανε καθημερινα κοιλιακους-ραχιαιους και διατασεις.Ψαξε στο ιντερνετ,εχει πολλες ασκησεις.

  11. #11
    Bodybuilding Newbie chronis's Avatar
    Join Date
    29-11-08
    Location
    Ilion
    Posts
    13

    Default

    Ο γιατρός μου είπε όταν ηρεμήσει εντελώς, θα μπορώ να κάνω φυσιοθεραπείες. Γυμναστήριο μπορώ να πηγαίνω αλλα προσεκτικά. Η πίεση που νοιώθω πίσω είναι λογικό μου είπε γιατί εχω να πάω γυμναστήριο γύρω στις 10 μέρες.

  12. #12

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    φίλε chronis το σημαντικό είναι να προσεχεις στην καθημερινότητα σου.Μη σκύβεις αν δεν λυγίσεις τα πόδια σου, μην καμπουριάζεις , μην κάνεις απότομες στροφές , πρόσεχε πώς παίρνεις τις ροδέλες στο γυμναστήριο ακόμα και μικρές να είναι ...τέτοια πράγματα θα παρατείνουν την κατάσταση αν δεν τα προσέξεις.Άντε καλή επάνοδο , δεν είναι τίποτα !

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    δυστυχώς συμβαίνουν τραυματισμοί.Κρίμα πάντως...
    Καλή επάνοδο

  14. #14
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    4ος και 5ος σπόνδυλος σε ποιο ύψος περίπου βρίσκονται;

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-01-07
    Location
    thessalonikh, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Attached Image:


  16. #16

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    φίλε chronis το σημαντικό είναι να προσεχεις στην καθημερινότητα σου.Μη σκύβεις αν δεν λυγίσεις τα πόδια σου, μην καμπουριάζεις , μην κάνεις απότομες στροφές , πρόσεχε πώς παίρνεις τις ροδέλες στο γυμναστήριο ακόμα και μικρές να είναι ...τέτοια πράγματα θα παρατείνουν την κατάσταση αν δεν τα προσέξεις.Άντε καλή επάνοδο , δεν είναι τίποτα !
    </blockquote id=quote>

    +10000

  17. #17
    New Member
    Join Date
    29-03-08
    Location
    thessalonikh, Greece.
    Posts
    13

    Default

    το κολυμπι + κοιλιακοι-ραχιαιοι μ'εκαναν να συνελθω απο το ιδιο προβλημα....δυσκοκοιλη Ο4-Ο5........προσεχα καθημερινα καποιες κινησεις και στο gym οχι υπερβολες....σταδιακα θα συνελθεις....μη βιαζεσαι ομως.....και ενα tip ....μετα απο κανα 3-4 μηνες που θα νιωσεις καλυτερα θυμησου τι πονους τραβηξες παλιοτερα.....αυτο για να μην χαλαρωσεις την προπονηση κ να μην την ξαναπατησεις!περαστικα σου.....


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •