Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-02-09
    Location
    Chania-Athens, Greece.
    Posts
    219

    Default Πρόβλημα με δικέφαλα....

    Γεια σε όλους!! Λοιπόν έχω ενα πρόβλημα με τα δικέφαλα μου και θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας γιατί πιστεύω οτι μπορείτε να βοηθήσετε και οτι μπορούν να ωφεληθούν και άλλοι με παρόμοιο πρόβλημα από αυτή τη συζήτηση.
    Τα δικέφαλα μου αναπτύσσονται με πολύ αργους ρυθμούς και δεν μπορώ να εξηγήσω το λόγο. Σκέφτηκα μήπως τα έχω υπερπροπονήσει άλλα το βλέπω δύσκολο γιατί πάντα κάνω 9-10 σετ για δικέφαλα (3 ασκήσεις των 3 σετ και ενα στην αρχη σετ για ζέσταμα). Επίσης τα προπονώ πάντα στην αρχή της βδομάδας μετά απο 1-2 μέρες ξεκούρασης.


    Εδώ είναι το πρόγραμμά μου:
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...2+Bodybuilding

    Κι εδώ κάποιες φωτογραφίες μου:
    http://www.bodybuilders.gr/data/main...EB%E7%F4%FE%ED

    Περιμένω τις συμβουλές σας και ευχαριστώ για το χρόνο σας εκ των προταίρων!!!
    Train Hard, Push yourself Forward--> Enjoy the Result!!!

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Δικέφαλα ε?Χμ..Δύσκολες εποχές για δικέφαλους:D

    1)Δοκίμασε να μην κάνεις διατάσεις κατά την διάρκεια αλλά μόνο στο τέλος

    2)Δοκίμασε να κάνεις δικέφαλα στη ψηλή λαβή της τροχαλίας για 12-15 μισές επαναλήψεις 2 λειτουργικα΄ σετ την πρώτη φορά και κάθε εβδομάδα πρόσθετε και από ενα μέχρι να φτάσεις τα 4.Προσπαθησε να στρίβεις έξω την λαβή σου καθώς το χέρι κλειδώνει και πήγαινε για ένα ισομετρικό κράτημα στο τέλος της επανάληψης.

    3)Δοκίμασε σαν δεύτερη άσκηση αλτήρες σε επικλινή πάγκο , πάλι με στρίψιμο λαβής , αλλά μην κάνεις το λάθος να πάρεις πολλά κιλά , γιατί θα βάλεις πολύ ώμο στο παιχνίδι και δεν θα καταλάβεις ΤΙΠΟΤΑ στον δικέφαλο.Κάνε 2-3 σετ 10-12 επαναλήψεις το πολύ με 10άρη αλτήρα , το βάρος δεν έχει σημασία στις πρώτες προπονήσεις , αν πας βαριά θα προσπαθείς να κουμαντάρεις το βάρος και θα ξεχάσεις τα υπόλοιπα...

    3)Δοκίμασε να κάνεις σφυριά με ροδέλες κιλών και δοκίμασε να κρατάς ισομετρικές στο τέλος της επανάληψης μέχρι να νιωθεις κάψιμο μέσα στο χέρι...

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-02-09
    Location
    Chania-Athens, Greece.
    Posts
    219

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Andrikos

    Δικέφαλα ε?Χμ..Δύσκολες εποχές για δικέφαλους:D

    1)Δοκίμασε να μην κάνεις διατάσεις κατά την διάρκεια αλλά μόνο στο τέλος

    2)Δοκίμασε να κάνεις δικέφαλα στη ψηλή λαβή της τροχαλίας για 12-15 μισές επαναλήψεις 2 λειτουργικα΄ σετ την πρώτη φορά και κάθε εβδομάδα πρόσθετε και από ενα μέχρι να φτάσεις τα 4.Προσπαθησε να στρίβεις έξω την λαβή σου καθώς το χέρι κλειδώνει και πήγαινε για ένα ισομετρικό κράτημα στο τέλος της επανάληψης.

    3)Δοκίμασε σαν δεύτερη άσκηση αλτήρες σε επικλινή πάγκο , πάλι με στρίψιμο λαβής , αλλά μην κάνεις το λάθος να πάρεις πολλά κιλά , γιατί θα βάλεις πολύ ώμο στο παιχνίδι και δεν θα καταλάβεις ΤΙΠΟΤΑ στον δικέφαλο.Κάνε 2-3 σετ 10-12 επαναλήψεις το πολύ με 10άρη αλτήρα , το βάρος δεν έχει σημασία στις πρώτες προπονήσεις , αν πας βαριά θα προσπαθείς να κουμαντάρεις το βάρος και θα ξεχάσεις τα υπόλοιπα...

    3)Δοκίμασε να κάνεις σφυριά με ροδέλες κιλών και δοκίμασε να κρατάς ισομετρικές στο τέλος της επανάληψης μέχρι να νιωθεις κάψιμο μέσα στο χέρι...
    </blockquote id=quote>

    Ευχαριστώ Αντρέα :D, το 1 δεν καταλαβαίνω όμως γιατί χρειάζεται.. Επίσης απ' όσα έχω διαβάσει και ξέρω όλοι οι μυς αυξάνονται ταχύτερα στην μειομετρική κίνηση των ασκήσεων στο κατέβασμα δηλαδή και όντως απο τότε που έδινα έμφαση στο κατέβασμα έχω δει μια μικρή διαφορα... Αν υποθέσουμε οτι τα έχω υπερπροπονήσει, τι πρέπει να κάνω?
    Train Hard, Push yourself Forward--&gt; Enjoy the Result!!!

  4. #4

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Αν τους παρατεντώνεις τους μυς στις διατάσεις δεν θα έχουν μέγιστη απόδοση.Είναι βασική αρχή στη λειτουργία των μυών.Δεν τα έχεις υπερπροπονήσει ΙΜΟ

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-02-09
    Location
    Chania-Athens, Greece.
    Posts
    219

    Default

    Οκ σε ρωτησα γα τις διατάσεις επειδή δεν το γνώριζα! Ευχαριστώ!
    Train Hard, Push yourself Forward--&gt; Enjoy the Result!!!

  6. #6

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vandoulas12

    Οκ σε ρωτησα γα τις διατάσεις επειδή δεν το γνώριζα! Ευχαριστώ!
    </blockquote id=quote>

    Πολύ καλά κάνεις και ρωτάς και το ψάχνεις[:-thumbu] ΄Ετσι δεν μένεις στάσιμος.

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-05-07
    Location
    chania, Kriti, Greece.
    Posts
    51

    Default

    Πρωσοπικη μου αποψη ειναι να κανεις δικεφαλα μετα απο πλατη.Εγω μονο τοτε ειδα διαφορα και αναπτυξη.Οταν τα ειχα ξεχωριστα δεν εβλεπα και μεγαλες διαφορες στα χερια μου.Ισως τα υπερπροπονουσα κιολας,δε ξερω.Τωρα που κανω πλατη,και μετα στο τελος 2 ασκησεις δικεφαλων βασικες ετσι ωστε να τα ''αποτελειωσω'' τα δικεφαλα,σε μενα δουλευει καλυτερα αυτο το συστημα!τελος παντων πειραματισου,κανε αυτα που σου ειπε και ο αντρικος και βλεποντας και κανοντας!
    nothing is stronger than the mind...

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    16-02-09
    Location
    Chania-Athens, Greece.
    Posts
    219

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by tefatzis21

    Πρωσοπικη μου αποψη ειναι να κανεις δικεφαλα μετα απο πλατη.Εγω μονο τοτε ειδα διαφορα και αναπτυξη.Οταν τα ειχα ξεχωριστα δεν εβλεπα και μεγαλες διαφορες στα χερια μου.Ισως τα υπερπροπονουσα κιολας,δε ξερω.Τωρα που κανω πλατη,και μετα στο τελος 2 ασκησεις δικεφαλων βασικες ετσι ωστε να τα ''αποτελειωσω'' τα δικεφαλα,σε μενα δουλευει καλυτερα αυτο το συστημα!τελος παντων πειραματισου,κανε αυτα που σου ειπε και ο αντρικος και βλεποντας και κανοντας!
    </blockquote id=quote>

    Θα το δοκιμάσω κι αυτό γιατί έψαξα στο site και είδα ότι και άλλοι φίλοι εδώ που κάνουν πλάτη με δικέφαλα βοηθήθηκαν πολύ! σε ευχαριστώ συμπατριώτη (κι εγώ απο χανιά είμαι!! :D )
    Train Hard, Push yourself Forward--&gt; Enjoy the Result!!!

  9. #9
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Με την στραβόμπαρα για κάμψεις δικεφάλων, από που πιάνεται την μπάρα; Κλειστά ή ανοιχτά στο άνοιγματων ώμων περίπου;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •