Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-05-09
    Location
    .
    Posts
    1

    Default Συμβουλές για συμπληρώματα αύξησης μυών

    Γεια σας κι από εμένα.
    Έιμαι 28χρ, 1.81 75 κιλά αλλά γενικότερα τα κιλά μου δεν φαίνονται. Μια ζωή ήμουν αδύνατος αλλά πάνω στη ζυγαριά ζύγισα περισσότερο, ίσως λόγω βαρύ κόκκαλου. Εδώ και 3 μήνες κάνω συστηματικά γυμναστική, 4 έως 6 φορές την εβδομάδα, 1 ώρα και 15 λεπτά την φορά με καθοδήγηση γυμναστή (personal trainer) κι αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να βάλω λίγο όγκο σε μυς. Δίνω βάρος στο πάνω μέρος (ώμους, στήθος, πλάτη) αφού στα πόδια είμαι μια χαρά. Προσπαθώ να επιταχύνω την διαδικασία και για αυτό έχω προμηθευτεί κάποια συμπληρώματα για τα οποία θέλω να ακούσω τις συμβουλές σας. Παίρνω:

    EAS Betagen (http://www.eles.gr/product.asp?id=14)
    EAS Mass Factor (http://www.eles.gr/product.asp?id=47)
    EAS BCAA (http://www.eles.gr/product.asp?id=66)

    Το πρωί που ξυπνάω, μετά την προπόνηση και πριν τον ύπνο μια κουταλίτσα Betagen + 3 scoops Mass Factor.

    Τέλος, πριν την προπόνηση 5 χάπια BCAA.

    Το ξέρω ότι τα προϊόντα της EAS είναι ακριβά, αλλά προτίμησα να πάρω κάτι πιο ακριβό αλλά και πιο ασφαλή ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από το να πειραματίζομαι με προϊόντα που δεν γνωρίζω.

    Εχω δει ήδη διαφορά, σίγουρα στην δύναμη μιας και παλιότερα είμουν πτώμα με 3 προπονήσεις τη βδομάδα ενώ τώρα αντέχω και 5-6. Έχω δει διαφορά και στο σώμα μου.

    Δεν μπορώ όμως να αξιολογήσω αν η διαφορά στο σώμα μου οφείλεται στο γεγονός ότι κάνω καλύτερη γυμναστική και έχω και πιο προσεχτική διατροφή ή ότι παίρνω αυτά τα συμπληρώματα.

    Οπότε, θα ήθελα την γνώμη σας για το θέμα. Να συνεχίσω έτσι ή έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο σε πρόγραμμα, συμπλήρωμα κλπ.

    Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-03-08
    Location
    Κουκάκι - Λάρισα, Greece.
    Posts
    182

    Default

    Φίλε μου τα ράσα δεν κάνουν τον παππά...Όπως έχουμε ξαναπεί τα συμπληρώματα είναι το 5-10% του τελικού αποτελέσματος...Στη διατροφή σου,στην προπόνησή σου και πιθανών και στην ξεκούρασή σου οφείλεται αυτή η ευχάριστη αλλαγή...Όσο για την EAS καλή εταιρία όντως αλλά πως ακριβώς είσαι σίγουρος οτι τα προιόντα της είναι "ασφαλή";Υπάρχουν γενικά και πολύ καλύτερες εταιρίες,απλά εδώ στην Ελλάδα παίζει πολύ EAS κατά τη γνώμη μου...Και αν θες τη συμβουλή μου κόψε την Mass...τσάμπα θερμίδες και πολύ ζάχαρη όπως και σε όλες τις πρωτείνες "όγκου"...Και κατι τελευταίο...Δυστυχώς δε γίνεται να επιταχύνεις τη διαδικασία της μυικής ανάπτυξης...Έμπλεξες με ένα άθλημα που θέλει υπομονή,αλλά κόποις κτώνται...(αν το έγραψα σωστά...:D:D)
    Περίοδος εξερεύνησης του σώματος μου...

  3. #3

    Join Date
    14-09-08
    Location
    Ironland
    Posts
    7,494

    Default

    Kαποια στιγμη επεσε στα χερια μου μια πρωτεινη της EAS και ειχε πανω αριθμο εγκρισης απο τον ΕΟΦ, πραγμα περιεργο. Ξερει κανεις αν ο εδω αντιπροσωπος στελνει τα προιοντα για ελεγχο; Παντως η ΕΑS ειναι σοβαρη εταιρεια και θα ημουν σιγουρος πως οτι γραφει επανω υπαρχει και μεσα. Απλα τα προιοντα της...ειναι 1-2 γενιες πισω.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    22-09-07
    Location
    .
    Posts
    194

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by chris_r

    Φίλε μου τα ράσα δεν κάνουν τον παππά...Όπως έχουμε ξαναπεί τα συμπληρώματα είναι το 5-10% του τελικού αποτελέσματος...Στη διατροφή σου,στην προπόνησή σου και πιθανών και στην ξεκούρασή σου οφείλεται αυτή η ευχάριστη αλλαγή...Όσο για την EAS καλή εταιρία όντως αλλά πως ακριβώς είσαι σίγουρος οτι τα προιόντα της είναι "ασφαλή";Υπάρχουν γενικά και πολύ καλύτερες εταιρίες,απλά εδώ στην Ελλάδα παίζει πολύ EAS κατά τη γνώμη μου...Και αν θες τη συμβουλή μου κόψε την Mass...τσάμπα θερμίδες και πολύ ζάχαρη όπως και σε όλες τις πρωτείνες "όγκου"...Και κατι τελευταίο...Δυστυχώς δε γίνεται να επιταχύνεις τη διαδικασία της μυικής ανάπτυξης...Έμπλεξες με ένα άθλημα που θέλει υπομονή,αλλά κόποις κτώνται...(αν το έγραψα σωστά...:D:D)
    </blockquote id=quote>

    +1 συμφωνω απολυτα[:-thumbu][:-thumbu]

    προσεχε τη διατροφη και τη προπονηση σου και ολα θα ερθουν οπως σου εγραψε και ο chris θελει υπομονη τωρα οσον αναφορα το personal training εγω θα σου ελεγα τσαμπα λεφτα αφου και μονος σου αν διαβασεις ορισμενα πραγματα μπορεις να φτιαξεις μια σωστη διατροφη και μια σωστη προπονηση αλλα αυτο εξαρταται απο σενα αν νοιωθεις πιο καλα με αυτο ειναι δικο σου θεμα και δικη σου αποφαση απλα τη γνωμη μου σου λεω

    να υποθεσω οτι αυτος σου πουλησε αυτα τα σημπληρωματα ετσι?:D:D

  5. #5
    Pumping Iron malmsteen's Avatar
    Join Date
    20-01-08
    Location
    Θεσσαλονίκη, Greece.
    Posts
    387

    Default

    Τι έχει η eas και δεν είναι ¨ασφαλή¨ τα προϊόντα της?
    yngwie or the highway
    http://www.youtube.com/watch?v=xfVlWNNumkc

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    18-05-09
    Location
    Mess, Athens, Greece.
    Posts
    66

    Default

    Παρε συμπληρωματα οταν δεις οτι το σωμα σου δεν περνει αλλο.Κ οσο για τον γυμναστη δεν ειναι κ απαραιτητος τσαμπα money σου περνει ο τυπος


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •