Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-02-08
    Location
    .
    Posts
    46

    Default Πόση ανάρρωση χρειαζόμαστε?

    Γειά σας παίδες, θα ήθελα να αναφερθώ στο θέμα της ξεκούρασης και κατά πόσο πρέπει νε ξεκουραζόμστε.Είναι γνωστό ότι οι μύς δημιουργούνται οχι κατα την διάρκεια της προπόνησης αλλά κατα την διάρκεια που αναρρώνουμε.Οπώτε η ανάρωση είναι εξίσου σημαντική με την διατροφή και με την πρόπονηση. Επίσης, ο κάθε άνθρωπος εχει ξεχωριστές ιδιότητες ανάρωσης οπότε πιστεύω δεν ισχύει το ίδιο για όλους. Παρόλαυτα, θα ήθεμα να μάθω αν όντως ισχύει το 48ωρο διάλλειμα ανεξάρτητα αν δουλεύεις διαφορετικές μυικές ομάδες και αν ναι αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με το 3-5 μέρες προπόνηση που έχω διαβάσει εδω μέσα στο φόρουμ για μεσαίους και προχωρημένους.Να τονίσω ότι κάνω 4 χρόννια βάρη είμαι 1.80 και 85 κιλά και θεωρώ ότι είμαι στο μεσαίο επίπεδο.Τι πρόγραμμα μπορεί να καλύψει τις ανάγκες μου?Επισης το τρέξιμο υπάγεται και αυτό στον κανόνα της 48ωρής ξεκούρασης εφόσων και αυτο γυμνάζει όλο το σωμα η έιναι ασφαλές να τρέχεις κάθε μέρα απο άποψη μην πάθει καταβολισμό ο οργανισμος και καταστρεφει τους μύς?
    links:
    http://build-muscle-gain-weight.com/...-recovery.html
    http://worldfitnessnetwork.com/2007/...cord-straight/ ( εδώ πρότεινεται μέχρι και μία φορά τη εβδομάδα η δύο προπονήσεις)

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Διάβασε εδώ τις απαντήσεις στο τόπικ νομίζω ότι θα σε καλύψουν

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=11415

  3. #3

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Διάβασε εδώ τις απαντήσεις στο τόπικ νομίζω ότι θα σε καλύψουν

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=11415

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-02-08
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    ευχαριστώ ανδρίκο.οπώτε σαν ένα ρεζουμέ θα έλεγα ότι είναι στον καθένα μας να καταλάβει πότε πρέπει να κάνει προπόνηση.αλλά εδώ θέλω να κάνω μια παρατήρηση.χτές ας πούμε που έκανα βάρη και σήμερα δε είμαι καθόλου πιασμένος, αυτό σημάινει ότι και σήμερα μπορώ να παίξω διαφοετική μυική ομάδα?είναι το πιάσιμο δέικτης ετοιμότητας.Επίσης εγώ τα πρώτα χρόννια ένιωθα πολύ πιο πιασμένος απο ότι τώρα.Αυτό σημαίνει μήπως ότι οι μύες μου μάθαε να ξεκουράζονται με ταχύτερους ρυθμούς οπωτε είμαι και εγώ ικανος να μείώσω τα σπλιτ μου και να έχω περισσότερες μέρες προπόνησης? Μήπως έχει να κάνει με το επίπεδο του καθενός? Η ο μυς ανεξαρτήτως αν είσαι γυμνασμένος η οχι θέλει τον ίδιο χρόνο αποκαταστασης??

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-02-08
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    ευχαριστώ ανδρίκο.οπώτε σαν ένα ρεζουμέ θα έλεγα ότι είναι στον καθένα μας να καταλάβει πότε πρέπει να κάνει προπόνηση.αλλά εδώ θέλω να κάνω μια παρατήρηση.χτές ας πούμε που έκανα βάρη και σήμερα δε είμαι καθόλου πιασμένος, αυτό σημάινει ότι και σήμερα μπορώ να παίξω διαφοετική μυική ομάδα?είναι το πιάσιμο δέικτης ετοιμότητας.Επίσης εγώ τα πρώτα χρόννια ένιωθα πολύ πιο πιασμένος απο ότι τώρα.Αυτό σημαίνει μήπως ότι οι μύες μου μάθαε να ξεκουράζονται με ταχύτερους ρυθμούς οπωτε είμαι και εγώ ικανος να μείώσω τα σπλιτ μου και να έχω περισσότερες μέρες προπόνησης? Μήπως έχει να κάνει με το επίπεδο του καθενός? Η ο μυς ανεξαρτήτως αν είσαι γυμνασμένος η οχι θέλει τον ίδιο χρόνο αποκαταστασης??

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kooup

    .χτές ας πούμε που έκανα βάρη και σήμερα δε είμαι καθόλου πιασμένος, αυτό σημάινει ότι και σήμερα μπορώ να παίξω διαφοετική μυική ομάδα?
    </blockquote id=quote>

    το κεντρικό νευρικό συστημα δεν πιανεται. Ουτε το ορμονικό. Σημασία δεν εχει να εχουν αναρώσει μόνο οι μυς (το σχετικά ευκολο θα ελεγα) αλλα τα αλλα. Για αυτο μετα απο καποιο καιρό προπονησης και πειραματισμου θα ξερεις πόση προπονηση και τι ειδους προπονηση σηκεωνει το σωμα σου σε μια εβδομαδα. Επισης Το αν μπορεις να κανεις προπονηση για αλλη μυική ομαδα στο καπακι το νιωθεις. Αν νιωθεις ταπα απο την κουραση την επομενη, προφανως δεν πρεπει να γυμναστεις, ασχετα αν εχεις πιστει η όχι. Αν νιωθεις ξεκουραστος και γεματος ενεργεια, μπορεις να κανεις. Ισως όμως τη μεθεπόμενη να μην μπορεις. Το σωμα μιλάει! μή σου πω φωνάζει κι όλας. Ανοιξε τα αυτια σου:D

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-02-08
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Ναι συμφωνώ giannis m αλλά δεν υπαρχει η περίπτωση να υπερπροπονείσαι κάθε φορά που κάνεις στο καπάκι την επόμενη μέρα προπόνηση χωρίς 48ωρή ξεκούραση? Και μπορεί το σώμα να μην εκδηλώσει κάποια συμπώματα όπως κούραση κτλ γιατί αρχίζει και συνηθίζει αυτό το ρυθμό προπόνησης ( αυτο έχει ν κάνει και με το πόσο νέος είσαι, πόσο γυμνασμένος κτλ) .οπώτε το θέμα είναι ότι μπορεί να μην έχεις τα ίδια αποτελέσματα όπως θα είχες με παραπάνω ξεκούραση και να μην παρουσιάσεις σημάδια κούρασης.

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    πρωτον η υπερπροπονηση δε γινεται απο τη μια μερα στην αλλη
    δευτερον, σου εξηγησα ότι μπορεις να μαθεις να ακους το σωμα σου
    τριτον, εφτιαξε ο θεός τον ανθρωπο και ειπε, πρεπει να γυμναζεσαι καθε τοτε , τοτε και τοτε? μην ψαρωνεις απο τα εβδομαδιαια σπλιτς, ειναι ετσι φτιαγμενα γιατί μας βολευει. Επιπλεον ειναι τα στανταρς απο τα οποια ξεκιναμε και πειραματιζόμαστε. Αμα εισαι ετοιμος γυμναζεσαι αμα δεν εισαι δε γυμναζεσαι και ας το λεει το προγραμμα.

    τεταρτον, εχει σημασια και τι προπονηση εχεις κανει. αλλο να κανεις ξερω γω προπονηση τυπου heavy duty και αλλο να κανεις π.χ 12-15 επαναλήψεις χωρις αποτυχία στα περισσότερα σετς. στην πρωτη πριπτωση σίγουρα δεν μπορεις να εχεις μεγαλη πυκνοτητα προπονησης, ενω στη δευτερη μπορεις(συνηθως).


    και παιζουν και πολλα πραγματα σημασια. ορμονικό προφιλ συτνθηκες ζωής διατροφή και αλλα..

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-02-08
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    ωραίος.οπότε είσαι αντίθετος στο ότι ο μύς χρειάζεται 48ωρο ξεκούρασης( μιλάω πάντα σε βάθος χρόνου και όχι για βδομάδες-δηλαδη αν αφησουμε έξω το κομάτι της υπερπροπόνησης και εξετάσουμε το κομμάτι της μυικής ανάπτυξης καθαρά, δεν είναι δυνατό να έχεις καλύτερα αποτελέσματα με ενδιάμεσες μέρες ξεκούρασης, ανεξαρτήτως αν θα παρουσιάσεις σημάδια κόπωσης)?ρωτάω τόσο επίμονα γιατί δεν θέλω να παέι ο κόπος μου χαμένος, θέλω ώσο το δυνατό να έχω τη καλύτερη προπόνηση.επίσης συμφωνω με αυτό που είπες ότι όταν είσαι ετοιμος δεν κάνεις προπόνηση και όταν δεν είσαι κάνεις.Αλλα μήπως έτσι καλομαθαίνουμε το σώμα μας και δεν του δίνουμε το κάτι παραπάνω που χρειάζεται?Δηλαδη μήπως δεν πρέπει να ακούμε το σώμα μας αλλά να το αναγκάσουμε να μας ακούσει αυτό?( επίσης προσωπικά νιώθω καθημερινά έτοιμος για γυμναστήριο αλλά μου κόβω τον αέρα για λόγους μη σωστής ανάπτυξης των μυών. κάνω λάθος?&gt;

  10. #10
    Advanced Bodybuilder damian's Avatar
    Join Date
    22-03-05
    Location
    .
    Posts
    1,177

    Default

    [quoteτο κεντρικό νευρικό συστημα δεν πιανεται. Ουτε το ορμονικό. Σημασία δεν εχει να εχουν αναρώσει μόνο οι μυς (το σχετικά ευκολο θα ελεγα) αλλα τα αλλα. Για αυτο μετα απο καποιο καιρό προπονησης και πειραματισμου θα ξερεις πόση προπονηση και τι ειδους προπονηση σηκεωνει το σωμα σου σε μια εβδομαδα.
    Επισης Το αν μπορεις να κανεις προπονηση για αλλη μυική ομαδα στο καπακι το νιωθεις. . Το σωμα μιλάει! μή σου πω φωνάζει κι όλας. Ανοιξε τα αυτια σου:D
    [/quote]

    Words of wisdom...sounds like a music 2 my ears....

  11. #11
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-02-08
    Location
    .
    Posts
    46

    Default

    Να και κάτι ενδιαφέρον που βρήκα για την υπερπροπόνηση που λέει ότι είναι καλο!

    It has been argued that overtraining can be beneficial. One article published by Muscle & Fitness magazine stated that you can "Overtrain for Big Gains". It suggested that if one is planning a restful holiday and they do not wish to inhibit their bodybuilding lifestyle too much, they should overtrain before taking the holiday, so the body can rest easily and recuperate and grow. Overtraining can be used advantageously, as when a bodybuilder is purposely overtrained for a brief period of time to super compensate during a regeneration phase. These are known as "shock micro-cycles" and were a key training technique used by Soviet athletes.[29] However, the vast majority of overtraining that occurs in average bodybuilders is generally unplanned and completely unnecessary http://en.wikipedia.org/wiki/Bodybuilding

  12. #12
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ναι όντως, συστήνεται που και που μια μικρή προγραμματισμένη περίοδος υπερπροπόνησης ,η οποια θα ακολουθειται απο ξεκουραση για να ανακαμψει το σωμα πληρως, ώστε να συνιθίζουμε σε μεγαλύτερη ένταση , προπονητικό όγκο κλπ. και να αντεχουμε σε ενα προγραμμα χωρίς να χρειάζεται να διακόπουμε καθε 6-8 εβδομάδες π.χ

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Απλά μία μικρή μικρή διευκρίνηση: υπερπροπονείται καποιος ο οποίος κάνει σοβαρή γυμναστική, πιθανά για να κατέβει σε κάποιους αγώνες (και δεν αναφέρομαι μόνο στο BB). Υπερπροπονείται κάποιος ο οποίος μετέχει σε Ολυμπιακούς αγώνες.Έστω κάποιος που έχει δει πολύ σοβαρά ένα άθλημα (και όταν αυτό είναι το ΒΒ θα πρέπει να σηκώνει κάποια σοβαρά κιλά). Τώρα κατά πόσο μπορεί να υπερπρονείται κάποιος που σηκώνει 10-15 κιλά σε αλτήρα (για άντρες) ή 8-10 κιλά σε γυναίκα,4-5 φορές την εβδομάδα, για μία ώρα κάθε φορά, ε αυτό θέλει πολύ κουβέντα. Απλά το αναφέρω γιατί η έννοια της υπερπροπόνησης έχει γίνει η συγκάλυψη της τεμπελιάς σε πολλές περιπτώσεις. Και είναι κάτι που έχω βαρεθεί να ακούω στα γυμναστήρια.
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  14. #14
    New Member
    Join Date
    13-09-08
    Location
    .
    Posts
    64

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by REA

    Απλά μία μικρή μικρή διευκρίνηση: υπερπροπονείται καποιος ο οποίος κάνει σοβαρή γυμναστική, πιθανά για να κατέβει σε κάποιους αγώνες (και δεν αναφέρομαι μόνο στο BB). Υπερπροπονείται κάποιος ο οποίος μετέχει σε Ολυμπιακούς αγώνες.Έστω κάποιος που έχει δει πολύ σοβαρά ένα άθλημα (και όταν αυτό είναι το ΒΒ θα πρέπει να σηκώνει κάποια σοβαρά κιλά). Τώρα κατά πόσο μπορεί να υπερπρονείται κάποιος που σηκώνει 10-15 κιλά σε αλτήρα (για άντρες) ή 8-10 κιλά σε γυναίκα,4-5 φορές την εβδομάδα, για μία ώρα κάθε φορά, ε αυτό θέλει πολύ κουβέντα. Απλά το αναφέρω γιατί η έννοια της υπερπροπόνησης έχει γίνει η συγκάλυψη της τεμπελιάς σε πολλές περιπτώσεις. Και είναι κάτι που έχω βαρεθεί να ακούω στα γυμναστήρια.
    </blockquote id=quote>
    REA δεν διαφωνω με το γενικό πνέυμα αυτών που λές, και αν δεν υπήρχε το ΚΝΣ θα συμφωνούσα 100%. Όμως νομίζω (και θα ήθελα και την γνώμη των πιο έμπειρων σε αυτό) ότι το ΚΝΣ επειδή επηρεάζεται και απο άλλους παράγοντες εκτός απο την γυμναστική είναι πιθανόν να κουράζεται πιο εύκολα απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Πρόσφατα πέρασα μια υπερκόπωση ΚΝΣ και το τελικό συμπέρασμα (αφού πέρασα απο πλειάδα γιατρών και εξετάσεων) ήταν ότι το πρόγραμμα μου δεν ήταν βαρύ αλλά το ΚΝΣ ήταν πολύ επιβαρυμένο απο stress και αγχος και η γυμναστική λειτούργησε επιβαρυντικά. Αν αυτό τελικά μπορεί να ισχύσει τότε είναι πιθανόν να παθει κάποιος υπερκόπωση (ΚΝΣ) πολύ εύκολα. Τώρα βέβαια δεν είμαι και σίγουρος αν αυτό ισχυει...
    ,

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Δεν έχω καμία ιατρική γνώση και δεν μπορώ να πάρω θέση για αυτό που γράφεις :). Απλά ίσως το δικό σου να είναι ειδική περίπτωση. Το κερασσάκι στη τούρτα, σαν να λέμε. Το θέμα είναι για τον απλό μέσο όρο, που δεν βιώνει κάποια κατάσταση έντονου στρες (υπόψη σήμερα όλος ο κόσμος βιώνει μία ήπεια μορφή στρες. Άσχετα αν πολλοί έχουν την τάση να τη μεγαλοποιούν). Σε προσωπικό επίπεδο η γυμναστική με έχει βοηθήσει πάρα πολύ. Και κάποια στιγμή που είχα κάποια πολύ σοβαρά προβλήματα (οχι πως αυτά δεν υφίστανται πλέον, αλλά πλέον έμαθα να τα θυμάμαι και να τα ξεχνώ όταν εγώ θέλω) αλλά και στο άγχος της δουλειάς και της καθημερινότητατς γιατί στο γυμναστήριο δεν υπάρχει τίποτα πέρα από αυτό που κάνω εκείνη τη στιγμή...
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com

  16. #16
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by REA

    Απλά μία μικρή μικρή διευκρίνηση: υπερπροπονείται καποιος ο οποίος κάνει σοβαρή γυμναστική, πιθανά για να κατέβει σε κάποιους αγώνες (και δεν αναφέρομαι μόνο στο BB). Υπερπροπονείται κάποιος ο οποίος μετέχει σε Ολυμπιακούς αγώνες.Έστω κάποιος που έχει δει πολύ σοβαρά ένα άθλημα (και όταν αυτό είναι το ΒΒ θα πρέπει να σηκώνει κάποια σοβαρά κιλά). Τώρα κατά πόσο μπορεί να υπερπρονείται κάποιος που σηκώνει 10-15 κιλά σε αλτήρα (για άντρες) ή 8-10 κιλά σε γυναίκα,4-5 φορές την εβδομάδα, για μία ώρα κάθε φορά, ε αυτό θέλει πολύ κουβέντα.

    </blockquote id=quote>

    υπαρχει όμως και αυτός που εκος απο τον 10κιλο-15κιλο αλτηρα σηκωνει και 70-80 κιλά παγκο και καθίσματα κλπ.Και μην πω και λιγότερα. ( οκ με ενα αλτηρα δε θα υπερπροπονηθεις, αλλα ειναι αυτα που κουραζουν.Και σε καθε προπονηση τα δίνει όλα επι 4 μηνες συνεχώμενα. Νιωθει μια ανεξήγητη κουραση όλη μερα, δεν μπορει να κοιμηθει τα βραδυα ,τα πρωινά που σηκωνεται η καρδια του χτυπαει σαν τρελή, η libidos του εχει πεσει στο 0. τα κιλά φυσικά μενουν στασιμα. Αυτα δεν ειναι σημαδια τεμπελιας

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    είναι πολύ αόριστος ο ορισμός της υπερπροπόνησης.
    Πρέπει να λάβεις υπόψιν την καθημερινότητα σου,την διατροφή σου και τέλος το πως ανταπεξέρχεται το σώμα σου στις καταπονήσεις από ξεκούραση.
    Κοίτα μία σύγκριση ως παράδειγμα:άντρας με χειρονακτική δουλειά,ο οποίος πρέπει να συντηρήσει σπίτι,ξυπνάει 6 το πρωί και πάει αμέσως μετά την δουλειά γυμναστήριο.
    Κλασικός Έλληνας φοιτητής που όλη μέρα δεν κάνει σχεδόν τίποτα και πάει γυμναστήριο μετά από τον μεσημεριάτικο καφέ με φίλους.
    Ποιος πιστεύεις ότι α)θα γυμναστεί καλύτερα β)θα αναρρώσει ταχύτερα?

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    18-10-07
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    376

    Default

    Υπάρχει άνθρωπος που σηκώνει μόνο 10 κιλά αλτήρα και μπάρα 70 κιλά? όχι τίποτα άλλο γιατί εγώ σηκώνω 10 κιλά αλτήρα αλλά να κάνω 70 κιλά πάγκο είναι εξωπραγματικό... Θα με βρούν κολημένη στο πάτωμα με τη μπάρα από πάνω. Και τη γλώσσα να κρέμεται έξω.
    Πάντως τα δίνω όλα στη προπόνηση μου και η λίμπιντός μου είναι μία χαρά.
    Νομίζω όμως οτι είναι απλό. Άλλο να έχει κάποιος πρόβλημα, και άλλο με δικαιλογία οτι θα του συμβούν όλα αυτά που περιγράφεις, να "μαζεύει" την προπόνηση. Έτσι το θέτω.
    ,___,
    [O.o]
    /)__)
    -"--"- http://diotima-diotima.blogspot.com


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •