Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    6

    Default Πρόγραμμα Γυμναστικής Για Να Φτιάξω Το Σώμα Μου

    καλησπερα στο forum! ειμαι μαθητης τριτης λυκειου και λογω διαβασματος και λογω του οτι δεν γυμναζομουν συχνα φετος, το σωμα μου εχει χαλαρωσει αρκετα κι επισης εχω παρει μερικα κιλα. απο 29 μαιου που τελειωνω τις πανελλαδικες, μεχρι 5-10 ιουλιου που θα φυγω για διακοπες, θελω να συμμαζεψω λιγο το σωμα μου:D

    καταρχας θελω να ριξω τα κιλα απο 74 που ειμαι τωρα, στα 68-70 που ειναι το κανονικο μου, και να ριξω την κοιλα που εχει σχηματιστει τους τελευταιους μηνες :/αυτο μου ειπαν πως γινεται μονο με πολυ τρεξιμο για τοσο μικρο χρονικο διαστημα που ζηταω.

    απο κει και περα θα κανω οργανα στο γυμναστηριο για να σφιξω, και μια καλη διατροφη για να βοηθησω τον οργανισμο μου στην ολη προσπαθεια.

    αυτο που δεν ξερω ειναι αν πρεπει να κανω ταυτοχρονα τρεξιμο και οργανα, ή θα πρεπει πρωτα να ριξω την κοιλια και να φτασω στα κιλα που θελω και υστερα να αρχισω οργανα.

    αν θελετε προτεινετε ενα προγραμμα εκγυμνασης. ειμαι διατεθημενος να το ακολουθησω οσο σκληρο και αν ειναι.
    ξερω οτι 40 μερες δεν φτανουν για να γινει σωστη δουλεια. ομως δεν ζηταω κατι τρομερο(καλη γραμμωση κλπ κλπ). απλα να σφιξω το σωμα μου θελω και να επανελθω στα επιπεδα που ημουν μεχρι πριν 7-8 μηνες!

    συγγνωμη αν σας κουρασα. περιμενω προτασεις και συμβουλες!

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγώ λεω απο τις 29 που τελειώνεις να αρχίσεις να συμαζευεις το σωμα σου,
    μεχρι να το συμαζεψεις τελείως και να το φτιαξεις όπως θες και μετα να το συντηρήσεις. Αυτη ειναι λογική. Όχι απο τοτε μερχι τοτε.

    για να χασεις λίπος χρειάζεσαι διαιτα. Τι να το κανεις το τρεξιμο αν δεν κανεις και σωστή διατροφή για απωλεια βαρους.

    Προγραμματα μπορεις να βρεις στα στικυς στην ενοτητα προγραμματα και ασκήσεις.
    και για διατροφή στην αναλογη ενοτητα

    φτιαξτα και μετα βαλτα εδω να τα δουμε

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    η σκέψη σου είναι σχεδόν σωστή.Αν διαβάσεις το site θα καταλάβεις ότι για να χάσεις λίπος έχεις ανάγκη μία καλή διατροφή(πήγαινε στον τομέα διατροφλης,διάβασε τα sticky και φτιάξε κάτι ανάλογο)

    τρέξιμο χρειάζεσαι αλλά περισότερα για το τρέξιμο και την καύση λίπους μπορείς να μάθεις στο περιοδικό του site(είναι ελεύθερο προς download).

    τέλος,χρειάζεσαι και προπόνηση με βάρη ώστε να τονώσεις την μυϊκότητα σου και να δείχνεις πιο γυμνασμένος κατ' επέκταση λεπτότερος.

    καλή επιτυχία για τις πανελλήνιες και καλή επιτυχία για τον στόχο σου πιο μετά.
    (υ.γ.:αν μπορείς μες στις πανελλήνιες να πρόσεξε την διατροφή σου---όσο γίνεται)

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    6

    Default

    επειδη ξεκιναω αυριο, θελω να ρωτησω κατι συγκεκριμενο. μπορω να κανω και κοιλιακους παραλληλα με τρεξιμο-βαρη ή θα πρεπει πρωτα να ριξω την κοιλια μου?

  5. #5
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    οι κοιλιακοι ειναι μυς, αρα χρειαζονται προπονηση με βαρη, για να δυναμωσουν να αναπτυχθουν να σχηματιστουν κτλ. αρα τους γυμναζεις, δεν κατουρησαν σε κανα πηγαδι:D πώς όμως σου δημιουργήθηκε η απορία? κατι δεν πρεπει να εχεις καταλαβει καλα και χρειάζεσαι εξήγηση

  6. #6

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by dexter08

    επειδη ξεκιναω αυριο, θελω να ρωτησω κατι συγκεκριμενο. μπορω να κανω και κοιλιακους παραλληλα με τρεξιμο-βαρη ή θα πρεπει πρωτα να ριξω την κοιλια μου?
    </blockquote id=quote>

    Βεβαίως και μπορείς να κάνεις και κοιλιακούς και να τους γυμνάσεις αρκετά...αλλά μέχρι να ρίξεις το λίπος σου χαμηλά δεν θα φανούν!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-05-08
    Location
    Greece.
    Posts
    6

    Default

    τοτε μαλλον ενας γνωστος μου με παραπληροφορησε. μου ειπε πως δε πρεπει να κανω εντονα κοιλιακους γτ θα καψω τους μυες μαζι με το λιπος στην κοιλια:P

  8. #8

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    [quote]Originally posted by dexter08

    τοτε μαλλον ενας γνωστος μου με παραπληροφορησε. μου ειπε πως δε πρεπει να κανω εντονα κοιλιακους γτ θα καψω τους μυες μαζι με το λιπος στην κοιλια:P
    [/quote

    Είναι δική σου πεποίθηση ή είναι του φίλου σου πραγματικά?Δεν υπάρχει πρόβλημα κανείς δεν τα γνωρίζει όλα!να μαντέψω:Σου είπαν(σκέφτηκες) ότι θα ''δέσει'' το λίπος με του μυς και δεν θα μπορείς να το χάσεις μετά...:Dμύθος μην σε ανυσηχεί!

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    dexter08 το λίπος κ οι μύες είναι 2 διαφορετικές έννοιες.
    Σκοπός σου πρέπει να είναι μέσω της διατροφής/αερόβιας άσκησης να προσπαθήσεις να κάψεις όσο πιο πολύ λίπος μπορείς ενώ μέσω της προπόνησης με βάρη να τονώσεις την μυικότητα σου.Το ένα δεν αναιρεί το άλλο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •