Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

View Poll Results: Σας βοηθούν τα γονίδιά σας?

Voters
263. You may not vote on this poll
  • πάρα πολύ

    30 11.41%
  • αρκετά

    73 27.76%
  • μέτρια πράγματα

    71 27.00%
  • λίγο

    45 17.11%
  • καθόλου

    44 16.73%
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 61 to 90 of 104
  1. #61
    Pumping Iron mairh's Avatar
    Join Date
    14-08-12
    Location
    thessaloniki
    Posts
    497

    Default

    Όντως γιατί στα γυμναστήρια κανείς δεν μας λέει έστω το 1/10 απο όσα μαθαίνουμε στο φόρουμ?

  2. #62
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Γιατι οι περισσοτεροι δεν τα ξερουν !!!
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  3. #63
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Quote Originally Posted by tsourekas View Post
    Γιατι οι περισσοτεροι δεν τα ξερουν !!!
    +1000

    Επίσης
    - γιατί βαριούνται εκτός αν είσαι 25χρονη με αναλογίες 75 - 35 - 75
    - γιατί κοιτάνε την ευκολία τους
    - γιατί σε βλέπουν σαν 50ευρω μηνιαίως
    - γιατί "εντάξει μωρέ, να χάσεις τα κιλάκια, δεν θα κατέβεις και στους αγώνες"...
    - γιατί σε τελική ανάλυση η "δημοσιοϋπαλληλική" νοοτροπία στην Ελλάδα δεν είναι πάντα χαρακτηριστικό μόνο του δημόσιου τομέα
    Last edited by George239; 15-10-12 at 16:07.
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  4. #64
    Senior Bodybuilder George239's Avatar
    Join Date
    15-09-12
    Location
    Cyprus
    Posts
    1,451

    Default

    Βγαίνω off topic αλλά όσο περισσότερο διαβάζω εδώ στο forum και όσο περνάει ο καιρός καταλήγω ότι η απόφαση να γυμνάζομαι σπίτι μου ήταν η σωστότερη.
    Και καλώς θα κάνω και rack να πάρω και διάδρομο για αερόβια ΚΑΙ ΧΑΛΑΛΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΩ!
    "Όταν σκέφτεσαι ότι ίσως δεν μπορείς, έχεις δίκιο. Δεν μπορείς"
    Henry Ford

    "The mind always fails first, not the body.
    The secret is to make your mind work for you, not against you"

  5. #65
    New Bodybuilder Torm's Avatar
    Join Date
    16-10-12
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    4

    Default

    Ψήφισα αρκετά.
    Συνδιασμός μεσομορφικού και ενδομορφικού, παίρνω εύκολα κιλά και όταν βάζω λίπος κατανέμεται ομοιόμορφα στο σώμα μου.
    Βλέπω και τα γονίδια που πήρα από τον πατέρα μου, με τον οποίο είμαι καρμπόν, που έχει να σηκώσει βαράκι 10 χρόνια και είναι μια χαρά χτισμένος για την ηλικία του.
    Τελευταίο χρόνο με σταθερά κιλά έχω ανεβάσει ένα νούμερο τα κοντομάνικά μου. Δεν μου κάνουν μπλουζάκια και κοντομάνικα που φορούσα +20 κιλά παχύσαρκος.
    Το καλοκαίρι θα μάθω αν θα πρέπει να αλλάξω την ψήφο μου σε "πάρα πολύ".

  6. #66
    New Member theristis007's Avatar
    Join Date
    31-05-12
    Location
    περιστερι
    Posts
    54

    Default

    αρκετα γτ περνω ευκολα μυς

  7. #67
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-10-12
    Posts
    3

    Default

    εγω προσοπικα ουτε βαζω ευκολα μυηκο ογκο ουτε χανω ευκολα.... τωρα γενικα για κιλα ειμουν 96 κιλα .. με διατροφη και διετα πειγα στα 74 και τωρα ειμε 77 σταθερα... οποτε δεν ξερω τι να ψηφεισω.. :/

  8. #68
    Banned
    Join Date
    14-10-12
    Posts
    335

    Default

    Πιστεύω ότι ένας άνθρωπος μπορεί να φτάσει εκεί που έφτασε κάποιος άλλος
    Ο καθένας έχει τα συν και τα μείον του
    Στη σωματική διάπλαση κάποιος μπορεί να φτάσει ένα στόχο εύκολα
    ενώ κάποιος άλλος μπορεί να φτάσει στον ίδιο στόχο πιο δύσκολα
    αν έχει υπομονή και επιμονή
    Παράδειγμα ο πρώτος μίστερ ολύμπια Λάρυ Σκοττ
    που ήταν...ακατάλληλος για bodybuilder
    Last edited by Timoleon; 26-10-12 at 11:14.

  9. #69
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    περα απο τα γονιδια που σιγουρα υπαρχουν θεωρω οτι και οι γονεις ευθυνονται για την σωματικη καταρτιση ενος παιδιου απο
    πολυ μικρης ηλικιας!
    δηλαδη ενα παιδακι που οι γονεις το μπουκονουν με σαβουρες οπως πατατακια αναψυκτικα πιτσες κ.τ.λ.π και δεν ασχολειται με αθλητισμο οταν καποια στιγμη αυτο το παιδακι γινει 19 και 20 ετων που ειδη εχει σχηματιστει και μπει στο κλιμα της γυμναστικης με βαρη
    θα περιμενει επιμονα αποτελεσματα και οταν θα βλεπει καποιον διπλα του σε πολυ καλη κατασταση θα λεει μετα΄΄
    -κοιτα αυτος εχει καλα γονιδια!!
    δεν παει το μυαλο του να σκεφτει οτι αυτο το παιδι μπορει οι γονεις του να προσεχαν την διατροφη του απο παιδικη ηλικια και τον προωθουσαν στον αθλητισμο οποιασδηποτε μορφης και σαφως στα 19 του ξεκιναει τα βαρη με καλες βασης!!

    σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα θεωρω τους γονεις υπευθυνους για αυτο!!!!!περι γονιδιων και καλα.....
    εγω προσωπικα ειδα και επαθα να φτιαξω καπως το σωμα μου αν δειτε foto 12 με 15 θα καταλαβετε.....
    Last edited by lary2332; 03-11-12 at 23:06.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  10. #70
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    περα απο τα γονιδια που σιγουρα υπαρχουν θεωρω οτι και οι γονεις ευθυνονται για την σωματικη καταρτιση ενος παιδιου απο
    πολυ μικρης ηλικιας!
    δηλαδη ενα παιδακι που οι γονεις το μπουκονουν με σαβουρες οπως πατατακια αναψυκτικα πιτσες κ.τ.λ.π και δεν ασχολειται με αθλητισμο οταν καποια στιγμη αυτο το παιδακι γινει 19 και 20 ετων που ειδη εχει σχηματιστει και μπει στο κλιμα της γυμναστικης με βαρη
    θα περιμενει επιμονα αποτελεσματα και οταν θα βλεπει καποιον διπλα του σε πολυ καλη κατασταση θα λεει μετα΄΄
    -κοιτα αυτος εχει καλα γονιδια!!
    δεν παει το μυαλο του να σκεφτει οτι αυτο το παιδι μπορει οι γονεις του να προσεχαν την διατροφη του απο παιδικη ηλικια και τον προωθουσαν στον αθλητισμο οποιασδηποτε μορφης και σαφως στα 19 του ξεκιναει τα βαρη με καλες βασης!!

    σιγουρα υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα θεωρω τους γονεις υπευθυνους για αυτο!!!!!περι γονιδιων και καλα.....
    εγω προσωπικα ειδα και επαθα να φτιαξω καπως το σωμα μου αν δειτε foto 12 με 15 θα καταλαβετε.....
    Πολυ σωστό!
    Μιχάλης

  11. #71
    Senior Bodybuilder aggelos1994's Avatar
    Join Date
    02-01-12
    Location
    Λουτρακι
    Posts
    3,093

    Default

    Εμενα καθολου δεν με βοηθανε παλι.Αν παιζω ογκο τα περισσοτερα κιλα τα βαζω στην κοιλια κ οχι στους μυς.Οσο σωστη διατροφη και να κανω.Και γενικα το χει το σοι αυτο με την κοιλια..!
    ΑΙΡΟΝ ΝΕΒΕΡ ΛΑΙΣ

  12. #72
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ψηφισα αρκετα διοτι αν και σε νεαρη ηλικια ακομα τα αποτελεσματα ειναι εμφανη και στους γυρω, και η αυξηση δυναμης παρουσιαζει αρκετη διαφορα..αν καποιος λαβει υποψιν του οτι δεν ασκουμε σε τοσο εντονο ρυθμο λογο αλλων υποχρεωσεων ( πανελληνιες ) και εχω καλα αποτελεσματα και σχετικα χωρις πολυ δυσκολια δεν εχω παραπονο απο τα γονιδια μου.
    Δυστηχως εχω παρατηρησει οτι μαλλον οι δικεφαλοι ειναι το weak point μου και το στηθος, μαζι με τα τρικεφαλα το δυνατο, αλλα οτι εχει κανεις καλος ειναι χαχαχα

  13. #73
    New Bodybuilder CerebralAssassin's Avatar
    Join Date
    04-11-12
    Location
    Ροδος
    Posts
    4

    Default

    λιγο θα ελεγα....χανω λιπος ευκολα αλλα δυσκολα βαζω μυς.αλλα που θα παει....θα μεγαλωσει ο μυς θελει δεν θελει.

  14. #74
    New Member nikos_f3n's Avatar
    Join Date
    28-11-11
    Location
    Δραμα
    Posts
    89

    Default

    Μετρια πραγματα γιατι ενω εχω καλο σχημα ουτε ειμαι εκτομορφικός, βαζω παρα πολυ ευκολα κοιλια, πολυ κοιλια, μπορει να εχω 4 pack και απο κατω κοιλια να πεταγετε εγω, ειναι τερμα αντιαισθητικο. Τα ποδια ας πουμε τα γυμνασα 10 βδομαδες σε 2 χρονια και δεν φαινονται αγυμναστα. Το μεγαλο προβλημα ειναι στο μυαλο μου με την διατροφη που ειναι λιγη σε πρωτεινες, αλλα πλουσια σε ζαχαρες... δεν μπορω να αντισταθω. Πιστευω οτι με καλη διατροφη θα ειχα πολυ καλυτερα αποτελεσματα μετα απο 2 χρονια που γυμναζομαι...

  15. #75
    Junior Bodybuilder efthimis's Avatar
    Join Date
    26-02-11
    Location
    Constantinople
    Posts
    146

    Default

    Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό
    Χάνω σχετικά εύκολα κιλά χωρίς να κάνω τις διατροφές που γράφετε εδώ εφόσον και γυμνάζομαι βεβαία αν και είμαι πλέων πάνω από 36 και παίρνω σχετικά εύκολα μυϊκό όγκο παρόλο που τα είχα παρατήσει για 8 χρόνια
    Σε αυτό ίσως παίζει ρόλο το ότι έκανα βάρη από τα 16 μου έως τα 28 μου , έπαιζα μπάλα ? τένις ? μπάσκετ κ.α. καθημερινά , απλός είχα μια αποχή από όλα τα σπορ για 6 χρόνια ( έφτασα τα 96 kgs ? από 88-90 me 12% λίπος που είχα ) τα τελευταία 2 είχα αρχίσει μπάλα και τρέξιμο και τον τελευταίο χρόνο άρχισα ξανά προετοιμασία για το MR.OLYMPIA
    JUST BELIEVE YOUR CAPABILITY

  16. #76
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Παντου εκτος απο δικεφαλα

  17. #77
    Senior Bodybuilder Mikekan's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Μαρούσι
    Posts
    1,332

    Default

    Δεν ξέρω αν είναι θέμα γονιδίων ή το γεγονός ότι αθλούμαι από 6 χρονών, πάντως παίρνω γενικά εύκολα.

  18. #78
    Pumping Iron 8avos's Avatar
    Join Date
    27-07-11
    Posts
    651

    Default

    δεν γίνεται τίποτα,τα τελευταία 6 χρόνια που παλεύω.όταν γυμνάζομαι,σπίτι πια
    ξεχαρμανιάζω και ανεβαίνω ψυχολογικά.αυτό μόνο κρατάω και χαίρομαι που
    προσπάθησα,να μην το χω και τύψεις,οτι δεν προσπάθησα.

  19. #79
    Pumping Iron santos br's Avatar
    Join Date
    01-12-10
    Location
    Vouliagmeni-Ano-Voula
    Posts
    491

    Default

    μεχρι τα 40 μια χαρα ηταν.μετα νομιζα οτι με εγκατελειψαν ειδικα τωρα στα 45....αλλα τελικα μια χαρα ειναι ακομα!!!ειδικα αν εχεις καποιον του χωρου διπλα σου συνεχεια ....η αλλαγη ερχετε και ειν απιστευτη...!ευχαριστω δημοσια τον φιλο που με στηριξε και συμβουλεψε.

  20. #80
    Pumping Iron HoHe's Avatar
    Join Date
    14-06-12
    Location
    Εδω!
    Posts
    678

    Default

    Παιρνω κιλα δυσκολα και χανω ευκολα.
    Αλλα οχι παντου.
    Ποδια/πλατη και πουπουλα να σηκωσω θα μεγαλωσουν απειρα.
    Απο την αλλη στηθος ΟΣΟ και να χτυπιεμαι ειναι στο ιδιο σημειο σταθερα, μικρο δηλαδη!
    Χερια/ωμοι μετρια πραγματα...

  21. #81
    Pumping Iron fragias -7-'s Avatar
    Join Date
    20-09-11
    Location
    Athens,Dafni
    Posts
    437

    Default

    Ψήφισα πάρα πολύ.Από όσο θυμάμαι τον εαυτό μου είχα ανέκαθεν ιδιαίτερα χαμηλό λίπος χωρίς να είμαι ο κοκκαλιάρης όμως.Μεσόμορφος καθαρος θεωρω ότι είμαι .Στο 1ο εξάμηνο που ξεκίνησα βάρη είδα πολύ μεγάλη διαφορά χωρίς να κάνω και την καλύτερη προπόνηση.Βάζω πολύ εύκολα μυς χωρίς να αυξάνεται ιδιαίτερα το λίπος.

    Και από θέμα καλουπιού αν το προσεγγίσω, αν εξαιρέσεις τις γάμπες μου που είναι λεπτές τα υπόλοιπα σημεία του σώματος είναι σε καλό επίπεδο και υπάρχει ισορροπία μεταξύ τους.
    NO PAIN NO GAIN

  22. #82

    Default

    Μέτρια πράγματα.

  23. #83
    New Member
    Join Date
    26-04-14
    Posts
    16

    Default

    Χαλιαααα

  24. #84
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    26-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Εγω ψηφησα αρκετα...παιρνω κανονικα κιλα και χανω ευκολα...τα ποδια μου,τις γαμπες την στενη μεση και τον πεταχτο κολο τα εχω παρει απ την μανα μου ..στα ποδια ανωμαλια ..χωρις να κανω σχεδον τπτα εχω φλβες σε γαμπες και τετρακεφαλα και πολυ γραμμωση(μπορει να φτεει κ το τενις)..ωμους-χερια-τραπεζοειδεις παλι ευκολα..αλλα στηθος πρπει να πονεσω πιο πολυ για να εχω αυτο που θελω...η φλεβιτικοτητα παλι απ την μανα μου,δεν μπορουσα να παρω τον μεταβολισμο της ..τρωει καθε βραδυ οτι να νε,σοκολατες,τηγανιτα ψωμια,εχει κανει 2 γεννες και εχει κοιλιακου στα 50 τηςχαχα..απ τον πατερα μου τπτα ρε παιδια...μονο το Νο παπουτσιου

  25. #85
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by PanaGois View Post
    .χωρις να κανω σχεδον τπτα εχω φλβες σε γαμπες και τετρακεφαλα και πολυ γραμμωση:
    καλα με τετοια ποδια φλεβιασμενα και κομμενα[πολύ γραμμωση]και εχεις τον ρωσο στο avatar.....
    εισαι λαθος!!!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  26. #86
    Junior Bodybuilder PanaGois's Avatar
    Join Date
    26-05-14
    Location
    RODOS
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    καλα με τετοια ποδια φλεβιασμενα και κομμενα[πολύ γραμμωση]και εχεις τον ρωσο στο avatar.....
    εισαι λαθος!!!!
    ..γιατι το λες...δες στο google πως ειναι τωρα ..καλα κρατιεται για 60ρης!

  27. #87
    Senior Bodybuilder Renesis's Avatar
    Join Date
    03-06-14
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    1,862

    Default

    Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας που πετάγομαι μιας κ είμαι γυναίκα κ άσχετη κ δν ξέρω πως ακριβώς σκέφτεστε,αλλά διάβασα όλο το λογκ και οι περισσότεροι μιλάτε σαν να στε τελείως απογοητευμένοι κ σαν να νιώθετε οτι προσπαθείτε τελείως τσάμπα πετάτε τον εαυτό σας στα πατώματα χωρις λόγο!Τι θα πει τα γονίδια μου δν με βοηθάνε γτ άλλοι είναι καλύτεροι απο μένα ενώ μπορεί να ασκούμαστε τα ίδια χρόνια να κάνουμε τν ίδια διατροφή μπλα μπλα μπλα...Γιατί πρέπει πάντα να συγκρίνετε τον εαυτό σας με κάποιον άλλον?Σαφώς τα πρότυπα είναι πολύ χρήσιμα κ πολύ καλό κίνητρο αλλά σαν πρότυπα κ όχι σαν μέτρο σύγκρισης.Το σημαντικό θεωρώ πως είναι να καταβάλει ο καθένας το μέγιστο της προσπάθειας που μπορεί κ να συγκρίνει τον εαυτό του με τον εαυτό του κ όχι με τους διπλανούς του.Σίγουρα τα χρόνια παίζουν σημαντικό ρόλο σε όλα κ είναι πολύ φυσιολογικό γτ αυτή είναι η φυσική εξέλιξη του ανθρώπου,όπως κ όλοι γνωρίζετε πως κανένας οργανισμός δν είναι ίδιος με κάποιον άλλον διαφορές θα υπάρχουν πάντα κ παντού.Αλλα παιδάκια τώρα 25 κ 30 χρονών να λένε φταίνε τα γονίδια μου γτ δν έγινα κ εγώ σαν τον δίπλα..εντάξει...Είναι εύκολο να ρίχνουμε τα βάρη αλλού κ να μη σκεφτόμαστε ρεαλιστικά κ αντικειμενικά.Λέτε για τις ανασφάλειες των γυναικών μετά κ εσείς είστε χειρότεροι!!!Να στε δυνατοί να προσπαθείτε κ να κοιτάτε να γίνετε καλύτεροι απο αυτό που ήσασταν,κ όχι απο αυτό που είναι ο φίλος σας!!Κ μιας κ όλα για τις γυναίκες γίνοντε να ξέρετε πως εντιπωσιαζόμαστε πολύ περίσσοτερο απο μια δυνατή κ ισοροοπημένη με αυτοπεποίθηση προσωπικότητα ενός άντρα παρά απ τα φουσκωμένα μπράτσα του!Φιλικά κ με πολύ αγάπη
    Last edited by Renesis; 22-06-14 at 14:06.
    Πυραμίδα ο άνθρωπος.Στη βάση του το κτήνος,στη κορυφή ο Θεός..
    Χρέος μας η ανηφόρα

  28. #88
    New Member
    Join Date
    25-11-06
    Location
    Αθήνα
    Posts
    88

    Default

    Ωχ, άσκοπα δηλαδή σκοτωνόμαστε με τα βάρη και σταβωνομαστε στο bodybuilders.gr, να πάμε να γραφτούμε στο prosopikotita.gr..lol

  29. #89
    Advanced Bodybuilder Paulos123's Avatar
    Join Date
    21-01-13
    Location
    Αττικη,Νεα Μακρη
    Posts
    1,126

    Default

    Ας ξεκινησω και εγω..Τα γονιδια μου,δεν με ευνοούν οσο θα ηθελα.Δυνατα σημεια:Εχω υπερβολικα τεραστια πλατη,το στηθος μου ειναι αψωγο,τραπεζοειδης φαινονται πολυ(μπρος κ πισω).Αδυνατα σημεια:χερια,γαμπες.
    Το καλο ειναι οτι ο μεταβολισμος μου,ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να μου τυχει!! Dirty bulking 2 συνεχείς φορες(4.000 θερμιδες+),δεν βαζω καθολου λιπος,μονο υγρα και λιγα κιλα μυικα.Στην γραμμωση,dirty cutting,απλος μειωνω 1-2γευματα η τις θερμιδες που ετρωγα στον ογκο.
    Ολο το χρονο ειμαι κατω απο 8% λιπος,με πολυ καλη μυικοτητα.Με την γραμμωση και τον αξιοπρεπή ογκο για ενα natural αθλητη.
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    ...............................R.I.P.................................
    .............Aziz "Zyzz" Sergeyevich Shavershian.........
    .................₪₪₪₪₪₪1989-2011₪₪₪₪₪₪.............
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

  30. #90

    Default

    Δεν μπορεις να φανταστεις......
    Εαν δεν ειχα αυτα τα γονιδια που εχω θα ειχα μεινει αιωνες πισω.....
    Ευτυχως που περνω ευκολα βαρος και ογκο....


 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Παίζουν Ρόλο Τα Γονίδια Στο Bodybuilding;
    By extremist in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 12
    Last Post: 30-08-12, 21:50
  2. Βοdybuilding Kαι Γονίδια
    By icsd in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 06-06-10, 18:59
  3. Βιταμίνες C και Ε δε βοηθούν όσο νομίζουμε...
    By badboy1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 12-11-08, 20:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •