Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Member
    Join Date
    25-06-08
    Location
    thessaloniki, Greece.
    Posts
    46

    Default Γνώμες Για Τεχνική Προπόνησης Στήθους

    Εγω προσωπικα κανω την εξεις τεχνικη:βαζω κιλα που να μπωρω να βγαλω 8-10 επαναληψεις με σωστη τεχνικη αργο τεμπο και αργο κατεβασμα και στη συναιχεια κατεβαζω ελαχιστα τα κιλα και κανω αλλες 3-5 επαναληψεις αργες συγκεντροτικα.Κανω πιεσεις σε οριζοντιο παγκο με αλτηρες(5 σετ),και σε επικληνη με αλτηρες(5 σετ) και τελος cross over 8-10 επαν(3 σετ).Τωρα σκεφτομαι να αλλαξω το προγραμμα και να αρχισω super set οριζοντιο με επικληνη?? στηθος κανω μια φορα την εβδομαδα και συκωνω 35 κιλα αλτηρες και το κατεβασμα στα 27.θελω να γεμισω στο στηθος τι μου προτηνετε????

  2. #2
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Αλλαγές σε μόνιμη βάση@!@!

    Δεν μπορεί να σε πιάνει ένα πρόγραμμα για πάνω απο 8 εβδομάδες.
    Υπάρχουν κάποιοι παράγοντες τους οποίους τροποποιείς σε κάθε πρόγραμμα σου έτσι ωστε να επιτυγχάνεις αυτη την αλλαγή.

    Σειρά ασκήσεων: οπως πρέπει να αλλάζουμε τις ασκήσεις που κάνουμε(αν και δυστυχώς δεν είναι πολλές για όλα τα μέρη του σώματος) έτσι πρέπει να αλλάζουμε και τη σειρά με την οποία τις κάνουμε

    Χρόνος: διάρκειας του σετ,μεταξύ των σετ και μεταξύ των ασκήσεων.
    Τα αλλλάζεις αι αυτά πολλές φορές

    Γωνίες: διαφορετική λαβή πιάνει και διαφορετικά τον μυ.

    Και γενικότερα διαφορετικοί τρόποι προπόνησης: Pyramid, Drop-set, Rest-pause. Ψάχτα και δοκίμασε!

    Κανόνας χρυσός το 45λεπτο.Πολύ το ξεχνουν, γι'αυτο στο υπενθυμίζω.

    Συμπερασματικά: change, change, change@!

    Π.Σ. δοκίμασε λιγότερα κιλά πιο γρήγορες επαναλήψεις και πιο μικρά διαλλείματα, θα σε χτυπίσει γρήγορα μιας και δε το χεις κάνει πρόσφατα τουλάχιστον.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by melenios820



    Κανόνας χρυσός το 45λεπτο.Πολύ το ξεχνουν, γι'αυτο στο υπενθυμίζω.


    </blockquote id=quote>
    Εγώ κάνω 46', καίγομαι;:D
    Εντάξει, μην είμαστε και με το ρολόι στο χέρι, δεν είπαμε να ξημερωβραδιαζόμαστε αλλά ούτε και στο άλλο άκρο. Όταν κάνουμε σωστή προπόνηση, κάνουμε τις ασκήσεις, τα σετ και την ξεκούραση ανάμεσα όπως πρέπει, ας βγει και 60' δεν χάθηκε ο κόσμος.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    συμφωνώ με την Kardoula ότι δεν κοιτάω το ρολόι αλλά κοιτάω να βγλαζω ορισμένο αριθμό σετ για κάθε μυϊκή ομάδα.(16-18 για τις μεγάλες,8-10 για τις μικρές).
    Αλλαγές όπως λέει ο melenios κατά την γνώμη μου χρειάζονται ώστε να δίνεις διαφορετικά μυϊκά ερεθίσματα ανά διαστήματα.
    Η τεχνική που αναφέρεις,προσωπικά δεν την βρίσκω λάθος αφού δεν υπάρχει μόνο μία τεχνική που ντε κ καλά πιάνει αλλά μέσα από τον πειραματισμώ θα βρεις αυτό που σε πιάνει καλύτερα

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    25-06-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,337

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Kardoula

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by melenios820



    Κανόνας χρυσός το 45λεπτο.Πολύ το ξεχνουν, γι'αυτο στο υπενθυμίζω.


    </blockquote id=quote>
    Εγώ κάνω 46', καίγομαι;:D
    Εντάξει, μην είμαστε και με το ρολόι στο χέρι, δεν είπαμε να ξημερωβραδιαζόμαστε αλλά ούτε και στο άλλο άκρο. Όταν κάνουμε σωστή προπόνηση, κάνουμε τις ασκήσεις, τα σετ και την ξεκούραση ανάμεσα όπως πρέπει, ας βγει και 60' δεν χάθηκε ο κόσμος.
    </blockquote id=quote>

    +1 . Οπως και για την διαρκεια ενος προγραμματος . Σε αλλους μπορει να κραταει 4 εβδομαδες σε αλλους 10 . Δεν υπαρχουν απολυτες τιμες σε αυτα .

  6. #6
    New Member
    Join Date
    11-05-08
    Location
    .
    Posts
    25

    Default

    Εμένα χωρις ρολόι δε μου βγαίνει πάντως το 45'-60'.
    Ίσως γιατι είχα συνηθήσει σε πολυ πιο αργους ρυθμούς, όταν το κυνηγάς πάντως άντε να βγεις λίγο παραπάνω.

    Προφανώς και ο καθένας κάνει αυτό που τον βολέυει, εγώ μια βασική αρχή ανέφερα.

  7. #7
    Senior Bodybuilder pao34's Avatar
    Join Date
    23-02-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,287

    Default

    εγω προτεινω να με ακουσεις...(και για να μην σας φαινεται περιεργη η απαντηση μου,ειναι φιλος μου το παιδι. .:D)

  8. #8
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by melenios820


    Δεν μπορεί να σε πιάνει ένα πρόγραμμα για πάνω απο 8 εβδομάδες.

    </blockquote id=quote>
    διαφωνώ, έχει να κανει με το πόσο κοντα είσαι στο ανωτατο όριο που μπορεις να φτασεις, ένας προχωρημενος μπορει να κολαει στις 8 εβδομαδες , ή στις 4. ένας αρχάριος όμως ή ενας μεσος όχι. ¨αν υπαρξει στασιμότητα το πιο πιθανόν είναι ότι οφειλεται αλλού και όχι στην προπονηση. Άν ενας αρχαριος\ μεσος κολησει στις 8 εβδομαδες και αλλαξει προγραμμα, τότε θα δει καποια αυξηση σε δυναμη στο νεο προγραμμα, όμως σύντομα θα ξανακολήσει για τους λογους που κολησε και με το προηγουμενο, και μαλιστα πριν το παρων προγραμμα προλαβει να αφησει αρκετα μυικά κερδη.

    άν παλι καποιος επιλεξει να κανει συνχες αλλαγες για πολλους και διαφορους λογους πρεπει κατα τη γνωμη μου αυτες να μή γίνονται στο βασικό κορμό του προγραμματος, και επισης να γίνονται με περιοδικό τροπο. όχι να τα κανουμε ανω κατω στην τυχη καθε φορα έτσι για να κανουμε τη διαφορα

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    θα συμφωνήσω με τον Γιάννη και θα το κάνω λίγο πιο ειδικό.
    Προσωπικά αλλάζω ή το σύστημα προπόνησης(από πυραμίδα σε superset) ή το σπλιτ των ημερών(από 4 σε 5).Πιστεύω ότι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα που μαθαίνουμε το σώμα μας,είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τι δουλεύει καλύτερα πάνω μας,ποιες ασκήσεις μας πιάνουν καλύτερα και με ποια σειρά.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •