Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default Το πρόγραμμα μου για όγκο-απόψεις-συμβουλές

    Καλησπέρα και εδώ. έκανα θέμα και με τη διατροφή μου στην αντίστοιχη κατηγορία.
    Εχουμε λοιπόν:

    Δευτερα:
    Στήθος
    Πάγκος 12-10-8-6-(οσες βγάλω με maximum Kg)
    Πιέσεις σε επίκλινη πάγκο 4χ8
    Pullover 3x8
    Pec Deck 3x8

    Ωμους
    Πιέσεις καθιστός 3χ8
    Εκτάσεις πλάγια 3χ8
    Τροχαλία (τράβηγμα προς τα πάνω με τα 2 χέρια όρθιος) 4χ8


    Τετάρτη:
    Πλάτη
    άρσεις με ανοιχτά χέρια καθιστός 12-10-8-8
    Άρσεις αλτήρα 3χ8 σε κάθε χέρι
    Κωπηλατική με ανοιχτά χέρια 3.8
    Ελξεις με κλειστά χέρια(παλάμες γυρισμένες προς το πρόσωπο) καθιστός 3χ8

    Πόδια (sorry εδω δν ξέρω τις ονομασίες :/)
    Τετρακέφαλους 3χ8
    Γάμπες 4χ15 (στο μηχάνημα όρθιος με το βάρος στους ώμους)
    Γάμπες-πίσω μέρος τετρακέφαλων (ξαπλωμένος μπρούμυτα) 3χ8

    Παρασκευή:
    Δικέφαλα
    Στραβόμπαρα 12-10-8-6-8
    Άρσεις αλτήρα σε επίκλινη πάγκο 3χ8
    Σχοινι τροχαλία 3χ8

    Τρικέφαλα
    Όρθιος σε τροχαλία (τεντώνοντας τους πήχεις προς τα κάτω) 12-10-8-8
    Ξαπλωμένος γαλλικές 3χ8
    Βυθίσεις 3χ10 (στηρίζοντας τα χέρια σε παγκο κ τα πόδια σε ψηλότερη στάθμη από τα χέρια)
    Εκτάσεις πίσω 3χ8 σε κάθε χέρι



    Κοιλιακούς 2 από αυτες τις μέρες:
    3χ40 ροκανισματα με ορθια πόδια σε ορθή γωνία
    3χ30 ροκανισματα με ορθια πόδια σε ορθή γωνία χωρίς να ακουμπάει το κεφάλι πίσω (για κάτω κοιλιακους)
    Άρσεις ποδιών 4χ20


    Περιμένω τα σχόλια σας [:-bouncy]

    υγ είμαι 22 χρονών 1,78 και 72κιλά. σκοπεύω να κάνω όγκο μέχρι μέσα ιουνιου και μετά γράμμωση.

  2. #2
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    τετρακεφαλους κανεις φανταζομαι στο μηχανημα εκτασεων, χρειαζεσαι τουλαχιστον μια βασική, καθίσματα ή πρεσα.Τσι είναι σα να καεις στηθος μονο με πεκ ντεκ. Επισης δε γυμναζεις ραχιαιους, κανε καλημερες ή άρσεις θανατου. Δεν παει πλατη-ποδια δεν είναι καλος διαχωρισμός, πρεπει να το αλλαξεις.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Βάλε στα favorites το παρακάτω σάιτ, έχει όλες τις ασκήσεις με τις ονομασίες τους, θα σου φανεί αρκετά χρήσιμο
    http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Σας ευχαριστώ. Για ραχιαίους ξέχασα να το γράψω, τους κάνω σαν super set μετά απο κάθε σετ κωπηλατικής...

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    τετρακεφαλους κανεις φανταζομαι στο μηχανημα εκτασεων, χρειαζεσαι τουλαχιστον μια βασική, καθίσματα ή πρεσα.Τσι είναι σα να καεις στηθος μονο με πεκ ντεκ. Επισης δε γυμναζεις ραχιαιους, κανε καλημερες ή άρσεις θανατου. Δεν παει πλατη-ποδια δεν είναι καλος διαχωρισμός, πρεπει να το αλλαξεις.
    </blockquote id=quote>

    Γιατί λες δεν πάει? Επειδή είναι μεγάλες μυικές ομάδες συνολικα? Τα βγάζω σχετικά γρήγορα παντως...

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    είναι τα 2\3 του σώματος, οι προπονησεις τους είναι εξαντλητικές, άν κανεις πλατη και μετα μπορεις να κανεις καθίσματα προβολες κλπ, ή το αντιστροφο, δεν πιέστηκες καθόλου

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    χωρίς να θέλω να δείξω απόλυτος,δεν υπάρχει πρόγραμμα όγκου αν δεν έχει μέσα δυνατή,βαριά και έντονη προπόνηση ποδιών.

    δηλαδή μια προπονητική μέρα μόνο για τα πόδια και μέσα σε αυτή να γίνονται βασικές ασκήσεις όπως
    -καθίσματα με μπάρα(μπροστά ή πίσω απο το κεφάλι.προσωπικά προτιμώ την μπάρα μπροστά και κατα μήκος της κλείδας αλλά είναι προσωπική εκτίμηση.)
    -πρέσα στο μηχάνημα
    -βήματα με προβολές

    φυσικά απαραίτητα τα καθίσματα και η πρέσα να γίνονται βαθειά.όχι μισες κινήσεις.

    επιβάλλεται η προπόνηση ποδιών να είναι...η χειρότερή σου προπονητική μέρα.:D.να μην γουστάρεις καθόλου αλλά να τη σκέφτεσαι και να βρίσκεις τη δύναμη να ανταπεξέλθεις.

    μην νομίζεις πως θα κάνεις πόδια που θα χρειαστεί να αλλάξεις νούμερο παντελόνι.αυτό θα χρειαστεί τον χρόνο του και κυρίως την συνέπεια και την βελτίωση στις προπονήσεις και την διατροφή.αλλά με την προπόνηση ποδιών εγώ προσωπικά έμαθα πολλά πράγματα που με βοήθησαν και για τις υπόλοιπες μυικές ομάδες.εμαθα να ελεγχω τις αναπνοές μου,να συγκεντρώνομαι καλύτερα στους μυς,να συνηθιζω στην ενταση(είναι τεράστια προπονητική στιγμή όταν σε ένα σετ που νιώθεις εξαντλημένος απο την 5η επανάληψη,καταφέρνεις τελικά και βγάζεις 12 χωρίς βοήθεια...:D)...

    όλα τα παραπάνω είναι πολύ σημαντικά γιατί θα ανεβάσεις το επίπεδο προπόνησης και των υπολοίπων μυικών ομάδων αν τα βελτιώσεις.

    επομένως βουρ για πόδια.μόνα τους σε ξεχωριστή μέρα.μπορεί στην αρχή να εξαντλείσαι,να σου έρχονται κάποιες ζαλάδες και να μην μπορείς να ανέβεις-κατέβεις στο τέλος της προπόνησης μερικά σκαλιά αλλά μην ανυσηχήσεις...είσαι στο σωστό δρόμο...

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    .
    Posts
    20

    Default

    χωρίς να θέλω να δείξω απόλυτος,δεν υπάρχει πρόγραμμα όγκου αν δεν έχει μέσα δυνατή,βαριά και έντονη προπόνηση ποδιών.

    δηλαδή μια προπονητική μέρα μόνο για τα πόδια και μέσα σε αυτή να γίνονται βασικές ασκήσεις όπως
    -καθίσματα με μπάρα(μπροστά ή πίσω απο το κεφάλι.προσωπικά προτιμώ την μπάρα μπροστά και κατα μήκος της κλείδας αλλά είναι προσωπική εκτίμηση.)
    -πρέσα στο μηχάνημα
    -βήματα με προβολές

    φυσικά απαραίτητα τα καθίσματα και η πρέσα να γίνονται βαθειά.όχι μισες κινήσεις.

    επιβάλλεται η προπόνηση ποδιών να είναι...η χειρότερή σου προπονητική μέρα.:D.να μην γουστάρεις καθόλου αλλά να τη σκέφτεσαι και να βρίσκεις τη δύναμη να ανταπεξέλθεις.

    μην νομίζεις πως θα κάνεις πόδια που θα χρειαστεί να αλλάξεις νούμερο παντελόνι.αυτό θα χρειαστεί τον χρόνο του και κυρίως την συνέπεια και την βελτίωση στις προπονήσεις και την διατροφή.αλλά με την προπόνηση ποδιών εγώ προσωπικά έμαθα πολλά πράγματα που με βοήθησαν και για τις υπόλοιπες μυικές ομάδες.εμαθα να ελεγχω τις αναπνοές μου,να συγκεντρώνομαι καλύτερα στους μυς,να συνηθιζω στην ενταση(είναι τεράστια προπονητική στιγμή όταν σε ένα σετ που νιώθεις εξαντλημένος απο την 5η επανάληψη,καταφέρνεις τελικά και βγάζεις 12 χωρίς βοήθεια...:D)...

    όλα τα παραπάνω είναι πολύ σημαντικά γιατί θα ανεβάσεις το επίπεδο προπόνησης και των υπολοίπων μυικών ομάδων αν τα βελτιώσεις.

    επομένως βουρ για πόδια.μόνα τους σε ξεχωριστή μέρα.μπορεί στην αρχή να εξαντλείσαι,να σου έρχονται κάποιες ζαλάδες και να μην μπορείς να ανέβεις-κατέβεις στο τέλος της προπόνησης μερικά σκαλιά αλλά μην ανυσηχήσεις...είσαι στο σωστό δρόμο...

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Κάνω αυτό το πρόγραμμα εδώ και 2-3 βδομάδες:

    Στήθος-ώμους

    Πόδια-δικέφαλους

    Πλάτη-τρικέφαλους

    Η απορία μου είναι, τους τραπεζοειδείς να τους κάνω την μέρα που κάνω πλάτη, η την μέρα που έχω ώμους?
    Επίσης αυτό το σπλίτ είναι καλό? Έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο για πρόγραμμα 3 ημερών?

  10. #10
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κανεις δικέφαλους μετα απο ποδια και θα μεινουν πισω.
    αν θες μπορεις να κανεις ποδια, στηθος-ωμους-τρικεφαλους, πλατη δικεφαλους. και κοιλιακους ή 1-2 σετ καθε φορα ή ώπου νομίζεις ότι έχεις τη λιγότερο απαιτητική προπονηση, αρκετά καλό σπλιτ.

    υπαρχουν και άλλα π.χ
    πλατη-ώμους, ποδια, στηθος-χερια (λιγοτερο καλο κατα τη γνωμη μου)

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Για την ακρίβεια, ξεκινάω με δικέφαλους (3 ασκησεις, 3χ8), και μετά κάνω πόδια

  12. #12
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by thrylos8281

    Για την ακρίβεια, ξεκινάω με δικέφαλους (3 ασκησεις, 3χ8), και μετά κάνω πόδια
    </blockquote id=quote>

    Πρώτα την μεγάλη μυική ομάδα γυμνάζουμε. Ακολούθησε κάποιο από αυτά που σου είπε ο Γιάννης...

  13. #13
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by thrylos8281

    Για την ακρίβεια, ξεκινάω με δικέφαλους (3 ασκησεις, 3χ8), και μετά κάνω πόδια
    </blockquote id=quote>

    Πρώτα την μεγάλη μυική ομάδα γυμνάζουμε. Ακολούθησε κάποιο από αυτά που σου είπε ο Γιάννης...

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Τελικά τους τραπεζοειδείς να τους κάνω μαζί με πλάτη ή με ώμους?


    Στήθος-Τρικέφαλους
    Πλάτη-Δικέφαλους
    Πόδια-Ώμους

    Είναι καλά?

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    Όπως πρότεινε και ο φίλος giannis_m

    Στήθος - Ώμους - Τρικέφαλους
    Πλάτη - Τραπεζοειδής - Δικέφαλους
    Πόδια - Κοιλιακούς

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Η πρώτη μέρα προπόνησης σε αυτήν την περίπτωση θα πάρει πάνω από 1.5 ώρα... :/

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-06
    Location
    P. Faliro, Athens, Greece.
    Posts
    1,260

    Default

    δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνεις τόσες ασκήσεις και ειδικά στις μικρές ομάδες όπως δικέφαλα και τρικέφαλα.
    Πιστεύω και με μία άσκηση με 3 σετ θα είσαι οκ, άσε που θα είσαι τόσο πρησμένος που μάλλον δεν θα πάς και για περισσότερα.

    Μπορείς να δοκιμάσεις να βγάλεις μία άσκηση απο στήθος, μία απο τους ώμους και 2 απο τα τρικέφαλα ( γνώμη μου).
    Το ίδιο ισχύει και για τους δικεφαλους

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    15-09-08
    Location
    salonica, euosmos, Greece.
    Posts
    24

    Default

    Εγω θα σε συμβουλευα να διαβασεις τα threads "Προπονηση βαση επιπεδων by brawny".Εγω κανω 3 εβδομαδες το Level 1 και εχω φτασει σε μεγαλυτερο επιπεδο απ οτι οταν εκανα 2 μηνες προγραμμα παρομοιο με το δικο σου.Τωρα νιωθω οτι καθε φορα εχω και περισσοτερη δυναμη και ειμαι σιγουρος οτι θα με βοηθησει πολυ το "χτισιμο" που κανω τωρα μεχρι να φτασω στο 3-4 επιπεδο.
    Βεβαια αν δεν ακολουθησεις σωστη διατροφη,σε κιλα δεν προκειτε να ανεβαινεις,αν το επιχειρισεις στην καλυτερη περιπτωση θα εχω μικροτραυματισμους.(Στα λεω απο προσωπικη εμπειρια)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •