Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 31
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default Περιστροφείς (Rotator Cuffs)

    Γεια σε ολους! Σκοπος του αρθρου ειναι να κατανοησουν ολοι οσοι προπονουνται με βαρη την σοβαροτητα και τον ρολο που παιζει μια πολυ μικρη μυικη ομαδα που λεγεται περιστροφεας (Rotator cuff).
    Attached Image:

    Attached Image:


    Ο περιστροφεας αποτελειται απο 4 μυς: Τον υπακανθιο (infraspinatus), τον υπερακανθιο (supraspinatus), τον ελασσων στογγυλο (teres minor) και τον υποπλατιο (subscapularis).
    Attached Image:


    Αυτοι οι τεσσερις μυς συνδεονται στην ωμοπλατη, στο σημειο που ειναι πιο κοντα στην σπονδυλικη στηλη και δημιουργουν δεσμη στο ανω ακρο του βραχιονα καψα (δηλαδη στο ανω μερος του οστου του ανω χεριου) και δημιουργουν ενα καλυμμα γυρω απο την αρθρωση του ωμου. Αυτοι οι μυς βρισκονται κατω απ'τον δελτοειδη και δεν φαινονται γι'αυτο και αποτελουν την κυριοτερη αιτια που οι bodybuilders τραυματιζονται και πονουν στους ωμους τους. Πολλοι bodybuilders παραμελουν να προπονησουν τους περιστροφεις τους (ειτε γιατι δεν αντιλαμβανονται την σοβαροτητα που εχουν, ειτε γιατι αγνοουν την υπαρξη τους) με αποτελεσμα να δημιουργειται μυικη ανισορροπια (τεραστιοι δελτοειδεις, εξασθενημενοι και μικροι περιστροφεις) και να ειναι επιρρεπείς στους τραυματισμους.
    Attached Image:

    Attached Image:


    Μαθετε να ακουτε τα μυνηματα που σας δινει το σωμα σας και μην κανετε ασκησεις με τις οποιες πονουν οι ωμοι σας, η ασκησεις που θεωρουνται επικυνδινες για τον περιστροφεα: Οπισθολαιμιες πιεσεις με μπαρα, Ορθια κωπηλατικη, Οπισθολαιμιες ελξεις και επικλινεις πιεσεις σε παγκο. Αυτες οι ασκησεις ομως εαν εκτελεστουν μετα απο ενα καλο ζεσταμα και διατασεις του περιστροφεα, καλη και σωστη τεχνικη και ενα μετριο (και λιγο πιο μεγαλο) βαρος, δεν τιθεται θεμα τραυματισμου (εγω προσωπικα τις εκτελω πολλα χρονια χωρις τραυματισμους) αλλα εαν πας για την μια η δυο επαναληψεις με μεγιστο βαρος στις οπισθολαιμιες πιεσεις, η πχ. στην ορθια κωπηλατικη, ΕΧΑΣΕΣ! Αργα η γρηγορα θα τραυματιστεις. Μερικες ακομη ασκησεις που χριζουν την προσοχη μας σχετικα με τον περιστροφεα ειναι: Εμπροσθολαιμιες πιεσεις, Πλαγιες εκτασεις, Εμπροσθολαιμιες ελξεις και κατακλινεις πιεσεις παγκου. Η συμβουλη μου ειναι οτι οποτε προπονειτε οποιοδηποτε μερος του πανω σωματος καντε λιγο ζεσταμα στον περιστροφεα. Παρακατω ακολουθουν μερικες πολυ χρησιμες ασκησεις διατασεων και ενδυναμωσης του περιστροφεα.
    Attached Image:

    Attached Image:

    Attached Image:

    Attached Image:

    Attached Image:


    Ισως η καλυτερη ασκηση για την ενδυναμωση του περιστροφεα (χωρις το εξαρτημα που εχει ο κυριος).
    Attached Image:


    Εαν τωρα τραυματιστειτε μη στεναχωριεστε γιατι δεν ηρθε και το τελος του κοσμου. Στις περισσοτερες περιπτωσεις η μερικη θλαση του περιστροφεα εχει ευτυχη καταληξη και μπορειτε να αναρρωσετε χωρις χειρουργειο ΑΛΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΗΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ:
    1. Καντε ασκησεις ενδυναμωσης και στους δυο περιστροφεις.
    2. Καντε διατασεις.
    3. Μην κανετε ασκησεις που δημιουργουν πονο στον ωμο.
    4. Εαν τραυματιστειτε σταματηστε την προπονηση και βαλτε παγο.
    5. Παρτε ενα φυτικο αντιφλεγμονωδες συμπληρωμα.
    6. Αν ο πονος ειναι πιο εντονος παρτε ενα αντιφλεγμονωδες μη στεροειδες φαρμακο ακολουθωντας πιστα τις οδηγιες χρησης του και προσεχοντας για τυχον παρενεργειες.
    7. Καντε μασαζ στον ωμο με καποια αλοιφη με ομαλη κυκλικη κινηση γιατι το μασαζ αυξανει την κυκλοφορια του αιματος και επιταχυνει την αναρρωση.
    8. Καντε τουλαχιστον 3 με 4 σετ των 20 επαναληψεων προθερμανση για καθε μυικη ομαδα που θελετε να γυμνασετε.
    9. Αποφυγετε την ασχημη τεχνικη εκτελεση των ασκησεων (Κλεψιματα και αναπηδησεις).
    10. Χρισημοποιηστε μηχανηματα αντι για ελευθερα βαρη.
    11. Παρτε επιπλεον βιταμινη C, Ε και μεταλλικα στοιχεια (αυτη την περιοδο δεν θα πρεπει να λειπουν απο το σωμα σας).
    12. Να εχετε μαζι σας παντα μια παγοκυστη.
    13. Μην χρισημοποιειτε ανοιχτες λαβες στις μπαρες γιατι δημιουργουν επικυνδινο φορτο στις αρθρωσεις των ωμων.
    14. Σταματειστε την προπονηση για καποιο χρονικο διαστημα.
    15. Αν ολα αυτα δεν βοηθησουν το προβλημα σας ειναι σοβαρο και θα πρεπει να επισκευτειτε ενα γιατρο και να ειστε προετοιμασμενος για αρθροσκοπηση, ενεσεις κορτιζονης, η ακομα και για εγχειρηση.
    Attached Image:


    ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΛΕΠΤΟΜΕΡΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ
    Attached Image:


    ΚΑΛΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    05-01-06
    Location
    Athens, Victoria City, Greece.
    Posts
    1,472

    Default

    Πονεμένη ιστορία το συγκεκριμένο σημείο!!!
    Είχα φτάσει σε σημείο (πριν 3 καλοκαίρια) να μην μπορώ να κινήσω καλά-καλά το αριστερό μου χέρι απο τους πόνους.
    Στο τσακ γλύτωσα την εγχείρηση,ευτυχώς μου είχαν συστήσει έναν πολύ καλό γιατρό (ήταν και γιατρός της ποδοσφαιρικής ομάδας του ολυμπιακού εκείνα τα χρόνια) και η αγωγή που μου συνέστησε ήταν 100% αποτελεσματική -λάστιχα,αποχή για ένα διάστημα,voltaren κ άγιος ο θεός :P.

    Τώρα πια πριν ξεκινήσω προπόνηση στήθους (και ώμων) ξεκινάω πάντα με μια άσκηση για τους περιστροφείς.
    Απλά προσοχή θέλει στην τεχνική και καμμιά διατασούλα :P

    Προσέξτε το!!Πολύ καλό άρθρο POWERBUILDER!


    PS:Εγω πάντως θα "επέλεγα" ως πιο επικίνδυνη άσκηση τις πιέσεις στήθους με μπάρα στον ίσιο πάγκο.Απο εκεί προέρχονται (εμπειρικά) τα περισσότερα προβλήματα στο συγκεκριμένο σημείο.
    "It ain't about how hard you hit.
    It's about how hard you can get hit"

  3. #3
    Pumping Iron extremist's Avatar
    Join Date
    31-07-08
    Location
    ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ, Greece.
    Posts
    473

    Default

    Ωραιος!Ευχαριστουμε [:-thumbu]
    Όλοι ζούνε δίχως τη παραμικρή υποψία , ενώ η αρρώστεια έχει αρχίσει να μας τρώει το πόδι Θα είναι αργά όταν θα ανακαλύψουν τη συνομωσία ,θα είναι αργά ότα θα βρισκόμαστε στο ξόδι!!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    23-02-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    388

    Default

    Kαι μενα με πιανει καμια φορα πονος εκει,συνηθως σε καποιες ασκησεις ωμων...

  5. #5
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    καλησπερα, μεχρι πριν λιγα χρονια ημουν παρα πολυ ωρες στον υπολογιστη με χαλια καρεκλα και καμπουριασα δυστυχως. στο συγκεκριμενο σημειο αριστερα κ δεξια που ειναι τα κοκκαλα βγενουν πολυ εξω. κανω διατασεις για εκεινο το σημειο αλλα δεν εχω δει βελτιωση :(
    Train, past the pain!

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    05-04-08
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    247

    Default

    Πολύ καλό άρθρο, ευχαριστούμε!
    32 - 1.85 cm

    " , !"

  7. #7
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    soz, extremist και v4vasillis ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

  8. #8
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-08-07
    Location
    Koridallos, Greece.
    Posts
    52

    Default

    τη τελευταια ασκηση π0υ κανει 0 κυρι0ς την κανω παντα πριν απ0 στηθ0ς και ωμ0υς.. ειναι 0ντ0ς παρα π0λυ σημαντικη.. ειναι η μ0ναδικη π0υ αξιζει και β0ηθαει αρκετα για αυτ0 τ0 σκ0π0.. επισης ειναι καλ0 να υπαρχ0υν καπ0ια στηριγματα απ0 κατω απ0 τα χερια.. πχ εγω παω στ0ν επικληνη παγκ0 και ακ0υμπαω τ0υσ αγκωνες μ0υ επανω στη μπαρα.. π0λυ καλ0 και χρησιμ0 αρθρ0.. +1!! [:-thumbu]

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by kleanthis

    τη τελευταια ασκηση π0υ κανει 0 κυρι0ς την κανω παντα πριν απ0 στηθ0ς και ωμ0υς.. ειναι 0ντ0ς παρα π0λυ σημαντικη.. ειναι η μ0ναδικη π0υ αξιζει και β0ηθαει αρκετα για αυτ0 τ0 σκ0π0.. επισης ειναι καλ0 να υπαρχ0υν καπ0ια στηριγματα απ0 κατω απ0 τα χερια.. πχ εγω παω στ0ν επικληνη παγκ0 και ακ0υμπαω τ0υσ αγκωνες μ0υ επανω στη μπαρα.. π0λυ καλ0 και χρησιμ0 αρθρ0.. +1!! [:-thumbu]
    </blockquote id=quote>Σ' ευχαριστω φιλε kleanthis για τα καλα σου λογια!

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    02-04-08
    Location
    athens, Greece.
    Posts
    78

    Default

    POWERBUILDER σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, μιας και ετυχε στην περιπτωσή μου το αρθρο σου γιατι αυτή την περιοδο κανω ενδυναμωση στο συγκεκριμενο σημειο και σε αλλα σημεία βεβαία ,μετα απο σπασιμο βραχιονα και εξαρθρωση ωμου,απο τον Δεκεμβριο.

  11. #11
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by thomas-67

    POWERBUILDER σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, μιας και ετυχε στην περιπτωσή μου το αρθρο σου γιατι αυτή την περιοδο κανω ενδυναμωση στο συγκεκριμενο σημειο και σε αλλα σημεία βεβαία ,μετα απο σπασιμο βραχιονα και εξαρθρωση ωμου,απο τον Δεκεμβριο.
    </blockquote id=quote>Καλη αναρρωση φιλε thomas-67 και σ' ευχαριστω!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    Πολυ καλος!!Τελειο αρθρακι και πολυ χρησιμο!
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  13. #13
    Advanced Bodybuilder Giorgos18's Avatar
    Join Date
    14-06-08
    Location
    Αλεξανδρουπολη, Greece.
    Posts
    1,049

    Default

    Μηπως γινεται καποιος να κανει αυτο το τοπικ sticky?Γιατι,πιστευω πως θα αποτραπουν αρκετοι τραυματισμοι με αυτο το τοπικ.
    “Today, everything about the top bodybuilding champions is oversized; they have lost the whole purpose of bodybuilding which is to create a harmonious whole, not to exaggerate the development of one part or parts, of the body. A body has hands, legs, feet, arms and a head. If a man’s arms appear bigger than his head, his body is thrown out of proportion.”
    "Steve Reeves"

  14. #14
    Pumping Iron RAPHDOMINATOR's Avatar
    Join Date
    11-08-09
    Location
    Athens,Greece.
    Posts
    248

    Default

    απιστευτα χρησιμο!!!
    "You not training to win friends. You not training to look pretty. You not training to stare some chick's ass(well sometimes...). You know why you training and if you don't, then get the hell out, because you're just takin up space, THIS IS HEAVY DUTY."

    Mike Mentzer


    SHUT UP AND SQUAT!!!!

  15. #15
    Honorary Mod Senior Bodybuilder kouvidis.87's Avatar
    Join Date
    14-06-09
    Location
    Ηρακλειο, Κρητη, Greece.
    Posts
    2,349

    Default

    και γω τωρα το ειδα το αρθρο..πολυ καλο..η αληθεια ειναι οτι πολλοι την παταμε με το σημειο αυτο και ειναι αρκετα ευαισθητο..την εχω παθει και εγω σε ανοιγματα..απο τοτε τα κοψα τα πολλα κιλα σαυτη την ασκηση..λιγα και απολυτα σωστη τεχνικη..
    Stay Hungry...

    In the warrior's code there's no surrender..though the body says stop the spirit cries..NEVER!!!
    Survivor

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-06-09
    Location
    .
    Posts
    107

    Default

    πολύ καλό το άρθρο,ευχαριστούμε!
    Επίσης υπάρχουν πολύ καλές ασκήσεις με λάστιχα για το συγκεκριμένο πρόβλημα... Αν βρω κάτι θα το ποστάρω!
    edit : βρήκα κάτι ασκήσεις πολύ απλές και καλές http://www.youtube.com/watch?v=P6MMD5L7498
    Αντί για λάστιχο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σαμπρέλα από ποδήλατο :D
    Γενικά επειδή είμαι συνεχώς τραυματισμένος σε αυτό το σημείο,είναι από τους χειρότερους πόνους που σε ακολουθούν μια ζωή... Φυσικοθεραπεία θέλει κανονικά...

    " : , ,
    , ,
    , .
    , , ;
    ."

  17. #17
    Bodybuilding Newbie Leonithas's Avatar
    Join Date
    14-01-10
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    52

    Default

    Οπως ειπεσς φιλε POWERBUILDER,στις πιεσεις την πατανε οι πιο πολλοι..Μεσα σε αυτους ειμαι κ εγω..αρχικα σε πιανει σαν καψιμο..ατσι και δεν δωσεις σημασια νομιζοντας οτι δεν ειναι κατι,δεν θα μπορεις να κανεις προπονηση,για το λογο οτι δεν θα μπορεις να κανεις τισ μισες ασκησεις..μιλας απο προσωπικη μου εμπειρια...

  18. #18
    Bodybuilding Newbie Leonithas's Avatar
    Join Date
    14-01-10
    Location
    Ηράκλειο Κρήτης
    Posts
    52

    Default

    "μιλας απο προσωπικη μου εμπειρια... "

    Μιλαω ηθελα να πω...

  19. #19
    Advanced Bodybuilder juniorjack's Avatar
    Join Date
    04-06-09
    Location
    Patras
    Posts
    999

    Default

    Πολυ καλο αρθρο.. Μακαρι να το ειχα διαβασει πριν τραυματιστω..

    Μηπως ν γινει sticky..??

  20. #20
    Senior Bodybuilder dimitris95's Avatar
    Join Date
    05-07-10
    Location
    Τριπολη Αρκαδιας
    Posts
    1,878

    Default

    Πολυ χρησιμο αρθρο...!!!!!!δεν ηξερα οτι ειπαρχει τετιος μυς....

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    03-03-11
    Posts
    8

    Default

    Παιδιά διαβάστε καλύτερα, δεν είναι ένας μυς, είναι ομάδα μυών...

    Η μετάφραση "περιστροφέας" είναι αδόκιμη, κακώς την χρησιμοποιούμε, καθώς υπονοεί ΕΝΑΝ μυ, κάποιον περιστροφέα μυ που δεν υπάρχει...

    Η σωστή μετάφραση είναι "Στροφικό Πέταλο" και αποτελείται από τους 4 μύς που αναγράφονται παραπάνω. Ζέσταμα και άσκηση χρειάζονται και οι τέσσερεις μυς, όχι μία μόνο άσκηση, η οποία πιθανόν θα πιάσει περισσότερο τον ένα...

    Προσωπικά έχω τραυματίσει τόσο τον υπερακάνθιο όσο και τον υποπλάτιο από κακή τεχνική και ελπίζω να αποφύγω την αρθροσκόπηση. Η άσκηση που έκανε τη ζημιά? Arnold Presses με πολλά κιλά.... Ούτε 5χρονα δεν την πατάνε έτσι...

    Το άρθρο είναι εξαιρετικότατο και μπράβο.

  22. #22
    Senior Bodybuilder l3onid4s's Avatar
    Join Date
    29-09-10
    Location
    Πάτρα
    Posts
    1,548

    Default

    Πολύ όμορφο άρθρο, δεν το είχα ξαναδεί, μπράβο powerbuilder.
    Heavy squats will... Put muscles in places you didn't know they existed... Put hair on your scrotum... Cause any nearby women to conceive a child.

  23. #23
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by POWERBUILDER View Post
    Attached Image:
    Στο σημειο αυτο που δειχνει η φωτο, δηλαδη στην ωμοπλατη, εχω ενα προβλημα στο νευρο. ξεκινησε σαν πονος, απο τη δουλεια (χειρονακτικη εργασια), και ενω εφευγε οταν ξεκουραζοταν το νευρο, σε περιπτωση που ζοριζοταν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (2-3 ωρες) ξαναρχιζει ο πονος, που θυμιζει τσιμπιματα. Πηγα σε ορθοπεδικο, και μου ειπε να κανω σε ωμους και πλατη πολλες επαναληψεις και λιγα κιλα. Τηρησα τη συμβουλη για 4-5 μηνες χωρις αποτελεσμα, και στη συνεχεια ανεβηκα στα κιλα. Δεν με ενοχλει τωρα, απο τη γυμναστικη, αλλα το νιωθω οτι σε περιπτωση που το κουρασω για 2-3 ωρες λογω εργασιας, θα αρχισει παλι τα προβληματα. Εχει τυχει σε κανεναν?
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  24. #24
    kick_boxer's Avatar
    Join Date
    10-04-11
    Location
    Body club
    Posts
    1,227

    Default

    Πολύ καλή δουλειά φίλε,μπράβο!!!


    Quote Originally Posted by laf View Post
    Στο σημειο αυτο που δειχνει η φωτο, δηλαδη στην ωμοπλατη, εχω ενα προβλημα στο νευρο. ξεκινησε σαν πονος, απο τη δουλεια (χειρονακτικη εργασια), και ενω εφευγε οταν ξεκουραζοταν το νευρο, σε περιπτωση που ζοριζοταν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (2-3 ωρες) ξαναρχιζει ο πονος, που θυμιζει τσιμπιματα. Πηγα σε ορθοπεδικο, και μου ειπε να κανω σε ωμους και πλατη πολλες επαναληψεις και λιγα κιλα. Τηρησα τη συμβουλη για 4-5 μηνες χωρις αποτελεσμα, και στη συνεχεια ανεβηκα στα κιλα. Δεν με ενοχλει τωρα, απο τη γυμναστικη, αλλα το νιωθω οτι σε περιπτωση που το κουρασω για 2-3 ωρες λογω εργασιας, θα αρχισει παλι τα προβληματα. Εχει τυχει σε κανεναν?
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα χωρίς να ξέρω τι είναι.Μια με πιάνει μια με αφήνει,τώρα έχει καιρό να με πιάσει.Παλαιότερα είχα βγάλει τον ώμο,δεν ξέρω όμως αν έχει καμιά σχέση.Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε και κληρονομικό από την οικογένεια και είμαστε πιο "ευάλωτοι" σε κάποια σημεία όπου νιώθουμε διάφορους πόνους.(είμαστε απόγονοι του Αχιλλέα μάλλον )!

  25. #25
    Pumping Iron CostasMayLaf's Avatar
    Join Date
    02-07-11
    Location
    New World
    Posts
    537

    Default

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Πολύ καλή δουλειά φίλε,μπράβο!!!




    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα χωρίς να ξέρω τι είναι.Μια με πιάνει μια με αφήνει,τώρα έχει καιρό να με πιάσει.Παλαιότερα είχα βγάλει τον ώμο,δεν ξέρω όμως αν έχει καμιά σχέση.Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε και κληρονομικό από την οικογένεια και είμαστε πιο "ευάλωτοι" σε κάποια σημεία όπου νιώθουμε διάφορους πόνους.(είμαστε απόγονοι του Αχιλλέα μάλλον )!
    Και ο πατερας μου πρεπει να εχει καποιο παρομοιο προβλημα, νομιζω αυχενικο. ισως να ειναι κληρονομικο οπως λες.
    “Your dreams are always going to be the most important to you than they will be to anybody else. So keep dreaming, keep believing, keep pressing forward. So all those warriors out there – be encouraged” - Kai Greene (IFBB Pro Bodybuilder)

  26. #26
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Quote Originally Posted by laf View Post
    Στο σημειο αυτο που δειχνει η φωτο, δηλαδη στην ωμοπλατη, εχω ενα προβλημα στο νευρο. ξεκινησε σαν πονος, απο τη δουλεια (χειρονακτικη εργασια), και ενω εφευγε οταν ξεκουραζοταν το νευρο, σε περιπτωση που ζοριζοταν για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα (2-3 ωρες) ξαναρχιζει ο πονος, που θυμιζει τσιμπιματα. Πηγα σε ορθοπεδικο, και μου ειπε να κανω σε ωμους και πλατη πολλες επαναληψεις και λιγα κιλα. Τηρησα τη συμβουλη για 4-5 μηνες χωρις αποτελεσμα, και στη συνεχεια ανεβηκα στα κιλα. Δεν με ενοχλει τωρα, απο τη γυμναστικη, αλλα το νιωθω οτι σε περιπτωση που το κουρασω για 2-3 ωρες λογω εργασιας, θα αρχισει παλι τα προβληματα. Εχει τυχει σε κανεναν?
    Πολύ πιθανό να είναι θλάση του μυ. Κάτα την διάρκεια της χειρωνακτικής σου εργασίας, μπορεί να εκτέλεσες μια απότομη και ξαφνική κίνηση, που συνεπάγεται τη βίαιη σύσπαση ή την υπερβολική διάταση του μυ.

    Η μυϊκή θλάση είναι ένα μικρό σχίσιμο (ρήξη) των μυϊκών ινών: μπορεί να πρόκειται για μια ελάχιστη βλάβη, που αφορά ποσοστό μικρότερο του 5% των μυϊκών ινών (θλάση πρώτου βαθμού), ή για έναν τραυματισμό μεγαλύτερης σοβαρότητας με μερική ρήξη των μυϊκών ινών (θλάση δευτέρου βαθμού), μέχρι και την πλήρη ρήξη του μυ (θλάση τρίτου βαθμού).

    Προφανώς, τα συμπτώματα εξαρτώνται από το βαθμό σοβαρότητας του τραυματισμού. Στην περίπτωση του τραβήγματος, ο πόνος τείνει να γίνεται προοδευτικά πιο δυνατός, ενώ γίνεται αισθητός σαν ένα είδος πονεμένου κορδονιού.

    Στην περίπτωση της μυϊκής θλάσης, η ρήξη των μυϊκών ινών συνοδεύεται από τη διαρροή αίματος, που συσσωρεύεται στους ιστούς προκαλώντας αιμάτωμα, οι διαστάσεις του οποίου είναι ανάλογες της σοβαρότητας της κάκωσης.

    Το κύριο σύμπτωμα είναι ο πόνος κατά την ανάπαυση, που επιδεινώνεται με την προσπάθεια κίνησης του ενδιαφερόμενου μυ και συνοδεύεται από λειτουργική ανικανότητα, με αποτέλεσμα να καθίσταται αδύνατη η χρήση του προσβεβλημένου μυ. Παράλληλα, είναι δυνατόν να παρατηρηθεί οίδημα, κοκκίνισμα και εκχύμωση (μελάνιασμα).

    Οι θλάσεις, ανάλογα σε ποιό βαθμό ανήκουν, συνήθως χρειάζονται πολύ χρόνο για να αναρρώσουν. Εφόσον έχει περάσει τόσος καιρός χωρίς σημάδια ανάρρωσης, καλό θα ήταν να επισκευτείς έναν γιατρό, ακόμα και αν τα συμπτώματα είναι ήπιας μορφής.

    Η περιγραφή του συμβάντος και η ιατρική εξέταση αρκούν, συνήθως, για την πραγματοποίηση της διάγνωσης. Όταν υπάρχει υποψία μυϊκής κάκωσης, χρήσιμη είναι η εκτέλεση ενός υπερηχογραφήματος, που επιτρέπει την καλύτερη αξιολόγηση της σοβαρότητας του τραυματισμού.

    Στην περίπτωση των επαγγελματιών αθλητών πραγματοποιείται, συνήθως, και μια μαγνητική τομογραφία (ΜRI) που επιτρέπει τον ακριβή προσδιορισμό της έκτασης της κάκωσης και την πρόβλεψη του χρόνου αποκατάστασης.

    Quote Originally Posted by kick_boxer View Post
    Πολύ καλή δουλειά φίλε,μπράβο!!!
    Ευχαριστώ φίλε!
    Last edited by POWERBUILDER; 14-06-12 at 02:37.

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    04-06-11
    Posts
    42

    Default

    Παιδιά καλημέρα, στις πιέσεις ειδικά αλλά και στις άλλες ασκήσεις ώμων με πονά στην αριστερή ωμοπλάτη. Είναι ο περιστροφέας? Τι πρέπει να κάνω για να μου περάσει και να γίνονται κανονικά χωρίς ανομαλίες οι ασκήσεις των ώμων? Α και δεν με πονά συνέχεια, μόνο κατά τη διάρκεια της άσκησης. Ευχαριστώ

  28. #28

    Default

    Τον χαιρετισμο μου αρχικα σε ολους! Μετα απο αποχη 20!!!!!!!!και πλεον χρόνων παλι πισω στο αθλημα εδω και 2 ,3 μηνες.,Καλιο αργά παρα ποτε,και ενω ολα πήγαιναν ρολοι εκανα την γκελα μου.Γιατι να μην εχω δει το άρθρο αυτο λιγο πιο πριν??? Τσακισα ελαφρώς το πέταλο στροφεων.Αγνοια για την συγκεκριμένη μυική ομάδα και κακή προθερμανση μαζι εφεραν αυτο το αποτελεσμα.Στερνη μου γνώση να σε ειχα πρωτα,τωρα υπομονη και κατα γράμμα τις οδηγίες του γιατρου!!!
    Μπραβο για το άρθρο και τις οδηγιες σε ολα τα μέλη!
    Last edited by Δημήτρης 68; 21-07-15 at 02:14.

  29. #29

    Default

    Quote Originally Posted by Δημήτρης 68 View Post
    Τον χαιρετισμο μου αρχικα σε ολους! Μετα απο αποχη 20!!!!!!!!και πλεον χρόνων παλι πισω στο αθλημα εδω και 2 ,3 μηνες.,Καλιο αργά παρα ποτε,και ενω ολα πήγαιναν ρολοι εκανα την γκελα μου.Γιατι να μην εχω δει το άρθρο αυτο λιγο πιο πριν??? Τσακισα ελαφρώς το πέταλο στροφεων.Αγνοια για την συγκεκριμένη μυική ομάδα και κακή προθερμανση μαζι εφεραν αυτο το αποτελεσμα.Στερνη μου γνώση να σε ειχα πρωτα,τωρα υπομονη και κατα γράμμα τις οδηγίες του γιατρου!!!
    Μπραβο για το άρθρο και τις οδηγιες σε ολα τα μέλη!
    Καλως ορισες και καλη επανοδο ευχομαι!
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  30. #30
    New Member AchilleasLevrone's Avatar
    Join Date
    04-09-16
    Location
    Marousi,Athens
    Posts
    25

    Default

    Αδερφέ powerbuilder με σώζεις από του χάρου τα δόντια με αυτές τις προθερμαντικες ασκησεις για τους περιστροφεις μυες!Ο δεξιός μου ώμος μου που πονάει αφόρητα σε κάθε προπόνηση στήθους σαμποταρει τα gains μου εδω και μερικούς μήνες!!Να σε έχει καλα ο θεος τιτανομεγιστε!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •