Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15

Thread: Zυγισμα

  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-02-09
    Location
    Athens, Attica, Greece.
    Posts
    206

    Default Zυγισμα

    Παιδια να σας ρωτησω εσεις πως μετρατε το κρεας (κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρι κτλ)? Ρωταω επειδη αμα το μετρησω ωμο ας πουμε 150 γρ κοτοπουλο θα μου βγει πολυ πιο ελαφρυ μαγειρεμενο. Οποτε δεν ξερω περως η δεν περνω την ποσοτητα θρεπτικων στοιχειων που θελω?

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    το ζυγίζεις όπως σε βολεύει και απλά αυξάνεις ή μειώνεις την ποσότητα.
    π.χ.:100γρ ψητό στήθος κοτόπουλο=30γρ πρωτ=140γρ ωμό στήθος κοτόπουλο

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-10-07
    Location
    .
    Posts
    48

    Default

    Βασικά το μετράς ωμό και μετά μαγειρεμένο και καταλαβαίνεις την αντιστοιχία, ανάλογα με τον τρόπο μαγειρέματος.

    Δλδ άμα το μετρήσεις ωμό και είναι 150γρ ποιός ο λόγος να το ξαναμετρήσεις μαγειρεμένο;
    Απλώς πρέπει να ξέρεις ποιά είναι η αντιστοιχία ωμού/μαγειρεμένου σε περίπτωση που φας κάτι μαγειρεμένο χωρίς να το έχεις ζυγίσει ωμό.

    Γενικώς πάντως το καλύτερο για όλα τα τρόφιμα, όχι μόνο το κρέας, είναι να τα ζυγίσεις ωμά γιατί
    μαγειρεμένα παίζει πολύ το βάρος λόγω υγρών, που στην ουσία δεν είναι θερμίδες.

    Άμα το ζυγίζεις ωμό ξέρεις ακριβώς τι τρώς, αν το ζυγίζεις μαγειρεμένο στο περίπου. Πάντως με τον καιρό καταλαβαίνεις τις ποσότητες ακόμη και με το μάτι, ειδικά στα φαγητά που τα τρως συχνά.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-02-09
    Location
    Athens, Attica, Greece.
    Posts
    206

    Default

    Oποτε 100γρ κοτοπουλο στηθος ωμο που εχει 24γρ πρωτεινη αν το ψησω και μου βγει 70 γρ πχ θα παρω παλι τα γρ πρωτεινης που θελω ε?

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    10-10-07
    Location
    .
    Posts
    48

    Default

    Ακριβώς, με το μαγείρεμα μεταβάλλεται η ποσότητα νερού που έχει ένα φαγητό πχ κρέας ρύζι μακαρόνια
    και όχι η πρωτεΐνη που περιέχει.
    Απλώς είναι αυτό που λες, 100γρ κοτόπουλο ωμό έχουν 24γρ πρωτεΐνης.
    Όταν το κοτόπουλο αυτό το κάνεις ψητό χάνει πχ 30 γρ υγρά και γίνεται 70, αλλά πάλι περιέχει τα
    24 αρχικά γραμμάρια της πρωτείνης.

  6. #6
    Senior Bodybuilder sok's Avatar
    Join Date
    30-11-08
    Location
    Ρέθυμνο, Greece.
    Posts
    1,465

    Default

    Ωμό γιατί ξέρεις ακριβώς πόσο τρως. Στο ρύζι πχ διαφέρει η αντιστιχία από ωμό σε βρασμένο πολλές φορές αν πάρει λίγο νερό παραπάνω ή αν βράσει λίγο παραπάνω και έτσι δεν είναι σίγουρη η ποσότητα. Έχω κάνει πολλές δοκιμές ειδικά με το ρύζι επειδή βράζω όσο θέλω μία φορά τη μέρα και μετά το ζυγίζω βρασμένο στα υπόλοιπα γεύματα (σε φάση όγκου βασικά)...

  7. #7

    Default

    Καλησπερα ! Γνωριζω οτι το εχετε το θεμα αλλα θελω να ειμαι απολυτα σιγουρος για την ποσοτιτα... Λοιπον εστω οτι βαζω στο φουρνο 200 γρ κοτοπουλο στηθος φιλετο το οποιο εχει θεωριτικα 23+23 = 46 γρ πρωτεινη σωστα? Οταν ψηνεται το ξανα ζυγιζω και μου βγαινει 90-110γρ αναλογα με το κοτοπουλο και την υγρασια που εχει αυτο θα εχει παλι 46 γρ πρωτεινη ? Γιατι πραγματικα ειναι πολυ λιγο ποσοτικα :p παιδια σας ευχαριστω εκ των προτερων. Και μπραβο σας για το υπεροχο φορουμ που εχετε.

  8. #8
    Pumping Iron Efi93's Avatar
    Join Date
    03-02-14
    Location
    Athens, Argyroupoli
    Posts
    524

    Default

    το ωμο κοτοπουλο στα 200γρ εχει 46.8 και ωμο στα 100γρ εχει 23.4 , το ψητο στα 100γρ εχει 31.6
    οταν ψινεται ουσιαστικα φευγει η υγρασια απο μεσα του και μαζι της μερικα θρεπτικα συστατικα εξαρταται απο το ψησιμο που θα κανεις.....συμπαρασερνονται ουσιαστικα.....αυτο συμβαινει σε ολα τα τροφιμα με το οποιοδηποτε μαγειρεμα βρασιμο ψησιμο ζεματισμα κλπ
    γι αυτο οσα τροφιμα απορροφουν νερο πχ ρυζι τα ζυγιζουμε ωμα , ενω οσα αποβαλουν νερο ζυγιζονται μαγειρεμενα πριν τα φαμε
    Εμένα δεν μπορεί να με κάψει κανείς , εγώ είμαι η ίδια η φωτιά....

    #Ripped Eater #Meathead #Broscientist #FoodTech

  9. #9

    Default

    Οποτε θεωριτικα για να παρω 40γρ πρωτεινη θα πρεπει να φαω 126.6 γρ ψητου κοτοπουλου σωστα? Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση :)

  10. #10
    Advanced Bodybuilder aggelos92's Avatar
    Join Date
    02-04-13
    Location
    Aθήνα
    Posts
    1,032

    Default

    Quote Originally Posted by Relar_Dim View Post
    Οποτε θεωριτικα για να παρω 40γρ πρωτεινη θα πρεπει να φαω 126.6 γρ ψητου κοτοπουλου σωστα? Ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση :)
    Σωστος τοσο ειναι...Με την μεθοδο τωn τριων μπορεις να τα βρεις ακριβως και για να μην καθεσε να κανεις πραξεις http://cosmoskgr.blogspot.gr/2009/02/blog-post.html
    κατεβασε απο εδω ενα αρχειο εξελ και εισαι τζετ...:)
    Pain is WEAKNESS leaving the body.....

  11. #11
    New Member
    Join Date
    03-03-16
    Posts
    15

    Default

    Μιας και βρήκα το τοπικ το ξαναφέρνω στο παρασκήνιο για να ρίξετε τα φώτα σας παιδιά γιατί με αυτό το ζύγισμα έχω χάσει το μπούσουλα. Τόσο καιρό μετρούσα τα κρέατα ψημένα και τους υδατάνθρακες ωμούς. Παρ όλα αυτά έχω παρατηρήσει ότι οι απόψεις διίστανται. Τι ισχύει τελικά;

  12. #12
    Senior Bodybuilder Kruphix's Avatar
    Join Date
    16-03-15
    Posts
    1,414

    Default

    Quote Originally Posted by cotal View Post
    Μιας και βρήκα το τοπικ το ξαναφέρνω στο παρασκήνιο για να ρίξετε τα φώτα σας παιδιά γιατί με αυτό το ζύγισμα έχω χάσει το μπούσουλα. Τόσο καιρό μετρούσα τα κρέατα ψημένα και τους υδατάνθρακες ωμούς. Παρ όλα αυτά έχω παρατηρήσει ότι οι απόψεις διίστανται. Τι ισχύει τελικά;
    Αυτο που εκανες.
    πρωτεινη μαγειρεμενη, υδατανθρακα ωμο.

  13. #13
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Καλά έκανες. Είναι το πιο σύνηθες και βολικό.

  14. #14
    New Member
    Join Date
    03-03-16
    Posts
    15

    Default

    Είστε απίστευτοι!! Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Στα 150γρ βρασμένου κοτόπουλου παίρνω 35 γρ πρωτεΐνη ή περισσότερη;

  15. #15
    New Member
    Join Date
    05-12-15
    Location
    Πέραμα,Πειραιάς
    Posts
    92

    Default

    υπαρχουν στο φορουμ σχετικοι πινακες για σχεδον ολα τα ειδη τροφων αναλυτικα στα 100γρ την διατροφικη τους αξια


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 2 users browsing this thread. (0 members and 2 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •