Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 22 of 22
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default Πρόβλημα με πόδια - γλουτούς..

    ειναι τα μερη πανω μου που θελω να χασω.οταν ειμαι ορθιος η καθιστος με ρουχα δεν φαινεται το προβλημα.το θεμα ειναι οταν παει να γινει...εκει αισθανομαι ασχημα.ενω τρεχω στο διαδρομο μια ωρα καθημερινα και βλεπω την κοιλια μου σιγα σιγα να χανεται,εκει δεν βλεπω καμια διαφορα.μηπως πρεπει να χρησιμοποιω παραπανω το διαδρομο τι πρεπει να γινει?

    ευχαριστω.

  2. #2
    Unworthy
    Join Date
    04-02-08
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    458

    Default

    Είναι θέμα γονιδίων και δε νομίζω να μπορείς να κάνεις κάτι..Συνήθως το πρώτο σημείο που συσσωρεύεται το λίπος είναι και το τελευταίο που το διώχνει..Συνέχισε την αερόβια και τη διατροφή και σιγά σιγά θα φύγει κι από εκεί..!Υπομονή![:-bouncy]

  3. #3
    Pumping Iron nikos_kavala's Avatar
    Join Date
    07-04-09
    Location
    Καβάλα
    Posts
    644

    Default

    επειδη φιλε εχω και εγω το ιδιο προβλημα με εσενα και επεισης νιωθω πολυ ασχημα, θα σου πω εγω τι κανω και εμενα μου εχει βηθησει στο μεγιστο. οταν κανω αεροβια δεν ανεβαινω καθολου σε διαδρομο.
    εχω κοντα στο σπιτι μου ενα σταδιο μικρο στο οποιο πηγαινω και τρεχω εκει. Αυτο που κανω εγω ειναι 5λεπτα χαλαρο τρεξιμο στην συνεχεια 5 λεπτα ανεβαζω ρυθμους και μετα κανω 1γυρο σπριντ(κοντα στο 1 λεπτο και εικοσικατι δευτερολεπτα) και μετα 1 γυρο πολυ χαλαρο τρεξιμο(κοντα στα 2λεπτα και κατι) μεχρι να φτασω τα 3 σετ(δλδ 3 σπριντ και 3 γυρους αργο τρεξιμο). τελος κανω κατι μικρες ταχυτητες 8-10 δευτερολεπτα. Καλο θα ηταν στην αρχη αμ αποφασισεις να το κανεις να τρεξεις 3 συνεχομενες μερες με αυτο το στυλ. Επειτα 1 μερα οχι τρεξιμο και μετα αλλες 2. Και μετα μπορεις να το κανεις μερα παρα μερα!επειδη μιλαω εκ πειρας και αφου δοκιμασα τα παντα ειδα οτι μονο αυτο μπορει να κανει δουλεια. Αν θελεις καντο δοκιμαστικα τις 3 πρωτες μερες και αν δεν δεις αποτελεσμα ψαξε κατι αλλο. ελπιζω να σε βοηθησα[:-bouncy][:-bouncy]

  4. #4
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    Το ποιο πιθανο ειναι οτι απλα εχεις εκει περισσοτερο αριθμο λιποκυτταρων (Θεμα γονιδιων οπως ειπε η kinetha. Εαν το γυμναστηριο που πας εχει ελλειπτικο μηχανημα καλο θα ηταν να το δοκιμασεις.
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    το γυμναστηριο που παω ειναι το πανεπιστημιακο... οποτε τετοιο μηχανημα που λες φιλτατε κυριακο δεν υπαρχει.θα δοκιμασω αυτο που ειπε ο νικος στο σταδιο σιγα σιγα να δω αν υπαρχει διαφορα.σας ευχαριστω.

  6. #6
    Pumping Iron Leather Nunn's Avatar
    Join Date
    03-10-08
    Location
    Nicosia, Cyprus.
    Posts
    589

    Default

    Φίλε μην απογοητεύεσαι.. Βασικά όσο κατεβαίνεις στο συνολικό ποσοστό λοίπους θα γίνεται πιό εμφανές και η διαφορά στα οπίσθια.Απλά επειδή εκεί υπάρχει γενεολογικά μεγαλύτερη συσσόρευση λοίπους, είναι πιό δύσκολο να εξαφανιστεί. Η ουσία όμως είναι ότι φεύγει.
    Where is the power, where is the glory, Heavy Metal is my story.

  7. #7
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    +1 στα παιδια...θα φυγει και απο κει το λιπος αλλα λιγο πιο δυσκολα απο τα αλλα σημεια...συνεχισε την προσπαθεια και θα δεις διαφορα να εισαι σιγουρος!
    Dont set your goals higher than you can reach

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σας.δοκιμασα αυτο που πε ο νικος και μου βγηκε το λαδι στο σταδιο.μετα το ριξα στο διαδρομο. πιστευω θελω δουλεια ακομα στα ποδια.θα συνεχισω καμια βδομαδα ακομα διαδρομο και μετα θα ξαναβγω εξω.τελικα πολυ μεγαλη διαφορα διαδρομος με το εξω.επισης εβαλα λιγο περισσοτερες ασκησεις στα ποδια μηπως και δουμε καμια διαφορα.θα σας ενημερωνω για περαιτερω.

  9. #9
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    το ιδιο ακριβος προβλημα και απο μενα φιλε... πριν αδυνατισω ημουν παρα πολυ χοντρος και ολο το λιπος συσσωρευοταν στους γλουτους,ποδια, ακομα κ λιπος πανω απο το γονατο. μετα το αδυνατισμα εχασα πολυ πιο ευκολα κιλα στο πανω μερος παρα στα ποδια. εχω φτησει αιμα για τα ποδια! δυστυχως το πηρα κληρονομικο αυτο απο την μητερα μου
    Train, past the pain!

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by apathya

    το ιδιο ακριβος προβλημα και απο μενα φιλε... πριν αδυνατισω ημουν παρα πολυ χοντρος και ολο το λιπος συσσωρευοταν στους γλουτους,ποδια, ακομα κ λιπος πανω απο το γονατο. μετα το αδυνατισμα εχασα πολυ πιο ευκολα κιλα στο πανω μερος παρα στα ποδια. εχω φτησει αιμα για τα ποδια! δυστυχως το πηρα κληρονομικο αυτο απο την μητερα μου
    </blockquote id=quote>

    εμενα το εχει η γιαγια μου αυτο ισως το εχω παρει και απο κει.τι να πω συνεχιζω την προσπαθεια και οτι γινει.εδω παμε για μπανιο καθονται οι αλλοι-αλλες αραχτοι με τα ουζα και τις ποικιλιες και γω χανομαι για κατι μισαωρα πανω κατω μπας και γινει τιποτα.συνεζιχουμε και βλεπουμε.αν και ακομα δεν μπορω να κρινω γιατι εχει μονο 25μερες που ξαναρχισα να ασχολουμαι με το γυμναστηριο οποτε εχουμε μελλον.εσυ τελικα με τα ποδια τι εγινε?καταφερες να χασεις και απο κει?και αν ναι τι ασκησεις ακολουθουσες?

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by apathya

    το ιδιο ακριβος προβλημα και απο μενα φιλε... πριν αδυνατισω ημουν παρα πολυ χοντρος και ολο το λιπος συσσωρευοταν στους γλουτους,ποδια, ακομα κ λιπος πανω απο το γονατο. μετα το αδυνατισμα εχασα πολυ πιο ευκολα κιλα στο πανω μερος παρα στα ποδια. εχω φτησει αιμα για τα ποδια! δυστυχως το πηρα κληρονομικο αυτο απο την μητερα μου
    </blockquote id=quote>

    εμενα το εχει η γιαγια μου αυτο ισως το εχω παρει και απο κει.τι να πω συνεχιζω την προσπαθεια και οτι γινει.εδω παμε για μπανιο καθονται οι αλλοι-αλλες αραχτοι με τα ουζα και τις ποικιλιες και γω χανομαι για κατι μισαωρα πανω κατω μπας και γινει τιποτα.συνεζιχουμε και βλεπουμε.αν και ακομα δεν μπορω να κρινω γιατι εχει μονο 25μερες που ξαναρχισα να ασχολουμαι με το γυμναστηριο οποτε εχουμε μελλον.εσυ τελικα με τα ποδια τι εγινε?καταφερες να χασεις και απο κει?και αν ναι τι ασκησεις ακολουθουσες?

  12. #12
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    γενικα αν θες να δεις αποτελεσμα στα ποδια σου θα πρεπει να τα καψεις κυριολεκτικα! να τα ζορισεις οσο πιο πολυ μπορεις! αν την επομενη μερα μετα το γυμναστηριο δεν δεις οτι πιαστηκες σημαινει οτι δεν εκανες οση δουλεια επρεπε. Γενικα να κανεις παρα πολυ αεροβιο! stepper κτλπ. Και αρκετες ασκησεις με βαρη για τα ποδια. Αν τα δουλεψεις σκληρα θα δεις σιγουρα αποτελεσματα.

    καταφερες να χασεις και απο κει?και αν ναι τι ασκησεις ακολουθουσες?
    στα ποδια γενικα ειδα αποτελεσμα αλλα στους γλουτους λιγο...:(
    Train, past the pain!

  13. #13
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    γενικα αν θες να δεις αποτελεσμα στα ποδια σου θα πρεπει να τα καψεις κυριολεκτικα! να τα ζορισεις οσο πιο πολυ μπορεις! αν την επομενη μερα μετα το γυμναστηριο δεν δεις οτι πιαστηκες σημαινει οτι δεν εκανες οση δουλεια επρεπε. Γενικα να κανεις παρα πολυ αεροβιο! stepper κτλπ. Και αρκετες ασκησεις με βαρη για τα ποδια. Αν τα δουλεψεις σκληρα θα δεις σιγουρα αποτελεσματα.

    καταφερες να χασεις και απο κει?και αν ναι τι ασκησεις ακολουθουσες?
    στα ποδια γενικα ειδα αποτελεσμα αλλα στους γλουτους λιγο...:(
    Train, past the pain!

  14. #14
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by apathya

    γενικα αν θες να δεις αποτελεσμα στα ποδια σου θα πρεπει να τα καψεις κυριολεκτικα! να τα ζορισεις οσο πιο πολυ μπορεις! αν την επομενη μερα μετα το γυμναστηριο δεν δεις οτι πιαστηκες σημαινει οτι δεν εκανες οση δουλεια επρεπε. Γενικα να κανεις παρα πολυ αεροβιο! stepper κτλπ. Και αρκετες ασκησεις με βαρη για τα ποδια. Αν τα δουλεψεις σκληρα θα δεις σιγουρα αποτελεσματα.

    καταφερες να χασεις και απο κει?και αν ναι τι ασκησεις ακολουθουσες?
    στα ποδια γενικα ειδα αποτελεσμα αλλα στους γλουτους λιγο...:(
    </blockquote id=quote>
    Ποτέ η υπερβολή δε φέρνει επιθυμητά αποτελέσματα.
    Αν τα ζορίσει τόσο όσο δεν παίρνει και από πάνω ξεσκιστεί και στην αερόβια όχι μόνο δεν θα αναπτυχθούν, αλλά θα πάνε και πίσω σε πρόοδο.
    Μην είμαστε των άκρων, το ιδανικό είναι κάπου στη μέση αρκεί να πειραματιζόμαστε να το βρούμε.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by apathya

    γενικα αν θες να δεις αποτελεσμα στα ποδια σου θα πρεπει να τα καψεις κυριολεκτικα! να τα ζορισεις οσο πιο πολυ μπορεις! αν την επομενη μερα μετα το γυμναστηριο δεν δεις οτι πιαστηκες σημαινει οτι δεν εκανες οση δουλεια επρεπε. Γενικα να κανεις παρα πολυ αεροβιο! stepper κτλπ. Και αρκετες ασκησεις με βαρη για τα ποδια. Αν τα δουλεψεις σκληρα θα δεις σιγουρα αποτελεσματα.

    καταφερες να χασεις και απο κει?και αν ναι τι ασκησεις ακολουθουσες?
    στα ποδια γενικα ειδα αποτελεσμα αλλα στους γλουτους λιγο...:(
    </blockquote id=quote>
    Ποτέ η υπερβολή δε φέρνει επιθυμητά αποτελέσματα.
    Αν τα ζορίσει τόσο όσο δεν παίρνει και από πάνω ξεσκιστεί και στην αερόβια όχι μόνο δεν θα αναπτυχθούν, αλλά θα πάνε και πίσω σε πρόοδο.
    Μην είμαστε των άκρων, το ιδανικό είναι κάπου στη μέση αρκεί να πειραματιζόμαστε να το βρούμε.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    κοιτα να ζοριστω τελειως δεν προκειται για ειχα 1,5 χρονο να πατησω σε γυμναστηριο.το μονο που θα κανω ειναι να βαζω περισσοτερα βαρη στις ασκησεις και στο διαδρομο περισσοτερο χρονο σιγα σιγα.εχω ενα Μ****α γνωστο που νομιζει οτι φουσκωσε σε 20 μερες και πιο πριν δεν ειχε ξαναπαει ποτε γυμναστηριο οποτε δεν νομιζω οτι η υπερβολη θα οδηγισει καπου.προσωπικη αποψη αυτο παντα [:-basketball][:-basketball]

    Αν πιαστω τωρα με την εξεταστικη και δεν μπορω να διαβασω το χασαμε το παιχνιδι.Μια ακομα απορια.Εγω πχ που θελω να χασω καμια 8αρια κιλα ακομα,την ημερα ποσο διαδρομο χρειαζεται να κανω?Και με το διαδρομο δεν χανουμε και απο τα ποδια καθως κουραζονται?Η αυτο που ειπα ειναι βλακεια?

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    κοιτα να ζοριστω τελειως δεν προκειται για ειχα 1,5 χρονο να πατησω σε γυμναστηριο.το μονο που θα κανω ειναι να βαζω περισσοτερα βαρη στις ασκησεις και στο διαδρομο περισσοτερο χρονο σιγα σιγα.εχω ενα Μ****α γνωστο που νομιζει οτι φουσκωσε σε 20 μερες και πιο πριν δεν ειχε ξαναπαει ποτε γυμναστηριο οποτε δεν νομιζω οτι η υπερβολη θα οδηγισει καπου.προσωπικη αποψη αυτο παντα [:-basketball][:-basketball]

    Αν πιαστω τωρα με την εξεταστικη και δεν μπορω να διαβασω το χασαμε το παιχνιδι.Μια ακομα απορια.Εγω πχ που θελω να χασω καμια 8αρια κιλα ακομα,την ημερα ποσο διαδρομο χρειαζεται να κανω?Και με το διαδρομο δεν χανουμε και απο τα ποδια καθως κουραζονται?Η αυτο που ειπα ειναι βλακεια?

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-02-09
    Location
    Greece.
    Posts
    57

    Default

    Θα χασεις και απο τα ποδια ναι, αλλα οχι γιατι επιδει κουραζονται, επιδει καις λιπος.

    Με το αεροβιο χανεις απο παντου, αλλα οπως λενε και τα παιδια δεν χρειαζονται υπερβολες, εκτος απο υπερπροπονηση -που ειναι πολυ ευκολο να φτασεις με το αεροβιο γιατι οταν αρχισεις και καις γλυκαινεσαι και δεν σταματας- θα καις και μυικο ιστο που δεν το θελεις.

  19. #19
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-02-09
    Location
    Greece.
    Posts
    57

    Default

    Θα χασεις και απο τα ποδια ναι, αλλα οχι γιατι επιδει κουραζονται, επιδει καις λιπος.

    Με το αεροβιο χανεις απο παντου, αλλα οπως λενε και τα παιδια δεν χρειαζονται υπερβολες, εκτος απο υπερπροπονηση -που ειναι πολυ ευκολο να φτασεις με το αεροβιο γιατι οταν αρχισεις και καις γλυκαινεσαι και δεν σταματας- θα καις και μυικο ιστο που δεν το θελεις.

  20. #20

    Join Date
    16-03-05
    Posts
    8,854

    Default

    Πόσα κιλά είσαι; Και με τι ύψος;

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    1.81 με 88 κιλα αυτη τη στιγμη, σημερα μετρηθηκα.δεν βλεπεις και την φωτο???[:-crazy][:-crazy] ninja 1000ari και φενεται σαν παπι..χαχαχα

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    05-05-09
    Location
    ροδος, πατρα, Greece.
    Posts
    112

    Default

    για να μην γεμιζω το φορουμ με ασκοπες ενοτητες επανερχομαι στο παλιο μου τοπικ με δια διαφορετικη απορια....οταν παω να σηκωσω βαρη μπαρα(εκει παρουσιαζεται το προβλημα)νιωθω ενα πονο στον αριστερο καρπο τον οποιο ειχα σπασει οταν ημουν 14 χρονων.μπορω να βαλω κατι εκει περα για να μην ποναω.δεδομενου οτι ο πονος με επιασε με μολις 17,7 κιλα σε καθε πλευρα της μπαρας.εχει κανεις καποιο παρομοιο περιστατικο?
    αν ναι τι μπορω να κανω?ευχαριστω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •