Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-08
    Location
    Πάτρα, Greece.
    Posts
    94

    Default Kαλοκαιρινό πρόγραμμα ποδιών

    Καλημέρα σε όλους !!! Τώρα που ήρθε το καλοκαίρι δεν μπορεί .....κάποιος τρόπος θα υπαρχει να γυμνάζουμε τα πόδια μας και τους γλουτούς μας με πιο αποτελεσματικό τρόπο και σε λιγότερο χρόνο ... Με βομβαρδίζουν συνεχώς με τον όρο τρισετ.....λοιπόν τι μπορεί να είναι το τρισετ;;;Υπάρχει τελικά καλοκαιρινο προγραμμα για τα πόδια (προτεινόμενο) που να περιέχειτα τα λεγόμενα τρισετ; ΒΟΗΘΕΙΑ
    Life is so beautiful!!

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    γιατί να τα γυμνάσεις πιο πολύ το καλοκαίρι?
    τρισετ μπορείς να 'φτιάξεις' μόνος σου για κάθε μυϊκή ομάδα.
    2)παραδείγματα για πόδια:α)squat+leg extension+leg curl β)προσαγωγοί+απαγωγοί+άρσεις γαμπών.
    Τρίσετ:είναι η διαδοχική εκτέλεση 3 ασκήσεων χωρίς διάλειμμα.

    για πόδια αν θυμάμαι καλά έχει γραφτεί ένα ωραίο τόπικ που λέει πως να τα γυμνάσεις με σπριντάκια.Αν κάποιο μέλος θυμάται πιο είναι να στείλουμε στον φίλο essie το link.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    γιατί να τα γυμνάσεις πιο πολύ το καλοκαίρι?
    τρισετ μπορείς να 'φτιάξεις' μόνος σου για κάθε μυϊκή ομάδα.
    2)παραδείγματα για πόδια:α)squat+leg extension+leg curl β)προσαγωγοί+απαγωγοί+άρσεις γαμπών.
    Τρίσετ:είναι η διαδοχική εκτέλεση 3 ασκήσεων χωρίς διάλειμμα.

    για πόδια αν θυμάμαι καλά έχει γραφτεί ένα ωραίο τόπικ που λέει πως να τα γυμνάσεις με σπριντάκια.Αν κάποιο μέλος θυμάται πιο είναι να στείλουμε στον φίλο essie το link.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σέργιε, φίλη είναι όχι φίλος:D
    Αγαπητή essie, όταν λες σε βομβαρδίζουν με τρισετ, τι ακριβώς εννοείς;
    Η προπόνηση δεν έχει να κάνει με την εποχή. Αν κάνεις τις βασικές ασκήσεις, σωστή εκτέλεση και ανάλογη ένταση δεν υπάρχει περίπτωση να μη δεις αποτέλεσμα(εννοείται πως κάνεις και σωστή διατροφή).

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    ρεζίλι έγινα....

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-08
    Location
    Πάτρα, Greece.
    Posts
    94

    Default

    Απλα μου λένε όλοι να κανω και παραλαγές στον τρόπο προπόνησής μου , ν ακανω τρισετ, όχι συνέχεια 4 σετ με τις ίδιες επαναλήψεις Kardoula , sergoun όταν λες τρεις ασκήσεις χωρίς διάλειμα εννοείς τρεις ασκήσεις επί ποσα σετ; Δεν προσπαθώ να γυμνάσω περισότερο τα πόδια μου τώρα απλά να κανω συνδυασμό ασκήσεων γιατί δεν μπορώ να είμαι πολύ ώρα στο γυμνστήριο , λόγω δουλειάς , κατι γρήγορο και αποτελεσματικό .Διατροφή σαφώς κάνω , έβαλα στο π΄ρογραμμά μου και λίγη καθαρή πρωτείνη , βασικά τρώω τα πάντα ,(εκτός απο τηγανητά και όλα τα συναφή) το σώμα μου έχει στεγνώσει πολύ , αλλα το ασχημο είναι οτι έχει στεγνώσει και το προσωπό μου , οι μυες μου δεν φαίνονται πολύ , περισσότερο οι κοιλιακοί μου , οι μυες των χεριών , οι τετρακέφαλοι και οι γλουτιαίοι λιγότερο (μαραζι το έχω να γίνουν όπως θέλω) ...
    Life is so beautiful!!

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-08
    Location
    Πάτρα, Greece.
    Posts
    94

    Default

    Φίλε μου δεν πειράζει , που να ξέρεις εσύ ότι ειμαι κοριτσάκι ..........
    Life is so beautiful!!

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Essie, αν θες πόσταρε αναλυτικά την προπόνηση που σου χουν δώσει στο γυμναστήριο καθώς και τη διατροφή σου.

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    γενικά εγώ το τρισετ το αντιλαμβάνομαι κάπως έτσι:
    έστω ότι θέλω να κάνω 4 σετ από 10 επαναλήψεις σε squat,leg curl,leg extension.
    Τότε θα εντάξω και τις 3 ασκήσεις σε ένα ενιαίο σετ.
    Δηλαδή,1ο σετ:squat+curl+extension*10
    διάλειμμα-όσο διάλειμμα κάνεις(θα πρότεινα ένα λεπτό περίπου),
    2οσετ:squat+curl+extension*10 κ.ο.κ μέχρι να συμπληρώσω τον αριθμό των σετ που θέλω.

    Να κάνεις παραλλαγές μόνο αν έχει σταματήσει να σε πιάνει ο τωρινός τρόπος εκγύμνασεις.

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-08
    Location
    Πάτρα, Greece.
    Posts
    94

    Default

    Βασικά Σέργιε χρειάζομαι καποια παραλαγή στις ασκήσεις μου γενικά .....

    Kardoula , δεν κανω φοβερή διατροφή μην φανταστείς τιποτε τρελό, το πρωί πίνω γάλα με 1 σκούπ πρωτείνης , αργότερα στην δουλειά μου τρώω μπισκοτάκια κρακερς , συνοδεία με καποιο χυμό , ή τοστακι .Το μεσημέρι τρώω ότι φαγητό φτιάχνει η μαμά μου, πολυ λίγο ψωμί , συχνά τρώω και ασπράδια αυγών συνοευτικά , το απογευμα μετά την προπόνηση πάλι πρωτείνη 1,5 σκούπ με νερό (την οποία πρωτείνη την μισώ , την καταπίνω με το ζόρι) και το βραδυ ή ζυμαρικά και σαλάτα ή το μεσημεριανό φαγητό και ασπράδια πολλές φορές . Τρώω και κανένα σοκολατάκι με΄σα στην εβδομάδα , δεν μπορώ υποφέρω χωρίς ζάχαρη ........δεν μπορώ τη σκληρή διατροφή ....
    Προπόνηση γυμναστηρίου , κάνω φίτνες 2 φορές τη εβδομάδα , 1 φορά πλάτη , 3 ασκήσεις , 1 χέρια , και 2 φορές γλουτούς με πόδια . ... πόδια : Leg curl + leg extension + απαγωγοί + πρωσαγωγοί + γάμπες και δίνω σημασία στους γλουτούς : καθίσματα + πρεσσα +απαγωγοί στο μηχάνημα και άλλη μερα προβολές + πρεσσα +πρωσαγωγούς

    ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΧΤΑΡΜΑΣ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΡΩΩ >>>>>>>>
    Life is so beautiful!!

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    αν και δεν έχω καταλάβει τον στόχο σου..στέγνωμα?αν είναι στέγνωμα χρειάζεσαι πάνω απ'όλα σωστή διατροφή και μετά πρόγραμμα γυμναστικής-αλλά αφού λες ''δεν μπορώ τη σκληρή διατροφή'' τότε πάω πάσο.

    αφού κάνεις 2 φορές πόδια θα σε συμβούλευα την μία μέρα να κάνεις π.χ. μηριαίους δικέφαλους+προσαγωγούς απαγωγούς και την επόμενη τετρακεφάλους+γλουτούς+γάμπες.

    Αλλά στο ενδιάμεσο κοίτα να έχουν αναρρώσει

  12. #12
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    Δοκιμασες ενα drop set στην πρεσα ποδιων και στα καπακια απαγωγους?Τρελλα καψιματα!
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    09-07-08
    Location
    Πάτρα, Greece.
    Posts
    94

    Default

    Καλημέρα παιδάκια........Φίλε Σέργιε έχω κόλλημα μ ετα πόδια μου , από τη μέση και πάνω το σώμα μου έχει φτιάξεικαλύτερα από ότι από τη μέση και κάτω , λοιπόν θα δοκιμάσω αυτό που είπες και θα σου πω αποτελέσματα , δεν μπορώ την τρελά συντηρητική διατροφή γιατί εξαντ΄λούμαι ευκολα , δεν έχω δυνάμεις , στεγνώνει πολύ το σώμα μου, τόσο πολύ που έχω την πιο φλάτ κοιλίτσα που υπάρχει , ανύπαρκτη όμως σου λέω , και τώρα με τη ζέστη τρώω λιγότερο φαγητό και περισσότερα φρούτα και πολύ νερό.......δοκίμασα χθες τρισέτ , παργατικά είναι διαφορετικό το στυλ, με έπιασαν διαφορετικά οι ασκήσεις στα πόδια ...καλό φίλε μου , πολυ καλό.
    Κυριάκο !!! what do you mean by saying drop set ? ΄πως Εκτελείται;;;; Πόσες επαναλήψεις ;
    Life is so beautiful!!

  14. #14
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    πάτα drop set στο search και είναι ένα άρθρο του giannis_m(δυστυχώς δεν θυμάμαι το link).
    essie να θυμάσαι ότι όποτε κολλάς σε κάποιες ασκήσεις το μόνο που χρειάζεται είναι να δώσεις διαφορετικό ερέθισμα,είτε είναι σύστημα προπόνησης είτε είναι διαφορετικός αριθμός επαναλήψεων.

    Καλή επιτυχία με τον στόχο σου

  15. #15
    New Member
    Join Date
    27-07-08
    Location
    Cyprus.
    Posts
    95

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by essie


    Κυριάκο !!! what do you mean by saying drop set ? ΄πως Εκτελείται;;;; Πόσες επαναλήψεις ;
    </blockquote id=quote>

    συγνωμη essie, τωρα το ειδα το ποστ! drop set εννοω να βαλεις π.χ. στο μηχανημα πιεσεων ποδιων οσα κιλα μπορεις να κανεις για π.χ. 20 επαναληψεις. Μολις τελειωσεις και χωρις διαλειμα, κατεβασε τα κιλα περιπου στα μισα κ κατι παραπανω (δλδ αν ειχες 6 πλακες κατεβασε στις 3 ή 4 - δεν γραφω κιλα γιατι καθε πρεσα ειναι διαφορετικη)και κανε αν μπορεις ακομη 20 ή 30 αν μπορεις. Μετα το βρισιμο που προφανως θα μου ριξεις εαν πετυχεις καλα τα κιλα και το καψιμο, φυγε κατευθειαν για απαγωγους και κανε καμια 30αρα κ εκει.δεν θελει πολλα κιλα αλλα η κοπωση που ηδη εχουν οι γλουτοι απο την πρεσα σε συνδιασμο με τους απαγωγους δινουν καλη αισθηση.

    ενα παραδειγμα, αν θες δοκιμασε το μετα την στανταρ προπονηση που κανεις ηδη


    leg press
    20X6πλακες (ενδεικτικο το 6 πλακες!!!) - αλλαζεις γρηγορα κιλα
    20-30Χ4πλακες - αλλαζεις γρηγορα κιλα (οχι, νερακι μετα θα πιεις)
    30Χ2-3πλακες (αν ακομη δεν σε επιασε) - φευγεις για απαγωγους
    μηχανημα απαγωγων (κ παλι χωρις διαλειμα)
    30 επαναληψεις - ξεκινα με οσα κιλα θες και αν στις 15-20π.χ. δεν βγαινουν αλλες κανε αλλο ενα drop και εδω, κατεβασε γρηγορα λιγα κιλα και συνεχισε. (tip:οταν κανεις απαγωγους αν θες 'ριξε' τον κορμο σου μπροστα ωστε να μην ακουμπα η πλατη στο καθισμα για να 'πιασει' καπως διαφορετικα)

    αμα το δοκιμασεις μια δυο φορες θα δεις πως θα χειριστεις τα κιλα, ασε την αισθηση του καψιματος να σε οδηγησει κ μετα σημειωσε τα κιλα και τις επαναληψεις για να εχεις σημειο αναφορας για επομενες προπονησεις
    The greater danger for most of us lies not in setting our aim too high and falling short; but in setting our aim too low, and achieving our mark - Michaelangelo


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •