Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 36 of 36
  1. #31
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλημερα σας, εχω μια περιεργη ερωτηση. Ειναι δυνατο με πολυ χαμηλο σωματικο λιπος να κρατησω το στηθος, η ακομα καλητερα να μοιαζει εμφανισιακά πιο μεγαλο χωρις ομως να ανεβω στο λιπος; Δηλαδη αν κανω ασκησης για μυική αναπτηξη που στοχευουν στο στηθος με επαρκες πρωτεινες στην διατροφη μου αυτο θα αυξησει τους μυείς στην περιοχη η θα μειωσει και το λιπαρο ιστο ταυτοχρονα; Δεν με συμφαιρει να χασω το λιπαρο ιστο αποκει γιατι θα μοιαζει τελειως με ανδρικο στηθος τοτε (κατα την αποψη μου). Αυτη στη στειγμη κανω τις κλασσικες ασκησεις που στοχευουν στην περιοχη 1-2φορες την εβδομαδα, με βαρη 7,5κιλα ανα χερι συν ολλα τα πιθανά push ups.

  2. #32
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    16-05-14
    Posts
    880

    Default

    Η πρωτεΐνη δεν είναι διογκωτικό....το στήθος είναι κυρίως λιπώδεις ιστοί, απο τη στιγμή που το σωματικό σου λίπος είναι τόσο χαμηλό και έτσι επιθυμείς να παραμείνει μη περιμένεις όσο γυμναστική κ να κάνεις να φανεί πιο πρησμένο ή στητό. Έχεις δει πολλές γυναίκες σε τόσο χαμηλά ποσοστά λίπους με πλούσιο στήθος;;; πέρα απο αυτές που έχουν κάνει προσθετική . Γυμνάζοντας τους θωρακικούς σου μυς ίσως να δώσεις τη ψευδαίσθησή ενός πιο πλούσιου στήθους. Γενικά κάνε τις ασκήσεις σου και όταν το βρεις με τη διατροφή και δεις ότι για να βάλεις μυικά κιλά πρέπει να ανεβάσεις θερμίδες αλλά κ ελαφρώς τα λιπαρά σου ίσως τότε δημιουργήσεις καλύτερες προοπτικές όσο αναφορά το στήθος. Δυστυχώς για εμάς τις γυναίκες αυτό ισχύει όσο αναφορά το στήθος τουλάχιστον.

  3. #33
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Βασικα πλουσιο στηθος δεν ειχα ποτε ουτε θα εχω με φυσικο τροπο τουλαχιστον, μου αρκει να να ειναι τελειως επιπεδο. Απλως φοβομουν οτι γυυμναζοντας την περιοχη θα φυγει και το υπολοίπου λιπώδη ιστο που υπαρχει ακομα....
    Τα λιπαρα νομηζω τα εχω αρκετα ανεβασμενα και προερχονται κυριως απο ψαρια, λαδι, ξηρους καρπους. Σε λιπος δεν θα ηθελα να ανεβω αν και η διατροφολογος θελει να παρω 3 κιλα που αν δεν ειναι απολυτος απαραιτητο δεν θα το κανω....

  4. #34
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,612

    Default

    Τα πας πολύ καλά ούτος ή άλλος μην τρελαίνεσαι και με αυτό. Τρώγε υγιεινά και μετρημένα και όλα καλά θα πάνε.
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  5. #35
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by DORA83 View Post
    Καλημερα σας, εχω μια περιεργη ερωτηση. Ειναι δυνατο με πολυ χαμηλο σωματικο λιπος να κρατησω το στηθος, η ακομα καλητερα να μοιαζει εμφανισιακά πιο μεγαλο χωρις ομως να ανεβω στο λιπος; Δηλαδη αν κανω ασκησης για μυική αναπτηξη που στοχευουν στο στηθος με επαρκες πρωτεινες στην διατροφη μου αυτο θα αυξησει τους μυείς στην περιοχη η θα μειωσει και το λιπαρο ιστο ταυτοχρονα; Δεν με συμφαιρει να χασω το λιπαρο ιστο αποκει γιατι θα μοιαζει τελειως με ανδρικο στηθος τοτε (κατα την αποψη μου). Αυτη στη στειγμη κανω τις κλασσικες ασκησεις που στοχευουν στην περιοχη 1-2φορες την εβδομαδα, με βαρη 7,5κιλα ανα χερι συν ολλα τα πιθανά push ups.


    Τα πράγματα έχουν ως εξης

    Το στήθος αποτελείται από τον θωρακικό μυ. αδένες και λίπος.
    Όταν πέφτεις χαμηλά σε λίπος , θα φύγει και από το στήθος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να γυμνάζεις τον θωρακικό ώστε να δίνει όπως είπε και η Ζωή, την ψευδαίσθηση ότι είναι φουσκωμένο ψηλά.
    Μερικές γυναίκες είναι πετσί και κόκαλο αλλά με πλούσιο στήθος. Άλλες (όπως εγώ) όταν πέφτω χαμηλά σε λίπος, εξαφανίζεται.
    Από κει και πέρα αυτή είναι η πραγματικότητα, αν κάποια δεν της αρέσει μπορεί να κάνει προσθετική.
    Καλή και άγια η γυμναστική με βάρη αλλά δεν κάνει και θαύματα ούτε αυτή ούτε η πρωτεΐνη.
    Last edited by Kardoula; 29-07-22 at 23:42.

  6. #36
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Οκ ευχαριστω πολυ και πρωχωρησω αναλογα....


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προβλημα Στο Στηθος
    By reddevil in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 26-05-11, 16:06
  2. Το στηθος χαθηκε, το στηθος παει.
    By soundstorm in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 8
    Last Post: 13-07-09, 07:34
  3. Λίπος στο Στήθος
    By Alex123 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-09, 19:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •