Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    11-05-13
    Posts
    11

    Default Συνέπεια Στη Διατροφή & Παραστρατήματα

    καλησπερα και παλι ..... αυτη τη φορα εχω ενα θεμα που νομιζω λιγο πολυ ολουσ τουσ απασχολει .... το θεμα ειναι οτι ειμαστε σε ενα πλανο διατροφησ και γυμναστικης εχουμε βαλει καποιυσ στοχουσ αλλα επιδει ολοι ειμαστε ανθρωποι καποιεσ φορεσ σπαμε (διατροφικα) αλλεσ πολυ π.χ γιορτεσ αλλεσ λιγο ειτε παρεσερνομαστε ειτε μονοι μασ το ερωτηματα ειναι ... πως το αντιμετοπιζουμε? πανε ολα αχρηστα οι κοποι μασ δηλαδη ..... πωσ επανερχομαστε ? πωσ δε ξαναπεφτουμε στισ ιδιεσ παγιδες? γιατι ανθρωποι ειμαστε και αμαρτιεσ κανουμε το θεμα ειναι να το παραδεχομαστε και να προσπαθουμε να μη το ξανακανουμε .... αφορμη που θετω αυτα τα ερωτηματα ειναι οτι εχς παρατηρηση οτι καποιεσ μικρουσ περιοδουσ απεχω απο διατροφη κ μαλιστα δεν το ελεγχο δηλαδη προσπαθω αλλα δεν. και το εχω παρατιρισει και σε αλλουσ γνωστουσ οι οποιοι το παθενουν ...... θα χαρω να ακουσω τισ συμβουλεσ σασ !!!!!!

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Αυτο που λες το χω παθει κ εγω,πριν κανα μηνα για μια βδομαδα δεν εκανα διατροφη βασικα παρελειπα γευματα...αλλα μπηκα παλι στον ισιο δρομο :Ρ
    Το μονο που εκανα ηταν να ρχισω απο κει που χα μεινει,ξυπνησα το πρωι εβρασα μακαρονια κ πατατες κ μπηκα παλι στο σωστο δρομο :Ρ

  3. #3
    Senior Bodybuilder BillPeristeri3's Avatar
    Join Date
    22-01-13
    Posts
    2,037

    Default

    Σε νιωθω φιλε μου.. Και εγω πεφτω σε τετοιες παγιδες ανα διαστηματα. Το πιο συνηθισμενο σε εμενα ειναι να βαζω παραπανω κρεας απο οτι χρειαζομαι στο πιατο μου η πριν κοιμηθω να πινω γαλα.. Τωρα αυτο που λες για περιοδο ολοκληρης εβδομαδας να απεχω δεν μου εχει τυχει.. Προσωπικα εχω το ατου οτι δεν μου αρεσουν τα γλυκα σε βαθμο εξαρτησης και στερησης, αν θελω ενα θα φαω αλλα αν μου βαλεις μπροστα μου δυο πιτογυρα και μια σοκολατινα θα παω στο πρωτο To μονο "κακο" ας πουμε ειναι οτι αν ειμαστε εξω για πολλες ωρες (π.χ. παραλια μιας και ερχετε σιγα σιγα) πρεπει να εχουμε το φαγητο μαζι μας γιατι αλλιως η θα πεινασεις η θα υποκειψεις στην σαβουρα.
    Συμπερασμα? Αν ο οργανισμος σου ζηταει να ξεφυγει για μια δυο μερες απο την διατροφη η για ενα δυο γευματα και το θες και εσυ φαε

  4. #4

    Join Date
    22-10-12
    Location
    Αθηνα
    Posts
    2,500

    Default

    Ανθρωποι ειμαστε και οχι μηχανες ολοι εχουμε περασει τετοια επεισοδια.Καμια φορα εκτος απο το σωμα κουραζεται και το μυαλο και θελει να ξεφυγει.Καλο ειναι να κρατας και μια μερα μεσα στην εβδομαδα σου με ελευθερο γευμα ωστε να μην σου λειπει.Ισως να το κανεις και ολοκληρη μερα αν το εχεις αναγκη.Αυτο θα σε βοηθαει να μην νιωθεις στερηση.Μπορεις να το κρατησεις και σαν επιβραβευση που ολη την εβδομαδα ησουν προσυλωμενος στον στοχο σου.
    Τωρα αν υπαρχει αυτο το κενο που λες ,απλα ξυπνα το πρωι..ετοιμασε τα γευματα σου και ασε πισω την σκεψη του τι εγινε χτες.Καθε μερα ..αλλη καινουργια μερα,μην το ξεχνας ποτε και για ολα!!

  5. #5
    Pumping Iron leuteris19's Avatar
    Join Date
    04-03-13
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    347

    Default

    ολα στο μυαλο ειναι φιλε μου...
    προσπαθησε να κοιτας μονο τον στοχο σου...!!!
    και αν θες να φας μια μερα δεν χαθηκε και ο κοσμος.
    μην καταπιεζεσε πολυ δεν ειναι σωστο.
    απλα να προσπαθεις για το καλυτερο και μην αγχωνεσε!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Kαι εγω καμια φορα ενω ειμαι συνεπης ξεφευγω..και το κακο ειναι οτι αν φαω ενα μικρο τσιτ μεσα στην μερα,θα παει στραβα ολη η μερα απο διατροφη....

    Επισης καμια φορα χανω κανα γευμα αλλα προσπαθω να το αναπληρωνω ειτε καμια φορα με μικρη σαβουριτσα ειτε με παραπανω φαι σε ενα αλλο γευμα,πχ βραδυνο...

    Αυτο που μου την σπαει ειναι οτι ενω κανω πολυυ καλη διατροφη τοσο καιρο και ειμαι σε ογκο,και εχω παρει 12 κιλα σε 7 μηνες,δεν φαινεται..και παροτι ειμαι ακομα πολυ λεπτος ποι κοιλιακοι εχουν αρκετο λιπος,σε βαθμο που να σου την σπαει,αφου αλλοι τρωνε οτι να ναι κ εχουν κοιλιακους κ εσυ π γυμανζεσαι κ τρως καλα δεν εχεις...

    Τελος,το καλο μ μενα ειναι οτι ακομη κ αν ξεφυγω μια μερα,την επομενη θα κανω πολυ καλη διατροφη κ θα τηρησω το προγραμμα για 7 μερες συνεχομενα...

    Τσιτ τρωω 1-2 φορες την εβδομαδα..1 μεγαλο τσιτ πχ 2 πιτογυρα κ ενα μικρο πχ καμια σοκολατα,πατατες τηγανητες κλπ...
    Εξαιρεση οι γιορτες οπου τρωω αρκετη σαβουρα...

    Βεβαια,δεν λεω τωρα παω να παρω δο πιτογυρα.αλλα παντα μεσα στην εβδομαδα 1-2 φορες θα τυχει ειτε να εχει καποιος γενθλια κ να τρως τουρτα,ειτε ν εισαι μ φιλους,ειτε παραλια,ειτε,ειτε κλπ...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διάθεση & Συνέπεια Στην Προπόνηση Μας - Video
    By Kardoula in forum Bodybuilders.gr Βίντεο Ασκήσεων & Διατροφής
    Replies: 16
    Last Post: 28-11-12, 17:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •