Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 46
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-04-09
    Location
    athens, pagrati.
    Posts
    14

    Default Κολύμβηση, διατροφή και γράμμωση.

    Καλησπερα σε ολο το φορουμ..αφου πρωτα εκανα search σε ολα τα σχετικα τοπικ του φορουμ:D ηθελα να αντλησω οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες με τα ωφελη που θα εχεις απο την κολυμβηση...πρωτα θα ηθελα να μαθω κατα ποσο κολυμπι και περιοδος γραμμωσης μπορουν να συνυπαρξουν και να συνδυαστουν και να σου δωσουν τα αντιστοιχα αποτελεσματα..δηλαδη το κολυμπι μπορει να σε αδυνατισει και να σου δωσει ενα αδυνατο σωμα?επισης εφοσον θες ενα αδυνατο σωμα οπως θελω εγω θα ηταν σωστο να ακολουθησω μια low carb diet και γενικα θα ηταν η ιδια διατροφη ειτε εκανες βαρη ειτε κολυμπι..εγω ετσι και αλλιως βαρη κανω ελαχιστα λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις..περιμενα σχολια γνωμες και συμβουλες

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    φαντάζομαι ότι το κολύμπι βοηθάει στην γράμμωση(άσκηση είναι-θερμίδες καίει).
    Ο συνδυασμός κολύμπι+βάρη είναι επικίνδυνος.Με το κολύμπι γυμνάζεις σχεδόν όλο το σώμα,μετά στα βάρη τι ασκήσεις θα κάνεις?μήπως δεν θα έχουν προλάβει να ανρρώσουν οι μύες?
    Διατροφή,μεταπροπονητικά πιστεύω ότι είναι η ίδια είτε κολύμπι είτε βάρη

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    καταρχην αν δεν κανεις σοβαρη προπονηση με βαρη δεν προκειται να κανεις ποτε γραμμωση. Για να γινει η γραμμωση χρειάζεται να υπαρχουν μυς, που προυποθετει σοβαρή προπονηση με βαρη, και να φυγει το λίπος, που χρειάζεται δ-ι-α-τ-ρ-ο-φ-η.

  4. #4

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    Βάρη-Κολυμβητήριο δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός άρα πρέπει να επιλέξεις ένα από τα δύο!
    Από τη στιγμή που το κολύμπι είναι αερόβια άσκηση γιατί να έχεις μεταπροπονητικό?ΑΣΥΤΙΑ,ΝΗΣΤΕΙΑ!:D

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-04-09
    Location
    athens, pagrati.
    Posts
    14

    Default

    δηλαδη φιλοι μου μονο το κολυμπι ειναι αρκετο για να σου δωσει ενα αδυνατο και σχετικα γραμμωμενο σωμα(δεν μιλαω για φλεβες και 8pack) ενοοω απλα μοντελεστικο..σας παραθετω και μερικες δικες μου φωτο

    Download Attachment:
    27052009221.jpg
    43.56KB

    Download Attachment:
    27052009222.jpg
    32.49KB

    Download Attachment:
    27052009223.jpg
    32.1KB

  6. #6
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    τουλαχιστον απο τη μεση και πανω δεν εχεις τιποτα για να γραμμωσεις.
    Βαρη βαρη βαρη, και διατροφή

    βασικά εισαι σχεδον στη χειρότερη φαση που μπορει να βρεθει ενα σωμα, για να λες, να κανω μορε λιγο κολυμπι και θα φτιαξω. αλλωστε δε θελω να γινω και ντουλαπα.
    εχεις λίγη μυική μαζα, κυριως απο τη μεση και πανω, τα ποδια εχουν ενα πιο μυώδες στυλ. Παραλληλα εχεις πολύ σχετικά λίπος

    Κατα τη γνωμη μου πρεπει να χυσεις πολυ ιδρωτα στο γυμναστηριο για να δεις προκοπή

    φιλικα

  7. #7
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-04-09
    Location
    athens, pagrati.
    Posts
    14

    Default

    καταρχην γιαννη φταει σιγουρα ο φωτισμος..δεν εχει τραβηχτει καλα..επισης δεν εχω λιπος πανω απο 12% απλα ετσι φαινεται στην φωτο.. θελω αδυνατο σωμα με γραμμωση δεν μου αρεσουν τα μυωδη σωματα ετσι και αλλιως..κατι σαν αυτο μου αρεσει και θα ηθελα να εχω..

    Download Attachment:
    sloggi03.jpg
    17.41KB αν για αυτο το σωμα χρειαζεται ιδρωτα τι να πω..εγω συγκρινοντας το δικο μου απο το δικο του βλεπω απλα οτι αυτος εχει λιγοτερο λιπος ειναι δηλαδη πιο αδυνατος και πιο γραμμωμενος...

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    15-02-09
    Location
    ATHENS, ΑΙΓΑΛΕΩ.
    Posts
    108

    Default

    καλησπερα παιδια...
    επειδη εχω αρχισει και εγω την κολυμβηση... και εχω και εγω την παρομοιο ερωτημα, δε γινεται να κανεις 45΄-1 ωρα κολυμβηση 3-4 φορες τη βδομαδα...;;;;

    σαν αεροβικη ακηση...;;;

    ετσι κι αλλιως εχω διαβασει σε ενα τοπικ του φορουμ οτι το κολυμπι εχει απο καθολου εως ελαχιστη μυϊκη ¨καταστροφη¨ ωστε να εχεις μυϊκη αναπτυξη...(αν βρω το topic θα το κανω edit)

    αν κανω λαθος διορθωστε με...

  9. #9
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    φιλε καλησπερα,οπως σωστα ειπαν κ οι προηγουμενοι πρεπει να βαλεις μυικα κιλα πρωτα πανω σου κ μετα να τα γραμμωσεις.
    μην σε πλανευει η φωτο απο το δηθεν μοντελο.το μονο που εχει καταφερει ειναι να γραμμωσει ΜΟΝΟ το μπροστα μερος καοντας λιγη γυμναστικη κ πολλη διαιτα.το πισω (πλατη) ειναι ανυπαρκτο!!!
    η κολυμβηση ειναι σαφως μια καλη αεροβια ασκηση που δυστηχως τα αποτελεσματα της δεν φαινονται αμμεσα.
    μπορεις να την ενταξεις στο προγραμμα σου αντι για αεροβια ασκηση τις μερες που δεν θα κανεις βαρη.
    α!!εννοειται οτι θα κανεις 30-40 λεπτα οχι κανα 10λεπτο....

  10. #10
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    φιλε καλησπερα,οπως σωστα ειπαν κ οι προηγουμενοι πρεπει να βαλεις μυικα κιλα πρωτα πανω σου κ μετα να τα γραμμωσεις.
    μην σε πλανευει η φωτο απο το δηθεν μοντελο.το μονο που εχει καταφερει ειναι να γραμμωσει ΜΟΝΟ το μπροστα μερος καοντας λιγη γυμναστικη κ πολλη διαιτα.το πισω (πλατη) ειναι ανυπαρκτο!!!
    η κολυμβηση ειναι σαφως μια καλη αεροβια ασκηση που δυστηχως τα αποτελεσματα της δεν φαινονται αμμεσα.
    μπορεις να την ενταξεις στο προγραμμα σου αντι για αεροβια ασκηση τις μερες που δεν θα κανεις βαρη.
    α!!εννοειται οτι θα κανεις 30-40 λεπτα οχι κανα 10λεπτο....

  11. #11
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Η τυπικη διαδικασια ειναι αυτη. Περιοδος ογκου-περιοδος γραμμωσης κλπ. Εαν δεν εχεις σκοπο να μπεις σε αυτη τη διαδικασια, μπορεις να κανεις το κολυμπι για αεροβικη ασκηση, εναλλαξ με το τρεξιμο, 2 φορες τη βδομαδα. Εαν εισαι γενικα προπονημενος δε θα εχεις προβλημα να κανεις και βαρη και κολυμπι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Η τυπικη διαδικασια ειναι αυτη. Περιοδος ογκου-περιοδος γραμμωσης κλπ. Εαν δεν εχεις σκοπο να μπεις σε αυτη τη διαδικασια, μπορεις να κανεις το κολυμπι για αεροβικη ασκηση, εναλλαξ με το τρεξιμο, 2 φορες τη βδομαδα. Εαν εισαι γενικα προπονημενος δε θα εχεις προβλημα να κανεις και βαρη και κολυμπι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    New Member
    Join Date
    11-07-08
    Location
    .
    Posts
    59

    Default

    ποιος πιστευεται ειναι ο καλυτερος συνδιασμος κολυμβητιριου - βαρη? στο μυαλο μου εχω π.χ. 3-4 φορες την εβδομαδα βαρη και 3 μερες κολυμβηση + 1 μερα ξακουραση ,αυτο σημαινει μια μερα διπλη προπονηση. θεωρειται υπερπροπονηση ? αν ναι αντι για 4 φορες βαρη καποιες να τις αλλαξω με ασκησεις με λαστιχα?

  14. #14
    New Member
    Join Date
    11-07-08
    Location
    .
    Posts
    59

    Default

    ποιος πιστευεται ειναι ο καλυτερος συνδιασμος κολυμβητιριου - βαρη? στο μυαλο μου εχω π.χ. 3-4 φορες την εβδομαδα βαρη και 3 μερες κολυμβηση + 1 μερα ξακουραση ,αυτο σημαινει μια μερα διπλη προπονηση. θεωρειται υπερπροπονηση ? αν ναι αντι για 4 φορες βαρη καποιες να τις αλλαξω με ασκησεις με λαστιχα?

  15. #15
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-04-09
    Location
    athens, pagrati.
    Posts
    14

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by varth

    φιλε καλησπερα,οπως σωστα ειπαν κ οι προηγουμενοι πρεπει να βαλεις μυικα κιλα πρωτα πανω σου κ μετα να τα γραμμωσεις.
    μην σε πλανευει η φωτο απο το δηθεν μοντελο.το μονο που εχει καταφερει ειναι να γραμμωσει ΜΟΝΟ το μπροστα μερος καοντας λιγη γυμναστικη κ πολλη διαιτα.το πισω (πλατη) ειναι ανυπαρκτο!!!
    η κολυμβηση ειναι σαφως μια καλη αεροβια ασκηση που δυστηχως τα αποτελεσματα της δεν φαινονται αμμεσα.
    μπορεις να την ενταξεις στο προγραμμα σου αντι για αεροβια ασκηση τις μερες που δεν θα κανεις βαρη.
    α!!εννοειται οτι θα κανεις 30-40 λεπτα οχι κανα 10λεπτο....
    </blockquote id=quote>
    αυτο λεω και εγω οτι δεν πιο τουμπανο απλα ειναι πιο γραμμωμενος οπως θελω να γινω και εγω και ας μην εχω πλατη και χερια τεραστια....το θεμα ειναι αν συνδυαζεται κολυμπι και τρεξιμο και γενικα αν μπορεις να καταφερεις μια τετοια αλλαγη η ειναι θεμα γονιδιων?

  16. #16
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    07-04-09
    Location
    athens, pagrati.
    Posts
    14

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by varth

    φιλε καλησπερα,οπως σωστα ειπαν κ οι προηγουμενοι πρεπει να βαλεις μυικα κιλα πρωτα πανω σου κ μετα να τα γραμμωσεις.
    μην σε πλανευει η φωτο απο το δηθεν μοντελο.το μονο που εχει καταφερει ειναι να γραμμωσει ΜΟΝΟ το μπροστα μερος καοντας λιγη γυμναστικη κ πολλη διαιτα.το πισω (πλατη) ειναι ανυπαρκτο!!!
    η κολυμβηση ειναι σαφως μια καλη αεροβια ασκηση που δυστηχως τα αποτελεσματα της δεν φαινονται αμμεσα.
    μπορεις να την ενταξεις στο προγραμμα σου αντι για αεροβια ασκηση τις μερες που δεν θα κανεις βαρη.
    α!!εννοειται οτι θα κανεις 30-40 λεπτα οχι κανα 10λεπτο....
    </blockquote id=quote>
    αυτο λεω και εγω οτι δεν πιο τουμπανο απλα ειναι πιο γραμμωμενος οπως θελω να γινω και εγω και ας μην εχω πλατη και χερια τεραστια....το θεμα ειναι αν συνδυαζεται κολυμπι και τρεξιμο και γενικα αν μπορεις να καταφερεις μια τετοια αλλαγη η ειναι θεμα γονιδιων?

  17. #17
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-06-09
    Location
    Lamia, GR, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Επειδή κι εγώ κάνω κολύμβηση νομίζω ότι το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι καλό:
    Δευτέρα - Γυμναστήριο
    Τρίτη - Γυμναστήριο
    Τετάρτη - 1 ώρα κολύμπι - (1 ώρα πόλο)
    Πέμπτη - Γυμναστήριο
    Παρασκευή - Γυμναστήριο
    Σάββατο - 1 ώρα κολύμπι - (1 ώρα πόλο)
    Κυριακή - Ξεκούραση

    Οσες φορές προσπάθησα να τα συνδυάσω αυτα τα δύο κάποιο δεν έγινε καλα,γιατι ήμουν κουρασμένος.

  18. #18
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    23-06-09
    Location
    Lamia, GR, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Επειδή κι εγώ κάνω κολύμβηση νομίζω ότι το πρόγραμμα που ακολουθώ είναι καλό:
    Δευτέρα - Γυμναστήριο
    Τρίτη - Γυμναστήριο
    Τετάρτη - 1 ώρα κολύμπι - (1 ώρα πόλο)
    Πέμπτη - Γυμναστήριο
    Παρασκευή - Γυμναστήριο
    Σάββατο - 1 ώρα κολύμπι - (1 ώρα πόλο)
    Κυριακή - Ξεκούραση

    Οσες φορές προσπάθησα να τα συνδυάσω αυτα τα δύο κάποιο δεν έγινε καλα,γιατι ήμουν κουρασμένος.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Γνώμη μου είναι πως η κολύμβηση δεν είναι καθαρά και μόνο αερόβια, εφόσον κατά την κίνηση στο νερό αναπτύσσεται κάποια αντίσταση κ γίνονται διάφορες κινήσεις από ΟΛΟΥΣ τους μύες του σώματος. Απλά δεν έχει σχέση το αποτέλεσμά της με το να κάνεις βάρη...

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Γνώμη μου είναι πως η κολύμβηση δεν είναι καθαρά και μόνο αερόβια, εφόσον κατά την κίνηση στο νερό αναπτύσσεται κάποια αντίσταση κ γίνονται διάφορες κινήσεις από ΟΛΟΥΣ τους μύες του σώματος. Απλά δεν έχει σχέση το αποτέλεσμά της με το να κάνεις βάρη...

  21. #21
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    JOHNY CAGE πρωτα απολα ΝΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΧΥΣΕΙΣ ΙΔΡΩΤΑ, δευτερον για να εχεις ενα υγιες σωμα δεν θα πρεπει να μπεις σε διαδικασια γραμμωσης εαν ΔΕΝ επαρκει ο μυίκος σου ογκος εσυ για να γραμμωσης επειδη δεν σου αρεσουν τα μυωδεις σωματα θα πρεπει να καψεις οτι μυικο ιστο εχεις, ο τυπος που βλεπεις εχει πιο μεγαλο μυικο ιστο, για να δημιουργησεις τις βασεις ενος ισσοροπημενου σωματος χρειαζεται να βαλεις μυικα κιλα, κατα την αποψη μου.
    ΦΙΛΙΚΑ..

  22. #22
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    JOHNY CAGE πρωτα απολα ΝΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΧΥΣΕΙΣ ΙΔΡΩΤΑ, δευτερον για να εχεις ενα υγιες σωμα δεν θα πρεπει να μπεις σε διαδικασια γραμμωσης εαν ΔΕΝ επαρκει ο μυίκος σου ογκος εσυ για να γραμμωσης επειδη δεν σου αρεσουν τα μυωδεις σωματα θα πρεπει να καψεις οτι μυικο ιστο εχεις, ο τυπος που βλεπεις εχει πιο μεγαλο μυικο ιστο, για να δημιουργησεις τις βασεις ενος ισσοροπημενου σωματος χρειαζεται να βαλεις μυικα κιλα, κατα την αποψη μου.
    ΦΙΛΙΚΑ..

  23. #23
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Εαν δεν υπαρχουν σωστες βασεις για να γραμμωσεις, και ΜΥΣ για να γραμμωσουν δεν μπορει να πραγματοποιηθει γραμμωση!

  24. #24
    Junior Bodybuilder rioma123's Avatar
    Join Date
    12-01-09
    Location
    .
    Posts
    233

    Default

    Εαν δεν υπαρχουν σωστες βασεις για να γραμμωσεις, και ΜΥΣ για να γραμμωσουν δεν μπορει να πραγματοποιηθει γραμμωση!

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Το κολυμπι δεν ενδεικνυται για γραμμωση,υπο προϋποθεσεις συμβαλλει στην αυξηση του υποδόριου λιπους

  26. #26

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vagos789

    Το κολυμπι δεν ενδεικνυται για γραμμωση,υπο προϋποθεσεις συμβαλλει στην αυξηση του υποδόριου λιπους
    </blockquote id=quote>

    πώς γίνεται η γυμναστική να αυξάνει το λίπος?![:-boggled][:-hypnotized]

    Και γιατί δεν ενδείκνυται για γράμμωση[:-boggled]? [:-hypnotized]

  27. #27
    Junior Bodybuilder panagos's Avatar
    Join Date
    16-09-08
    Location
    Muscle City, California, USA.
    Posts
    160

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vagos789

    Το κολυμπι δεν ενδεικνυται για γραμμωση,υπο προϋποθεσεις συμβαλλει στην αυξηση του υποδόριου λιπους
    </blockquote id=quote>

    Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος..τι εννοεις?
    Dont set your goals higher than you can reach

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by panagos

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by vagos789

    Το κολυμπι δεν ενδεικνυται για γραμμωση,υπο προϋποθεσεις συμβαλλει στην αυξηση του υποδόριου λιπους
    </blockquote id=quote>

    Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος..τι εννοεις?
    </blockquote id=quote>

    Eννοώ οτι αν πχ κολυμπας τακτικα σε κρυο νερο,το δερμα σου θα αρχισει να γινεται σαν της φωκιας ή της φαλαινας (το λεω υπερβολικα).

    Θα εχεις προσεξει οτι πχ οι πολιστες μπορει να εχουν εως και ασχημα σωματα αν και επαγγελματιες αθλητες.

  29. #29
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    142

    Default

    Οι πολίστες έχουν άσχημα σώματα? Τρίγωνοι κ μεγαλόσωμοι είναι...

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-05-09
    Location
    .
    Posts
    175

    Default

    Μεγαλοσωμοι ναι,αλλα οχι παντα καλοσχηματισμενοι.
    Καποιοι πιο μεγαλοι σε ηλικια εχουν και κανονικες κοιλιες(μιλαω για επαγγελματιες παιχτες παντα).
    Και καποιες γυναικες κολυμβητριες φερνουν περισσοτερο σε νταρντάνες παρά σε μοντέλα.
    Γενικα αν καποιος ψαχνει την γραμμωση νομιζω οτι η κολυμβηση πρεπει να ειναι το τελευταιο καταφυγιο...λιγο πριν το Σουμο!


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •