Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default Πρόβλημα Με Βάρη

    Καλησπερα παιδια...σηεμρα πηγα σε γιατρο για να κοιταξει αν εχω κυφωση ετσι οπως μου ειχει πει ο πατερας μ κ η αδελφη μου π ελεγαν οτι ευθυνεται απο τα βαρη...πηγα σε εναν γιατρο πολυ καλο κ εκανα εξετασεις..μ ειπε οτι εχω λιγο κυφωση κ περισσοτερο σκολιωση,χωρις να ειναι κατι ιδιατερο...αυτο που με εκνευρισε ειναι οτι αρχικα μ εκανε καποιες ερωτησεις για το τι σπορ κανω κλπ..του ειπα οτι κανω βαρη κ μ λεει...βαρη?δεν κανει γιατι εισαι στην αναπτυξη...υπαρχουν πολλα αλλα αθληματα που μπορεις να κανεις κ να αποκτησεις μυικη μαζα...δες αυτον εδω πως ηταν(με κοιλια)κ εγινε ετσι σε ενα χρονο(αρκετα μυωδης αλλα οχι τιποτα τρομερο)..του λεω ναι αλλα πως εγινε ετσι?κ μ λεει θα σ δωσω ειδικο προγραμμα εκει θα κολλησουμε?μετα μ λεει ακομη...οι αρσιβαριστες για αυτο ειναι κοντοι...(κ πηγα ν τ πω οτι ειναι κοντοι επειδη τους δυμφερει ν σηκωσουν περισοστερα κιλα)....και μ ειπε οτι με τα βαρη συμπιεζονται οι σπονδυνολοι κ θα εχω προβλημα...

    Παιδια μετα απο αυτο,δεν ξερω τι θα γινει με τα βαρη...ο πατερας μ μ λεει να κανω πιο ηπια βαρη...του λεω δηλαδη τι εννοεις?κ μ λεει απο εκει π κανεις 50 κιλα πχ κανε 30 με περισσοτερες επαναληψεις...κ του λεω ναι αλλα ετσι δεν θα εχω ενταση...δηλαδη τζαμπα θα κανω...

    Τωρα εγω τι να κανω?

    ΥΓ.Οσον αφορα για την κυφωση θα κανω κ μια ακομη ακτινογραφια την αλλη εβδομαδα για σιγουρια....παντως μ ειπε ο γιατρος ειναι η μικρη κυφωση π εχω δεν προηλθε απο τα βαρη...

    Να σημειωσω οτι κανω βαρη σπιτι...

    Ευχαριστω....

  2. #2
    Senior Bodybuilder Κωστας21's Avatar
    Join Date
    19-06-12
    Location
    Ελλαδα,-
    Posts
    3,601

    Default

    Ενα δικιο το εχουν.
    Αυτη η ηλικια δεν θελει ζορια και μεγαλες εντασεις. Οι τενοντες και τα κοκκαλα ακομα διαμορφωνονται.

    Αμα παθεις καποιον τραυματισμο τωρα θα σε ακολουθει σε ολη σου την ζωη-εχεις ολα τα χρονια μπροστα, αυτη ειναι η αποψη μου.

  3. #3
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    O γιατρος σωστα σου μιλησε Νικο , μπορει τα βαρη να μην κανουν κακο στις μικρες ηλικιες μονο ομως με τη προυποθεση οτι γινονται με συνεση και εντελως αναγνωριστικα . Ο γιατρος δεν ξερει εσυ τι κανεις στο σπιτι σου και για τον φοβο των Ιουδαιων επρεπε να σε ταρακουνισει λιγο , και για μενα δεν ειχε αδικο.
    Ολο αυτο το διαστημα ρωτας για προγραμματα και τεχνικες που δεν αρμωζουν για το επιπεδο σου . Επειδη εισαι στην αναπτυξη για μενα δεν αξιζει να ρισκαρεις το παραμικρο !!!! Ασε να περασει η μπορα και αργοτερα θα το δεχτουν καλυτερα και οι δικοι σου.
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    02-04-11
    Posts
    2,219

    Default

    Νίκο η αλήθεια είναι ότι συμμερίζομαι την άποψη του Θάνου. Το ότι τα βάρη κονταίνουν είναι μύθος, αποδεδειγμένα. Απλώς λόγω νεανικής απερισκεψίας, είναι εύκολο να τραυματιστείς και επειδή όπως είπε και ο Κώστας δεν έχει διαμορφωθεί πλήρως το μυοσκελετικό σου σύστημα, ένας τραυματισμός θα σου δημιουργούσε πρόβλημα μελλοντικά. Εγώ αυτό που έχω να σου προτείνω είναι καταρχήν να χαλαρώσεις. Η γυμναστική για όλους εμάς εδώ είναι χόμπι και όχι επάγγελμα. Έχε τα βάρη ως την ώρα που θα ξεσκάς, που θα ξεχνάς τις σκοτούρες σου - γιατί και αυτή η ηλικία έχει σκοτούρες - και απλώς απόλαυσέ το. Άσε τις πολλές λεπτομέρειες. Πολλές φορές βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος. Η γνώση φυσικά δεν είναι κακή. Αλλά θα δεις ότι θα αποκτήσει νόημα όταν αποκτήσεις και την κατάλληλη εμπειρία γνωρίζοντας το σώμα σου καλύτερα. Να ξέρεις πως αυτή η διαδικασία είναι συνεχής, δεν σταματά ποτέ. Όταν συμπλήρωσα ένα χρόνο προπονήσεων, πίστευα πως είχα κάποιες βασικές γνώσεις στις ασκήσεις. Τελικά δεν ήξερα σχεδόν τίποτα, συγκρίνοντας με τις τωρινές μου γνώσεις. Και σε ένα χρόνο από τώρα το ίδιο θα πω για τις μέχρι τώρα γνώσεις μου.

    Αυτό που δεν πρέπει να χαλάσεις ότι και να σου προτείνει ο γιατρός είναι η διατροφή. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Φυσικά να μην σου γίνει έμμονη ιδέα αλλά τα όσα ξέρεις περί διατροφής δεν πάνε ποτέ χαμένα. Προπονητικά θα σου πρότεινα να έχεις ως απόλυτο στόχο τη σωστή τεχνική και τη σύνδεση μυαλού-μυών. Να είσαι συγκεντρωμένος στη διάρκεια της άσκησης και να νιώθεις ποια μυική ομάδα γυμνάζεις. Σκέψου ένα ανθρώπινο σώμα εκείνη την ώρα και την ομάδα που γυμνάζεται σκέψου τη με κόκκινο χρώμα. Και κάθε φορά που κάνεις σύσπαση το κόκκινο γίνεται εντονότερο. Είναι ένα απλό τρικ που βοηθάει. Να έχεις σχετικά μέτρια ένταση. Δηλαδή μην θυσιάσεις ποτέ κιλά για το form. Δούλεψε με κιλά που τα έχεις απόλυτη σιγουριά και μπορείς να εκτελείς σχετικά αργές επαναλήψεις και σιγά σιγά ανέβα. Δεν είναι αναγκαίο να δουλεύεις σε failure. Αρκεί ίσως το τελευταίο σετ. Προσωπικά πάντως δεν νομίζω ότι έχει νόημα να σταματήσεις τα βάρη.

    Για την κύφωση και την σκολίωση παίζουν πάρα πολλά πράγματα ρόλο. Μεγαλύτερη ευθύνη πάντως έχει ο τρόπος ζωής σου : πόσες ώρες κάθεσαι, πως κάθεσαι κτλ κτλ παρά η γυμναστική. Επίσης τα μαλακά στρώματα δεν ενδείκνυνται για τέτοιες περιπτώσεις.

    Off topic ΥΓ : Βρε Τσου, εσύ με τόσα κουτάκια κοντεύεις να γίνεις admin στη θέση του admin
    Last edited by stepan4; 05-04-13 at 23:44.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Leo 11's Avatar
    Join Date
    27-06-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    14,554

    Default

    Νικο...καποιοι στην αρχη οταν σου εγραφα...σταματα να αγχωνεσε για ολες τις τεχνικες....ολα τα προγραμματα...και μην το κανεις ολο αυτο ενα αγχος...μου ειπαν να μην σου κοβω τα φτερα και να σε αφησω να ρωτας τα παντα.......

    τωρα...ισως με καταλαβεις...!
    Βιάστηκες να φύγεις...Σου εύχομαι γλυκό καιρό και καλά κυνήγια να έχεις. Κράτησε μου ενα καρτέρι δίπλα σου...Όπως παλιά...
    sanguine tuo...

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Παιδια,σας ευχαριστω ολους!

    Λεο,ναι σε καταλαβαινω....:D κ σε ευχαριστω....

    Στεπαν,επισης ευχαριστω..μαλακα στρωματα τι εννοεις?

    Δηλαδη με βαση τις αποψεις π πηρα,συνεχιζω βαρη ?

    Να σημσιωσω οτι φτανω σε φαιλ στο τελευταιο σετ σε λιγες ασκησεις(καμψεις δικεφαλων,μονοζυγο,γαλλικεσ για τρικεφαλα)

    Παιδια,να σας ρωτησω..στις ασκησεις με το βαρος του σωματος μου(πχ καμψεις ελξεις βυθισεις)μπροω να φτανω σε φαιλ σε ολα τα σετ η επιβαρυνουν το ιδιο το ΚΝΣ με τα βαρη?

  7. #7
    Pumping Iron chris78's Avatar
    Join Date
    07-02-13
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    320

    Default

    Για πάνε και σε άλλον γιατρό!Εγώ πήγα σε ειδικό αθλίατρο ορθοπεδικό χειρούργο κ.τ.λ.και μου είχε πει πως έχω κήλη μεσοσπονδύλου δίσκου επηδείς είχα ένα πόνο στον περονιαίο τένοντα.Μέχρι που πήγα και σε δεύτερο και γελούσε διότι είχα μια απλή τενοντίτιδα.ΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ.Κάνε και καμιά αξονική για σιγουριά,ψάξου γενικώς...

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Kαλησπερα παιδια...Θα κανω μια ανανεωση..εκανα ακτινογραφιες κλπ κ μου ειπε οτι δενε χω καπποιο ιδιατερο προβλημα,απλα πρπεει να καν καποιες ασκησουλες..μου ειπε να παω ν μ κανουν τρια μαθηματα με πληρωμη κ να μαθω τις ασκησεις κ ν τις κανω σπιτι...εγω δεν εχω προβλημα τις κανω..το προβλημα ειναι οτι μου ειπε οτι τα βαρη δεν κανουν γενικα καλο σε αυτην την ηλικια...αλλα μου λεει αν θες να κανεις να κανεις αλλα οχιοελς τις ασκησεις..συγκεκριμενα μου ειπε...

    Κανε ποντικια(δικεφαλα)καθιστος,σε επικλιονη παγκο καλυτερα...κ οσα κιλα θες μ λεει...
    Κανε χερια ,τρικεφαλα πηχης δικεφαλα σαν του ποπαι...
    Κανε ποδια ,τετρακεφαλα κλπ
    Κανε για ωμους ανοιγματα καθιστος

    Πλατη,κανε μονοζυγο κ κωπηλαιτικη σε παγκο κ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙς ΚΩΠΗΛΑΤΙΚΗ ορθιος...


    Αλλα μην κανεις στηθος...μην κανεις καθολου πιεσεις γιατι φερνουν τους ωμους κ το στηθος μρποστα κ καμπουριαζεις..κ του λεω τι θα κανω?κ μ λεει θα σου πουμε εμεις...

    Το περιεργο ειναι οτι δεν μ ειπε τιπτοα για ασκησεις ποδιων οπως αρσεις,καθισματα...πειρεργο..εσεις τι λετε?

    Και επιπλεον,ουσιασιτικα μου λεει να μην κανω πιεσεις στηθους κ ωμων,κωπηαλτικη μπαρα κ αλτηρας ορθιος,κ να μην κανω ορθιος ασκησειςοπως ανοιγματα παορτι το βαρος ειναι ελαχιστο...και πιθανον εννοει κ εκτασεις τρικεφαλων πισω απο κεφαλι,καμψεις δικεφαλων ορθιος κλπ...

    Παιδια θελω την βοηθεια ενος εμπειρου εδω....

    Κατα ποσο αυτα που λεει ισχυουν?

  9. #9
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Σου βρήκε κ τιποτα στους αγκώνες μήπως κ γενικά σε εκείνη την περιοχη π σ ελεγα ;
    Εγώ είχα σκολιωση, εγερνα λιγο προς τη μια πλευρα προς το πλαι κ επισης καμπουριαζα αλλα τωρα ειναι καλύτερα κ δεν καμπουριαζω άλλο πια. Επισης ειχα οστεοχονδριτιδα στο γονατο κ δεν μπορούσα να τρέξω αλλα κ αυτο μ πέρασε .
    Αλλα εγώ δυστυχως έχω αυτο πισω από τους αγκώνες.
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  10. #10
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    οχι τιποτα αλλο δεν μου βρηκε...μ ειπε οτι εχω κ 11 μοιρες σκολιωση..

    παιδια,μια βοηθεια?

  11. #11
    Senior Bodybuilder tsourekas's Avatar
    Join Date
    04-05-11
    Posts
    13,954

    Default

    Βρε Νικο εφοσων σε εξετασε Γιατρος και εβγαλε ενα πορισμα πως ειναι δυνατον να το αμφισβητησει καποιος απο μας ?????
    Οσο και να σε ενοχλουν ορισμενοι περιορισμοι που σου βαζει στην γυμναστικη πρεπει να τους ακολουθησεις και να μην εμπιστευτεις κανεναν σε οτιδηποτε αλλο σου πει ιδιος απο το Νετ . Ποιος απο τους εμπειροτερους εδω μεσα μπορει να κανει διαγνωση του προβληματος σου .....???????
    Η τεστοστερονη εφταιγε για ολα ......αγαπη μου !!!

  12. #12
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Συμφωνω με τσουρεκα Νικο,προσεχε λιγο με τα βαρη...δηλαδη τι πειραζει τ απαοτελεσματα που ηταν να δεις σε 2 μηνες να τα δεις σε 6?Δεν ειναι αγωνας αυτοπροβολης το bodybuilding,δρομος ολοκληρωσης προσωπικοτητας ειναι....
    Χαλαρωσε κ ασε τα πραγματα απλα κ θα ρθουν απο μονα τους

  13. #13
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    Παιδια,εχετε δικιο,αλλα ρε συ Θανο μ ειπε να μην κανω ορθιος ασκησεις....αλλα για ποδια δεν μου ειπε τιποτα..δηλαδη αν του φαινονται επικδυνες οια σκκησεις οπως ορθιος καμψεις δικεφαλων κ κυριως πιεσεις π λεει φερνουν ωμους μπροστα κ στηθος,τοτε αυτες πρεπει να του φαινονται πολυ επικδυνες..αλλα δεν μ ειπε τιποτα..μηπως δεν τις ξερει?

    Δεν ξερω,αλλα απο την μια θελω να διορθωσω αυτην την λιγη καμπουρα και να τηρηω το ποργραμμα π θα μ πει αλλα απο την αλλη εχω κανει τοσο καλη διατροφη κ γυμανστικη τοσο καιρο κ δνε θελω να το χαλασω....

    Υγ.Εναλλακτιεκς ασκησεις για αυτες π μ απαγορευσε?

    Περιμενω κ αλλες γνωμες...

  14. #14

    Join Date
    27-11-11
    Posts
    983

    Default

    Αφού έχεις τόσες απορίες και πηγαίνεις που πηγαίνεις στον γιατρό γιατί δεν τον ρωτάς 1-2 πράγματα παραπάνω...τσάμπα είναι.

  15. #15
    Pumping Iron sofi12345's Avatar
    Join Date
    10-04-13
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    356

    Default

    Τις καμωεις αλτήρων στον επικλινη στις απαγορευσε; τα Skullcrushers; τα ανοίγματα για Στηθος; την κωπηλατικη αλτηρα ; ρωτά τον.
    "Strength does not come from winning. your struggles develop your strengths.
    When you go through hardships and decide not to surrender, that is strength

  16. #16
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Ρε Νίκο :Ρ ποιος σου ειπε οτι θα ψαλασεις οτι εχεις φτιαξει?Απλα θα πεσεις λιγο σε ρυθμο,δηλαδη προτιμας να ρισκαρεις την υγεια σου για να φτιαξεις καλο σωμα?Ενω αν πας αργα μπορεις να χεις κ τα 2?Κανε χαλαρα γυμναστικη μην ανεβαζεις με λυσσα κιλα :Ρ

  17. #17
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    06-02-12
    Posts
    1,109

    Default

    σοφια,μου ειπε καμψεις δικεφαλων καθιστος,τρικεφαλα ασκησεις ναι..πηχης (καμψεις εκτασεις καρπου)ναι...

    πλατη μονοζυγο κ κωπηλατικη σε επικλινη με αλτηρες.... Εδω ειναι το προβκλημα..δεν με πιανει αυτη η ασκηση....


    στηθος μ πε οχι πιεσεις...

    ωμους μ πες οχι πιεσεις,ανοιγματα να κανω καθιστος ...

    shrugs δεν μ πε....

    Συγκεκριμενα μου ειπε να μην κανω πιεσεις για ωμους κ στηθος γιατ θα φερρουν το σωμα μπροστα...αλλα και παλι πρεπει να βαλω κ αλλες ασκσηεις σητν θεση τους....
    τραπεζοειδης δεν μ ειπε,αλλα πιθανον θα μ πει να μην κανω,αφου θα ερθουν κ αυτοι μπροστα....

    Συνπτικα μου ειπε...

    1.Να μην κανω πιεσεις στηθους
    2.Να μην κανω πιεσεις ωμων
    3.Να μην κανω δικεφαλα ορθιος,ουτε καθιστος,μονο σε επικλινη...
    4.ανοιγματα ωμων καθιστος κ ανοιγματα πισω ωμων σε παγκο..

    Τωρα δεν ξερω αν μου επιτρεπει...

    1.Ανοιγματα στηθους
    2.Καμψεις κ βυθισεις
    3.shrugs
    4.σκουατ
    5.αρσεις
    6.προβολες
    7.πιεσεις κλειστη τρικεφαλα

    Και μου ειπε...κανε χερια σαν του ποπαι αλλα μην κανεις στηθος κ ωμους γιατι θα φερει το σωμα μπροστα..οκ εχει ενα δικιο αλλα κ παλι μετα δεν θα εχω καθολου στηθος κ ωμους κ θα χαλαει την συνολικη εικονα...κανω ενα βημα μπρος κ ενα πισω...

    Ευχαριστω για οσους απαντησαν...Περιμενω κ αλλες γνωμες...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τον ώμο μου :-(
    By sakis_83 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 29-03-13, 11:57
  2. 1. Το πρόγραμμα μου 2. Τα βάρη δημιουργούν πρόβλημα στην ανάπτυξη?
    By andreas.nopo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 18-07-11, 16:33
  3. Προβλημα με ωμο!
    By Hanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 31
    Last Post: 31-05-11, 00:26
  4. Προβλημα!
    By azac in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 19-04-08, 07:33
  5. ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΟΧΙ
    By Pal in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 06-10-07, 19:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •