Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 23 of 25 FirstFirst ... 1319202122232425 LastLast
Results 661 to 690 of 730
  1. #661
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Βασικα πιστευω οτι αρκετοι απο τους φιλοζωους που εχουνε γατες μεσα στο σπιτι τα εχοθμε μεσα γιατι εξω δεν θα μπορουσαν ειναι (λογο επικινδυνη περιοχη, ασθενεια, ειδιετερη χαρακτηρα του ζωου). Το συγκεκριμενο που επεσε εχει πολυ φοβικη χαρακτηρα προς τα αγρια ζωα (εχουμε αλεπουδες, ασβους, αγριογουρουνα εδω περα, που βολταρουν την νυχτα στην περιοχη), και τα σκυλια, αυτη φοβαται ακομα και τα περιστερια του γειτονα. Δεν θα μπορουσε να ειναι κατω στην αυλη (υπερχουν και κοτες, φυδια προβατα κτλ). Εναι σαν αγρια φυση εδω περα. Οι αλλες δυο του μπαλκονιου επησης εχουν το λογο τους που ειναι μεσα.

    Το ειδικο πλεγμα το εχω και εγω αλλα εχει χαλαρωσει λογο δυνατου αερα και τωρα πια θελει αλλαγη ολλο το πραγμα.

  2. #662
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Αθήνα φαντάζομαι θα είναι πιο δύσκολο για τα αδέσποτα να επιβιώσουν σε σχέση με μια νορμάλ πόλη όπου και κατοικώ. Αλλά και σε επαρχίες , ακόμα και σε χωριά έχει περάσει αυτή η μόδα της υπέρ-φιλοζωΐας και θα δεις και εκεί τέτοια φαινόμενα εσωκλειστων κατοικίδιων και να τα αντιμετωπίζουν ως "παιδιά" τους παρά ως κατοικίδια που έχουν να προσφέρουν κάτι (π.χ. τα σκυλιά ως φύλακες κ.λπ.). Προσωπικά, αυτήν την κατάσταση (η οποία δεν υπήρχε πριν 50 χρόνια και πιο πίσω) την βλέπω μια ψιλό αρρωστημένη σχέση μεταξύ ανθρώπου και ζώου μετατρέποντας τα ζώα σε μαλθακά απ' ότι προστάζει η φύση τους και πλήρως εξαρτώμενα από τον άνθρωπο.

    Ο λόγος της σχέσης αυτής έχει περάσει λογω της ανάπτυξης της βιομηχανίας που έχει να κάνει με τα ζώα (εργοστάσια ζωοτροφών, pet-shop, κτηνίατροι κ λπ) , οπου το χρηματιστήριο της "φιλοζωΐας" εχει φτάσει στην κορυφή. Οι φιλοζωϊκες οργανώσεις λειτουργούν ως marketing αυτής της κερδοφόρας βιομηχανίας.

    Προσωπικά έχω ένα σκύλο (ως φύλακα) και όταν τον είχα πάει στην κτηνίατρο του οταν ήταν μωρό, μου είχε πει ότι αν θέλω το σκυλί να είναι υγιές θα πρέπει να το ταΐζω μόνο ξηρή τροφή από καλές μάρκες. Της λέω: και πόσες χιλιάδες χρόνια που δεν υπήρχαν οι ξηρές τροφές τα ζώα δεν τρέφονταν σωστά; Δεν προνόησε ο Θεός να βγάλει να ανθίζουν ξηρές τροφές από την γη.

    Όπως και για τα μωρά, πολλοί παιδίατροι προτείνουν στις μητέρες τους κονσέρβες βρεφικές τροφές. Δεν προνόησε ο Θεός να βγάλει, βλέπεις, κονσερβόδεντρα και έρχεται ο σημερινός άνθρωπος να διορθώσει αυτό το..."λάθος".
    Last edited by Berlyn; 29-09-22 at 09:18.

  3. #663
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,434

    Default

    Νομίζω πρέπει να αλλάξω personal trainer, ο κύριος βαριέται πολύ



    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  4. #664
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα και χρονια πολλα.
    Ειχα αρκετα επεισοδιακή πασχα που θα πει στη περιπτωση μου οτι εμπλεξα με μια γατουλα. Αδεσποτη την μαζεψαμε στο μαυρο της το χαλι κανονικα θα ηταν μια κατασπρη κουκλα αλλα τωρα μονο ασπρη δεν ειναι. Το γατι εχει καρκινο και στα δυο αυτια και πιθανος και στη μυτη. Και ολλο αυτο συνδιαζεται με πολυ σοβαρη αναιμία και προβλημα και με την πηξη του αιματος, μαζεψε μια ιωση απο τις αλλες αδεσποτες. Κανουμε αγωνα να την συνησφαιρουμε καπως για κανουν την επεμβαση (πρεπει να κοψουν τα αυτακια για να σωθει). Απο οτι μου ειπαν το καρκινο το επαθε λογο ηλιο.
    Αμα ζησει θα θας ανεβαζω και φωτο.
    Αυτο που θελεω να πω οτι οι ασπρες γατες θελεουν πολυ μεγαλη προσοχη κανουν ευκολα καρκινο στα αυτια μυτη κτλ. Νομηζω το ιδιο συμβαινει και με τα σκυλια αλλα αυτο ας το πει καποιος αλλος.

  5. #665
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Δωρα, μπράβο για την ευαισθησία σου να βοηθήσεις τη γατούλα! Σε καταλαβαίνω,έχω βοηθήσει πάρα πολλά (κυρίως μωρά) και όσα είχαν σοβαρό θέμα τα έχω υιοθετήσει (τύφλα και με αυτοανοσα...)
    Ήταν τυχερή στην ατυχία της η γατούλα και εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!!

  6. #666
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Σωστα τα μωρα ειναι μεγαλη ιστορια...οσα εχουμε μεσα στο σπιτι η στην αυλη ηταν μεγαλωμενα με μπιμπερο (ευτηχως φετος δεν μου ετυχε κανενα ακομα). Εχω και αλλη μια κατασπρη που την βρηκα με νωπο ομφαλειο λορο διπλα σε σκουπιδοκαδο τωρα ειναι 9 ετων και ειναι θυρειο... Εχω μεχρη και συνταγη για γαλα για γατες αν σε ενδιαφερει (αυτοσχεδιο γαλα δηλαδη που δεν τους προκαλει προβλημα και μια χαρα μεγαλωνουν με αυτο αντι το μητρικο). Αμα βρισκεις κανα γατι στης αργιες και δεν εχεις γαλα σκονη ειναι σωτηριο.

  7. #667
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι άστα Δώρα.. τα μωρά θέλουν πολύ φροντίδα. Έχω σώσει πολλά που τα χε αλλάξει θέση η μάνα τους και έκλαιγαν για μέρες. Τα είχα με θερμοφόρα και σύριγγα με γάλα. Εγώ σχεδόν όλα τα έχω μεγαλώσει με νουνού. Δεν είχαν πάθει το παραμικρό. Είχα και το ειδικό γάλα (πανάκριβο) και δεν τους άρεσε.
    Τώρα εχω πλέον στο σπίτι 7. Τα 3 είναι τελείως τυφλά (το ένα και με χωρίς δόντια), ένα με αυτοάνοσο και πάλι χωρίς δόντια, ένα που βλέπει μόνο από το ένα μάτι και 2 νορμάλ (ηλικίες από 7 χρονών ο μεγαλύτερος μέχρι 2 χρονών το μικρότερο). 6 αγόρια και 1 κορίτσι (αυτή γεννήθηκε τυφλή ειναι πανέμορφη με υπέροχα μάτια αλλά δεν βλέπει..).

    Ναι, γράψε πως κάνεις το γάλα, θέλω να μάθω! (δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί).


    Αυτή είναι η τυφλή Γλυκούλα


    Last edited by Kardoula; 25-04-23 at 21:52.

  8. #668
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Λοιπων τα γαλατακι ειναι καταλληλο για γατες και κουταβια απο την γεννηση. Αφου το φταξεις αντεχει 24 ωρες στο ψυγειο.
    Τα υλικα
    250μλ γαλα χωρις λακτοζη
    2κσ κρεμα γαλακτος (πληρες)
    1 κροκο ωμο (αυγο)
    2 σταγωνες χυμο απο λεμονι
    Τα χτυπας ολλα στο μπλεντερ και ειναι ετοιμο για χρηση. Το δινουμε σε θερμοκρασια 37 περιπου.

    Εναλλακτικο παιρνεις την κονσερβα της hill's a/d η καποιο αντιστοιχο απο αλλη μαρκα το αραιωνεις σε νερο αναλογα με το βαρος του γατιου και το δινεις σε μπιμπερο η συρηγα. Αυτο ειναι για συντομο χρονικο διαστημα γιατι δεν εχει ταυουρινη. Τα δυναμωνει ομως αποστευτα. Η ασπρη που μεγαλωσα απο νεογεννητο εφτασε στο κτηνιατρο σε βαρια κατασταση και τελικα σωθηκε χαρη στη κονσερβα...και αργοτερα πηρε το γαλα. Αφου την εχουν συνησφαιρει με φαρμακα οξυγόνο κτλ.

    Κατι αλλο που βοηθαει παρα πολυ ενα συμπληρωμα που το λενε kaminox σταγωνες αλλα δεν βρισκεται ευκολα.
    Νομηζω τα ειπα ολλα.

  9. #669
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Είσαι φοβερή!! Σ ευχαριστώ πολύ!!

  10. #670
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Παρακαλω...

  11. #671
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    update απο την γατουλα, βρισκεται ακομα στο κτηνιατρειο μεχρη και την τριτη. Η επεμβαση πηγε καλα τα αποτελεσματα της βιοψιας που εκαναν απο την βαση του αυτιου θα βγουν σε 2-3 εβδομαδες. Με την μητουλα δεν μπορουσαν να κανουν κατι ειναι πολυ μικρο το σημαδι οποτε το παρακολουθουμε. Το προβλημα με το αιματολογικα αποδειχτηκε οτι ηταν λογο αιμοραγγιας (στα αυτια) ευτηχως στο χειρουργειο δεν εχασε καθολου αιμα.
    Επησης μας ειπαν οτι λογο προδιαθεση και το χρωμα της κυνδυνευει ξανα απο καρκινο οποτε πρεπει να γυνει εσωκλειστη.

  12. #672
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Άρα θα την υιοθετήσετε να υποθέσω και θα την κρατήσετε σπίτι;
    Μπραβο Δώρα για ό,τι έκανες για τη γατούλα!!!
    Εύχομαι γρήγορα να αναρρώσει η ψυχούλα.

  13. #673
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Δεν βλεπω αλλη λυση εκτος και αν σαν απο θαυμα βρεθει καταλληλο σπιτι για αυτην. Που δεν ειναι πολυ πιθανο δεδομενο την κατσταση της και οτι ειναι και μεγαλη... Εχει πολυ χαιδαρικο χαρακτηρα παντως και να πω ενα παραδειγμα τοτε που την πηγα στο γιατρειο την βγαλαμε στο απο το κλουβακι μεταφορας στο τραπεζι για εξεταση και αυτη ξαπλωσε ανασκελα και αρχισε να κανει πατουσακια στον αερα. Δεν γατι δεν υπαρχει.

  14. #674
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κράτα την και θα έχεις κάνει μια καλή πράξη!
    Αν δεν είχα ήδη 7 θα την είχα πάρει εγώ στάνταρ όσο μακριά και να ήταν.

  15. #675
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ελπιζω μονο να την δεχτουν οι υπολοιπες ειδιετερα η μεγαλητερη μας που ειναι 10 χρονων και λογο ανγχος (σε αυτο φταιει η κορη μου) λερωνει εκτος λεκανης. Τελως παντων για αρχη θα την εχω στην αποθηκη περιορισμενη μεχρη να την καθαρησω καπως και βγουν καποιες εξετασεις που καναμε και μετα θα την μετακομησω πανω στο σπιτι.

  16. #676
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by DORA83 View Post
    Ελπιζω μονο να την δεχτουν οι υπολοιπες ειδιετερα η μεγαλητερη μας που ειναι 10 χρονων και λογο ανγχος (σε αυτο φταιει η κορη μου) λερωνει εκτος λεκανης. Τελως παντων για αρχη θα την εχω στην αποθηκη περιορισμενη μεχρη να την καθαρησω καπως και βγουν καποιες εξετασεις που καναμε και μετα θα την μετακομησω πανω στο σπιτι.

    Κι εμένα ένας από τους γάτους μου λέρωνε εκτός λεκάνης λόγω στρες (επειδή τον κυνηγάει το άλλο γατί μου και φαντάσου πως είναι και τυφλό) αλλά τώρα το έχει κόψει (σπάνια να μας το κάνει).
    Όταν με το καλό την φέρεις σπίτι από την αποθήκη θέλει στην αρχή να την έχεις σε άλλο δωμάτιο και σιγά σιγά να γίνει η συνάντηση.

  17. #677
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Να σας γνωρίσω την γατοπαρεα.
    DSC06808.jpg
    Αυτη ειναι που μας επεσε απο το μπαλκονι το χειμωνα, πιο φοβητσιαρικο γατι δεν εχω δει.
    DSC06807.JPG


    Η μεγαλητερη μας,


    Εχω και μια κατασπρη,
    DSC06813.jpg

    Και η φιλοξενουμενη που ειναι υπο περιορισμου ακομα.

    DSC06804.JPG

  18. #678
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κουκλιά είναι!! Η ψυχούλα η ασπρούλα με τα κομμένα αυτάκια.. πονεσε η καρδια μου.
    Προσοχή με τα μπαλκόνια, εγω εχω βάλει δίχτυ γιατί ο ένας τυφλός καβαλούσε τα κάγκελα και είχε άγνοια κινδύνου.
    Μου χε πέσει κι εμενα το Νινί (ο δεύτερος στη σειρά) από τον 3ο οροφο οταν ήταν μικρό, ευτυχως του κοψε τη φορα ενα δεντρο και σωθηκε..

  19. #679
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Εχουμε πλεγμα απλως καπως χωθηκε απο κατω η ατημη. Φτανει μεχρη 2 μετρα υψος περιμετρηκα και 2 μπαλκονια που εχουν προσβαση.

  20. #680
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το βρηκα πριν 2 βδομάδες (η φωτο είναι από τη μέρα που το βρηκα ) παρατημένο μάλλον πρέπει να παραπεσε ή να ξεχάστηκε από τη μανα του. Ευτυχώς ξέρω από μωρά, του δώσα γαλα σταγόνες για τα μάτια και λίγη αντιβίωση γιατί τα μάτια δεν έφτιαχναν με τίποτα. Τώρα είναι διαβολάκι και γίνεται ο κακός χαμός!


    Last edited by Kardoula; 01-06-23 at 16:22.

  21. #681
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Ειναι κουκλος ο μικρος, ποσο ειναι 1,5 2 μηνων;

  22. #682
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πρέπει να ναι λίγο παραπάνω από 1 μηνού, άντε 1.5 το πολύ. Τώρα έμαθε να πίνει μόνος του γάλα, του έβγαλα τη σύριγγα, έμαθε και την άμμο, τρώει και κοτοπουλακι και έχει γίνει ντούκι . Ψάχνω να του βρω όνομα, αλλα θα μου ρθει στην πορεια.

  23. #683
    Senior Bodybuilder GEOZN8's Avatar
    Join Date
    17-06-14
    Location
    Athens
    Posts
    1,613

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πρέπει να ναι λίγο παραπάνω από 1 μηνού, άντε 1.5 το πολύ. Τώρα έμαθε να πίνει μόνος του γάλα, του έβγαλα τη σύριγγα, έμαθε και την άμμο, τρώει και κοτοπουλακι και έχει γίνει ντούκι . Ψάχνω να του βρω όνομα, αλλα θα μου ρθει στην πορεια.
    Terminator ας που θα του πήγενε.. Θα μεταμορφωθεί αφού έχει και κοτοπουλάκι θα πάρει τα πάνω του.. Εγώ θα ήθελα να έχω μικρό σκυλάκι αλλά δύσκολο δυστυχώς λόγο χώρου κλπ
    Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου... Γιώργος.

  24. #684
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,097

    Default

    με τέτοια διαχείρηση, υπολογίζω μέχρι τον άλλο μήνα να έχει αρχίσει πιέσεις πάγκου

  25. #685
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Του δίνω και κρόκο κάθε πρωι , έχει δυναμώσει και τον ετοιμάζω για αγώνα στην βαριά κατηγορία

  26. #686
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Η Ασπρουλα μας που εγυνε αλλο γατι καμια σχεση με την κακομοιρα που ειδατε πριν.
    DSC07027.JPG

    Και το μωρο που βρηκαμε, δεν εχω βαφτηστη ακομα αλλα συνεχεια κανει το Ταρζαν (μονο που ειναι κοροτσι) στο κλουβι. Προς το παρω περιμενει για υοθεσια (μηπως και το πετυχουμε).
    DSC07032.jpg

    DSC07028.jpg

  27. #687
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο Δώρα! Όντως αγνώριστο έγινε το γατί.
    Κουκλάκι και η Ταρζανούλα!!

  28. #688
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλημερα σας εχω την εντιπωση πως οι περπετειες με τις γατες δεν θα τελειωσουν ποτε... Συνοπτικα τα συμβαν των προηγουμενων εβδομαδων. Η ταρζανουλα πλεον ειναι καλα αλλα μεχρη να φτασουμε εδω τραβαγα τα μαλλια μου, εχει κολλησει μια ιωση με μυξες (το τι εβγαζε δεν λεγεται) να της βαζω ορο στην μυτη ενας θεος ξερω ποσες φορες την ημερα γιατι δεν μπορουσε να φαει, εβγαλε μηκητες (δερματοφυτα) σε ολλο το σωμα οποτε την κανω μπανιο . Παραλληλα με αυτο ειχαμε κατι ξεφανησεις απο το χωραφι λογο καπνου (απο την πυρκαγια) και ψαχναμε τις γατες για καμια εβδομαδα. Η ασπρουλα τα εβαλε με την μεγαλητερη γατα του σπιτιου για να γυνει αρχηγός και η αλλη παλαβη της παρεας μου κατουραει το καναπε καθημερινα. Και σας μην ειναι αρκετα ολλα αυτα σημερα βρηκαμε ενα μωρο τριχρομακι (φωτο αργοτερα) που πρεπει να μαθει να τρωει (ειναι 1,5 μηνων περιπου). Ειλικρινα δεν εχω λογια.

  29. #689
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Βρηκα κατι χρησιμο οσων αφορα τις ποσοτητες γαλακτος στα ορφανα γατακια και σκεφτηκα να το ανεβαζω μηπως το χρειαζεται κανεις.

    https://www.maddiesfund.org/assets/d...ty%20Chart.pdf

  30. #690
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by DORA83 View Post
    Καλημερα σας εχω την εντιπωση πως οι περπετειες με τις γατες δεν θα τελειωσουν ποτε... Συνοπτικα τα συμβαν των προηγουμενων εβδομαδων. Η ταρζανουλα πλεον ειναι καλα αλλα μεχρη να φτασουμε εδω τραβαγα τα μαλλια μου, εχει κολλησει μια ιωση με μυξες (το τι εβγαζε δεν λεγεται) να της βαζω ορο στην μυτη ενας θεος ξερω ποσες φορες την ημερα γιατι δεν μπορουσε να φαει, εβγαλε μηκητες (δερματοφυτα) σε ολλο το σωμα οποτε την κανω μπανιο . Παραλληλα με αυτο ειχαμε κατι ξεφανησεις απο το χωραφι λογο καπνου (απο την πυρκαγια) και ψαχναμε τις γατες για καμια εβδομαδα. Η ασπρουλα τα εβαλε με την μεγαλητερη γατα του σπιτιου για να γυνει αρχηγός και η αλλη παλαβη της παρεας μου κατουραει το καναπε καθημερινα. Και σας μην ειναι αρκετα ολλα αυτα σημερα βρηκαμε ενα μωρο τριχρομακι (φωτο αργοτερα) που πρεπει να μαθει να τρωει (ειναι 1,5 μηνων περιπου). Ειλικρινα δεν εχω λογια.

    Καλή δύναμη σε καταλαβαίνω απόλυτα..!!
    Εγώ κάθε τρεις και λίγο ακούω κλάματα μωρών και παίρνω τους δρόμους να ψάξω μπας και μπορέσω να τα
    εντοπίσω.Χτες πάλι τα ίδια, τελικά το βρήκα σκαρφαλωμένο σε ένα δεντράκι ευτυχώς γυρισε από εκει που έφυγε
    (έμαθα πως η μάνα του ήταν εκεί κοντά σε μια μονοκατοικία).


 
Page 23 of 25 FirstFirst ... 1319202122232425 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •