Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 25 of 25 FirstFirst ... 152122232425
Results 721 to 730 of 730
  1. #721
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Και μένα με ξεγέλασε στην αρχή, αλλά τελικά είναι αγοράκι
    Τραβάω τα αρσενικά, όλα μου τα γατιά είναι αγόρια εκτός από ένα (σαν τη Χιονάτη με τους 7 νάνους ένα πράμα

    Αυτό το γατούλι ήρθε να απαλύνει λίγο τον πόνο μας από την απώλεια ενός από τα γατιά μου πριν 2 μέρες..

  2. #722
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Και μένα με ξεγέλασε στην αρχή, αλλά τελικά είναι αγοράκι
    Τραβάω τα αρσενικά, όλα μου τα γατιά είναι αγόρια εκτός από ένα (σαν τη Χιονάτη με τους 7 νάνους ένα πράμα

    Αυτό το γατούλι ήρθε να απαλύνει λίγο τον πόνο μας από την απώλεια ενός από τα γατιά μου πριν 2 μέρες..

    Εμεις εχουμε σχεδον μονο κοριτσια ενα αρσενικο εχουμε απο τα μεγαλα και ενα απο τα μωρα αυτα απο την αυλη. δηλαδη 6 κοριτσια και 2 αγορια στην αυλη. Του σπιτιου ειναι ολλα κοριτσια (4). Φαντασου τι ζορη τραβανε τα αγορια με τοσα θηλικα τριγηρο (αν και ειναι στειρωμενα παρ ολο αυτο το αγορι μας προσπαθει να τα πεισει και τρωει ολο φαπες).

  3. #723
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Εχω μπλεξει και παλι (με γατι) και ξεμεινα απο ιδεες οποτα σκεφτηκα να ρωτησω και εδω μηπως εχει κανεις κατι να μου προτεινει. την παρακευη που μας περασε βρηκαμε ενα αδεσποτο χτηπημενη απο αυτοκινητο σε ασχημη κατασταση.
    Η γατα εχει καταγμα κρανιου και εκγεφαλικες βλαβες (νευρολογικα) πιθανοττατα μην ανατρεψιμες. Δεν μπορει να συντονηζει τα ποδια δεν αντιλαμβανεται το χωρο που βρισκεται ταιζεται με συρηγα και εχει μονημη υποθερμια.
    Απο οτι μας λενε υπαρχει ακομα περιθοριο βελτιωσης αλλα τελειως καλα δεν θα γυνει. Η κτηνιατρος αν δεν βελτιωνεται προτεινη ευθανασια αλλα το γατι μοιαζει να παλευει ακομα (αν και εχει κανει ελαχιστο προοδο αυτες τις μερες). Αν υπαρχει ελιπιδα να μπορει να εχει καοιο χωη τελως παντων δεν θα ηθελα να την κοιμησουμε.
    Εχει κανεις αναλογη εμειρια.; Η ακομα καλητερα να μου δοσει συμβουλες οσων αφορα την φροντιδα (θα παρω οδηγιες και απο το γιατρο βεβαια αλλα θα ηθελα να εχω μια εικονα απο πριν). Ειναι λιγο επειγον η ερωτηση γιαττι την δευτερα θα την παρουμε σπιτι και θα ηθελα να ξερω τι να ετοιμασω...

  4. #724
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πωωω τι λες τωρα;!!! Α ρε Δώρα είσαι ψυχάρα.
    Ευτυχώς δεν μου χει τύχει τέτοια περίπτωση. Ρώτα τον κτηνιατρο, αυτος ξερει καλυτερα να σε καθοδηγησει.
    Κάνε ο,τι μπορεις να εχει τουλάχιστον ένα καλό περιβάλλον για όσο καταφέρει να ζήσει και κράτα μας ενήμερους!!

  5. #725
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Πωωω τι λες τωρα;!!! Α ρε Δώρα είσαι ψυχάρα.
    Ευτυχώς δεν μου χει τύχει τέτοια περίπτωση. Ρώτα τον κτηνιατρο, αυτος ξερει καλυτερα να σε καθοδηγησει.
    Κάνε ο,τι μπορεις να εχει τουλάχιστον ένα καλό περιβάλλον για όσο καταφέρει να ζήσει και κράτα μας ενήμερους!!
    Στο γιατρειο εκαναν οτι μπορουσαν να κανουν δεν υπαρχει καμια θεραπεια που μπορει να γυνει. Απλως περιμενουμε και θα δειξει στης επομενες μερες / εβδομαδες. αποφασησα να την παρω σπιτι την δευτερα με την λογικη οτι ειται θα ειναι λιγο καλητερα και θα μπορεσει να αναρρωσει (οσο γυνεται δηλ) η και να μην ειναι καλητερα και χειροτερευει τουλαχιστον στης τελευταιες μερες της ζωης της να γνωρησει ενα σπιτικο ενα χαδι που σαν φοβισμενο αδεσποτο δεν το ειχε ποτε (την εχω ξαναδει πολλες φορες και πριν και ειναι πολυ φοβησμενη και δεν ποιανοταν. Τελως πατνων θα ενανελθω με νοτερα οταν μαθω κατι...

  6. #726
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μπράβο σου Δώρα! Όπως είπες ,τουλάχιστον να νιωσει την θαλπωρή και την αγάπη..
    Θα αναμένουμε update.

  7. #727
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Δηστηχως η γατουλα δεν το καταφερε απο χθες το βραδυ επεσε σε λιθαργο και στη διαρκεια της νυχτας επαθε ανακοπη.
    Για να πω και κατι καλο μια αλλη γατα που εχω (της αυλης) εχει ανακαμψη και θα γυνει καλα (εχει fip).

  8. #728
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κρίμα.. τουλάχιστον είχε την φροντίδα σας!

  9. #729
    Pumping Iron DORA83's Avatar
    Join Date
    04-02-22
    Posts
    370

    Default

    Καλησπερα Ειρηνη θυμαμαι οτι καποια στειγμη ειχες αναφερει οτι ενα απο τις γατες σου εχει πολυ εντονη ουλητηδα (νομηζω οτι το διαβασα στο γατοσπιτο) και θα ηθερα να μου πεις την εμπειρια σου σχετικα αν μπορεις. εχω και εω μια με το ιδιο θεμα με πολυ εντονη ουλοστοματητηδα της βγαλαμε ολλα τα πισω δοντια αλλα συνεχηζει να ζορηζεται (ειναι στην αναρωσωση ακομα).

  10. #730
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Nαι Δώρα, δύο από τα γατιά μου έχουν αυτοάνοση στοματίτιδα.
    Βγάλαμε όλα τα πίσω δόντια και στα δύο. Στο μεν ένα όλα πήγαν εξαιρετικά, στο μεν άλλο (τον τυφλό) τα πράγματα
    ήταν διαφορετικά... Του τρέχουν σχεδόν σε καθημερινή βάση τα σάλια, μερικές μέρες είναι κακόκεφος και δεν τρώει γιατι πρέπει να πονάει.. Όταν τον ταίζω (του δίνω μους ή το λιώνω καλά με το πιρούνι) αν πάει ένα κομματάκι σε λάθος σημείο, τινάζεται λες και τον έχει χτυπήσει ρεύμα... Δηλαδή ενώ και τα δύο γατιια είχαν την ίδια πάθηση, το μεν ένα βελτιώθηκε πάρα πολύ (μη σου πω ειναι λες και δεν ειχε ποτέ στοματίτιδα) και το άλλο ακριβώς το αντίθετο.. μια στάσιμη κατάσταση..
    Έχω εδώ κοντά στο σπίτι μου κτηνίατρο που έχει εξειδίκευση ακριβως σε παθήσεις του στόματος, αλλά επειδή είμαι λίγο στριμωγμένη οικονομικά (μαζεύω και λεφτά να στειρώσω ένα άλλο) το καθυστερώ. Θέλω να τον πάω για να δω τι μπορεί να φταίει!


 
Page 25 of 25 FirstFirst ... 152122232425

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •