Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    heraklio crete, Greece.
    Posts
    115

    Default L-Carnitine & Testosterone

    παιδια διαβασα τα εξεις.οτι η καρνιτινη βοηθαει στην αυξηση της τεστοστερονης και ιδιαιτερα της ελευθερης τεστοστερονης.και οι καλυτερες ωρες να την περνουμε ειναι μετα απο το γευμα μας το κυριο 1γρ(μεσημεριανο κυριως)και μετα απο την προπονηση μας1γρ μαζι με το μεταπροπονητικο μας.επεισης ελεγε οτι η ελευθερη τεστοστερονη παιζει μεγαλυτερο ρολο για το μεγεθος των ορχεων αποτι η ολικη τεστοστερονη αρα η καρνιτινη βοηθαει στο μεγεθος των ορχεων ιδιαιτερα μετα την χρηση αας μπορει να τους βοηθησει.αληθευουν ολα αυτα?ξερει κανεις κατι για ολα αυτα?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mπορείς να αναφέρεις την πηγή που τα διάβασες;

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    heraklio crete, Greece.
    Posts
    115

    Default

    δυστυχως δεν θυμαμαι..το ειχα διαβασει παλαιοτερα και απλα τωρα το θυμηθηκα και ειπα να ρωτησω εαν ξερετε να μου πειτε κατι παραπανω..

  4. #4

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigeo

    δυστυχως δεν θυμαμαι..το ειχα διαβασει παλαιοτερα και απλα τωρα το θυμηθηκα και ειπα να ρωτησω εαν ξερετε να μου πειτε κατι παραπανω..
    </blockquote id=quote>
    Για την καρνιτίνη μόνο για τις λιποτροπικές της ιδιότητες γνωρίζω και ότι ίσως είναι το πιο αποδεδειγμένο συπλήρωμα για κάυση λίπους μαζί με το CLA...(χωρίς να αναφέρουμε καφεϊνες κτλ κτλ)
    δεν ξέρω εάν η acetyl-l carnitine μπορεί να έχει κάποια επίδραση στην τέστο!

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    heraklio crete, Greece.
    Posts
    115

    Default

    μαλιστα..σας ευχαριστω πολυ.

  6. #6

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Λοιπον κάπου έχω κάτι βιβλία και θυμάμαι οτι η καρνιτίνη είναι συνδεδεμένη με τήν φρουκτόζη του σπέρματος ...
    Δεν θυμάμαι τι ανέφερε για τήν LH-FSH γιατι κάτι έλεγε ...θα ψάξω ομως αυριο-μεθαύριο να το βρώ

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    heraklio crete, Greece.
    Posts
    115

    Default

    οκ σε ευχαριστω πολυ να σαι καλα..

  8. #8
    Advanced Bodybuilder nikos_123's Avatar
    Join Date
    09-09-07
    Location
    .
    Posts
    1,103

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigeo

    δυστυχως δεν θυμαμαι..το ειχα διαβασει παλαιοτερα και απλα τωρα το θυμηθηκα και ειπα να ρωτησω εαν ξερετε να μου πειτε κατι παραπανω..
    </blockquote id=quote>
    Για την καρνιτίνη μόνο για τις λιποτροπικές της ιδιότητες γνωρίζω </blockquote id=quote>
    Ποιες? μονο στην θεωρια δουλευει στην πραξη απετυχε.

    Για την καρνιτινη ισως η acethyl σε ποντικια σε ανθρωπους δεν ειδα κατι αλλα και παλι τι να αυξηση με την ιδια λογικη το πρασινο τσαι μειωνη την τεστοστερονη το ξερατε?[:-bouncy] αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο γιατι στον πραγματικο κοσμο δεν εχω παρατηρησει κατι τραγικο.

  9. #9

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    : Med Sci Sports Exerc. 2006 Jul;38(7):1288-96.Click here to read Links

    Erratum in:
    Med Sci Sports Exerc. 2006 Oct;38(10):1861.

    Androgenic responses to resistance exercise: effects of feeding and L-carnitine.
    Kraemer WJ, Spiering BA, Volek JS, Ratamess NA, Sharman MJ, Rubin MR, French DN, Silvestre R, Hatfield DL, Van Heest JL, Vingren JL, Judelson DA, Deschenes MR, Maresh CM.

    Human Performance Laboratory, Department of Kinesiology, University of Connecticut, Storrs, CT 06269-1110, USA. William.Kraemer@uconn.edu

    PURPOSE: The purpose of this investigation was to determine the effects of 3 wk of L-carnitine L-tartrate (LCLT) supplementation and post-resistance-exercise (RE) feeding on hormonal and androgen receptor (AR) responses. METHODS: Ten resistance-trained men (mean+/-SD: age, 22+/-1 yr; mass, 86.3+/-15.3 kg; height, 181+/-11 cm) supplemented with LCLT (equivalent to 2 g of L-carnitine per day) or placebo (PL) for 21 d, provided muscle biopsies for AR determinations, then performed two RE protocols: one followed by water intake, and one followed by feeding (8 kcal.kg body mass, consisting of 56% carbohydrate, 16% protein, and 28% fat). RE protocols were randomized and included serial blood draws and a 1-h post-RE biopsy. After a 7-d washout period, subjects crossed over, and all experimental procedures were repeated. RESULTS: LCLT supplementation upregulated (P&lt;0.05) preexercise AR content compared with PL (12.9+/-5.9 vs 11.2+/-4.0 au, respectively). RE increased (P&lt;0.05) AR content compared with pre-RE values in the PL trial only. Post-RE feeding significantly increased AR content compared with baseline and water trials for both LCLT and PL. Serum total testosterone concentrations were suppressed (P&lt;0.05) during feeding trials with respect to corresponding water and pre-RE values. Luteinizing hormone demonstrated subtle, yet significant changes in response to feeding and LCLT. CONCLUSION: In summary, these data demonstrated that: 1) feeding after RE increased AR content, which may result in increased testosterone uptake, and thus enhanced luteinizing hormone secretion via feedback mechanisms; and 2) LCLT supplementation upregulated AR content, which may promote recovery from RE

    η καρνιτίνη αυξάνει τον αριθμό των υποδοχέων .Επίσης άλλες in vitro έρευνες δείχνουν ότι δρα σαν την ωχρινοτρόπο ορμόνη ενώ υπάρχουν αρκετά στοιχεία που δείχνει ότι αυξάνει την μεταφορά του οξυγόνου στους μυς.Σίγουρα δεν είναι τρομερά πράγματα αλλά για κάποιον που δεν θέλει να χρησιμοποιήσει άλλα πράγματα μπορούν να φανούν χρήσιμα.Τώρα να λεμε ότι η καλύτερη ώρα είναι το μεσημέρι, έχει μία λογική λόγω κιρκαδικών ρυθμών κτλ
    ΄Οσον αφορά το τσάι, το έχουμε δει εδω

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...32&whichpage=1

  10. #10

    Join Date
    06-08-04
    Posts
    8,354

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by nikos_123

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by _Akaloupotos_

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by bigeo

    δυστυχως δεν θυμαμαι..το ειχα διαβασει παλαιοτερα και απλα τωρα το θυμηθηκα και ειπα να ρωτησω εαν ξερετε να μου πειτε κατι παραπανω..
    </blockquote id=quote>
    Για την καρνιτίνη μόνο για τις λιποτροπικές της ιδιότητες γνωρίζω </blockquote id=quote>
    Ποιες? μονο στην θεωρια δουλευει στην πραξη απετυχε.

    Για την καρνιτινη ισως η acethyl σε ποντικια σε ανθρωπους δεν ειδα κατι αλλα και παλι τι να αυξηση με την ιδια λογικη το πρασινο τσαι μειωνη την τεστοστερονη το ξερατε?[:-bouncy] αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο γιατι στον πραγματικο κοσμο δεν εχω παρατηρησει κατι τραγικο.
    </blockquote id=quote>

    Στην πράξη πάντως πάνω μου έχει δουλέψει πολύ καλά.. Για να δουλέψει όμως ένα συμπλήρωμα πρέπει να δουλέψουμε και εμείς αναλόγως..

    Και ναι, η καρνιτίνη έχει απ ότι φαίνεται άμεση σχέση με το σπέρμα: http://findarticles.com/p/articles/m.../ai_n14814133/
    (υπάρχουν πάρα πολλές έρευνες επ αυτού)

  11. #11

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    Μπράβο ρε παιδιά , αυτά έλεγα , και τα έχω κάπου θαμένα ...αλλα ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ πέρνω , δέν το συζητώ και επίσης να αναφέρω οτι και μένα ,με έχει βοηθήσει πολύ και στο θέμα μιτοχόνριο και στο θέμα ενέργεια

    off topic ηθικο δίδαγμα ...:D

    Αμα έχεις τέτοιους φιλους , ας έχεις και εχθρούς οσους νάναι [:-thumbu]

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Σε τι μορφή υπάρχει αυτή η ουσία και από που μπορούμε να την προμηθευτούμε ?

  13. #13
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    11-02-09
    Location
    Greece.
    Posts
    57

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    Σε τι μορφή υπάρχει αυτή η ουσία και από που μπορούμε να την προμηθευτούμε ?
    </blockquote id=quote>
    σε ποσιμο διαλυμα στο φαρμακειο

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    heraklio crete, Greece.
    Posts
    115

    Default

    υπαρχει σεκυασμα στο φαρμεκιεο και λεγεται superamin..ειναι l-carnitine και ομως και οχι acetyl-l carnitine...

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Ενδιαφέρον .... αλλά τελικά το όφελος της χρήσης της από ότι κατάλαβα είναι η αύξηση της τεστοστερόνης και η λιποδιαλυτικές της ιδιότητες ? κάθε πότε να λαμβάνεται ?

  16. #16

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    Ενδιαφέρον .... αλλά τελικά το όφελος της χρήσης της από ότι κατάλαβα είναι η αύξηση της τεστοστερόνης και η λιποδιαλυτικές της ιδιότητες ? κάθε πότε να λαμβάνεται ?
    </blockquote id=quote>

    Σαν συμπλήρωμα η λήψη του προϋποθέτει είτε ελλειψη απο τήν διατροφή , είτε μεγαλύτερες (περισσότερες) ανάγκες προσληψης
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ ούτε πρόκειται να ανεβάσει τήν τεστοστερονη κλπ κλπ , εκείνο που είναι να κάνει η ληψη της σάν 2η κατάσταση είναι να εφοδιάσει τον οργανισμό , έτσι ώστε αν παρελπίδα λείπει καρνιτίνη , τοτε με τήν προσθήκη οι οποιες ομοιστασίες εξαρτώνατι λιγο ή περισσότερο απο αυτή να ξαναγυρνούν γρήγορα με πρώτο στοχο τήν απρόσκοπτη ανάρρωση

    Η Πρώτη και βασική τής λειοτυργία είναι η μεταφορά λιπαρών οξέων κατά τήν παραγωγή ενέργειας απο τα μιτοχόνδρια , δηλαδή το εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας ττου κυττάρου - αυτο προφανώς δέν δρά ακριβώς λιποτροποικά , αλλα αμα δέν γίνεται με 100% αποδοση τότε δέν μπορεί να καεί και εύκολα λίπος

    Ενα άλλο θέμα παράπλευρο αυτής τής λειοτυργίας είναι η καλύτερη αξιοποίηση του γλυκογόνου και τέλος έχει βρεθεί οτι ασκεί θεραπευτική δράση σε καταστάσης βλαβών του μυοκαρδίου

    Ο επιπρόσθετως εμπλουτισμός με φρουκτόζη του σπέρματος , είναι μιά Aλλη της ιδιοτητα που δέν θα πρέπει να συγχέεται με τήν δράση τής στην LH/FSH

    Εν κατακείδι ο οργανισμός και λαμβάνει και μάλλον παράγει καρνιτίνη , το θέμα είναι οτι επειδή έχει κάπως βιταμινοειδή δράση σε περιπτώσεις ασκησης/καταπονησης/διατροφής/διατας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειαζομαστε ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ καρνιτίνης
    Τιποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    24-04-09
    Location
    heraklio crete, Greece.
    Posts
    115

    Default

    πολυ καλα ολα αυτα!ευχαριστω για τις πληροφοριες σου[:-thumbu]

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    Ενδιαφέρον .... αλλά τελικά το όφελος της χρήσης της από ότι κατάλαβα είναι η αύξηση της τεστοστερόνης και η λιποδιαλυτικές της ιδιότητες ? κάθε πότε να λαμβάνεται ?
    </blockquote id=quote>

    Σαν συμπλήρωμα η λήψη του προϋποθέτει είτε ελλειψη απο τήν διατροφή , είτε μεγαλύτερες (περισσότερες) ανάγκες προσληψης
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ ούτε πρόκειται να ανεβάσει τήν τεστοστερονη κλπ κλπ , εκείνο που είναι να κάνει η ληψη της σάν 2η κατάσταση είναι να εφοδιάσει τον οργανισμό , έτσι ώστε αν παρελπίδα λείπει καρνιτίνη , τοτε με τήν προσθήκη οι οποιες ομοιστασίες εξαρτώνατι λιγο ή περισσότερο απο αυτή να ξαναγυρνούν γρήγορα με πρώτο στοχο τήν απρόσκοπτη ανάρρωση

    Η Πρώτη και βασική τής λειοτυργία είναι η μεταφορά λιπαρών οξέων κατά τήν παραγωγή ενέργειας απο τα μιτοχόνδρια , δηλαδή το εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας ττου κυττάρου - αυτο προφανώς δέν δρά ακριβώς λιποτροποικά , αλλα αμα δέν γίνεται με 100% αποδοση τότε δέν μπορεί να καεί και εύκολα λίπος

    Ενα άλλο θέμα παράπλευρο αυτής τής λειοτυργίας είναι η καλύτερη αξιοποίηση του γλυκογόνου και τέλος έχει βρεθεί οτι ασκεί θεραπευτική δράση σε καταστάσης βλαβών του μυοκαρδίου

    Ο επιπρόσθετως εμπλουτισμός με φρουκτόζη του σπέρματος , είναι μιά Aλλη της ιδιοτητα που δέν θα πρέπει να συγχέεται με τήν δράση τής στην LH/FSH

    Εν κατακείδι ο οργανισμός και λαμβάνει και μάλλον παράγει καρνιτίνη , το θέμα είναι οτι επειδή έχει κάπως βιταμινοειδή δράση σε περιπτώσεις ασκησης/καταπονησης/διατροφής/διατας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειαζομαστε ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ καρνιτίνης
    Τιποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο
    </blockquote id=quote>

    Εξαιρετική εξήγηση φίλε μου ! Ευχαριστώ ! Μια τελευταία λεπτομέρεια απλά γιατί με την επιστημονική χρήση της γλώσσας σου σε έχασα κάπου ,τελικό συμπέρασμα μπορεί να βοηθήσει στην λιποδιάλυση ... σωσ΄τά κατάλαβα ,έτσι ?

  19. #19

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by MATZ

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    Ενδιαφέρον .... αλλά τελικά το όφελος της χρήσης της από ότι κατάλαβα είναι η αύξηση της τεστοστερόνης και η λιποδιαλυτικές της ιδιότητες ? κάθε πότε να λαμβάνεται ?
    </blockquote id=quote>

    Σαν συμπλήρωμα η λήψη του προϋποθέτει είτε ελλειψη απο τήν διατροφή , είτε μεγαλύτερες (περισσότερες) ανάγκες προσληψης
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΓΙΚΟ ούτε πρόκειται να ανεβάσει τήν τεστοστερονη κλπ κλπ , εκείνο που είναι να κάνει η ληψη της σάν 2η κατάσταση είναι να εφοδιάσει τον οργανισμό , έτσι ώστε αν παρελπίδα λείπει καρνιτίνη , τοτε με τήν προσθήκη οι οποιες ομοιστασίες εξαρτώνατι λιγο ή περισσότερο απο αυτή να ξαναγυρνούν γρήγορα με πρώτο στοχο τήν απρόσκοπτη ανάρρωση

    Η Πρώτη και βασική τής λειοτυργία είναι η μεταφορά λιπαρών οξέων κατά τήν παραγωγή ενέργειας απο τα μιτοχόνδρια , δηλαδή το εργοστάσιο παραγωγής ενέργειας ττου κυττάρου - αυτο προφανώς δέν δρά ακριβώς λιποτροποικά , αλλα αμα δέν γίνεται με 100% αποδοση τότε δέν μπορεί να καεί και εύκολα λίπος

    Ενα άλλο θέμα παράπλευρο αυτής τής λειοτυργίας είναι η καλύτερη αξιοποίηση του γλυκογόνου και τέλος έχει βρεθεί οτι ασκεί θεραπευτική δράση σε καταστάσης βλαβών του μυοκαρδίου

    Ο επιπρόσθετως εμπλουτισμός με φρουκτόζη του σπέρματος , είναι μιά Aλλη της ιδιοτητα που δέν θα πρέπει να συγχέεται με τήν δράση τής στην LH/FSH

    Εν κατακείδι ο οργανισμός και λαμβάνει και μάλλον παράγει καρνιτίνη , το θέμα είναι οτι επειδή έχει κάπως βιταμινοειδή δράση σε περιπτώσεις ασκησης/καταπονησης/διατροφής/διατας υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χρειαζομαστε ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ καρνιτίνης
    Τιποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο
    </blockquote id=quote>

    Εξαιρετική εξήγηση φίλε μου ! Ευχαριστώ ! Μια τελευταία λεπτομέρεια απλά γιατί με την επιστημονική χρήση της γλώσσας σου σε έχασα κάπου ,τελικό συμπέρασμα μπορεί να βοηθήσει στην λιποδιάλυση ... σωσ΄τά κατάλαβα ,έτσι ?
    </blockquote id=quote>

    Ναι , εφοσον σου λείπει καρνιτίνη ή/και οι δραστηριότητές σου χρήζουν μεγαλύτερης ποσοτητας προσληψης

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ ... εσύ φίλε τι ποσοστό λίπους έχεις και στατιστικά γενικά ? Κάποια μέθοδο /συμπληρωμα διατροφής για λιποδιάλυση που θα βοηθήσει ξέρεις ? αν έχεις κάτι στο μυαλό σου θα χαρώ να το ακούσω ..

  21. #21

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    Σε ευχαριστώ πολύ ... εσύ φίλε τι ποσοστό λίπους έχεις και στατιστικά γενικά ? Κάποια μέθοδο /συμπληρωμα διατροφής για λιποδιάλυση που θα βοηθήσει ξέρεις ? αν έχεις κάτι στο μυαλό σου θα χαρώ να το ακούσω ..
    </blockquote id=quote>

    Κοιταξε να δείς , επειδή είσαι νέο μέλος (και δέν το λέω υποτιμητικά , αλιμονο) και επειδή απο τήν ερώτηση σου νομιζω οτι είσαι αρχάριος , θα σε συμβουλέψω συναδελφικά να παραμείνεις ενεργό μέλος του φορουμ και σιγά σιγά απο τα θέματα , το ψάξιμο , τήν έρευνα και υα συμφραζόμενα θα μαθαίνεις περισσότερα και κούτσα-κούτσα θα κάνεις εύστοχες και χρήσιμες ερωτήσεις
    Ο πρώτος και ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟΣ κανονας του BB είναι οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΙΑΣΥΝΗ , γιατι βιάζεσαι , δέν βιάζεσαι δέν πρόκειται να αλλαξει κάτι , ολα θα γίνουν με τον καιρό τους και οσο περισσότερο βιαστείς τόσο περισσότερο χρόνο θα κάνεις για να δείς αποτελέσματα

    Δειγματολειπτικά , είμαι 1.69 με βάρος κοντά στα 80-81 κιλα και εκτιμώ οτι έχω συνολικό λιπος κοντά στο 10-11% που δέν είναι προς το παρον κατανεμμημένο συμμετρικά , αλλα το παλεύω , πάντως οταν ξαναξεκίνησα ΒΒ πρίν 3.5 χρόνια , είχα περσσότερο απο 33% λιπος στα 97-98 κιλά

    Καλή συνέχεια

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    ΌΧι φίλε δεν είμαι αρχάριος ,απλά ρωτάω γιατί ο καθένας έχει τον τρόπο του ... ΄ξέρω ότι δεν χρειάζεται βιασύνη γιατί θέλει δουλειά το καταννοώ ... εγω προσωπικά δεν χρησιμοπιώ κανένα συμπλήρωμα διατροφής ... απλά κάνω πολλές ώρες αεροβίωση ... τεσπα ευχαριστώ πάντως ..

  23. #23

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    ΌΧι φίλε δεν είμαι αρχάριος ,απλά ρωτάω γιατί ο καθένας έχει τον τρόπο του ... ΄ξέρω ότι δεν χρειάζεται βιασύνη γιατί θέλει δουλειά το καταννοώ ... εγω προσωπικά δεν χρησιμοπιώ κανένα συμπλήρωμα διατροφής ... απλά κάνω πολλές ώρες αεροβίωση ... τεσπα ευχαριστώ πάντως ..
    </blockquote id=quote>

    ΟΚ , τοτε ζητώ συγγνώμη

    Το οτι δέ χρησιμοποιείς κανένα συμπλήρωμα , ειναι κάτι που πρέπει να ξανασκεφθείς εάν και εφόσον έχεις απαιτητικό πρόγραμμα

  24. #24

    Join Date
    27-11-07
    Location
    Greece.
    Posts
    1,724

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Ron

    ΌΧι φίλε δεν είμαι αρχάριος ,απλά ρωτάω γιατί ο καθένας έχει τον τρόπο του ... ΄ξέρω ότι δεν χρειάζεται βιασύνη γιατί θέλει δουλειά το καταννοώ ... εγω προσωπικά δεν χρησιμοπιώ κανένα συμπλήρωμα διατροφής ... απλά κάνω πολλές ώρες αεροβίωση ... τεσπα ευχαριστώ πάντως ..
    </blockquote id=quote>

    ΟΚ , τοτε ζητώ συγγνώμη

    Το οτι δέ χρησιμοποιείς κανένα συμπλήρωμα , ειναι κάτι που πρέπει να ξανασκεφθείς εάν και εφόσον έχεις απαιτητικό πρόγραμμα

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Δεν έχει κανένα λόγο να συζήτησεις συγνώμη φίλε μου ... απλά δεν γνωριζόμαστε .. αυτό ... λογικό ... εγώ ευχαριστώ για την εξήγησή σου ...
    Ναι όντως .. πρόκειται να πάρω συμπληρωμα ορογαλακτικλης μια πολυβιταμίνη και μπορεί και αμινοξέα .. απλά θέλω να κάνω ενα check up γιατί έχω καιρό να κάνω ..

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-06-09
    Location
    .
    Posts
    157

    Default

    Δεν έχει κανένα λόγο να συζήτησεις συγνώμη φίλε μου ... απλά δεν γνωριζόμαστε .. αυτό ... λογικό ... εγώ ευχαριστώ για την εξήγησή σου ...
    Ναι όντως .. πρόκειται να πάρω συμπληρωμα ορογαλακτικλης μια πολυβιταμίνη και μπορεί και αμινοξέα .. απλά θέλω να κάνω ενα check up γιατί έχω καιρό να κάνω ..

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    21-10-10
    Posts
    28

    Default

    Ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σε l-carnitine και acetyl-l carnitine ?>

  28. #28
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    01-05-12
    Posts
    17

    Default

    ποια ειναι η ημερησια προτεινομενη δοση για την καρνιτινη?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •