Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-02-09
    Location
    Athens, Attica, Greece.
    Posts
    206

    Default Καλοκαιρινες διακοπες και διατροφη

    Εχω ψιλοπροβληματιστει για τι θα κανω οταν θα παω διακοπες διοτι δεν θα ειναι απλα μια εβδομαδα οποτε δεν μπορω απλα να αφαιθω. Για την παραλια σκεφτηκα γαλατακι, φρουτακι και ξηρους καρπους σε ποσοτητες ετσι ωστε να βγαινει γυρω στα Π/Λ/Υ:24/10/40 ενω για ταβερνες και λοιπα κανα κοτοπουλακι και θα τρωω με το ματι περιπου τισ μεριδες που τρωω και σπιτι, οπως επισης σε γυραδικα καλαμακια κοτοπουλο και πιτουλα αλαδωτη. Στο πρωινο ομως το ξενοδοχειο ειναι low budget μιας και ειμαστε φοιτητοπαρεα. Και λογικα θα εχει μονο κατι kellogs γαλα, φρουτα και ψωμια, κεικ κλπ. Δεν θα μπορω λογικα να εχω ουτε τα ασπραδια μου ουτε τη βρωμη μπλα μπλα μπλα. Τι να κανω? Σκεφτηκα να παρω ενα ταπερακι με πιτακια καμιας βδομαδας να τα εχω στο ψυγειακι του δωματιου αλλα οταν τελειωσουν αυτα? Τι μου προτεινετε? Επισης δεν νομιζω να παρω ορογαλακτικη μαζι μου διοτι δεν ξερουν οι φιλοι μου οι οποιοι δεν ξερουν τι σημαινει διατροφη και γυμναστικη (οχι οτι εγω ειμαι κανας pro αλλα ουλαχιστων εχω μπει σε μια γραμμη και με ενδιαφερει η εμφανιση μου καθως και η υγεια μου)οτι περνω πρωτεϊνη και δεν θελω να αρχισουν να λενε για "ντοπες" κλπ (βεβαια θα επερεπε απλα να τουσ γραψω στα @@ μου αλλα.... αρκετοι απο εσας με καταλαβαινεται θελω να πιστευω). Αυτα λοιπον, καθε συμβουλη δεκτη και ευχαριστω προκαταβολικα

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    πόσο καιρό θα λείψεις?
    πάντως και ένα διάλειμμα μισού μήνα να κάνεις από την ΑΥΣΤΗΡΗ διατροφή και απλά προσέχεις πιο πολύ καλό θα οσυ κάνει(ψυχολογικό) παρά κακό.
    Είχα τις ίδιες σκέψεις με σένα για τις διακοπές μέχρι που έκατσα και σκέφτηκα ότι επί 11 μήνες μου βγαίνει η πίστη με την διατροφή και τις προπονήσεις οπότε 0,5-1 μήνα off μόνο καλό μπορεί να μου κάνει.
    Θα ξεσυνηθίσει ο οργανισμός και το μυαλό.
    Θα πάρεις δυνάμεις ψυχολογικά ώστε να μπεις πιο δυνατός από την αρχή της νέας σεζόν.
    Στην τελική,επειδή είναι διακοπές κοιτά να περάσεις όσο πιο καλά μπορείς χωρίς να σκέφτεσαι τίποτα

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    πόσο καιρό θα λείψεις?
    πάντως και ένα διάλειμμα μισού μήνα να κάνεις από την ΑΥΣΤΗΡΗ διατροφή και απλά προσέχεις πιο πολύ καλό θα οσυ κάνει(ψυχολογικό) παρά κακό.
    Είχα τις ίδιες σκέψεις με σένα για τις διακοπές μέχρι που έκατσα και σκέφτηκα ότι επί 11 μήνες μου βγαίνει η πίστη με την διατροφή και τις προπονήσεις οπότε 0,5-1 μήνα off μόνο καλό μπορεί να μου κάνει.
    Θα ξεσυνηθίσει ο οργανισμός και το μυαλό.
    Θα πάρεις δυνάμεις ψυχολογικά ώστε να μπεις πιο δυνατός από την αρχή της νέας σεζόν.
    Στην τελική,επειδή είναι διακοπές κοιτά να περάσεις όσο πιο καλά μπορείς χωρίς να σκέφτεσαι τίποτα

  4. #4
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    θα συμφωνησω απολυτα με τον Σεργιο,
    μην ειμαστε υπερβολικοι...δεν χανεται ο κοσμος με μια 10ημερη αλλαγη,ουτε κ οι κοποι μιας χρονιας.
    απόλαυσε τις διακοπες σου κ φορτισε μπαταριες!!!!!!!!!!

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    13-03-08
    Location
    .
    Posts
    91

    Default

    θα συμφωνησω απολυτα με τον Σεργιο,
    μην ειμαστε υπερβολικοι...δεν χανεται ο κοσμος με μια 10ημερη αλλαγη,ουτε κ οι κοποι μιας χρονιας.
    απόλαυσε τις διακοπες σου κ φορτισε μπαταριες!!!!!!!!!!

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-02-09
    Location
    Athens, Attica, Greece.
    Posts
    206

    Default

    και εγω αυτο σκεφτομαι. Οτι αξιζει τωρα να χαλαω τη ζχαρενια μου? Αλλα δεν θελω εκτος απο μπαταριες να γεμισω (ξεχυλησω) και τις λιπαποθηκες.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    27-02-09
    Location
    Athens, Attica, Greece.
    Posts
    206

    Default

    και εγω αυτο σκεφτομαι. Οτι αξιζει τωρα να χαλαω τη ζχαρενια μου? Αλλα δεν θελω εκτος απο μπαταριες να γεμισω (ξεχυλησω) και τις λιπαποθηκες.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Θα συμφωνησω κι εγω με τον sergoun και τον varth. Φιλε Κωνσταντινε you 're missing the point!! Οι διακοπες χρειαζονται οχι μονο για να χαλαρωσει το σωμα αλλα και το πνευμα. Η γνωμη μου ειναι να απολαυσεις τις διακοπες σου και την μεσογειακη κουζινα (με παν μετρον αριστον βεβαια) και θα δεις οτι μετα τις διακοπες θα αισθανεσαι πολυ πιο ομορφα και full ετοιμος για προπονηση. Τωρα αν εσυ επιμενεις να μην χαλασεις την διατροφη σου, προτεινω να παρεις μαζι σου μερικα συμπληρωματα που ειναι ευκολα στη μεταφορα οπως αμινοξεα σε ταμπλετες, σοκολατες πρωτεινης και καμια πολυβιταμινη για να σιγουρευτεις οτι το σωμα σου τα παιρναι ολα. Για πρωινο, μαζι με τα kellogs με γαλα (που ειναι ενα καλο πρωινο) μπορεις να φας και ενα κρυο σαντουιτς με κοτοπουλο (αν εχει κατι τετοιο εκει). Για σνακ φαε αφθονα φρουτα και καμια χουφτα ξηρους καρπους. Κρεας υπαρχει αφθονο! Τελος, βαλε τη φαντασια σου να δουλεψει και θα την βεις την ακρη.
    Καλες διακοπες!

  9. #9
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Θα συμφωνησω κι εγω με τον sergoun και τον varth. Φιλε Κωνσταντινε you 're missing the point!! Οι διακοπες χρειαζονται οχι μονο για να χαλαρωσει το σωμα αλλα και το πνευμα. Η γνωμη μου ειναι να απολαυσεις τις διακοπες σου και την μεσογειακη κουζινα (με παν μετρον αριστον βεβαια) και θα δεις οτι μετα τις διακοπες θα αισθανεσαι πολυ πιο ομορφα και full ετοιμος για προπονηση. Τωρα αν εσυ επιμενεις να μην χαλασεις την διατροφη σου, προτεινω να παρεις μαζι σου μερικα συμπληρωματα που ειναι ευκολα στη μεταφορα οπως αμινοξεα σε ταμπλετες, σοκολατες πρωτεινης και καμια πολυβιταμινη για να σιγουρευτεις οτι το σωμα σου τα παιρναι ολα. Για πρωινο, μαζι με τα kellogs με γαλα (που ειναι ενα καλο πρωινο) μπορεις να φας και ενα κρυο σαντουιτς με κοτοπουλο (αν εχει κατι τετοιο εκει). Για σνακ φαε αφθονα φρουτα και καμια χουφτα ξηρους καρπους. Κρεας υπαρχει αφθονο! Τελος, βαλε τη φαντασια σου να δουλεψει και θα την βεις την ακρη.
    Καλες διακοπες!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ε μην πέσεις και συ με τα μούτρα από το πρωί μέχρι το βράδυ στο φαϊ:D
    Λίγο απ'όλα[:-apple] Παν μέτρον άριστον

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ε μην πέσεις και συ με τα μούτρα από το πρωί μέχρι το βράδυ στο φαϊ:D
    Λίγο απ'όλα[:-apple] Παν μέτρον άριστον

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    φίλε,με 10-15 μέρες αποχή και από την στιγμή που δεν είσαι επαγγελματίας δεν χάνεται ο κόσμος.
    Στο λέω εγώ που πραγματικά ΦΟΒΑΜΑΙ να ξαναλιπώσω.
    Δεν σου λέω πως δεν θα πάρεις 1-2 κιλά αλλά αυτά τα κιλάκια με το που γυρίσεις στο διατροφικό-προπονητικό σου πρόγραμμα θα φύγουν αμέσως.
    Δεν σου προτείνω να σαβουριάσεις ότι γλυκό,τηγανιτό,fast food υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες αλλά να φας απ'όλα με μέτρο,σε νορμάλ ποσότητες.
    όχι π.χ. 2 κιλά παγωτό στην καθισιά σου ή 2 κιλά τηγανιτές πατάες-αν καταλαβαίνεις τι εννοώ

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    φίλε,με 10-15 μέρες αποχή και από την στιγμή που δεν είσαι επαγγελματίας δεν χάνεται ο κόσμος.
    Στο λέω εγώ που πραγματικά ΦΟΒΑΜΑΙ να ξαναλιπώσω.
    Δεν σου λέω πως δεν θα πάρεις 1-2 κιλά αλλά αυτά τα κιλάκια με το που γυρίσεις στο διατροφικό-προπονητικό σου πρόγραμμα θα φύγουν αμέσως.
    Δεν σου προτείνω να σαβουριάσεις ότι γλυκό,τηγανιτό,fast food υπάρχει σε μεγάλες ποσότητες αλλά να φας απ'όλα με μέτρο,σε νορμάλ ποσότητες.
    όχι π.χ. 2 κιλά παγωτό στην καθισιά σου ή 2 κιλά τηγανιτές πατάες-αν καταλαβαίνεις τι εννοώ

  14. #14
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κωσταντινε δε χρειάζεται ουτε να εισαι με το ταπερ στο χερι, ουτε όμως να πεις παω διακοπες και αφεθεις τελειως και να λιπωσεις και μετα να πεινας ή να τρεχεις για να τα χασεις κτλ. Μην αγχώνεσαι, δε χρειάζεται ουτε να τρως συνεχεις ουτε να πλακωνεσαι στις πρωτείνες για να κρατήσεις τους μυς σου. calories in= calories out και δε θα παρεις γραμμαριο, τρωγε και την πρωτείνη σου , 1,5 γραμμαριο ανα κιλό πιστευω ειναι υπεραρκετό για συντήρηση, μη σου πω και πιο λίγο. Μην επιχειρήσεις να κανεις πολλα γευματα γιατί αν τρως μαγειρευτα φαγητα , φαστ φουντ κλπ θα παρεις πολλες θερμίδες. Βρες και ενα γυμναστηριο να κανεις καμια χαλαρή προπονηση σαν ενεργητική ξεκουραση. αυτα...

  15. #15
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    κωσταντινε δε χρειάζεται ουτε να εισαι με το ταπερ στο χερι, ουτε όμως να πεις παω διακοπες και αφεθεις τελειως και να λιπωσεις και μετα να πεινας ή να τρεχεις για να τα χασεις κτλ. Μην αγχώνεσαι, δε χρειάζεται ουτε να τρως συνεχεις ουτε να πλακωνεσαι στις πρωτείνες για να κρατήσεις τους μυς σου. calories in= calories out και δε θα παρεις γραμμαριο, τρωγε και την πρωτείνη σου , 1,5 γραμμαριο ανα κιλό πιστευω ειναι υπεραρκετό για συντήρηση, μη σου πω και πιο λίγο. Μην επιχειρήσεις να κανεις πολλα γευματα γιατί αν τρως μαγειρευτα φαγητα , φαστ φουντ κλπ θα παρεις πολλες θερμίδες. Βρες και ενα γυμναστηριο να κανεις καμια χαλαρή προπονηση σαν ενεργητική ξεκουραση. αυτα...

  16. #16
    IFBB Pro Kefalianos's Avatar
    Join Date
    22-02-09
    Location
    kos, Greece.
    Posts
    731

    Default

    Αμα καθεσαι και σκεφτεσαι πως/τι θα φας,ΤΙ διακοπες ειναι αυτες που θα κανεις?Να προσεχεις τι τρως και να διασκεδασεις.Τι αναμνησεις θα εχεις απο τις διακοπες,που στεναχοριοσουν να μην βαλεις κιλο?
    "Healthy2Day.gr" Alekou Siatravani

    David's Gym - David Balasas

  17. #17
    IFBB Pro Kefalianos's Avatar
    Join Date
    22-02-09
    Location
    kos, Greece.
    Posts
    731

    Default

    Αμα καθεσαι και σκεφτεσαι πως/τι θα φας,ΤΙ διακοπες ειναι αυτες που θα κανεις?Να προσεχεις τι τρως και να διασκεδασεις.Τι αναμνησεις θα εχεις απο τις διακοπες,που στεναχοριοσουν να μην βαλεις κιλο?
    "Healthy2Day.gr" Alekou Siatravani

    David's Gym - David Balasas

  18. #18
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Δυστυχως οταν ερχεται ο καιρος των διακοπών εχω και εγω αυτο το θέμα,εχω τεραστιο προβλημα με την παρεα μου(ειμαστε 3 ζευγαρια),ηδη με θεωρουν μανιακή γιατι οταν βγαινουμε γενικά για ποτο-φαγητο εκεινοι κατεβαζουν μπουκαλια και εγω σοδα στειμμένο,εκεινοι τρωνε πίτσες κτλ ενω εγω σαλάτες .Τωρα στις διακοπές αν πάρω συμπληρωμα πρωτεινης και βρωμη-φαγοπυρο πραγματικα δεν θελω να φανταστώ το τι θα ακουσω,το κακο ή καλό ειναι οτι ενω κάνουν κακη διατροφή (δεν αθλουνται ή αθλουνται περιστασιακά) ολο το χρόνο, κανενας τους δεν ειναι υπέρβαρος,εγω αν ετρωγα αυτα που τρωνε αυτοι θα ημουν η διπλή και δυστυχως αυτο δεν το καταλαβαινουν,σε αυτο το σημειο θέλω να αναφέρω οτι δεν πιέζομαι καθολου με τη διατροφή μου,ειναι τρόπος ζωης για μενα.

    Λοιπον τωρα που θα πάμε για camping εγω το πρωι συνηθως τρωω 2 κουλούρια και εχω μαζι μου στη θαλασσα ποπ κορν,στραγάλια,αμυγδαλα,φυστικια κτλ και φρούτα μεχρι το μεσημέρι-απογευμα που θα πάμε για φαγήτο,εκει συνηθως τρωω φιλέτο κοτόπουλο ή φιλέτο μοσχάρι ή ψαρονέφρι ή ψάρια και σαλάτα,αν πεινάσω μεχρι να πάμε για βραδινο,έχω μαζι μου μπάρες πρωτεινης οποτε κρατιέμαι μεχρι το βραδινο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •