Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default Προπόνηση Γλουτών

    Γεια σας σε ολους και καλώς ήρθα στο φορουμ[:-viking]
    πολλες φορες σε αναζητήσεις στο google έπεφτα πανω στο φορουμ αλλα δεν ειχα κανει τον κόπο να γίνω μελος ποτε. Σήμερα λοιπον αποφάσισα να γίνω μελος για να με βοηθήσετε αν μπορείτε. Δεν ξερω αν γράφω στο σωστό μέρος, δεν ξέρω αν ειμαι εντελώς ''εκτος θεματος'' αλλα αν είμαι σβήστε το και συγγνώμη εκ των προτέρων.

    Λοιπον είμαι 21 χρονών 1.80 και 74 κιλά. Τα τελευταια 3 χρονια ήμουν παντα κοντα στα 80 κιλά και πάντα προσπαθούσα να χασω 5-6 κιλά αλλα ποτε δεν έπεσα απο τα 78 αλλα ουτε ανέβηκα πανω απο 83. Απο τις αρχες του 2009 μέχρι σήμερα αποφάσισα να το αλλάξω αυτο και τα κατάφερα σχετικά εύκολα. Πως? απλα τρώγοντας οσο πιο υγιεινά μπορούσα σε συνδυασμό παντα με γυμναστική γιατι μου αρέσουν τα σπορ. Για παραδειγμα δεν πίνω αναψυκτικά, αντι να φάω ενα σαντουιτς με γύρο τρώω σουβλάκι κοτόπουλο, τρωω καθε μερα φρούτα και το μεσημέρι τρώω παντα και σαλατα σαν συνοδευτικό, αντι για ασπρο ψωμί τρώω μαυρο κτλ κτλ. το θεμα ειναι οτι έφτασα στα κιλά που ήθελα και τα διατηρώ σχετικά εύκολα τρώγοντας υγιεινά.
    Παράλληλα 2-3 φορες την εβδομάδα θα κάνω και κάποιο άθλημα(τενις, ποδήλατο, ποδόσφαιρο, μπασκετ, ρακετες παραλία[:-drunk κ.α.)

    Το πρόβλημα μου ειναι όμως οτι ενω απο την κοιλιά και πάνω είμαι αρκετα σφιχτός απο την κοιλιά και κάτω είμαι αρκετα χαλαρός και θέλω κυρίως να κάψω το λίπος που έχω στους γλουτούς και στα μπουτια και να σφίξω όσο γίνεται(απο γαμπες καλα παμε)

    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ. ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΤΟΡΦΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΠΟΙΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑ Η ΠΟΙΟ ΕΙΔΟς ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΧΆΣΩ ΚΙΛΑ ΣΕ ΕΚΕΙΝΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ Η ΚΑΛΎΤΕΡΑ ΝΑ ΣΦΙΞΩ. ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΝΩ ΕΛΞΕΙΣ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

    σορυ αν σας κούρασα και σορυ αν ειμαι εντελώς ''εκτος θεματος'' και πάλι
    ευχαριστώ

  2. #2
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Δυστηχως δεν μπορουμε να διωξουμε το λιπος απο συγκεκριμενα σημεια. Φιλε greece θα πρεπει να κανεις μια καλη, θρεπτικη και ισορροπημενη διατροφη με πολλα και μικρα γευματα. Κανε ενα search η πηγαινε στο section (Διατροφή Bodybuilding) και θα βρεις τα παντα! Θα πρεπει να κανεις πολλη αεροβια, για μενα πιο συχνα απο 2 με 3 φορες την εβδομαδα. Θα πρεπει να δημιουργησεις αρνητικη θερμιδικη ισορροπια. Δηλαδη να καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες απ'οσες τρως.
    Επισης για να δημιουργησεις κινητρο βαλε ενα στοχο (ρεαλιστικο) σε καποιο χρονικο διαστημα και επιβραβευσε τον εαυτο σου μολις τα καταφερεις με κατι που θελεις να αγορασεις. Αυτο θα σου αυξησει και την ορεξη!
    Παντως εισαι στο σωστο δρομο. Συνεχισε τις προσπαθεια σου με αφοσιωση και μερακι και θα ανταμηφθεις!

    Ριξε και μια ματια εδω:

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=11726

    Κι εδω:

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=263

  3. #3
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by POWERBUILDER

    Δυστηχως δεν μπορουμε να διωξουμε το λιπος απο συγκεκριμενα σημεια. Φιλε greece θα πρεπει να κανεις μια καλη, θρεπτικη και ισορροπημενη διατροφη με πολλα και μικρα γευματα. Κανε ενα search η πηγαινε στο section (Διατροφή Bodybuilding) και θα βρεις τα παντα! Θα πρεπει να κανεις πολλη αεροβια, για μενα πιο συχνα απο 2 με 3 φορες την εβδομαδα. Θα πρεπει να δημιουργησεις αρνητικη θερμιδικη ισορροπια. Δηλαδη να καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες απ'οσες τρως.
    Επισης για να δημιουργησεις κινητρο βαλε ενα στοχο (ρεαλιστικο) σε καποιο χρονικο διαστημα και επιβραβευσε τον εαυτο σου μολις τα καταφερεις με κατι που θελεις να αγορασεις. Αυτο θα σου αυξησει και την ορεξη!
    Παντως εισαι στο σωστο δρομο. Συνεχισε τις προσπαθεια σου με αφοσιωση και μερακι και θα ανταμηφθεις!

    Ριξε και μια ματια εδω:

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...TOPIC_ID=11726

    Κι εδω:

    http://www.bodybuilders.gr/data/main...p?TOPIC_ID=263
    </blockquote id=quote>

    πρωτα απο ολα σε ευχαριστώ για την απάντηση
    νομίζω πως απο διατροφή τα πηγαίνω αρκετα καλα.
    απλα αυτο που ήθελα να μαθω είναι πιο αθλημα είναι το κατάλληλο για να γυμνάσω την περιοχή των γλουτών. τα καθίσματα που λέει στο λινκ πραγματικά ειναι η ασκηση που μισώ περισσότερο απο όλες
    για παράδειγμα ηθελα να ξέρω απο αυτα που κάνω τώρα: ποδήλατο τενις μπασκετ κτλ ποια γυμνάζουν την περιοχή εκείνη περισσότερο
    εκτος και αν αυτο που λες στην αρχη οτι δεν μπορούμε να διώξουμε το λιπος απο συγκεκριμένα σημεία, σημαίνει οτι απλα πρεπει να συνεχίσω την αερόβια γυμναστική γενικα απλα σε μεγαλύτερη συχνότητα και οχι να επικεντρωθώ σε ενα αθλημα

  4. #4
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    12-05-09
    Posts
    1,167

    Default

    Μπορεις να κανεις καποιες ασκησεις που θα δημιουργησουν ενα ερεθισμα στην περιοχη που σε απασχολει για περαιτέρω καυση οπως ακριβως οταν θελεις να στοχευσεις σε ενα συγκεκριμενο σημειο του μυ κανεις στην αρχη προκοπωση και μετα την συνθετη ασκηση.
    Λαμβανοντας υποψη το οτι δεν σου αρεσουν τα καθισματα με πολλα κιλα εγω θα σου προτεινω να κανεις τις εξης ασκησεις - συμβουλες ΠΡΙΝ απο την αεροβικη σου προπονηση:

    1) Καθισματα μονο με το βαρος σου με πολυ αργη κινηση (τουλαχιστον 10 με 12 δευτερολεπτα για να ολοκληρωθει μια επαναληψη) και μεχρι να παρουν φωτια τα ποδια σου!

    2) Ανεβασμα σκαλας. (Αν μενεις σε πολυκατοικια ακομα καλυτερα!) (Αν ανεβαινεις 2 η και 3 σκαλια μαζι πολυ ακομα καλυτερα!)

    3) Προβολες με το ενα ποδι

    4) Καθισματα στη μηχανη smith με μικρο βαρος και πολλες επαναληψεις (20 με 30)

    5) Πιεσεις ποδιων με λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις (20 με 30)

    6) Στατικο ποδηλατο σε πολυ δυσκολη σκαλα για 10 λαχανιασματα (Κατι σαν σετ δηλαδη) (Αναμεσα στα λαχανιασματα (σετ) θα ξεκουραζεσαι κανοντας ποδηλατο με πολυ ελαφρυ ρυθμο μεχρι να επανελθει η αναπνοη σου σε κανονικα επιπεδα)

    7) Εντονο περπατημα σε ανηφορα με προσθετο βαρος για 30 λεπτα.

    8) Περπατημα με προβολες (γονατισματα) με προσθετο βαρος για 100 μετρα (με μια μπαρα πισω απ'το κεφαλι)

    9) Καμψεις μηριαιων δικεφαλων

    10) Καθισματα ενδιαμεσων επαναληψεων με σκετη μπαρα και πολυ γρηγορο ρυθμο (Μεχρι να παρουν φωτια τα ποδια σου)

    11) Μασαζ! (Βαλε την κοπελα σου να σου κανει μασαζ στους γλουτους γιατι αυτο θα αυξησει την κυκλοφορια του αιματος στο συγκεκριμενο σημειο)

    12) Κατα τη διαρκεια της αεροβικης σου προπονησης φορα μια βερμουδα αδυνατισματος.

    Κανε μια ασκηση η δυο η πεντε η και σουπερ-σετ και η αεροβικη σου δεν θα πρεπει να ειναι κατω απο την μια ωρα.

    Να θυμασαι οτι σε ολους τους ανθρωπους υπαρχει ενα σημειο οπου συσσωρευεται αρχικα το λιπος και οτι απο το ιδιο σημειο θα φυγει τελευταιο.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-06-09
    Location
    .
    Posts
    6

    Default

    σε ευχαριστω φίλε για τις συμβουλές
    αυτο με το στατικό ποδήλατο μπορει να γίνει και με το ποδήλατο δρόμου και αν ναι πως?
    ελπιζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ

  6. #6
    Advanced Bodybuilder apathya's Avatar
    Join Date
    05-02-09
    Location
    Peireaus
    Posts
    719

    Default

    παρα πολυ καλο ειναι το stepper, σχεδον σιγουρα θα εχει σε καθε γυμναστηριο. οπως λεει και η ονομασια του ειναι αεροβιο μηχανημα που ειναι λες και ανεβαινεις σκαλες, ειναι πολυ καλο για κωλους/γλουτους.

    και εγω απο οσα εγραψες εχω σχεδον το ιδιο προβλημα, τα ποδια θελουν παρα πολυ δουλεια δυστυχως. αν και τα κουραζω αρκετα συνηθως ειμαι 2/3 μερες πιασμενος παλι βλεπω μικρη βελτιωση. αν εισαι ενηλικας SQUAT SQUAT και παλι SQUAT. εγω δυστυχως ειμαι εφηβος(στην αναπτυξη ακομα) και φοβαμαι να κανω squats.
    Train, past the pain!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •