Χτες έιχα μια συζήτηση με έναν γιατρό (τον ξέρω χρόνια) ο οποίος είναι πολύ έμπειρος και γενικά σοβαρός άνθρωπος. Ειδικότητα ενδοκρινολόγος.
Τον ρώτησα λοιπόν τί γνώμη έχει για τα συμπληρώματα διατροφής. Η απάντηση ήταν αρνητική με κύρια επιχειρήματα ότι κανείς δεν ξέρει πραγματικά τι περιέχουν (όσα δεν ελέγχονται από ΕΟΦ) και ότι έχει ρίσκο κυρίως για τα νεφρά. Μου έδωσε παράδειγμα με δυο πρόσφατες περιπτώσεις νέων ατόμων, που πήγαν στο νοσοκομείο με σοβαρό πρόβλημα στα νεφρά και δεν μπορούσαν οι γιατροί να καταλάβουν που οφείλεται το πρόβλημα, μέχρι που οι ασθενείς "ομολόγησαν" ότι πέρνουν κάποια συμπληρώματα (τώρα, τί πέρναν και σε τί ποσότητες δεν ξέρω).
Από την άλλη μου πρότεινε να τρώω όσο θέλω και να πέρνω όση πρωτεϊνη θέλω, αλλά από φαϊ. Με διαβεβαίωσε ότι με το φαγητό δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.
Πάντως ήταν αρκετά πειστικός και δεν έμεινε στο γιατί θέλω παραπάνω πρωτεϊνη (πολλοί γιατροί λένε ότι δεν χρειάζεται παραπάνω), αλλά μου πρότεινε ότι κάνω, να το κάνω με τον φυσικό τρόπο.
Από τη στιγμή που έχω παράδειγμα ατόμου που είναι φέτες, χωρίς συμπληρώματα (βλ. Brawny) δεν έχω λόγο να ρισκάρω οτιδήποτε.

Σπεύδε βραδέως!