Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast
Results 31 to 60 of 234
  1. #31

    Join Date
    18-02-08
    Location
    Patra, R\'lyeh, Greece.
    Posts
    2,820

    Default

    ελα ρε Γιάννη μου καλή επιτυχία και από εμένα ρε αδερφέ!

  2. #32
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    73

    Default

    Καλή επιτυχία φίλε μου,η αρχή σου φένετε να έχει πρόγραμμα,μακάρι να μπορέσεις να πειθαρχίσεις κ να το κρατίσεις μεχρι τέλους!!!

  3. #33
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    05-04-09
    Location
    Ioannina, Greece.
    Posts
    73

    Default

    Καλή επιτυχία φίλε μου,η αρχή σου φένετε να έχει πρόγραμμα,μακάρι να μπορέσεις να πειθαρχίσεις κ να το κρατίσεις μεχρι τέλους!!!

  4. #34

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    το να χασεις λιπος και να δυναμωσεις δεν νομιζω να το καταφερεις ...σε διαιτα
    μαλλον το αντιθετο θα γινει - θα χασεις δυναμη..


    </blockquote id=quote>


    έχεις κάνει ποτέ δίαιτα ή απλά υποθέτεις?

  5. #35

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Thegravijia

    το να χασεις λιπος και να δυναμωσεις δεν νομιζω να το καταφερεις ...σε διαιτα
    μαλλον το αντιθετο θα γινει - θα χασεις δυναμη..


    </blockquote id=quote>


    έχεις κάνει ποτέ δίαιτα ή απλά υποθέτεις?

  6. #36
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    να'στε καλα παιδια.

    σκεφτομαι πως θα διαπραγματευτω την προπονηση μου το επομενο διαστημα.
    σιγουρα θα το κανω τουλαχιστον δυο εβδομαδες ετσι όπως το εχω γραψει για να το δοκιμασω. αν και ενα προγραμμα δεν κρινεται σε δυο εβδομαδες, αλλα θελω να δω κυριως πιασιμο και αίσθηση μετα την προπονηση και την επομενη μερα.


    Verkhonshansky's rebound effect

    O ρώσσος καθηγητής σύμφωνα με ερευνα που εκανε υποστήριξε ότι αν ο αθλητης δεν ανναρώνσει 100% απο προπονηση σε προπονηση για μερικες εβδομαδες(loading phase), τοτε αν ακολουθει μια εβδομαδα μειωμενου όγκου προπονησης(unloading week) μπορει να υπαρξει ενα rebound effect
    προκαλωντας προπονητικες προσαρμογες , συνολικά μεγαλύτερες απότι αν ο αθλητής έκανε κανονική προπονηση όλες τις εβδοαμδες.

    Το διαστημα όμως που ο αθλητης δεν αναρώνει πληρως δεν πρεπει να ειναι πανω απο 3-4 εβδομαδες γιατί θα φερει αρνητικά αποτελεσματα.


    πολλοι πιθανων να το εχετε δει και πανω σας, να υπερπροπονειστε και με μια εβδοαμδα παυσης\ενεργητικής ξεκουρασης μετα να ειστε αισθητα πιο πανω σε κιλα

    ετσι σκεφτομαι

    2 εβδομαδες κανονικής προπονησης (ενδεχωμενως να κανω αλλαγες σε όγκο\ενταση αν δω οτι χρειαζεται)

    3η εβδομαδα αυξηση όγκου προπονησης
    4η εβδομαδα μειωση όγκου και αυξηση έντασης (συστηματα)
    5η εβδομαδα αρκετη μειωση όγκου με straight sets υψηλης εντασης

    μετα μια εβδομαδα ενεργητικής ξεκουρασης και ξανα απο την αρχή

  7. #37
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    να'στε καλα παιδια.

    σκεφτομαι πως θα διαπραγματευτω την προπονηση μου το επομενο διαστημα.
    σιγουρα θα το κανω τουλαχιστον δυο εβδομαδες ετσι όπως το εχω γραψει για να το δοκιμασω. αν και ενα προγραμμα δεν κρινεται σε δυο εβδομαδες, αλλα θελω να δω κυριως πιασιμο και αίσθηση μετα την προπονηση και την επομενη μερα.


    Verkhonshansky's rebound effect

    O ρώσσος καθηγητής σύμφωνα με ερευνα που εκανε υποστήριξε ότι αν ο αθλητης δεν ανναρώνσει 100% απο προπονηση σε προπονηση για μερικες εβδομαδες(loading phase), τοτε αν ακολουθει μια εβδομαδα μειωμενου όγκου προπονησης(unloading week) μπορει να υπαρξει ενα rebound effect
    προκαλωντας προπονητικες προσαρμογες , συνολικά μεγαλύτερες απότι αν ο αθλητής έκανε κανονική προπονηση όλες τις εβδοαμδες.

    Το διαστημα όμως που ο αθλητης δεν αναρώνει πληρως δεν πρεπει να ειναι πανω απο 3-4 εβδομαδες γιατί θα φερει αρνητικά αποτελεσματα.


    πολλοι πιθανων να το εχετε δει και πανω σας, να υπερπροπονειστε και με μια εβδοαμδα παυσης\ενεργητικής ξεκουρασης μετα να ειστε αισθητα πιο πανω σε κιλα

    ετσι σκεφτομαι

    2 εβδομαδες κανονικής προπονησης (ενδεχωμενως να κανω αλλαγες σε όγκο\ενταση αν δω οτι χρειαζεται)

    3η εβδομαδα αυξηση όγκου προπονησης
    4η εβδομαδα μειωση όγκου και αυξηση έντασης (συστηματα)
    5η εβδομαδα αρκετη μειωση όγκου με straight sets υψηλης εντασης

    μετα μια εβδομαδα ενεργητικής ξεκουρασης και ξανα απο την αρχή

  8. #38

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Γιάννη πιστεύω ότι το ψηρίζεις υπερβολικά για την φάση που είσαι τώρα.Εγώ πιστεύω ότι αν τελειοποιήσεις την κίνηση σε 2 ασκήσεις ανα ΜΟ και τρως ισοθερμιδικά σε 3-4 μήνες θα έχει αλλάξει το σώμα σου πολύ.Κάνεις υπερβολικές ασκήσεις για το στάδιο που είσαι αλλά παράλληλα κάνεις λίγα σετ για να τις μάθεις.

    Το σώμα μπορεί να διαχειριστεί ως ένα σημείο το νευρικό ερέθισμα απο τόσες ασκήσεις , μετά απλά δεν ανακάμπτει απο αυτό που δίνεις.

    Η διατροφή σου για το στάδιο που είσαι ΔΕΝ πρέπει να είναι υπερ-πειθαρχημένη ούτε τόσο στεγνή όσο είναι.

    Δεν χρειάζεται να κάνεις 7 γεύματα ούτε χρειάζεται να τρως 10 ασπράδια την μέρα και τόνους και σαλάτες και βρώμες.
    Θες να υπάρχει και λίγο αίμα στους μυς σου και όχι να είναι όλο στο έντερο σου.

    αυτά από μένα...

  9. #39

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    Γιάννη πιστεύω ότι το ψηρίζεις υπερβολικά για την φάση που είσαι τώρα.Εγώ πιστεύω ότι αν τελειοποιήσεις την κίνηση σε 2 ασκήσεις ανα ΜΟ και τρως ισοθερμιδικά σε 3-4 μήνες θα έχει αλλάξει το σώμα σου πολύ.Κάνεις υπερβολικές ασκήσεις για το στάδιο που είσαι αλλά παράλληλα κάνεις λίγα σετ για να τις μάθεις.

    Το σώμα μπορεί να διαχειριστεί ως ένα σημείο το νευρικό ερέθισμα απο τόσες ασκήσεις , μετά απλά δεν ανακάμπτει απο αυτό που δίνεις.

    Η διατροφή σου για το στάδιο που είσαι ΔΕΝ πρέπει να είναι υπερ-πειθαρχημένη ούτε τόσο στεγνή όσο είναι.

    Δεν χρειάζεται να κάνεις 7 γεύματα ούτε χρειάζεται να τρως 10 ασπράδια την μέρα και τόνους και σαλάτες και βρώμες.
    Θες να υπάρχει και λίγο αίμα στους μυς σου και όχι να είναι όλο στο έντερο σου.

    αυτά από μένα...

  10. #40
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Αντρεα ευχαριστω πολυ.

    το προγραμμα ειναι λίγο-πολυ εμπειρικό ειχα κανει παλιοτερα κατι τετοιο και δουλεψε ικανοποιητικά. μου το ειχε φτιαξει ενας γυμναστης, αλλα το αλλαξα, εβγαλα καποιες για ώμους και χερια που ειχε πολλες, και εμεινα στις 10-12 επαναλήψεις.

    στην τεχνική θα δώσω βαση, αλλωστε εχω δει τη σημασια της τεχνικής στην πλατη. παρόλο που δεν παιζω πολύ περισσότερα κιλά απόταν ξεκίνησα σοβαρή γυμναστική(πηγαινα και πιο πριν γυμναστήριο αλλα εκανα ψευτογυμναστική ) τα φτερα μου εχουν παρει αρκετά βελτιώνωντας την κινηση και την αισθηση.

    προτεινεις να μειώσω δηλαδή ασκήσεις? θα δω πως θα παει κι εμενα μου φενονται ψιλοπολλα, αλλα δεν ειναι ολα τα σετ μεχρι κοπωση. συνηθως το 1 ή δυο τελευταια.


    στην προπονηση δεν πηγαινω ποτε με βαρυ στομαχι και τρόω όποτε πειναω.

    αλλα επειδή με μπερδεψες, θα ήταν καλύτερα να κανω τρια κυρια γευματα μακρια απο προπονηση
    και κανα δυο ενδοιάμεσα μικρα?

    φοβαμαι τα μεγαλα γευματα γιατί με κανουν και ξεφευγω καμια φορα.

  11. #41
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Αντρεα ευχαριστω πολυ.

    το προγραμμα ειναι λίγο-πολυ εμπειρικό ειχα κανει παλιοτερα κατι τετοιο και δουλεψε ικανοποιητικά. μου το ειχε φτιαξει ενας γυμναστης, αλλα το αλλαξα, εβγαλα καποιες για ώμους και χερια που ειχε πολλες, και εμεινα στις 10-12 επαναλήψεις.

    στην τεχνική θα δώσω βαση, αλλωστε εχω δει τη σημασια της τεχνικής στην πλατη. παρόλο που δεν παιζω πολύ περισσότερα κιλά απόταν ξεκίνησα σοβαρή γυμναστική(πηγαινα και πιο πριν γυμναστήριο αλλα εκανα ψευτογυμναστική ) τα φτερα μου εχουν παρει αρκετά βελτιώνωντας την κινηση και την αισθηση.

    προτεινεις να μειώσω δηλαδή ασκήσεις? θα δω πως θα παει κι εμενα μου φενονται ψιλοπολλα, αλλα δεν ειναι ολα τα σετ μεχρι κοπωση. συνηθως το 1 ή δυο τελευταια.


    στην προπονηση δεν πηγαινω ποτε με βαρυ στομαχι και τρόω όποτε πειναω.

    αλλα επειδή με μπερδεψες, θα ήταν καλύτερα να κανω τρια κυρια γευματα μακρια απο προπονηση
    και κανα δυο ενδοιάμεσα μικρα?

    φοβαμαι τα μεγαλα γευματα γιατί με κανουν και ξεφευγω καμια φορα.

  12. #42
    New Member nasdik21's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    Καλαμάτα.
    Posts
    69

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    1) 2 αυγα, 2 ασπράδια, 50 γρ τυρι φετα και ενα μικρο φρουτρο(60 kcal)


    </blockquote id=quote>


    Φέτα; Γιατί όχι cottage? Απλά ρωτάω, δε σε κατακρίνω.

  13. #43
    New Member nasdik21's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    Καλαμάτα.
    Posts
    69

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    1) 2 αυγα, 2 ασπράδια, 50 γρ τυρι φετα και ενα μικρο φρουτρο(60 kcal)


    </blockquote id=quote>


    Φέτα; Γιατί όχι cottage? Απλά ρωτάω, δε σε κατακρίνω.

  14. #44
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    περι ορεξεως κολοκυθόπιτα που λενε[:-bouncy][:-bouncy] αφου χωραει απο θερμιδικής αποψης...

  15. #45
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    περι ορεξεως κολοκυθόπιτα που λενε[:-bouncy][:-bouncy] αφου χωραει απο θερμιδικής αποψης...

  16. #46
    New Member nasdik21's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    Καλαμάτα.
    Posts
    69

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    περι ορεξεως κολοκυθόπιτα που λενε[:-bouncy][:-bouncy] αφου χωραει απο θερμιδικής αποψης...
    </blockquote id=quote>

    Παω πάσο, και +1 γιατι είναι "κάργα" Ελληνικό τύρι

  17. #47
    New Member nasdik21's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    Καλαμάτα.
    Posts
    69

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    περι ορεξεως κολοκυθόπιτα που λενε[:-bouncy][:-bouncy] αφου χωραει απο θερμιδικής αποψης...
    </blockquote id=quote>

    Παω πάσο, και +1 γιατι είναι "κάργα" Ελληνικό τύρι

  18. #48

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    Αντρεα ευχαριστω πολυ.

    το προγραμμα ειναι λίγο-πολυ εμπειρικό ειχα κανει παλιοτερα κατι τετοιο και δουλεψε ικανοποιητικά. μου το ειχε φτιαξει ενας γυμναστης, αλλα το αλλαξα, εβγαλα καποιες για ώμους και χερια που ειχε πολλες, και εμεινα στις 10-12 επαναλήψεις.

    στην τεχνική θα δώσω βαση, αλλωστε εχω δει τη σημασια της τεχνικής στην πλατη. παρόλο που δεν παιζω πολύ περισσότερα κιλά απόταν ξεκίνησα σοβαρή γυμναστική(πηγαινα και πιο πριν γυμναστήριο αλλα εκανα ψευτογυμναστική ) τα φτερα μου εχουν παρει αρκετά βελτιώνωντας την κινηση και την αισθηση.

    προτεινεις να μειώσω δηλαδή ασκήσεις? θα δω πως θα παει κι εμενα μου φενονται ψιλοπολλα, αλλα δεν ειναι ολα τα σετ μεχρι κοπωση. συνηθως το 1 ή δυο τελευταια.


    στην προπονηση δεν πηγαινω ποτε με βαρυ στομαχι και τρόω όποτε πειναω.

    αλλα επειδή με μπερδεψες, θα ήταν καλύτερα να κανω τρια κυρια γευματα μακρια απο προπονηση
    και κανα δυο ενδοιάμεσα μικρα?

    φοβαμαι τα μεγαλα γευματα γιατί με κανουν και ξεφευγω καμια φορα.
    </blockquote id=quote>


    κατ'αρχάς δεν πιστεύω ότι αυτό το πρόγραμμα "δούλεψε" , απλά είδες βελτίωση, δεν ξέρεις(ούτε εγώ αλλά εικάζω) αν χώραγε και άλλη βελτίωση. Προτείνω να μειώσεις ασκήσεις και να αυξήσεις τα σετ (5-6).Βρες ποιες σ αρεσουν και νιώθεις και δούλεψε τις για 3-4 εβδομάδες μετά άλλαξε και μετά πάλι κ.ο.κ.

    Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για το χρονισμό των γευμάτων , δεν ξέρω τα ωράρια σου απλά κοίτα να μην εχεις πολύ όγκο φαγητού , και ίσως σε βοήθαγε να μειώσεις τα ασπράδια και τα λαχανικά.

    Είσαι 19 οπότε με 3 μυικά κιλά το χρόνο θα είσαι μια χαρά σε 3-4 χρονάκια[:-thumbu]

  19. #49

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by giannis_m

    Αντρεα ευχαριστω πολυ.

    το προγραμμα ειναι λίγο-πολυ εμπειρικό ειχα κανει παλιοτερα κατι τετοιο και δουλεψε ικανοποιητικά. μου το ειχε φτιαξει ενας γυμναστης, αλλα το αλλαξα, εβγαλα καποιες για ώμους και χερια που ειχε πολλες, και εμεινα στις 10-12 επαναλήψεις.

    στην τεχνική θα δώσω βαση, αλλωστε εχω δει τη σημασια της τεχνικής στην πλατη. παρόλο που δεν παιζω πολύ περισσότερα κιλά απόταν ξεκίνησα σοβαρή γυμναστική(πηγαινα και πιο πριν γυμναστήριο αλλα εκανα ψευτογυμναστική ) τα φτερα μου εχουν παρει αρκετά βελτιώνωντας την κινηση και την αισθηση.

    προτεινεις να μειώσω δηλαδή ασκήσεις? θα δω πως θα παει κι εμενα μου φενονται ψιλοπολλα, αλλα δεν ειναι ολα τα σετ μεχρι κοπωση. συνηθως το 1 ή δυο τελευταια.


    στην προπονηση δεν πηγαινω ποτε με βαρυ στομαχι και τρόω όποτε πειναω.

    αλλα επειδή με μπερδεψες, θα ήταν καλύτερα να κανω τρια κυρια γευματα μακρια απο προπονηση
    και κανα δυο ενδοιάμεσα μικρα?

    φοβαμαι τα μεγαλα γευματα γιατί με κανουν και ξεφευγω καμια φορα.
    </blockquote id=quote>


    κατ'αρχάς δεν πιστεύω ότι αυτό το πρόγραμμα "δούλεψε" , απλά είδες βελτίωση, δεν ξέρεις(ούτε εγώ αλλά εικάζω) αν χώραγε και άλλη βελτίωση. Προτείνω να μειώσεις ασκήσεις και να αυξήσεις τα σετ (5-6).Βρες ποιες σ αρεσουν και νιώθεις και δούλεψε τις για 3-4 εβδομάδες μετά άλλαξε και μετά πάλι κ.ο.κ.

    Δεν μπορώ να σε συμβουλέψω για το χρονισμό των γευμάτων , δεν ξέρω τα ωράρια σου απλά κοίτα να μην εχεις πολύ όγκο φαγητού , και ίσως σε βοήθαγε να μειώσεις τα ασπράδια και τα λαχανικά.

    Είσαι 19 οπότε με 3 μυικά κιλά το χρόνο θα είσαι μια χαρά σε 3-4 χρονάκια[:-thumbu]

  20. #50
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Δηλαδή είναι καλύτερο αντί να κάνει εμπροσθολαίμιες(4 σετ),οπισθολαίμιες(4 σετ) να κάνει μόνο μονόζυγο 6-8 σετ?
    ή αντί να κάνει τόσες ασκήσεις στήθος από 3 σετ να κάνει μόνο πάγμο(6-8σετ) και μόνο ανοίγματα(πάλι 6-8 σετ)?

    αν γίνεται Αντρέα μπορείς να γράψεις ένα παράδειγματα τέτοιας προπόνησης.
    Ευχαριστώ

  21. #51
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Δηλαδή είναι καλύτερο αντί να κάνει εμπροσθολαίμιες(4 σετ),οπισθολαίμιες(4 σετ) να κάνει μόνο μονόζυγο 6-8 σετ?
    ή αντί να κάνει τόσες ασκήσεις στήθος από 3 σετ να κάνει μόνο πάγμο(6-8σετ) και μόνο ανοίγματα(πάλι 6-8 σετ)?

    αν γίνεται Αντρέα μπορείς να γράψεις ένα παράδειγματα τέτοιας προπόνησης.
    Ευχαριστώ

  22. #52
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ωραια, αν το κανω δηλαδή καπως έτσι θα ειναι καλυτερο?

    πλατη
    ελξεις στην τροχαλία εμπρος και πισω 5Χ10-12
    κωπηλατική με μπαρα 5Χ10-12

    στηθος και τρικεφαλοι
    βυθισεις 5Χ10-12
    παγκος 5Χ10-12
    πιεσεις στην τροχαλία 6Χ8

    ποδια
    ημικάθισμα στο σμιθ 5Χ10
    εκτασεις 4Χ10-12
    αρσεις θανατου 6Χ10 (ειδικά εδώ θα βαλω λιγότερα κιλά γιατί ττις τελευταιες φορες με πονεσε η μεση μου

    ώμοι-δικεφαλοι- κοιλιακοι -γαμπες

    πλαγιες εκτασεις 6Χ10-12
    στρατιωτικες πιεσεις 5Χ10-12
    Καμψεις σφυρια 6Χ10-12
    αρσεις γαμπων 5Χ10-12
    κοιλιακοι 4Χ10 στην τροχαλία

    δηλαδή πρωτευων στοχος ειναι η εκμαθηση της τεχνικής και να νιώθω τα κιλά . εχεις δίκιο.

    λαχανικα δεν τρωω και πολλα, 2-2,5 κουπες το πολυ.

    τα ασπραδια[:-crazy] γιατί να τα μειώσω? για να μειώσω πρωτείνη μιας και έχω είδη υπεραρκετή ή εχουν κατι? εγω νομιζω ότι ειναι πολυ ευπεπτα.

    τα γευματα τα εχω κανει 7 ακριβώς για να μην εχω μεγαλο όγκο φαγητου μαζεμένο , θα μπορουσα να μειράσω το 7ο στο 5ο και 6ο αλλα θα με πειραζε.

    επισης να πω ότι τις ασκησεις που εχω πρωτες θα τις κραταω, και θα αλλαζω μονο τις αλλες. (θα παιζω αναμεσα σε 2-3) αυτες που εχω βαλει πρωτες με πιανουν καλυτερα, εχω περισσότερη δυναμη και ανεβαζω πιο ευκολα κιλα.

  23. #53
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ωραια, αν το κανω δηλαδή καπως έτσι θα ειναι καλυτερο?

    πλατη
    ελξεις στην τροχαλία εμπρος και πισω 5Χ10-12
    κωπηλατική με μπαρα 5Χ10-12

    στηθος και τρικεφαλοι
    βυθισεις 5Χ10-12
    παγκος 5Χ10-12
    πιεσεις στην τροχαλία 6Χ8

    ποδια
    ημικάθισμα στο σμιθ 5Χ10
    εκτασεις 4Χ10-12
    αρσεις θανατου 6Χ10 (ειδικά εδώ θα βαλω λιγότερα κιλά γιατί ττις τελευταιες φορες με πονεσε η μεση μου

    ώμοι-δικεφαλοι- κοιλιακοι -γαμπες

    πλαγιες εκτασεις 6Χ10-12
    στρατιωτικες πιεσεις 5Χ10-12
    Καμψεις σφυρια 6Χ10-12
    αρσεις γαμπων 5Χ10-12
    κοιλιακοι 4Χ10 στην τροχαλία

    δηλαδή πρωτευων στοχος ειναι η εκμαθηση της τεχνικής και να νιώθω τα κιλά . εχεις δίκιο.

    λαχανικα δεν τρωω και πολλα, 2-2,5 κουπες το πολυ.

    τα ασπραδια[:-crazy] γιατί να τα μειώσω? για να μειώσω πρωτείνη μιας και έχω είδη υπεραρκετή ή εχουν κατι? εγω νομιζω ότι ειναι πολυ ευπεπτα.

    τα γευματα τα εχω κανει 7 ακριβώς για να μην εχω μεγαλο όγκο φαγητου μαζεμένο , θα μπορουσα να μειράσω το 7ο στο 5ο και 6ο αλλα θα με πειραζε.

    επισης να πω ότι τις ασκησεις που εχω πρωτες θα τις κραταω, και θα αλλαζω μονο τις αλλες. (θα παιζω αναμεσα σε 2-3) αυτες που εχω βαλει πρωτες με πιανουν καλυτερα, εχω περισσότερη δυναμη και ανεβαζω πιο ευκολα κιλα.

  24. #54

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    Δηλαδή είναι καλύτερο αντί να κάνει εμπροσθολαίμιες(4 σετ),οπισθολαίμιες(4 σετ) να κάνει μόνο μονόζυγο 6-8 σετ?
    ή αντί να κάνει τόσες ασκήσεις στήθος από 3 σετ να κάνει μόνο πάγμο(6-8σετ) και μόνο ανοίγματα(πάλι 6-8 σετ)?


    </blockquote id=quote>


    Nαι γιατί δεν υπάρχουν γωνίες και επιφάνειες στους μυς για να δεχτούν ερεθίσματα από πολλές ασκήσεις, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.Παραδείγματα δεν γράφω ο καθένας ξέρει ή ανακαλύπτει τι δουλεύει πάνω του οπότε..

  25. #55

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by sergoun

    Δηλαδή είναι καλύτερο αντί να κάνει εμπροσθολαίμιες(4 σετ),οπισθολαίμιες(4 σετ) να κάνει μόνο μονόζυγο 6-8 σετ?
    ή αντί να κάνει τόσες ασκήσεις στήθος από 3 σετ να κάνει μόνο πάγμο(6-8σετ) και μόνο ανοίγματα(πάλι 6-8 σετ)?


    </blockquote id=quote>


    Nαι γιατί δεν υπάρχουν γωνίες και επιφάνειες στους μυς για να δεχτούν ερεθίσματα από πολλές ασκήσεις, τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.Παραδείγματα δεν γράφω ο καθένας ξέρει ή ανακαλύπτει τι δουλεύει πάνω του οπότε..

  26. #56
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιαννη καλη αρχη και απο εμενα! Ελπιζω να πετυχεις τους στοχους σου. Και μενα μου φαινεται πιο σωστο να κανεις λιγοτερες ασκησεις και περισσοτερα σετ. Ποδια πως και δεν εχεις πρεσα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #57
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιαννη καλη αρχη και απο εμενα! Ελπιζω να πετυχεις τους στοχους σου. Και μενα μου φαινεται πιο σωστο να κανεις λιγοτερες ασκησεις και περισσοτερα σετ. Ποδια πως και δεν εχεις πρεσα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #58
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ευχαριστώ Αχιλέα.
    Δυστηχώς εδω δεν εχει κανενα γυμναστήριο πρέσα. Ούτε HACK. Αυτο που πηγαινω ευτυχώς έχει power rack και πολλά κιλά σε δισκους και αλτήρες.
    το αλλο (2 ειναι ολα κι όλα) τελειως γεια σου.

    Παρεπιπτόντως θα φτιαξω συντομα home gym γιατί μου τη σπαει να κληνει τις αργιες και να αναγκάζομαι να χαλάω το προγραμμα μου.

    Λεω να βαλω μονοζυγο\διζυγο, παγκο ρυθμιζόμενο, ορθοστατες, μπαρα αλτηρες και κιλά. Αυτα.
    Εχω βρει και ενα μηχανημα σε σχετικά καλή τιμή που εχει πανω πολλά, ορθοστατες παγκο τροχαλία πανω-κατω και αλλα. Και βαζεις και όσα κιλά θες σε δισκους. Αλλα θα μου παει πολυ ακριβα. Μολις τελειώσω την εξεταστική θα το ψαξω καλύτερα με τις τιμές.

  29. #59
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    ευχαριστώ Αχιλέα.
    Δυστηχώς εδω δεν εχει κανενα γυμναστήριο πρέσα. Ούτε HACK. Αυτο που πηγαινω ευτυχώς έχει power rack και πολλά κιλά σε δισκους και αλτήρες.
    το αλλο (2 ειναι ολα κι όλα) τελειως γεια σου.

    Παρεπιπτόντως θα φτιαξω συντομα home gym γιατί μου τη σπαει να κληνει τις αργιες και να αναγκάζομαι να χαλάω το προγραμμα μου.

    Λεω να βαλω μονοζυγο\διζυγο, παγκο ρυθμιζόμενο, ορθοστατες, μπαρα αλτηρες και κιλά. Αυτα.
    Εχω βρει και ενα μηχανημα σε σχετικά καλή τιμή που εχει πανω πολλά, ορθοστατες παγκο τροχαλία πανω-κατω και αλλα. Και βαζεις και όσα κιλά θες σε δισκους. Αλλα θα μου παει πολυ ακριβα. Μολις τελειώσω την εξεταστική θα το ψαξω καλύτερα με τις τιμές.

  30. #60
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    Γύρισα πριν κανα μισαωρο απο το gym.
    Πλατη

    ελξεις εμπρος 55Χ12(max) 50 Χ11(max) 45X10 40X12/12
    Ελξεις πισω 50Χ10/10/10/10 (max) 45X12
    Κωπηλατική με μπαρα (γυρω στις 30 μοιρες απο το πατωμα)10Χ12, 15Χ12/12 20Χ10(max) 20Χ12 (max)

    η τροχαλία πρεπει να θελει λαδωμα (ελπιζω) α) τωρα τελευταια μου φενεται πιο βαρια β) ειναι όντως πολυυυ πιο βαρια απο την αλλη που κανουμε τρικεφαλα γ) τα σιδερα ειναι τελειως στεγνα. του ειπα να το κοιταξει.

    ολα τα σετ ήταν δύσκολα, αλλα αυτα που γραφουν max ειναι μεχρι κόπωση.
    στο τελος είχα κουραστει αλλα ειχα ενεργεια,(δηλαδή δε μου τσακισε το ΚΝΣ) οποτε την αλλη φορα μπορει να κανω ακομα κανενα μεχρι κόπωση.

    στην κωπηλατική τα εκανα καπως σε στυλ πυραμίδας, τα πρωτα 3 με λίγα κιλά αργα και εμφαση στην τεχνική, και τα δυο τελευταια με μεγαλύτερο βαρος , λίγο πιο γρηγορα η θετική και λίγο κλεψιμο στις 1-2 τελευταιες. σε αυτην την ασκηση σταματω όταν δεν μπορω να ακουμπησω την μπαρα στην κοιλια, θελει αλλα 4-5 εκατοστα. αλλα δεν ξερω αν κανω καλα γιατί εχω ακομα αρκτετή δυναμη για το πρωτο και μεγαλύτερο κομμάτι τις κίνησης.

    Επισης η κωπηλατική με μπαρα ειναι μια ασκηση που εχω παρατηρήσει ότι αν δεν την κανεις αργα ελεγχομενα και αυστηρα δεν προκειται να πετυχεις τίποτα απολύτως. θα εισαι στα ιδια κιλά όλη σου τη ζωή.

    Στην αρχη κανω 5' προθερμανση στο ελλειπτικό, 2 σετ ελαφρια και λίγες διατασεις παλι ελαφριες. και στο τελος κανω 10 λεπτα αποθεραπεια και αρκετες διατασεις.

    Απο διατροφή τώρα, μαλλον θα την κανω ισοθερμιδική τελικά (επεσε πεινα σημερα) θα αυξήσω λίγο τον υδατανθρακα στα μεταπροπονητικά και ελπιζω να μην εχω παλι ιστορίες. Σήμερα επειδή αργησα να ξυπνησω και θελω να κοιμηθω νορις, μοιρασα το δευτερο γευμα σε 1ο και 3ο και το 7ο σε 5ο και 6ο. Αυτα. Μετα θα φτιαξω να φαω πιτακι brawny γιατί μου καρφώθηκε στο μυαλό. (Παντα στις αναλογες θερμίδες)

    Προχειρος Τροπος υπολογισμου της επιβαρυνσης.

    Με αυτον τον τροπο μπορουμε να βρισκουμε την επιβαρυνση σε καθε προπονηση ευκολα, και να την εχουμε σα μετρο συγκρισης, αναμεσα σε διαφορετικες προπονήσεις και προγραμματα. Βεβαια δεν ειναι αναλιτικός, αλλο στρατιωτικες πιεσεις και αλλο αρσεις θανατου.
    υπαρχει και αλλος τροπος πιο αναλυτικός αλλα ειναι περιπλοκος και δεν βαριεμαι να ασχοληθώ.

    Για καθε σετ προθερμανσης βαζουμε 1 ποντο
    αν το σετ ειναι λειτουργικό βαζουμε 2 ποντους
    αν εγινε μεχρι κοπωσης βαζουμε ενα ακομη ποντο
    αν η ασκηση ήταν βασική βαζουμε αλλον ενα ποντο
    αν τα κιλα αυξηθηκαν κατα 10% ή οι επαναλήψεις κατα 2(τουλαχιστον) προσθετουμε αλλον ενα ποντο.

    αρα σημερα ειχα, 2 +15+15Χ2+ 4=49 ποντοι.

    προσωπικα θα προσθετα ακομη ενα ποντο σε αρσεις θανατου και καθισματα.

    τελος παντων, ειναι ενας τροπος για να καταλαβαινουμε τί φορτο σηκωνει ο οργανισμός μας για αποφυγη συστημικής υπερπροπονησης. και αναρρωση.

    αυτα...


 
Page 2 of 8 FirstFirst 123456 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •