Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-12-08
    Location
    kastoria, Greece.
    Posts
    19

    Default Ταχύτητα Εκτέλεσης Επαναλήψεων;

    Γεια σας. Θα ηθελα να ρωτησω αν παιζει ρολο η ταχητητα με την οποια κανουμε τις ασκησεις. Π.χ εγω στο στηθος ανεβαζω γρηγορα και κατεβαζω στην διπλασια (και λιγο πιο αργα) ταχητητα απο οτι ανεβαζω.Εχει καμια διαφορα απο το να κατεβαζω πιο αργα η πιο γρηγορα??? Ευχαριστω προκαταβοληκα.

  2. #2
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    25-11-08
    Location
    Greece.
    Posts
    37

    Default

    Ναί... Η ταχύτητα παίζει ρόλο. Συνήθως εκτελείς την θετική κίνηση της άσκησης με ποιό γρήγορη ταχύτητα απ΄ότι στήν αρνήτικη.
    Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι η θετική δεν μπόρει να είναι αργή.
    Η αρνητική κίνηση όμως θα πρέπει να είναι πάντα ελεγχόμενη.
    Θα πρέπει να κατέβαζεις εσύ τα κιλά.
    Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει και η παύση(static contraction) κατά τη διάρκεια της επανάληψης.
    Εγώ π.χ έχω ένα tempo 1-1-2 στις ασκήσεις. 1 sec η θετική, 1 sec παύση και 2 secs η αρνητική.

    Ρίξε και μια ματιά σε αυτο εδώ το topic:http://www.bodybuilders.gr/data/main...archTerms=,tut

  3. #3
    giannis_m's Avatar
    Join Date
    01-06-08
    Location
    Σητεία, Greece.
    Posts
    2,468

    Default

    εγω πιστευω ότι πρεπει να κανεις την ασκηση με ρυθμο που να νιωθεις τους μυς να δουλευουν , ουτε πιο αργα ουτε πιο γρηγορα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    19-05-08
    Posts
    3,793

    Default

    Συμφωνώ με τον Γιάννη.Εσύ θα πειραματιστείς με την ταχύτητα και θα βρεις που αισθάνεσαι να λειτουργούν καλύτερα οι μύες σου.
    Βέβαια,άποψή μου,καλό είναι ανά 3-4 μήνες να αλλάζεις λίγο την ταχύτητα.
    Από την άποψη ότι αλλάζεις κάποια στιγμή την ένταση της προπόνησης,την σειρά εκτέλεσης,τις ασκήσεις τότε για μένα πρέπει να αλλάξεις και την ταχύτητα εκτέλεσης.Καθαρά και μόνο για λόγους διαφορετικού μυϊκού ερεθίσματος.

  5. #5
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    19-12-08
    Location
    kastoria, Greece.
    Posts
    19

    Default

    Ευχαριστω πολυ.

  6. #6
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    24-04-09
    Location
    Patra, Greece.
    Posts
    64

    Default

    Απ' οσο ξερω η κυρια μυικη ομαδα που επηρεαζεται απο την ταχυτητα της εκτελεσης περισσοτερο απο τις αλλες ειναι τα ποδια,με πιο γρηγορες επαναληψεις νιοθεις το καψιμο εντοτατο αλλα ειναι πιθανο να τραυματιστεις και να καταπονεσεις πολυ τους μυες σου.Παντως γενικα εγω εχω πηραματιστει και εχω βρει τη δικη μου ταχητητα ωστε να μπορω να βγαζω καλα τα σετς,αναλογα και στα ποδια μου
    http://img36.imageshack.us/img36/8252/fdhvglketdfhjtydaj.jpg


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •