Αρση Βαρών, Παγκόσμιο εφήβων, νεανίδων: Τρία χρυσά μετάλλια ο Παπαγερίδης

ΑΠΕ
Τρίτη, 24 Μαϊου 2005 16:59
Με τη γαλανόλευκη στον υψηλότερο ιστό και τον εθνικό μας ύμνο να παιανίζει, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για την Ελλάδα το 31ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αρσης Βαρών εφήβων-νεανίδων στο Πουσάν της Νότιας Κορέας. Μεγάλος θριαμβευτής της τελευταίας ημέρας των αγώνων, ένας 19χρονος γίγαντας 130 κιλών. Ο Σερραίος πρωταθλητής του ΠΑΟΚ, Δημήτρης Παπαγερίδης, ο οποίος κατέκτησε τρία χρυσά μετάλλια στην κατηγορία των +105 κιλών, ενώ κατέρριψε και τα πανελλήνια ρεκόρ νέων, τόσο στο αρασέ με 182 κιλά, όσο και στο σύνολο με 397κ.

«Δεν πιέστηκα. Σήκωσα όσα χρειαζόταν για να πάρω τα χρυσά μετάλλια» ανέφερε περιχαρής ο νεαρός πρωταθλητής, ο οποίος γνώρισε την αποθέωση από τους 1.500 Κορεάτες που είχαν πλημμυρίσει το εντυπωσιακό εκθεσιακό κέντρο «Μπέζκο».

«Ένιωθα ότι ήλεγχα το παιχνίδι. Ειδικά στο αρασέ, όπου θα μπορούσα να κάνω και 190 κιλά. Στο ζετέ αισθάνθηκα λίγο κουρασμένος. Έχασα τα 220 κιλά, γιατί στο επολέ με πήρε λίγο μπροστά η μπάρα. Αφιερώρω τα μετάλλια στους γονείς μου, Λάζαρο και Αλεξάνδρα, στα τρία αδέλφια μου και σε όσους με βοήθησαν να φτάσω εδώ».

Ο παλιός πρωταθλητής της ελληνορωμαϊκής (!), ο οποίος πριν πέντε χρόνια απαρνήθηκε την πάλη, χάρη στον Παύλο Σαλτσίδη, αλλά και εξαιτίας των μεγάλων επιτυχιών της άρσης βαρών («μαγεύτηκα»), κατέκτησε άνετα το χρυσό στο αρασέ. Αρχισε τις προσπάθειές του, όταν σχεδόν όλοι οι αντίπαλοί του είχαν ολοκληρώσει. Απέμενε μόνο ο Ρώσος Νταβίντ Κάντανετς, για τον οποίο είχε πάντοτε την απάντηση. Στα 172 κιλά του νεαρού Ρώσου τα 175, στα 176 τα 180κ. και στα 181 τα 182 κιλά, που αποτελούν και πανελλήνιο ρεκόρ (προηγούμενο του ιδίου με 181κ.).

Στο ζετέ παίχτηκε ένα απίστευτο γαϊτανάκι. Στο «κρυφτούλι» του Κάντανετς, ο Παπαγερίδης είχε πάντα τον τελευταίο λόγο... Εξαιρετική η τεχνική και η στρατηγική των ομοσπονδιακών προπονητών, Βαλέριου Λεωνίδη και Παύλου Σαλτσίδη. Η επιλογή τους να αφήσουν τα 210 κιλά (τόσα είχαν δηλώσει πως θα ξεκινήσει ο πρωταθλητής του ΠΑΟΚ) και ν` αρχίσουν από τα 211 (επιτυχής η πρώτη προσπάθεια) στέρησε από το Ρώσο πρωταθλητή (είχε ήδη σηκώσει 210κ.) ν` αγωνίζεται μετά τον Παπαγερίδη και τον υποχρέωσαν να παίζει πρώτος. Έτσι, με δεδομένο ότι ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν ελαφρύτερος (κατά 7,050 κιλά σωματικό βάρος), του έδινε τη δυνατότητα να επιλέγει τα κιλά που έβαζε ο Ρώσος. Μετά από συνεχείς αλλαγές κιλών και μετά την ανεπιτυχή προσπάθεια του Κάντανετς στα 215 κιλά, ο Παπαγερίδης ανύψωσε τα 215κ. και έβαλε το... νερό στο αυλάκι για τα άλλα δύο χρυσά μετάλλια. Ο Ρώσος ζήτησε 218 κιλά, όμως έχασε το χρόνο και ακυρώθηκε. Όλα είχαν τελειώσει. Ο Παπαγερίδης έβαλε στην μπάρα 220 κιλά, όμως τα έφερε μέχρι το επολέ. Δεν είχε καμία σημασία. Τα τρία χρυσά ήταν δικά του, καθώς και το πανελλήνιο ρεκόρ στο σύνολο με 397 κιλά (προηγούμενο δικό του με 395κ.).

«Τα 400 κιλά δεν είναι όνειρο. Είναι πολύ κοντά» είπε στα πειράγματα των ξένων, που έσπευδαν να του δώσουν συγχαρητήρια για τις επιδόσεις του. «Η αλήθεια είναι ότι τα 220 κιλά τα έχω κάνει μόνο επολέ, αλλά που θα μου πάνε. Τώρα οι Μεσογειακοί Αγώνες στην Ισπανία. Να μ` έχει καλά ο Θεός και εγώ θα κάνω ό,τι μπορώ».

Με σειρά διακρίσεων (δύο ασημένια πέρυσι στο παγκόσμιο εφήβων της Λευκορωσίας, 3 χρυσά στο Ευρωπαϊκό), ο 19χρονος πρωταθλητής αλλάζει κουβέντα, όταν του θυμίζουν την ακύρωσή του στο Ευρωπαϊκό ανδρών της Σόφιας, πριν από ένα μήνα. «Ό,τι χειρότερο έχω να θυμάμαι. Πάει αυυό. Πάμε γι` άλλα». Τα εγκώμιά του για τον Παύλο Σαλτσίδη περισσεύουν. «Μεγάλη ψυχή. Σπουδαίος προπονητής και άνθρωπος. Το πρότυπο μου. Τον θαυμάζω».

«Ήταν αγώνας τακτικής» σχολίασε χαρούμενος ο Παύλος Σαλτσίδης. «Μας ανάγκασε να μπούμε με λίγα κιλά. Η μάχη κρίθηκε στο ζετέ, με τους νέους κανονισμούς κιλών (σ.σ. μπορούν να ανεβαίνουν ένα-ένα κι όχι ως πολλαπλάσιο του 2,5). Αφήσαμε τα 210 κιλά και μπήκαμε στα 211κ. και βάλαμε μπροστά το Ρώσο, τον οποίο ελέγχαμε, αφού ήμαστα και ελαφρύτεροι. Ένα όνειρο ζωής πραγματοποιήθηκε. Να βγει δηλαδή Έλληνας παγκόσμιος πρωταθλητής. Το άλλο είναι να δω τον Δημήτρη χρυσό Ολυμπιονίκη. Είναι ψυχή ποντιακή. Μεγάλη επιτυχία. Έδειξε σπουδαίο χαρακτήρα. Τώρα χρειάζεται αντοχή στο χρόνο. Είναι όμως μαχητής».

Οι τρεις πρώτοι:

1. Δημήτρης Παπαγερίδης (ΕΛΛΑΔΑ) 182-215-397
2. Νταβίντ Κάντανετς (Ρωσία) 181-200-391
3. Τζεβετάν Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία) 170-206-376

Νωρίτερα, στην κατηγορία των 105 κιλών, ο Γιώργος Σαμαράς ήταν 12ος στο αρασέ με 145 κιλά, 13ος στο ζετέ με 175κ. και 12ος στο σύνολο με 320κ.

Οι τρεις πρώτοι:

1. Ιγκορ Λουκάνον (Ρωσία) 180-215-395
2. Αλέχ Λόμπαν (Λευκορωσία) 175-206-381
3. Βαλερί Σιλιάνοκ (Λευκορωσία) 178-202-380

Στις γυναίκες και στα +75 κιλά, πρώτευσε η Ουκρανή Όλια Κορόμπκα με 122 κιλά στο αρασέ, 155 κιλά στο ζετέ και 277 κιλά στο σύνολο.

Οι τρεις πρώτες:

1. Όλια Κορόμπκα (Ουκρανία) 122-155-277
2. Κατσαρίνα Σκουρατάβα (Λευκορωσία) 108-139-247
3. Όλγκα Λαγκίνοβα (Ρωσία) 106-135-241

Στη βαθμολογία των εφήβων, η Ελλάδα πήρε την 4η θέση με 432 βαθμούς. Πρώτη ήταν η Κίνα με 538 και ακολούθησαν Κορέα (501) και Ρωσία (491). Στις νεάνιδες, η Ελλάδα ήταν 6η με 271 βαθμούς. Πρώτη η Ρωσία με 543, 2η η Κορέα με 399 και τρίτη η Ιαπωνία με 385 βαθμούς.

Η ελληνική αποστολή αναμένεται στην Αθήνα ξημερώματα Πέμπτης