Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    08-05-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    3

    Default Διατροφή για πολεμικές τέχνες

    Ποια πρέπει να είναι η σωστή διατροφή για καποιόν που ασχολείται με πολεμικές τέχνες? Ειδικά πριν την προπόνηση και μετά...

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    19-01-09
    Location
    .
    Posts
    3

    Default

    βρε παιδιά...απαντήστε του ανθρώπου...όχι γι'αυτόν...για μένα τον φουκαριάρη, που έχω την ίδια απορία!!!!

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εξαρταται τι πολεμικη τεχνη κανεις. Σε γενικες γραμμες ομως οι ενεργειακες αναγκες ενος μεσου αθλητη ΠΤ υψηλων επιδοσεων 75 kg ειναι περιπου 5800 kcal την ημερα.(70 kcal ανα kg σωματικου βαρους περιπου υπολογιζε)
    Το ποσοστο συμμετοχης υδατανθρακων-πρωτεινων-λιπους ειναι:
    υδατανθρακες 55%
    πρωτεινες 12-20%
    λιπη 25-33%
    Φυσικα εαν δεν κανεις αθλητισμο για υψηλες επιδωσεις οι αναγκες σε ενεργεια ειναι λιγοτερες. Εαν θελεις να υπολογισεις χονδρικα τι καις ως αθλητης ΠΤ υπολογισε γυρω στις
    1,2-1,5kcal/min σε κατασταση ηρεμιας
    10kcal/min σε ασκηση
    2-2,5kcal/min σε καποια αλλη δραστηριοτητα (πχ δουλεια)
    και κανε το αθροισμα.
    Τωρα αναλογα την περιοδο, εχεις και την αναλογη διατροφη. (βασικη διατροφη, προαγωνιστικη διατροφη και αγωνιστικη διατροφη)
    Εσενα σε ενδιαφερει μαλλον η βασικη. Σε γενικες γραμμες, αν ακολουθεις αυτη την περιοδο προπονηση:
    δυναμης (απ τις αναλογιες που σου εγραψα παραπανω) 22% πρωτεινη-36%λιπη-42%υδατανθρακες
    ταχυδυναμης 18-30-52
    αντοχη στη δυναμη 17-27-56
    αντοχη 14-25-60
    Αυτα αφορουσαν την ενεργεια που πρεπει να παιρνεις. Αλλα το θεμα ειναι πιο συνθετο (οσον αφορα βιταμινες, αμινοξεα κλπ).
    Αν θελεις και αλλες πληροφοριες πες μ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    Θα σου πω διατροφη που θα ακολουθεις σε όλη σου τι ζωή και όχι τωρα που είσαι νέος και ο οργανισμός αντέχει να τρωει και σκουπίδια . Παρακαλώ τους bodybuilders του forum να δείξουν κατανόηση και να μην με πλακώσουν στο ξύλο !
    Λοιπόν αποφεύγεις ζάχαρι αλάτι και αλκοόλ (εκτός απο κρασάκι και αυτό λίγο)
    Αποφέυγεις Μοσχαρίσιο και χοιρινό
    Αποφεύγεις κατσικια , αρνιά και αιγοπρόβατα
    Μειώνεις τα γαλακτοκομικά
    Πίνεις λίγο νερό και μόνο αν διψάς
    τρώς μεγάλη ποικιλία τρωφών οι οποίες είναι όσο το λιγότερο επεξεργασμένες γίνεται
    Απο ζωικά τρώς κοτόπουλο όσο πιο αγνό γίνεται αν είναι δυνατόν του χωριού , ψάρι και αυγά
    δυστιχώς δεν εχω χρόνο να αναλύσω περισσότερο αλλά θα επανέλθω σύντομα αν και εφόσον υπάρχουν αντιδράσεις σε αυτά που σου προτείνω .

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιατι λιγο νερο; Ισα ισα, ενας αθλητης χανει πολλα υγρα. Υπαρχουν μερες που μπορεις να χασεις 4-5 κιλα μονο σε νερο. Η καταναλωση μικρης ποσοτητας νερου που βοηθαει;
    Γιατι να μειωσει τα γαλακτοκομικα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Γιατι λιγο νερο; Ισα ισα, ενας αθλητης χανει πολλα υγρα. Υπαρχουν μερες που μπορεις να χασεις 4-5 κιλα μονο σε νερο. Η καταναλωση μικρης ποσοτητας νερου που βοηθαει;
    Γιατι να μειωσει τα γαλακτοκομικα;
    </blockquote id=quote>
    Αν, όπως λένε οι μελέτες, χρειαζόμαστε περίπου 2 λίτρα νερό ΣΥΝΟΛΙΚΑ κατά μέσο την ημέρα και το 1,5 περίπου το παίρνουμε από τις τροφές των γευμάτων, τότε μπορεί να χρειαστούμε μόνο 1 ποτήρι νερό ή αφέψημα μισή ώρα πριν από το πρωινό και το δεύτερο, το πολύ, γεύμα μας. Αντίθετα, οι κακές βουλιμικές συνήθειες βλάπτουν, καθώς δεν αφήνουν το πεπτικό να ξεκουράζεται και να πλήττονται τα παθογόνα, υδρόφιλα μικρόβια
    Το να πίνει κανείς νερό όταν διψάει αρκεί για να έχει καλή υγεία και τίποτα δεν δείχνει ότι η αύξηση της κατανάλωσης νερού ωφελεί τον οργανισμό, υποστηρίζει μία μελέτη που δημοσιεύεται στην Επιθεώρηση της Αμερικανικής Εταιρείας Νεφρολογίας.
    Συμπέρασμα όταν διψάς πίνεις νερό δεν πινεις νερό επιδή κάποιοι διατροφολόγοι ή δεν ξερω και γώ πως θελουν να λέγονται σου λενε πίνε νερό συνέχεια κανει καλό στα νεφρά απομακρίνει τοξίνες και δεν ξερω και γω τι άλλη βλακία λένε το πολύ νερό μόνο κακό μπορεί να κάνει . Κανένας σοβαρός γιατρός δεν θα σου πεί πίνε νερό όσο μπορείς γιατί δεν υπάρχει έρευνα ότι το πολύ νερό κάνει καλό εν αντιθέση με πρόσφατες έρευνες που λένε ότι το πολύ νερό βλάπτει και πόλλές φορές η ελειψη νερού οφελεί (εχουν γίνει πολλές έρευνες σχετικά με το περίεργο φαινόμενο να μήν μολύνονται οι πληγές ανθρώπων που έχουν εγκλοβιστεί ακόμα και εβδομάδες κάτω από ερήπια λόγο σεισμού, και έχει αποδοθεί στην έλλειψη νερού που δεν βοηθάει στην ανάπτυξη υδροφυλλων μικροβίων) .Θα δείτε ότι στο μέλλον αυτές οι έρευνες θα πληθαίνουν .
    Όσο για τα γαλακτοκομικά θά λεγα να μήν είναι σε καθημερινή βάση τιποτα παραπάνω δεν τα απέκλεισα εντελώς βασικά λόγο χολιστερίνης και λόγο επεξεργασίας απο την βιομηχανία δεν τα έχω σε ιδιαίτερη υπόλυψη .

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    οκ... απλα θεωρω δεδομενο οτι ενας αθλητης, νερο πρεπει να πινει πολυ. Ενταξει οχι υπερβολες... Χολιστερινη εχουν κ τα αυγα που αναφερεις.. Εκτος αν λες μονο για ασπραδι
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    οκ... απλα θεωρω δεδομενο οτι ενας αθλητης, νερο πρεπει να πινει πολυ. Ενταξει οχι υπερβολες... Χολιστερινη εχουν κ τα αυγα που αναφερεις.. Εκτος αν λες μονο για ασπραδι
    </blockquote id=quote>
    Ενας αθλητής πρέπει να πίνει περισσότερο νερό αλλά όχι πολύ και ανεξέλεγκτα , όχι εννοώ ολόκληρό το αυγό ,έχει χολιστερίνη ναι θα πρεπε ίσως να πώ και το πόσο συχνά για διαφορες τροφες , βασικά η διατροφή για τις πολεμικές τέχνες εστιάζει στην ενδυνάμωση του αμυντικού συστήματος του οργανισμού απο ότι κατάλαβες και στην ικανότητα του να επανέρχεται από τραυματισμούς κακουχίες και καταπονίσεις , η ένστασή μου με το νερό είναι ότι το πολύ νερό μειώνει την ικανότητα του οργανισμού να αμυνθεί και αυξάνει την ικανότητα των παθογόνων μικροβίων να τον προσβάλλουν .Γενικότερα είμαι υπέρ της "φυσικής διατροφης" εναντίων των συμπληρωμάτων και των οποιοδήποτε φαρμακευτικών σκευασμάτων δεν θελω να αντιπαρατεθώ με τους φίλους bodybuilders γι αυτο μιλάω στα off topic γι αυτό το θέμα , η άποψη μου για τα συμπληρώματα διατροφής είναι κάθετη και απόλυτη , τα συμπληρώματα εξυπηρετούν 2 σκοπούς ο πρώτος είναι να πλουτίζουν τις εταιρείες που τα πλασάρουν έχοντας ώς συνεργάτες για την διανομή τους ιδήμονες περι διατροφής και ο δεύτερος σκοπός είναι να εκμεταλεύονται τις απεριόριστες δυνατότητες ενός νέου οργανισμού να αφομιώνει από τα 18 εώς τα 30 χρόνια του και να μην λαμβάνουν υπ όψη τους τις μετέπειτα συνέπειες (οι 40 άρηδες δεν είναι target group) είναι υλικό προς απόσυρση για αυτούς. Τα συμπληρώματα διατροφής κάνουν τον οργανισμό ενεργοβόρο για να λειτουργήσει και του αφαιρουν την ικανότητα να εκμεταλεύεται πλήρως ουσίες σε μικρότερες ποσότητες σημασία δεν έχει τόσο η ποσότητα αλλά η ικανότητα του οργανισμού να λαμβάνει σε ενα μεγάλο ποσοστό αυτό που του χορηγείτε. Τι να το κάνω εγώ να πέρνω 2 γρ πρωτείνη ανα σωματικό βάρος την ημερα και να μπορώ να εκμεταλεύομαι το 20%? εγώ θέλω να λαμβάνω 0,8 γραμμάρια και να εκμεταλεύομαι το 80% και θέλω αυτό να συμβαίνει μια ζωη γιατί κάποια στιγμή και αυτοι που περνουν τα 2 γρ ανα μέρα θα σταματήσουν να το κάνουν αυτό τότε τι θα γίνει ?

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-07
    Location
    .
    Posts
    151

    Default

    φιλε vassilis θα μπορουσες να μας πεις τι τρως μια συνηθισμενη μερα ??(προπονησης θα ηταν καλυτερα)

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by GeorgeGR

    φιλε vassilis θα μπορουσες να μας πεις τι τρως μια συνηθισμενη μερα ??(προπονησης θα ηταν καλυτερα)
    </blockquote id=quote>

    Εχω 3 γεύματα
    Πρωινό , Μεσημεριανό (2-3 ωρες πριν την προπόνηση) , βραδυνό

    Το πρωινό
    Μια μέρα κριθαροκούλουρο με ντομάτα και ελαιόλαδο
    την άλλη μέρα νυφάδες βρώμης με γάλα και μπανάνα

    Μεσημεριανό
    Ότι έχει μαγειρέψει η γυναίκα μου δεν τρωω κρέας χοιρινό η μοσχαρίσιο απο κρέας μόνο κοτόπουλο (μόνο από χωριό βλέπεις είμαι τυχερός και μου στέλνουν όπως και αυγά) και ψάρι
    Όπότε το μεσημεριανό θα είναι οσπρια , ψωμί, πατατες βραστές , μακαρόνια , ψαρι , κοτόπουλο , σαλάτες , ρύζι , αυγα πολλά φαγητα τωρα μην τα γράψω και όλα σε οποιαδηποτε συνδιασμό . Τρωω και φρούτα

    Βραδυνό
    Γυρνόντας από την προπόνηση κανω το εξής
    Πίνω ένα ποτίρι καλό κρασι και τρωω μερικους ανάλατους ξηρούς καρπούς
    εναλλακτικά αν θέλω να το "ριξω έξω" αντικαθιστό το καλό κρασί με μια καλή γερμανική μπυρα .

    Η προπόνηση μου διαρκεί 1,5 ώρα 5 φορές την εβδομάδα και σου κου ξεκούραση . Από την 1,5 ώρα τα 40 λεπτά έχουν πολύ ένταση γυμναστική σάκο κτλ η υπόλοιπη ώρα είναι συνήθως τεχνικές φορμες τσι κούνγκ (λίγη ένταση)

    εχω ύψος 1,82 και είμαι 78 με 80 κιλά .
    Και τις μέρες που δεν έχω προπόνηση τα ίδια τρωω

  11. #11
    New Member
    Join Date
    19-03-08
    Location
    athens,sparta, Greece.
    Posts
    50

    Default

    μετα την προπονηση ενα ποτηρι καλο κρασι και μερικους αναλατους ξηρους καρπους??η εναλλακτικα μια καλη γερμανικη μπυρα?

  12. #12
    Pumping Iron muaythaispirit's Avatar
    Join Date
    03-02-07
    Location
    athens
    Posts
    522

    Default

    ναι καλα διαβασες χαχαχ :D

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Spartan

    μετα την προπονηση ενα ποτηρι καλο κρασι και μερικους αναλατους ξηρους καρπους??η εναλλακτικα μια καλη γερμανικη μπυρα?
    </blockquote id=quote>
    Ναι ακριβως τι δεν κατάλαβες ? γιατί η μπύρα είναι γερμανική ? γιατι οι μπύρες που συνήθως πίνουμε είναι αηδίες. Η πραγματική μπύρα εχει μεγάλη διατροφική αξια (αν και εφόσον ο οργανισμός σου έχει την ικανότητα να την αναγνωρίσει) .

    Δεν πρότεινα σε κανένα να ακολουθήσει το δικό μου πρόγραμμα απάντησα σε μια ερώτηση που μου έγινε από τον φίλο που είχε την απορία είναι ευπρόσδεκτα οποιαδήποτε σχόλια αν δεν είναι ειρωνικά .

  14. #14
    New Member
    Join Date
    19-03-08
    Location
    athens,sparta, Greece.
    Posts
    50

    Default

    δεν ειρωνευτηκα φιλε μου,απλα μετα την προπονηση ο οργανισμος θελει ενα πιο μεγαλο γευμα απο αυτο που κανεις εσυ.ειδικα οταν αυτη εχει και διαρκεια μιαμισης ωρας.παντως απορω πως και ο οργανισμος σου δεν εχει καταρρευσει ακομα απο αυτην την μεταπροπονητικη διατροφη.(παντως αν αυξησεις τις θερμιδες που παιρνεις μετα την προπονηση θα εχεις καλυτερη αναρρωση και καλυτερη αποδοση στις προπονησεις σου)

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Spartan

    δεν ειρωνευτηκα φιλε μου,απλα μετα την προπονηση ο οργανισμος θελει ενα πιο μεγαλο γευμα απο αυτο που κανεις εσυ.ειδικα οταν αυτη εχει και διαρκεια μιαμισης ωρας.παντως απορω πως και ο οργανισμος σου δεν εχει καταρρευσει ακομα απο αυτην την μεταπροπονητικη διατροφη.(παντως αν αυξησεις τις θερμιδες που παιρνεις μετα την προπονηση θα εχεις καλυτερη αναρρωση και καλυτερη αποδοση στις προπονησεις σου)
    </blockquote id=quote>

    Χαίρομαι που δεν ειρωνεύτικες και ζητώ συγνώμη που κατάλαβα λαθος , ευχαριστώ για την συμβουλή να αυξήσω το μεταπροπονιτικό γεύμα αλλα δεν θα την ακολουθησω γιατί δεν υπαρχει λόγος 3,5 χρόνια κάνω την διατροφή που περιέγραψα όλο αυτό το διάστημα δεν έχω νοιώσει ποτέ εξαντληση ισα ίσα νοιωθω πως θα μπορουσα αυξήσω την ένταση η την διάρκεια της προπόνσησης (σημείωση η προπόνηση μου είπα ότι είναι 40 λεπτά σε ένταση και τα υπόλοιπα είναι τεχνικη, chi kung ,διατάσεις κτλ) Αν 40 λεπτά σηκωνα βάρυ θα συμφωνούσα μαζί σου η καταπόνηση είναι τεράστια όμως η προπόνηση σε κάποιο είδος kung fu είναι έτσι φτιαγμένη ωστε ταιριάζει σε μια φιλοσοφία λιτής προσσεγγισης των πραγμάτων δεν καταπονεί των οργανισμό τον ενδυναμώνει θα σου πω πως για ένα αρχάριο η προπόνηση είναι οδυνηρη για ένα προχωρημένο η προπόνηση είναι παιχνίδι γιατι? οχι γιατι ο προχωρημενος είναι πιο γυμνασμένος αλλα γιατί έχει μάθει στο σώμα του να δαπανά λιγότερη ενέργεια κάνοντας τις ίδιες ασκήσεις . Πχ θα γνωρίζεις την βασική στάση "στάση αλόγου" αν επιχειρήσεις να την κάνεις ως αρχάριος στα 5 λεπτά θα νομίζεις οτι οι τετρακέφαλοι σου έχουν παρει φωτιά αν την κάνει ένας προχωρημένος στην μισή ωρα δεν θα έχει αισθανθεί την παραμικρή ενόχληση για να σηκώσεις ένα βάρος 30 κιλών από το έδαφος θές πάνω από 30 κιλά δύναμη προς τα πάνω αν χρησιμοποιήσεις μοχλό θες μισό κιλο δύναμης άρα η ενέργεια που δαπανά κάποιος είναι ίση με την ενεργεια που πρέπει να αναπληρωθεί αλλά το πόσο ενέργεια ξοδεύει κάθε άτομο διαφέρει (τουλάχιστον στο Kung fu) οι shaolin τρωνε 2 φορές την ημερα ενα μπολ δημιτριακών και μάλιστα στο όρθιο την γυμναστική που κάνουν καθημερινα δεν μπορεί να την ακολουθήσει ουτε για πλάκα ο πιο γυμνασμένος απο εμάς σε 2 - 3 μέρες θα καταρεύσει αρα με λίγα λόγια μην κρίνεις με κριτίρια γυμναστηρίου ενα διαφορετικό είδος προπόνησης.

  16. #16
    New Member
    Join Date
    19-03-08
    Location
    athens,sparta, Greece.
    Posts
    50

    Default

    αν ακολουθεις 3,5 χρονια αυτη την διατροφη και δεν εχεις νιωσει ποτε εξαντληση παω πασο και δεν επιμενω αλλο(αν και εξακολουθω να πιστευω πως περισσοτερες θερμιδες μεταπροπονητικα θα ειχαν μονο θετικες επιπτωσεις)Ειχα δει ενα ντοκυμαντερ και θυμαμαι αυτο που λες για τους σαολιν,και οντως ειναι πολυ δυσκολη η προπονηση τους(εντελως διαφορετικη βεβαια) και λιτη η διατροφη τους.Κατι παρομοιο με τη σταση αλογου εκανα στο μπασκετ,πραγματι πολυ κουραστικο για καποιον αρχαριο.

  17. #17
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Βεβαια δεν θα δειτε υπερτροφικους μυς στους σαολιν οσο και να ψαχνετε, και γιαυτο, φταιει και η διατροφη...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Achillezzz

    Βεβαια δεν θα δειτε υπερτροφικους μυς στους σαολιν οσο και να ψαχνετε, και γιαυτο, φταιει και η διατροφη...
    </blockquote id=quote>

    Σωστά αν είχαν σαν σκοπό να αυξήσουν την μυική τους μαζα θα τρωγανε πιο πολύ και θα γυμνάζονταν αλλιώς αλλα δεν είναι αυτος ο στόχος τους.

  19. #19
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ακομα και ετσι να συνεχιζαν να γυμναζονται, τα σωματα τους θα ηταν πολυ πιο γεματα εαν καναν αλλη διατροφη. Αλλα οπως ειπες δεν ειναι αυτος ο στοχος τους..
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  20. #20
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ακομα και ετσι να συνεχιζαν να γυμναζονται, τα σωματα τους θα ηταν πολυ πιο γεματα εαν καναν αλλη διατροφη. Αλλα οπως ειπες δεν ειναι αυτος ο στοχος τους..
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Athens, Greece.
    Posts
    26

    Default

    ωπα ρε παιδια θα μας τρελανετε??συγγνωμη αλλα με την διατροφη που προτεινες φιλε Βασιλη ο ανθρωπος θα μεινει μισος (αν ασχοληθει βεβαια με καμια σοβαρη πολεμικη τεχνη και οχι tae kwon do ktl).Κοιτα χωρις ν θελω ν σε θιξω ανθρωπος με τρια γευματα(και μαλιστα χωρις γαλακτομικα και πολλα κρεατα) την ημερα και μετα πες τρεισ προπονησεις (πχ muay thai) και το λιγοτερο δυο γυμναστηριο (γιατι τα βαρη ειναι απαραιτητα-με μετρο-παντα) δεν παιζει ν αναπτυχθει μυικα..και κακα τ ψεμματα ρε παιδια αλλα αυτες οι φιλοσοφιες οτι δεν χρειαζεται η μυικη αναπτυξη ειναι μπουρδες..
    Stefa_NOs@

  22. #22
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Stefa_NOs

    και κακα τ ψεμματα ρε παιδια αλλα αυτες οι φιλοσοφιες οτι δεν χρειαζεται η μυικη αναπτυξη ειναι μπουρδες..
    </blockquote id=quote>

    +1,συμφωνω απολυτα,
    απο το πιο τεχνικο kung fu μεχρι και το πιο αθλητικο tae kwon do
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    12-05-07
    Location
    .
    Posts
    151

    Default

    Guide to Mixed Martial Arts Nutrition Planning

    by Billy Hofacker

    Proper nutritional planning is an important factor for all individuals who desire great health. The consequences of neglecting to plan and evaluate food intake can be severe. The following techniques in this guide to mixed martial arts nutrition planning will help ensure that you have an optimal performance as well as adequate recovery ability for your MMA training.

    Plan your week in advance

    Every Sunday or Monday (or whatever day works best for you) plan out your meals for the entire week. You can be somewhat flexible with this but at least you will have a basic guide to mixed martial arts nutrition that is tailored specifically for you and your schedule

    Eat 6 small meals

    I?m sure you have heard this by now since basically all sports nutritionists are in agreement about it. Eating smaller frequent meals as opposed to fewer larger ones can help curb your appetite and avoid binging. Also, eating small frequent meals can help keep your blood sugar levels stable, giving you better energy levels and keeping you in a fat-burning state.


    Choose the right foods

    Your diet should be made up mostly of lean proteins, complex carbohydrates, and unsaturated fats. Add lean meats, fruits, vegetables, low-fat dairy products, nuts, fish, poultry, legumes, and whole grains.

    Variety, balance, and moderation are the keys to a proper guide to mixed martial arts nutrition planning

    Different foods have unique sets of nutrients that are essential to your training and optimum health. Therefore consuming a variety of healthy foods and eating from different food groups must be a priority and minimizes any nutritional deficiencies. Avoiding unhealthy types of foods is essential; however, eating one treat meal per week can go a long way in satisfying your cravings without breaking up your entire routine.

    Always bring a cooler with you

    Once you plan your meals for the week, you?ll have to bring those meals with you every day. I have seen some of the best athletes carrying around coolers with quick meals, pre-workout shakes, snacks, etc. The risk of stopping at McDonalds will be reduced if you have a cooler full of delicious meals next to you. If you don?t have one, buy one immediately. It will be difficult to follow this guide to mixed martial arts nutrition without one.

    Plan meals before and after your training sessions

    When planning your meals for the week, make sure to make adjustments for your training. Plan a low-glycemic (slow digesting) carbohydrate rich meal about 3 hours prior to training and a moderate-to-high glycemic (faster digesting) carbohydrate rich meal immediately after training.

    Stay hydrated

    A guide to mixed martial arts nutrition wouldn?t be complete without discussing rehydration. Replacing water lost during exercise is vital to both performance and health. An athlete who is properly hydrated will have urine that is light in color, large in volume, and has minimum odor. With the exception of those taking vitamins, poorly hydrated athletes have dark yellow urine with a strong odor. Drink plenty of water before, during, and after exercise.

    Guide to mixed martial arts nutrition action exercises

    Here are three things you can do immediately to put these ideas into action.

    First, plan out your meals for the entire week. It requires discipline, but you will begin to see and feel the benefits.

    Second, get a cooler to carry your meals. I have several different coolers to suit my needs but do what works for you.

    Third, make a commitment to always stay properly hydrated. This is very important because it can affect your performance and your overall general health.


    πηγη : http://thegarv.com/
    http://thegarv.com/2009/03/09/guide-...tion-planning/

  24. #24
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    GeorgeGR ευχαριστουμε για το αρθρο
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  25. #25
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    22-04-09
    Location
    .
    Posts
    87

    Default

    GeorgeGR ευχαριστουμε για το αρθρο
    KATW TA IDIOTIKA PANEPISTHMIA KAI TA KWLOKOLEGIA!

    ME $$$ DEN PREPEI NA PAIRNEIS PTYXIA!

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-05
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    221

    Default

    <blockquote id=quote>Quote:Originally posted by Stefa_NOs

    ωπα ρε παιδια θα μας τρελανετε??συγγνωμη αλλα με την διατροφη που προτεινες φιλε Βασιλη ο ανθρωπος θα μεινει μισος (αν ασχοληθει βεβαια με καμια σοβαρη πολεμικη τεχνη και οχι tae kwon do ktl).Κοιτα χωρις ν θελω ν σε θιξω ανθρωπος με τρια γευματα(και μαλιστα χωρις γαλακτομικα και πολλα κρεατα) την ημερα και μετα πες τρεισ προπονησεις (πχ muay thai) και το λιγοτερο δυο γυμναστηριο (γιατι τα βαρη ειναι απαραιτητα-με μετρο-παντα) δεν παιζει ν αναπτυχθει μυικα..και κακα τ ψεμματα ρε παιδια αλλα αυτες οι φιλοσοφιες οτι δεν χρειαζεται η μυικη αναπτυξη ειναι μπουρδες..
    </blockquote id=quote>

    Μίλησα πουθενά για βάρη ? Γιατί τα θεωρείς απαράιτητα επειδή ήμαστε σε forum bodybuilding? η υπάρχει αλλος λόγος? Το βάρος του σώματος του καθενός το θεωρείς λίγο για να το χρησιμοποιεί για εκγύμναση στις πολεμικές τέχνες ? Το tae kwoon do πες οτι για σενα δεν είναι σοβαρή πολεμική τέχνη , ποια είναι? πoιος είπε πως δεν χρειάζεται μυική ανάπτυξη? Το θέμα είναι τι μυική ανάπτυξη εννοείς εσύ .Τέλος πιστεύεις οτι κάποιος που κάνει βαρη εχει προοπτικές να γίνει καλύτερος σε μια πολεμική τέχνη απο κάποιον άλλο που προπονεί το σώμα του "παραδοσιακά" όπως προστάζουν οι πολεμικές τέχνες? Γιατί θα πρέπει να ακολουθούμε μη αποδεδειγμένα στερεότυπα όταν μπορούμε να έχουμε μια πιο ελεύθερη σκέψη? Οι πολεμικές τέχντες έχουν μια φιλοσοφία μια κοινή φιλοσοφία θά λεγα δίνουν στον άνθρωπο ένα εφόδιο να το έχει σε όλη του τη ζωή , δεν βασίζονται στην δύναμη την μυική αλλά στην γέννηση της δύναμης από το σώμα χρησιμοποιόντας διαφορετικές μυικές ομάδες από όλο το σώμα σε διαφορετικές γωνίες , δηλαδή προσπαθούν η δύναμη του τελικού χτυπήματος να είναι "αθροιστική" με λίγα λόγια μια σωστή γροθιά απο μία γυναίκα 55 κιλών στο κατάλληλο σημείο θα είναι αποτελεσματική παρόλο που η μυική δύναμη της γυναίκας είναι αυτής είναι μικρή . Άρα συνοψίζοντας μην θεωρείς απαραίτητα τα βάρη επειδή ετσι άκουσες η αυτό είναι το δόγμα που επικρατεί .Δεν είναι απαραίτητα αλλά δεν είναι και κακό να γυμαζεσαι με βάρη + πολεμικές τέχνες αν νομίζεις πως έσενα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (και έχοντας την εμπειρία να το πεις αυτό) σε βοηθούν εγώ βασικά εχω παρατήσει τα βάρη εδω και πολλά χρόνια και δεν πιστεύω ότι θα με βοηθούσαν σε κάτι στην πολεμική μου τέχνη (προσοχή εχω παρατήσει τα βάρη όχι την γυμναστική) .


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •